Jump to content

Vodafone 845 : Εγκατάσταση CM 7.2.0 RC (Android 2.3.7) (14-04-2012)


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι στην procelestial εχει περιεργη εκδοση του μαρκετ...και δεν βλεπει ολες τις εφαρμογες.

στην cm7,πραγματι,τις δειχνει ολες.

ποια cm7 εχεις βαλει?

λειτουργουν ολα καλα?

εχω βαλει την Cm-7.1.0-RC1-U8120_2.6.32.9 v14zip την εβαλα το απογευμα και μεχρι τωρα λειτουργει πολυ καλα και παει σφαιρα το εχω χρονισει στα 691 εδω ειναι ενας καλος οδηγος απο τον στρατο εχει και ολες τις αλλες ρομ για το joy με οδηγειες http://laspas.gr/2010/12/21/vodafone-joy/ δες ειναι ενδιαφερον εγω ακολουθησα τις οδηγειες .......:) ενα που παρατηρησα μετα απο ωρα με την οθωνη κλειστη (προστασια οθωνης) αποσυνδεεται το wifi και οταν ανοιξει η οθωνη πρεπει να ξαναπατησης συνδεση στο δυκτυο του wifi μονο συνδεση οχι να βαλης παλι κωδικο μπαταρια κραταει μεχρι στιγμης καλα οπως και με την μαμα rom το cpu το εβαλα στα 651 τωρα για δοκιμη το ειχα στα 691 και δουλευε κανονικα ..... Edited by viotos

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

gpu η cpu μαλλον εννοεις...?

 

σωστος το ειχα γραψει λαθος και το διορθωσα .....:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειμαστε 2.3.7

 

ωρε μπραβο για δωσε link και φωτο να δω πως ειναι και απο που θα την κατεβασω

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε λιγο πιο πισω που ειναι τα λινκ των ρομ και θα τα δεις ολα:D

 

ok sorry δεν τα ειχα προσεξει.σευχαριστω ρε συ:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παω να κανω flash clockworkmod recovery και μου βγαζει confirm phone model και εχει

 

-Huawei pulse mini

-dell streak

-Huawei pulse

-Commtiva z71

-Geeksphone ONE

-Huawei ascend

-Huawei U8820/U8230

-Huawei ascend 2

-Micromax A70

-LGE Esteem

 

Τι επιλεγω ?

 

Updated !!

(επελεξα το Huawei ascend) αρα οκ

 

εβαλα το Update 23(12-03-2012) το εκανα απλα και επελεξα ολα backup και τωρα εχω και ραδιοφωνο και μεταφερω με usb κανονικα απλα παταμε εκει που λεει συνδεση usb και παταμε ενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου usb και τσακ μεταφερουμε αρχεια :)

 

Δουλευει πολυ καλα μονο στην αρχη ψιλοκολλαει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Updated !!

(επελεξα το Huawei ascend) αρα οκ

 

εβαλα το Update 23(12-03-2012) το εκανα απλα και επελεξα ολα backup και τωρα εχω και ραδιοφωνο και μεταφερω με usb κανονικα απλα παταμε εκει που λεει συνδεση usb και παταμε ενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου usb και τσακ μεταφερουμε αρχεια :)

 

Δουλευει πολυ καλα μονο στην αρχη ψιλοκολλαει

 

Εχεις δικιο φιλε!Tο εβαλα και γω χτες στο joy 845.Πραγματικα καμια σχεση το κινητο οπως το πηρα απο τη vodafone!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το μονο μειονεκτημα ειναι το WiFi ,δεν δειχνει καθολου για ασυρματα δικτυα

 

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα.Δοκιμασε να ξαναφλασαρεις αφου κανεις wipe τα παντα.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά δε μπορώ να κάνω εγλκατάσταση το CM7 στο android 2.1 vodafone joy 845. έχω ακολουθήσει όλες τις οδηγίες αλλά τίποτα. Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνω γιατί είμαι λίγο noob???

 

Σας παρακαλώ βασανίζομαι 3 μέρες τώρα...

 

 

Άκυρο ότι γράφω από πάνω τελικά τα κατάφερα. Έπρεπε να είχα ακολουθήσει την εγκατάσταση για το CWM χωρίς αυτό δε γίνεται

Edited by korvel
Επιτυχής εγκατάσταση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω μερικές ερωτήσεις.

1)κάπου είδα ότι το συγκεκριμένο τρέχει android 2,3.. ισχύει και αν ναι παίζει flash player και java?

και

2) έχω την κλασική rom και κατέβασα ένα προγραμματάκι που καταγραφει διαδρομές για ποδηλασία λέγεται endomodo, αλλα μόλις το ξεκινάω με τον δορυφόρο κολλάει γιατί δεν έχει ενσωματωμένους χάρτες όπως αλλα κινητά.γνωρίζει κανεις αν υπάρχουν ενσωματωμένη χάρτες που χρησιμοποιεί το google maps για να κατεβάσω για το σιγκεκριμενο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση στην αυθεντικι ρομ πως μπορουμε να μεταφερουμε τα προγραματα στν sd.κατεβασα ενα προγραμα αλλα δεν εχει πουθενα να εχει επιλογη μεταφορα στην sd:blink:
Link to comment
Share on other sites

Η αυθεντική ρομ ειναι με android 2.1 στο οποίο δεν υποστηρίζεται η δυνατότητα μεταφοράς εφαρμογών στην κάρτα.Αυτό γίνεται από 2.2 και άνω
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν περίμενα πως το Vodafone Joy 845 θα "έτρεχε' 2.3.

Την δοκίμασα και πραγματικά μου άρεσε πολύ, το κινητό πάει σφαίρα.

Δεν θα κάτσω όμως να γράφω περισσότερα, η δική σας γνώμη μετράει περισσότερο :) .

Παρακάτω θα δείτε τον οδηγό για εγκατάσταση της CM 7 (Android 2.3).

Να πω ότι δεν έχω καμία ευθύνη αν κάτι πάει στραβά κατά την εγκατάσταση της ROM. Αν δεν είστε σίγουροι ΜΗΝ συνεχίσετε.

Να πω ότι η διαδικασία απευθύνεται σε Root συσκευές.

Τα Credits πάνε στον joilaroi από το XDA

ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ:

1) Την εφαρμογή ROM Manager, κατεβάστε την από εδώ https://market.android.com/details?id=com.koushikdutta.rommanager&feature=search_result .

2) Τις Google εφαρμογές, κατεβάστε τις από εδώ (τελευταία έκδοση - New!) http://android.d3xt3r01.tk/cyanogen/gapps/gapps-gb-20110613-signed.zip

3) Την ROM, κατεβάστε την από εδώ, http://www.mediafire.com/?c0mx33te6zc5536 .

 

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ROM:

 

Kernel: 2.6.32-9-perf from Codeaurora

Android : 2.3.7 / CM7.2.0 RC1

 

Χαρακτηριστικά:

Αναγνώριση κάρτας μνήμης από το PC (Νew)

Υποστήριξη MMS

RIL

Ήχος

Bluetooth

Wi-Fi

Sensors

D-Pad

OC Kernel (122-748MHZ)

GPS

AGPS

YouTube

Wi-Fi Hotspot

Καλύτερη προσαρμογή στην οθόνη

Camera

Εγραφή Video

 

Bugs:

Δεν υπάρχει ραδιόφωνο (Δεν υπάρχει Source)

 

Extras:

Υποστήριξη ext4

Υποστήριξη Compcache

Huawei Launcher

 

 

Οι απόψεις μου: Πλέον η Rom είναι stable για καθημερινή χρήση. Μειονέκτημα για μένα είναι η απουσία του ραδιοφώνου.

 

 

 

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ:

 

Εφόσον έχετε κατεβάσει από το Adroid Market την εφαρμογή ROM Manager κάνετε τα εξής:

Στν εφαρμογή ROM Manager επιλέγετε "Flash Clockworkmod Recovery", μετά "Hauwei Ascend" και τέλος "3.0.0.5" .

 

Κλείνετε το κινητό και το ενεργοποιήτε πατώντας το YES και το πλήτρο αύξησης ήχου και έτσι θα μπεί στο CWM (Recovery Mode).

Κάνετε Wipe Data, Wipe Cache και αμέσως μετά επιλέγετε Install ZIP From SD εφόσον έχετε περάσει στην SD την ROM και τα Google Apps. Κάνετε Flash την ROM (θα διαρκέσει 3~4 λεπτά, μην απενεργοποιήστε το κινητό σας) και αμέσως μετά τα Google Apps.

 

AYTO HTAN!!! Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση επιλέγετε Reboot και περιμένετε να ανοίξει το κινητό (~4-5 λεπτά).

 

============================

 

γιατι ρε πεδια το ριμαδι δεν χτιπαει στο κουδουνισμα μονο δονιση εχει πρεπει να αλλαξω κατι τα εχω ολα ον αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα.Έχω το vodafone joy 845 και είμαι πολύ απογοητευμένη σαν τηλέφωνο.Διάβασα τα ποστ σας και θέλω να κάνω την αναβάθμιση.Αλλά το δεύτερο λινκ με τα αρχεία δεν είναι διαθέσιμο για να τα κατεβάσω...Μήπως κάποιος μπορεί να τα ανεβάσει.:D Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους...

πριν απο λίγες μέρες, μου κάνανε δώρο tablet Alcatet on touch t10,

θα ήθελα, να σας ρωτήσω.. έχω ανεβάσειμια ταινία.. αλλα δεν βλέπω ελληνικούς υπότιτλους (στο laptop τους βλέπω..), θα πρέπει να κάνω κάτι?, θα πρέπει να κατεβάσω απο το play google, καμιά εφαρμογή?

σας ευχαριστώ

Αντρέας Φρυδάκης

andrewfridakis@aol.com

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να θέσεις το ερώτημά σου εδώ μιας και στο παρόν είσαι off topic.

 

Καλώς ήρθες!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα παιδία, έχω διαβάσει όλο το θέμα και οι οδηγίες είναι αρκετά σαφείς όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα, μπαίνω στην σελίδα που παραθέτει ο αρθρογράφος για το rom manager με το κινητό (vodafone joy 845) πατάω install όμως τίποτα δεν συμβαίνει, δοκίμασα και με τον browser της συσκευής και με opera mobile και με opera mini,

όμως τίποτα.

Να σημειώσω ότι δεν είμαι εξοικειωμένος με κινήτα και τροποποιήσεις, τώρα ξεκίνησα να ασχολούμε με την συγκεκριμένη συσκευή και ήδη προσπαθώ να μάθω κάποιες ορολογίες τι σημαίνουν για να καταλαβαίνω τι μου γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

VIEWLIFE θα χρειαστείς pc/laptop για να μπορέσεις να κάνεις απρόσκοπτα και εύκολα τη διαδικασία του rooting.

Άρχισε να κάνεις βήμα βήμα τη διαδικασία όπως περιγράφεται στην προηγούμενη σελίδα και εάν κολλήσεις κάπου, πες μου τι πρόβλημα υπάρχει για να σε βοηθήσω αν μπορώ. Πες μου ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε ποιο βήμα κολλάς, και όχι "γενικά" ότι δεν μπορείς να κάνεις rooting γιατί αυτό δεν βοηθάει πολύ...

 

 

 

Λέτε ότι για να φλασαριστεί το κινητό σε νεότερη έκδοση android απαιτείται να κατεβάσεις την ROM Manager. Η εφαρμογή ROM Manager όμως απαιτεί έκδοση android 2.2 ή μεταγενέστερη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.rommanager&feature=search_result

 

Το κινητό μας έχει έκδοση android 2.1 το οποίο σημαίνει ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΘΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ROM MANAGER σε μαμίσιο vodafone joy 845.

 

Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τι πρέπει να κάνουμε;

 

 

Και επιπλέον υπάρχει κάποιο working link για να εγκαταστήσουμε τα google apps, εφόσον καταφέρουμε να φλασάρουμε επιτυχία τη rom σε 2.3.7?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...