Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

Σταλίτσα και γκάρφιλντ συμφωνώ. Ήμουν έτοιμη να γράψω τα ίδια.

Αν και έχω πολύ κοντινό μου ζευγάρι που ξεπέρασε κάτι τέτοιο ( μια αρκετά χοντή απιστία δηλαδή) και παντρευτήκανε κιόλας μετά.

Εάν πρόκειται παντως για επαναλαμβανόμενες μα@@@ίες (και μάλιστα πολλαπλά κέρατα), είναι λογικό να μη θέλει, γιατί 1. πού να ξέρει ότι δεν θα ξαναγίνει 2. Εάν αυτό συμβαίνει κατ'επανάληψη ακόμα και η πιο ερωτευμένη κοπέλα θα χάσει το ενδιαφέρον της κάποια στιγμή. Σόρυ Λίλιθ που στα λέω έτσι, αλλά στη χειρότερη περίπτωση κάνε υπομονή. Όλα περνάνε κάποια στιγμή.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά κέρατο δεν συγχωρώ... Αμα ραγίσει το γυαλί δεν το ξανακολλάω.. Για οτιδήποτε άλλο το συζητάω, αλλά όχι για κέρατο..

 

Δεν ξερω αν κολλάει αλλά κάτι έπρεπε να πω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν μου λέτε ρε παίδες....σε μια σχέση τι θεωρείται σωστο και δεδομένο; Ο αντρας να πληρώνει τα πάντα; Το καφέ, το εισιτηριο στο κινηματογραφο, το φαγητο, τα πάντα; Εσεις τι κάνετε στις σχέσεις σας; Τα μοιράζεστε με τη κοπέλα σας; Τις πληρώνετε τα πάντα; Έτσι πρέπει να γίνεται;

Μιλάω για περίπτωση που και οι δύο εργάζονται...

Link to comment
Share on other sites

σιγα να μη πληρωνουμε και το ενοικιο!! :p

εγω στο οικονομικο με τις σχεσεις μου δεν ειχα προβλημα ποτε,μπορει να κερασω εγω τον καφε και αυτη το φαγητο,αλλα και το αντιθετο.

η αληθεια ειναι πως αν υπαρχει τσιγγουνια μεσα σε μια σχεση...κατι θα στραβωσει!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω σε καμια περίπτωση για τσιγγουνια αλλα φανταστείτε μια κοπέλα που θέλει να βγαίνει συχνα εξω για φαι, για καφε, για σινεμα και το θεωρει αυτονόητο πως εγω θα πληρώνω τα πάντα(ακόμα και τα delivery στο σπίτι). Ειχα την εντύπωση πως σε μια normal σχέση δεν ειναι κακο να μοιραστείς με το έτερον ημισι σου τα εξοδα ενος delivery στο σπίτι ή να μην κερνας παντα εσύ όταν βγένετε εξω. Και δεν μιλάω για σχέση που είναι στις αρχες αλλα για σχέση πχ ενος χρόνου.
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σχέση αν είστε maz ένα μηνα η ένα χρόνο.

την πρώτη φορα ναι,να κεράσει ο άντρας(αν και δεν είναι απόλυτο) άντε και την δεύτερη και την τρίτη σου λέω εγώ...

αλλα μετά δε θα πει και η κοπέλα"a!θα πληρώσω εγώ" ?έστω μια fora

αυτο το " θεωρει αυτονόητο πως εγω θα πληρώνω τα πάντα" το είχε από την αρχή?το λέω γιατί μπορεί να την καλόμαθες λιγάκι..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα να την καλομαθει...μπορει να εψαχνε καποιον να τα πληρωνει ολα!!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αρχη αλλα αυτο μετά έγινε δεδομένο. Δεν πληρώνω τα πάντα, εχει τύχει να πληρωσει και αυτη. Αλλα στις 10 φορες αντε να γινει μια φορα(ισως και πιο σπάνια) απο τη μερια της και να αφορα μικροποσα.Δεν της το εχω ζητησει ποτε(να πληρώσει). Δεν πάει η καρδία μου, δεν θα μπορουσα καν να το πω. Αλλα μερικες φορες στριμωχνομαι οικονομικα.

Δεν τη κατηγορω ετσι; Απλα προσπαθω να καταλάβω τί ειναι το σωστο. Μηπως ειμαι εγω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

μήπως όταν πάει αν πληρώσει πας να φανείς χουβαρντάς και λες "άσε άσε εγώ?"

μήπως δεν έχει οικονομική άνεση?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αρχη αλλα αυτο μετά έγινε δεδομένο. Δεν πληρώνω τα πάντα, εχει τύχει να πληρωσει και αυτη. Αλλα στις 10 φορες αντε να γινει μια φορα(ισως και πιο σπάνια) απο τη μερια της και να αφορα μικροποσα.Δεν της το εχω ζητσει ποτε. Δεν πάει η καρδία μου. Αλλα μερικες φορες στριμωχνομαι οικονομικα.

Δεν τη κατηγορω ετσι; Απλα προσπαθω να καταλάβω τί ειναι το σωστο. Μηπως ειμαι εγω λάθος.

Φίλε είσαι λάθος, αυτό δεν είναι σχέση είναι χορηγία, ξέκοψε της το αμέσως, εκτός αν σου τρέχουν από τα μπατζάκια…

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

φιλε θα ελεγα το ιδιο με με τον επικουρο σε δουλευει κανονικα .Ελπιζω οτι θα σταματησεις να την καλυπτεις οικoνομικα δεν εισαι ο κηδεμονας της .

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αρχη αλλα αυτο μετά έγινε δεδομένο. Δεν πληρώνω τα πάντα, εχει τύχει να πληρωσει και αυτη. Αλλα στις 10 φορες αντε να γινει μια φορα(ισως και πιο σπάνια) απο τη μερια της και να αφορα μικροποσα.Δεν της το εχω ζητησει ποτε(να πληρώσει). Δεν πάει η καρδία μου, δεν θα μπορουσα καν να το πω. Αλλα μερικες φορες στριμωχνομαι οικονομικα.

Δεν τη κατηγορω ετσι; Απλα προσπαθω να καταλάβω τί ειναι το σωστο. Μηπως ειμαι εγω λάθος.

 

Λοιπον φιλε μου ειχα και εγω πριν το Πασχα μια τετοια περιπτωση Πληρωνα τα παντα και δεν εκανε την κινηση να κανει οτι πληρωνει Νομιζε οτι ημουν ο "Μεγας Χορηγος"

Το αποτέλεσμα ? να ειμαι μονιμα με 200 ευρω στην τσεπη και να μην ξερω τι θα ζητησει καθε φορα Α, και ηθελε και σε καλα εστιατορια να την πηγαινω

Το θεμα εληξε .. Πως ? Της ειπα πριν το Πασχα οτι μετα την Σαρακοστή θα την παρω τηλ. για να κανονίσουμε να βγούμε ..Η απάντηση της? Και εγω τι θα κάνω τοσο καιρο μονη μου ? ...

Βεβαια απάντηση δεν της εδωσα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ !!!

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Μα η ειρωνια ξέρετε πια ειναι; Οτι το συζήτησα μαζι της προσπαθώντας να καταλαβω εαν είμαι λάθος και μου ανέφερε πως στις προηγούμενες σχεσεις τις πληρωναν τα παντα. Στεναχωρηθηκε βεβαια δείχνοντας πως δεν το ειχε σκεφτει οτι εγω μπορει να μην εχω την ανεση να πληρώνω τα πάντα :confused:

Και μάλιστα μου ανέφερε για περίπτωση ενος ζευγαριου (οχι παντρεμενοι) που γνωριζει οπου αν και μενουν χωριστα ο αντρας πληρωνει μερικες φορες τους λογαριασμους της γυναίκας (οτε, ευδαπ) και φυσικα οταν βγουν εξω της πληρωνει τα τσιγαρα της, κτλ κτλ. Οτι ανάγκες έχει.

 

Εχω βγει απο άλλο πλανητη εγω; Τι σοι ισότητα ειναι αυτη;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου...φυγε οσο ειναι νωρις! η κοπελα σε κοιταει σαν δολαριο! και λογικα θα σκεφτεται οτι εκανε την καλη της!

συγνωμη αν σε στεναχωρω αλλα αυτο δειχνει οτι η κοπελα λειτουργει διαφορετικα!

και αν δεν σκεφτηκε οτι εσυ μπορει να εχεις οικονομικη "κριση" αρα δεν σκεφτηκε ποτε αν σε θελει γι'αυτο που εισαι ή σε θελει για τα γουστα και μονο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσο και αν σε στεναχωρει σε θελει για τα "λεπτα σου" αισθηματα

Αργοτερα μπορει να σου ζητησει να της παρεις και μια καρτα VISA να κανει και καποιες μικροαγορες

 

Πες καλη η παρεα σου αλλα...

Ειμαι λιγο αποτομος αλλα οι σημερινες κοπελες (οχι ολες ) δεν ξερουν τι θελουν

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πήγες να της κάνεις κουβέντα, με διακριτικό τρόπο, και έκανε τον ¨κινέζο¨ φέρνοντάς σου παραδείγματα ζευγαριών που την συμφέρουν, τι να πω...

Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου. Όντως θα συμφωνήσω ότι αυτό δεν είναι σχέση αλλά χορηγία!!!

Είναι κρίμα να σκεφτονται έτσι...Χαλάνε την πιάτσα.

Τέλος πάντων, δική σου η σέση και εσύ αποφασίζεις. Αλλά από την στιγμή που έχεις αρχίσει και το συζητάς πάει να πει ότι σε ενοχλεί και μάλιστα πολύ. Αυτή την εντύπωση μου δίνεις δηλαδή.

Ξέκοψε το και παρατήρησε αντιδράσεις. Δεν αξίζει να καταλάβεις μετά από καιρό οτι απλά έχανες τον χρόνο σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλές γυναίκες σκέφτονται έτσι... όλα ξεκινάνε από τους 40αρηδες οι οποίοι σκορπάνε λεφτά για να βγάλουν 20αρα γκόμενα (Συγνώμη αν θίγω κάποιον 40αρη αλλά δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά σε όσους τα κάνουν). Όταν αυτές έχουν μάθει έτσι,έρχεσαι εσύ για να κάνεις σχέση και περιμένουν μία από τα ίδια (Να πληρώνεις τα πάντα).

 

Καλό είναι να πληρώνεις κάτι περισσότερο σαν άντρας-κολλώνα της σχέσης κτλπ(εμένα τουλάχιστον μου αρέσει!) αλλά υπάρχει και κάποιο όριο... ειδικά όταν ο άλλος το θεωρεί δεδομένο...

Αν ήμουν ο Bill Gates ίσως να μην είχα πρόβλημα... 'ίσως και να είχα όμως (Δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων όσο θέμα νοοτροπίας)

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πήγες να της κάνεις κουβέντα, με διακριτικό τρόπο, και έκανε τον ¨κινέζο¨ φέρνοντάς σου παραδείγματα ζευγαριών που την συμφέρουν, τι να πω...

Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου. Όντως θα συμφωνήσω ότι αυτό δεν είναι σχέση αλλά χορηγία!!!

Είναι κρίμα να σκεφτονται έτσι...Χαλάνε την πιάτσα.

Τέλος πάντων, δική σου η σέση και εσύ αποφασίζεις. Αλλά από την στιγμή που έχεις αρχίσει και το συζητάς πάει να πει ότι σε ενοχλεί και μάλιστα πολύ. Αυτή την εντύπωση μου δίνεις δηλαδή.

Ξέκοψε το και παρατήρησε αντιδράσεις. Δεν αξίζει να καταλάβεις μετά από καιρό οτι απλά έχανες τον χρόνο σου.

 

Ναι με ενοχλει επειδη νιωθω σαν ΑΤΜ που πρεπει να βγάζει πάντα λεφτα και να μην στερευει ποτε. Λες και δεν εχω εγω προσωπικα εξοδα. Δεν τη κατηγορω, ίσως να εχει μαθει ετσι. Αλλα φοβηθηκα επειδη αρχισα να νιωθω σαν ενοχος λες και κάνω εγω κατι λαθος. Ειδικα τα παραδειγματα που ανεφερε με εκαναν να νιωθω alien...

Σε καμία περίπτωση δεν απαιτω απο τη κοπελα μου να πληρώσει, οταν θα έχω την οικονομικη άνεση δεν θα την αφησω να πληρώσει.

Ουσιαστικα φερνω περισσότερο σε αυτο που λεει ο basil26. Καλο ειναι πληρωνεις κάτι παραπάνω αλλα οχι χωρις οριο. Στη προηγουμενη σχεση μου θυμαμαι στις συχνες παραγγελιες φαγητου πχ που κάναμε σπιτι συνηθως βάζαμε μισα μισα (το οποιο και βρίσκω και λογικα) η τη μια πληρωνε η κοπελα μου και την αλλη εγω.

 

Τωρα φοβάμαι να βγω εξω...

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε αυτήν την ηλικία πια σκέφτεται έτσι, τότε όντως σε βλέπει σαν ΑΤΜ. Και στο κάτω κάτω οι σχέσεις χτίζονται στην ειλικρίνια και στην αμοιβαία κατανόηση. Δεν ξέρω μπορεί να φταίει για τον τρόπο σκέψης μου και ο πατέρας μου που μια ζωή μου έλεγε να μην δέχομαι να μου κάνουν τα έξοδα. ¨Έχεις λεφτά¨ μου έλεγε. Να ζεις με αυτά που βγάζεις. Δεν ξέρω τι να πω, απλά όλα αυτά μου φαίνονται αν όχι απαράδεκτα τότε σίγουρα υπερβολικά. Με τον φίλο μου είμαι είμαστε μαζί 6,5 χρόνια και ποτέ δεν τέθηκε το οικονομικό σαν φλέγον ζήτημα στην σχέση μας. Όποιος διαθέτει πάνω του λεφτά την δεδομένη στιγμή που τα χρειαζόμαστε τότε και πληρώνει.

Τέλος πάντων....Δεν το συνεχίζω γιατί αρχίζω και τα παίρνω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω τα πηρα ηδη! να κατι τετοιες υπαρχουν και μετα χαλαει το ονομα των γυναικων! οχι πως δεν υπαρχουν και αντρες τετοιοι αλλα τελος παντων.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

[quote name=i an exi parea kai ntrepese.. grapse se mia xartopetseta tis kafeterias..ton ari8mo sou..kai ka8os pas kai kala wc... dostis to.

 

an goustari..8a antapokri8i se kati.. alios..exe gia :)[/quote]

δεν ξερω τι έκανε ο φίλος μας, αλλά εγώ προσωπικά θα ξενέρωνα με κάτι τέτοιο! πόσο μάλλον αν μού άρεσε ο τύπος που με κοιτούσε!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

απορία:μετά την κουβέντα που της έκανε άλλαξε καθόλου τακτική?η πάλι εσύ ξηλώνεσαι?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα για εναν κολλητο : Αν μια τυπισσα ξενερωσει μαζι σου επειδη καθυστερησες να κανεις κινηση πολυ καιρο (ενω πριν μαλλον ψηνοταν πολυ η δουλεια) ,παιζει να ξαναζεσταθει το πραγμα και πως?

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...