Jump to content

Δεν γινεται εγκατασταση των Windows


GeorgeArvn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω ενα pc το οποιο ειναι παλιο (ετρεχε windows millenium edition)

και του ειχα βαλει τα xp και ετρεχαν μια χαρα εδω και 4 χρονια.

Αποφασησα λοιπον να του κανω μια αναβαθμηση (να μην τον πεταξω...) με καρτα γραφικων, τροφοδοτικο, ram και σκληρο δισκο στον οποιο προσπαθησα να του βαλλω τα xp αλλα δεν εγκαθισταντε σωστα.

Δηλαδη γινεται η εγκατασταση, αλλα μεχρι ενα σημειο οπου μου λεει να κανω μια επανεκινηση και μετα δεν αρχιζει το λειτουργικο αλλα μου λει να κανω boot απο το CD εγκαταστασης και αρχιζουν ολα απο την αρχη. Μπορειτε να με βοηθησετε;

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που σου λεει να κάνεις την επανεκκίνηση βγάζεις το CD της εγκατάστασης από το drive;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα pc το οποιο ειναι παλιο (ετρεχε windows millenium edition)

και του ειχα βαλει τα xp και ετρεχαν μια χαρα εδω και 4 χρονια.

Αποφασησα λοιπον να του κανω μια αναβαθμηση (να μην τον πεταξω...) με καρτα γραφικων, τροφοδοτικο, ram και σκληρο δισκο στον οποιο προσπαθησα να του βαλλω τα xp αλλα δεν εγκαθισταντε σωστα.

Δηλαδη γινεται η εγκατασταση, αλλα μεχρι ενα σημειο οπου μου λεει να κανω μια επανεκινηση και μετα δεν αρχιζει το λειτουργικο αλλα μου λει να κανω boot απο το CD εγκαταστασης και αρχιζουν ολα απο την αρχη. Μπορειτε να με βοηθησετε;

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ BOOT ΑΠΟ ΤΟ CD,

ασε το να παει στο σκληρο για να συνεχισει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που σου λεει να κάνεις την επανεκκίνηση βγάζεις το CD της εγκατάστασης από το drive;

 

Οχι το αφηνω μεσα.

Και μετα το αφηνω να κανει boot απο τον σκληρο και μου λεει ή να κανω boot απο το cd ή να πατησω ctrl+alt+delete για επανεκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο bios και δες το boot priority, δες αν εχει τον νεο σου σκληρο και αν τον εχει βαλε τον στη δευτερη θεση κατω απο το CD-Rom.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω το bios ομως.

π.χ. στο λαπτοπ μου δειχνει να πατησω για παραδειγμα f10 για το bios εδω μου βγαζει σαν πρωτη οθονη την μαρκα και τυπο του επεξεργστη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είναι active το partition που πάς να κάνεις την εγκατάσταση των windows. Με τι έκανες το format/partitioning;
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι άσχετο αυτός ο επεξεργαστης είναι mpga478b? : intel pentium 4 NE80546PG0801M ???

 

Τελικά βρήκα μια άκρη. Θα βαλλω σε σύνδεση και το παλιό σκληρό και θα βαλλω το cd εγκατάστασης και θα επιλέξω να γίνει εγκατάσταση στον καινούριο την στιγμή που μου λέει να επιλέξω δίσκο για την εγκατάσταση. (Μπορεί να χρησιμοποιήσω και τα vista αλλιώς με βλέπω να κλεινω σουίτα στο Δαφνί!!! ;p)

Edited by GeorgeArvn
Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι 478 το ξέρω. Απλά θέλω να σιγουρευτώ εάν είναι 478 B γιατί νομίζω υπάρχει και με άλλο γράμμα έτος του Β.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι άσχετο αυτός ο επεξεργαστης είναι mpga478b? : intel pentium 4 NE80546PG0801M ???

 

Τελικά βρήκα μια άκρη. Θα βαλλω σε σύνδεση και το παλιό σκληρό και θα βαλλω το cd εγκατάστασης και θα επιλέξω να γίνει εγκατάσταση στον καινούριο την στιγμή που μου λέει να επιλέξω δίσκο για την εγκατάσταση. (Μπορεί να χρησιμοποιήσω και τα vista αλλιώς με βλέπω να κλεινω σουίτα στο Δαφνί!!! ;p)

 

Αφου την εκανες την αναβαθμιση στο pc σου, τουλαχιστον πηγαινε στα 7αρια, και ασε τα (s)vista!

Link to comment
Share on other sites

Παω πασο!

Αν και νομιζω πως υπαρχει ενα προγραμματακι που ανοιγει τετοιου ειδους προγραμματα (που ειναι για αλλο λειτουργικο).

Ελα ομως που δεν θυμαμαι το ονομα του!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...