Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει δουλέψει κανείς το broodROM Configurator BETA 2 ή είναι μόνο για developers και να μην το ακουμπήσουμε εμείς;

 

Είναι για να διευκολύνει την δική μας ζωή. Για να εγκαταστήσουμε εμείς ότι θέλουμε στη rom, από τις διαθέσιμες επιλογές, με τον πιο απλό τρόπο :)

 

Το z4root το έχει δοκιμάσει κανείς;;;Βολεύει;;

Επίσης πριν κάνει κανείς root πρέπει να έχει κάνει backup;;

 

Μου φαίνεται πως το z4root δεν υποστηρίζει τη συσκευή μας. Πάντως η διαδικασία του root για το τηλέφωνό μας είναι τόσο απλή, που δεν χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα γι'αυτό.

Καλό είναι να υπάρχει ένα backup.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν ειμαι off topιc, αλλα ξερει κανεις πως γινονται update οι δωρεαν εφαρμογες που υπαρχουν στο Samsung apps, οι οποιες ειναι επι πληρωμη στο market??Στο market εμφανιζει επιλογη αγορας παρολο που ειναι εγκατεστημενη η εφαρμογη
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι off topιc, αλλα ξερει κανεις πως γινονται update οι δωρεαν εφαρμογες που υπαρχουν στο Samsung apps, οι οποιες ειναι επι πληρωμη στο market??Στο market εμφανιζει επιλογη αγορας παρολο που ειναι εγκατεστημενη η εφαρμογη

Τις εφαρμογες που κατεβάζεις από το samsung apps δεν μπορείς να τις κάνεις ενημέρωση από το μάρκετ γιατί δεν είναι κατεβασμένες από το gmail που έχεις στο μάρκετ. Δυστυχώς πρέπει να περιμένεις να βάλει η samsung νέες εκδόσεις στο samsung apps. (και σπάνια το κάνει αυτό :p το tapatalk πριν λίγες μέρες το αναβάθμισε μετά από κάτι αιώνες που υπήρχαν νεότερες εκδόσεις στο android market)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Προσπαθούσα να διαβάσω και τις 45 σελίδες, μήπως βρω απάντηση στο εξής πρόβλημά μου. Σε αυτό το διάστημα, το S Plus μου αγορασμένο, στις 22 Γενάρη έκανε reboot 7 φορές μόνο του. Άρχισε χτες το βράδυ να το κάνει αυτό, φταίει το μαζικό κατέβασμα application που έκανα λίγο πιο πριν? Τι κάνω τώρα λοιπόν?

 

Άλλο θέμα που έχω είναι η μπαταρία.. Διάβασα τα σχετικά θέματα αλλά ήταν τόσα πολλά που μπερδεύτηκα. Σε γενικές γραμμές όσα έπιασα, τα έκανα και τώρα αναμένω επιδόσεις.

 

Επίσης, το mobile internet μου καταναλώνει μόνο του 1mb ανά 6 ώρες. Με αυτόν τον ρυθμό δεν θα βγάλω τον μήνα! Προσπαθώ να βρω τρόπο να βρω τι τρώει παρασκηνιακά το ιντερνέτι μου.. Κάθε πρόταση δεκτή.

 

Τέλος, ψάχνω τρόπο να μεταφέρω τα 10,000+ μηνύματά μου από την παλιά μου συσκευή - xperia x10 mini που είχε ειδικό πρόγραμμα για backup, στην νέα. Στηρίζομαι στο ότι είναι και οι δύο android, δεν γίνεται κάτι πρέπει να υπάρχει. Σε έναν ιδανικό κόσμο θα μετέφερα και αρχεία από κάποιες εφαρμογές μου όπως το note everything.

 

Όσο ζω ελπίζω!Κ αναμένω!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή μπορεί να σου προκαλεί πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις σιγά σιγά όσες έβαλες μέχρι να βρεις ποια σου προκαλεί το πρόβλημα. Αν δε λυθεί μάλλον θα χρειαστείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Με την μπαταρία τι πρόβλημα εννοείς? Στις ρυθμίσεις >Πληροφορίες> Χρήση μπαταρίας βλέπεις κάποια εφαρμογή να καταναλώνει τρελά ποσοστά μπαταρίας?

 

Για το ίντερνετ καταρχήν καλύτερα να κλείνεις την μεταφορά δεδομένων αν δεν την χρειάζεσαι συνεχεια (και να βάλεις ένα κουμπάκι σαν widget στην αρχική οθόνη για να τα ενεργοποιείς όταν θες) Επίσης κλείσε τον αυτόματο συγχρονισμό στις ρυθμίσεις λογαριασμών και συγχρονισμός και δες και στις ρυθμίσεις του μάρκετ αν μπορείς να το κάνεις να μην σε ειδοποιεί για ενημερώσεις εφαρμογών (για να μην ψάχνει μόνο του, ή απενεργοποιείς τα δεδομένα φόντου από το μενού που σου είπα παραπάνω)

 

Για τα μηνύματα υπάρχουν πολλά προγράμματα στο μάρκετ που κάνουν backup. Κάνε ενα search για SMS Backup. Θα πάρεις backup στην κάρτα μνήμης μετά θα βάλεις στο galaxy το ίδιο πρόγραμμα καθώς και το φάκελο με το backup που κράτησες, στην μνήμη και θα κάνεις restore.

Στον ιδανικό κόσμο που σκέφτεσαι για backup δεδομένων από εφαρμογές, γίνεται αλλά πρέπει να κάνεις root και τις δύο συσκευές σου.

 

Edit: Δες και αυτό το λινκ λογικά θα βρεις απαντήσεις για κάποια πράγματα που θες.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να διαβάσω και τις 45 σελίδες, μήπως βρω απάντηση στο εξής πρόβλημά μου. Σε αυτό το διάστημα, το S Plus μου αγορασμένο, στις 22 Γενάρη έκανε reboot 7 φορές μόνο του. Άρχισε χτες το βράδυ να το κάνει αυτό, φταίει το μαζικό κατέβασμα application που έκανα λίγο πιο πριν? Τι κάνω τώρα λοιπόν?

 

 

 

Βάλε λειτουργία δικτύου μόνο GSM

Link to comment
Share on other sites

Aναμένοντας τις απαντήσεις της φίλης, να πω κάτι που παρατήρησα σε σχέση με το sms backup. Πέρασα απο το παλιό μου τηλέφωνο κι εγώ όλα τα μηνύματα (περίπου 3500). Το περίεργο είναι οτι μετά απο μερικές ημέρες μου εμφανίζει μόνο τα τελευταία περίπου 600. Αμα ξανακάνω τη διαδικασία του restore των sms τα δείχνει κανονικά και μετά πάλι τα χάνει.

 

Το θέμα της μπαταρίας σχετίζεται πολύ με τις ρυθμίσεις της φωτεινότητας οθόνης. Στο auto καταναλώνει πολύ και η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι να ρυθμίσεις στην πιο χαμηλή φωτεινότητα. Eπίσης η έκδοση 2.3.3 σε σχέση με την 2.3.6 είναι η μέρα με τη νύχτα στην κατανάλωση της μπαταρίας. Οταν το αγόραζα δεν έβγαζε ούτε μέρα. Με custom rom κρατάει αρκετά παραπάνω κάνοντας την ίδια χρήση.

Edited by Leon_mania
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Aναμένοντας τις απαντήσεις της φίλης, να πω κάτι που παρατήρησα σε σχέση με το sms backup. Πέρασα απο το παλιό μου τηλέφωνο κι εγώ όλα τα μηνύματα (περίπου 3500). Το περίεργο είναι οτι μετά απο μερικές ημέρες μου εμφανίζει μόνο τα τελευταία περίπου 600. Αμα ξανακάνω τη διαδικασία του restore των sms τα δείχνει κανονικά και μετά πάλι τα χάνει.

 

βλέποντας το μήνυμα σου, έψαξα κι εγώ το θέμα των μηνυμάτων και βλέπω ότι ενώ είχα κάνει backup λείπουν πάρα πολλά.. ευτυχώς δεν τα έχω διαγράψει από την παλιά συσκευή, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα ξαναπεράσω χωρίς να χάσω τα καινούργια που έχω πλέον στο s plus..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κρατημένο backup αρχείο των μηνυμάτων που είχες στο προηγούμενο σου κινητο , χρησιμοποίησε το sms backup και κάντο restore στο Plus. Λογικά θα δεις οτι θα έχεις πλέον και τα παλιά και τα νέα μαζί. Το θέμα είναι οτι μάλλον για κάποιο λόγο δεν τα κρατάει για πολύ και στο στο τέλος καταλήγεις με λιγότερα. Σε συγκεκριμένη επαφή μετά το restore όλων των παλαιών μηνυμάτων βλέπω οτι έχω 2580 μηνύματα(παλιά και νέα μαζί). Μετά απο λίγο μου γράφει οτι έχω 200 (τα τελευταία που δεν είναι όλα μηνύματα που ήρθαν στο Plus).
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κρατημένο backup αρχείο των μηνυμάτων που είχες στο προηγούμενο σου κινητο , χρησιμοποίησε το sms backup και κάντο restore στο Plus. Λογικά θα δεις οτι θα έχεις πλέον και τα παλιά και τα νέα μαζί. Το θέμα είναι οτι μάλλον για κάποιο λόγο δεν τα κρατάει για πολύ και στο στο τέλος καταλήγεις με λιγότερα. Σε συγκεκριμένη επαφή μετά το restore όλων των παλαιών μηνυμάτων βλέπω οτι έχω 2580 μηνύματα(παλιά και νέα μαζί). Μετά απο λίγο μου γράφει οτι έχω 200 (τα τελευταία που δεν είναι όλα μηνύματα που ήρθαν στο Plus).

 

Το sms backup έχω χρησιμοποιήσει... αλλά βλέπω ότι σε επαφή που κανονικά είχα 800 περίπου μηνύματα, έχω μόνο καμιά 150...

Και προβληματίστηκα διότι θέλω να έχω μόνιμο backup.

Link to comment
Share on other sites

Ας ρηξω μια ιδεα για να δοκιμασετε. Στις ρυθμισεις μηνυματων αποεπιλεξτε το: διαγραφη παλαιων μηνυματων η ανεβαστε τα νουμερα σε καποιο εξωφρενικο νουμερο και μετα ξανα επαναφερετε τα μηνυματα σας.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Νίκο είσαι θεός λέμε :respect:

Ούτε μου είχε περάσει απο το μυαλό να μπω στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων :O

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

egω ακομα παλευω να βρω αυτη τη ρυθμιση... :p:lol:

 

ακυρο... το βρηκα!

 

ευχαριστω

 

και πως θα ενώσω σε ένα αρχείο τα μηνύματα από δυο κινητά;;

Edited by xaxanoula
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις επαναφορά τα παλιά μηνύματα στο καινούριο κινητό, σβήνονται τα μηνύματα που βρίσκονται στο galaxy ? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σβηνονται.Κρατά αυτα που έχεις ήδη στο κινητό και προσθέτει και τα αλλα.Το έκανα πριν λίγο. αμα έχει κάποιος τις αμφιβολίες του ας κάνει πρώτα ένα backup τα υπάρχοντα μηνύματα μην γίνει καμία στραβη και μετά ας δοκιμάσει το restore των παλαιών μηνυμάτων.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα οταν γραφω μνμτα. Καποιες φορες ψιλοκολλαει το τηλεφωνο και οταν παω να γραψω μνμ δεν ανανεωνεται η οθονη και φαινεται σαν να μην εχω γραψει τπτ. Αν μπω στις ρυθμισεις και βαλω πχ ενα smile η οθονη ανανεωνεται τοτε και φαινεται οτι εχω γραψει μεχρι εκεινη τη στιγμη. Αν συνεχισω να γραφω παλι τα ιδια. Επισης αυτο γινεται μονο στην οριζοντια προβολη. Αν το γυρισω καθετα δουλευει ρολοι!

 

Καμια ιδεα ?? Επισης καμια φορα κρασαρει και το πληκτρολογιο ...

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Mου συνέβαινε και μένα αυτό όταν είχα την έκδοση 2.3.3 αν και σπανίως γράφω σε landscape mode. Μετά το φλασάρισμα της broodrom RC2 δεν μου έτυχε ξανά. Δυστυχώς δεν ξέρω γιατί είχε αυτή τη δυσλειτουργία για να σε βοηθήσω.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οι custom roms που κυκλοφορούν για το Plus είναι οι:

Cranium http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1313650

Cryberts http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1400392

broodRom RC2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1396837

 

Aπ'ότι βλέπω οι περισσότεροι απο εμάς εδώ, έχουμε βάλει την broodRom RC2.

 

 

Καλησπερα έβαλα την broodrom σε ενα plus φίλου και ενω είναι τέλεια όλα δεν του δουλεύει η βιντεοκλήση! ξέρει κανείς τι παίζει;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπήρχε κάποιο θέμα με το skype στο οποίο κατά την βιντεοκλήση φαινόταν ανάποδα αυτός που καλούσε. Στο τόπικ που υπάρχει στους xda μπορεί να βρεις περισσότερες λεπτομέρειες ίσως.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπήρχε κάποιο θέμα με το skype στο οποίο κατά την βιντεοκλήση φαινόταν ανάποδα αυτός που καλούσε. Στο τόπικ που υπάρχει στους xda μπορεί να βρεις περισσότερες λεπτομέρειες ίσως.

 

μιλάω για κανονική βίντεο κλήση, 3G από το δίκτυο της voda

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω το θεματακι μου? Δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις των μηνυματων παταω το κουμπι και αντι για μενου μου βγαζει προβλημα με com.wsomacp (με τα μηνυματα δεν εχω προβλημα μονο με τις ρυθμισεις) , μεσω πχ του golauncher sms τις βλεπω κανονικα.

 

Το εχει συναντησει κανεις?

 

(edit εχω την 2.3.6)

Edited by Orgios
Link to comment
Share on other sites

 

Προσπαθούσα να διαβάσω και τις 45 σελίδες, μήπως βρω απάντηση στο εξής πρόβλημά μου. Σε αυτό το διάστημα, το S Plus μου αγορασμένο, στις 22 Γενάρη έκανε reboot 7 φορές μόνο του. Άρχισε χτες το βράδυ να το κάνει αυτό, φταίει το μαζικό κατέβασμα application που έκανα λίγο πιο πριν? Τι κάνω τώρα λοιπόν?

 

Άλλο θέμα που έχω είναι η μπαταρία.. Διάβασα τα σχετικά θέματα αλλά ήταν τόσα πολλά που μπερδεύτηκα. Σε γενικές γραμμές όσα έπιασα, τα έκανα και τώρα αναμένω επιδόσεις.

(ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΗΤΑΝ Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΚΑΝΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΤΣΙ. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΗΝΥΜΑ :S

 

 

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, έτσι και αλλιώς το είχα 3 μέρες και δεν έχασα τίποτα και το πρόβλημα με τα reboots λύθηκε. Μάλλον το προκάλεσε μια εφαρμογή για διαχείριση της μπαταρίας.

 

Τελοσπάντων, με τις νέες ρυθμίσεις, χωρίς live wallpaper, με μειωμένη φωτεινότητα και απενεργοποιημένο τον αυτόματο συγχρονισμό, το έβγαλα χτες με γεμάτη μπαταρία στις 6 το απόγευμα. 14 ώρες μετά, εκ τω οποίων τις 7 κοιμόμουν, η μπαταρία ήταν στο 15% με κατανάλωση 40% ραδιόφωνο (εννοεί την κεραία σήματος ε?) και 44% αναμονή οθόνης. Συνεπώς από χτες το απόγευμα φόρτιση, μου έσβησε σήμερα το πρωί στον δρόμο για την δουλειά χωρίς χρήση... Κάποια πρόταση πριν το πετάξω στη θάλασσα?

Edited by NadiaV
έλλειψη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

μου εχει σπασει τα νευρα το hands free .... ενω οπως διαβασα εδω μεσα τα παταω

αρκετα καλα για να κουμπωσει.... δεν με ακουνε παρα μονο απο το μικροφωνο του κινητου. σαν να

μην εχει μικροφωνο το hands free... Καμια ιδεα....?

ειναι τα γνησια και ποτε δεν δουλεψανε....

 

 

Eπισης περασα το ndrive αλλα δεν βρισκει σημα ... εχω ενεργοποιημένο το gps....

Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

40% ραδίοφωνο; :worry: Δεν βλέπω κάτι τέτοιο σε μένα. Βλέπω φωνητικές κλήσεις , λειτουργικό σύστημα Android , σε αναμονή , τηλέφωνο σε κατάσταση αδράνειας κ.α αλλά όχι ραδιόφωνο.

Ενδεικτικά πάντως με την custom rom είμαι ήδη στις 21 ώρες χωρίς φόρτιση κι έχω ακόμα 34%. Κι έχω παίξει παραπάνω απο 30 λεπτά παιχνίδια , εχω το συγχρονισμό και wifi ανοικτό περισσότερες απο 12 ώρες.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

NadiaV

Κάτι δεν πάει καλά σίγουρα. Αλλά βέβαια έχεις και την 2.3.3 που δεν αποκλείεται να έχει πρόβλημα με την μπαταρία. Να υποθέσω πως το ραδιόφωνο που λες εννοείς το: "Σε αναμονή"

Το σύστημα android και το λειτουργικό σύστημα android έχουν χαμηλά ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...