Jump to content

[S II] Εντοπισμός / Δήλωση IMEI μετά από κλοπή


joge_2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η προεγκατεστημένη εφαρμογή που έχει μέσα το s2 όπου λέει "sim change alert" δεν αρκεί? Δε νομίζω ότι χρειάζεται ιντερνετ...Σου στέλνει το νούμερο της sim αν μπει άλλη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει πρόγραμμα που με το που σου κλέψουν το κινητό(μακριά από εμάς) να στέλνεις ένα μήνυμα κάπου και να κλειδώνει το κινητό και να σου δείχνει που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Η προεγκατεστημένη εφαρμογή που έχει μέσα το s2 όπου λέει "sim change alert" δεν αρκεί? Δε νομίζω ότι χρειάζεται ιντερνετ...Σου στέλνει το νούμερο της sim αν μπει άλλη.

 

Καλη ειναι και αυτη και οι αλλες!Ομως απ'οτι καταλαβα για να δουλεψουν πρεπει να μπει μεσα στο κινητο αλλη sim ή να συνδεθει στο ιντερνετ!!Αυτο δε λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωσει να γινει ομως αν ο τυπος ειναι "ψαγμενος" και φλασαρει καμια ρομ πριν απο ολα αυτα τοτε ολα τα προγραμματα(samsung,cerberus,androidlost κ.τ.λ) πανε "περιπατο"!!!

Link to comment
Share on other sites

To Androidlost έχει εντολή που στέλνει τα νέα στοιχεία ανοίγματος DATA της νέας κάρτας. Φίλε μου με το Serial της νέας κάρτας μπορείς άνετα να πας στην αστυνομία και με κάποιες διαδικασίες να πάρεις πίσω το κινητό σου.

 

Καλη ειναι και αυτη και οι αλλες!Ομως απ'οτι καταλαβα για να δουλεψουν πρεπει να μπει μεσα στο κινητο αλλη sim ή να συνδεθει στο ιντερνετ!!Αυτο δε λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωσει να γινει ομως αν ο τυπος ειναι "ψαγμενος" και φλασαρει καμια ρομ πριν απο ολα αυτα τοτε ολα τα προγραμματα(samsung,cerberus,androidlost κ.τ.λ) πανε "περιπατο"!!!

 

Λοιπόν ωραία τα προγραμματα για τις κλοπές των κινητών αλλά υπάρχει και το νομικό κομμάτι της υπόθεσης , όταν φτάσετε σε Αστυνομικό Τμήμα να καταθέσετε την μήνυση σας για κλοπή αντικειμένου ( κινητού ), έχοντας μαζί σας και τον αριθμό τηλεφώνου αυτού που έχει πλέον το κινητό σας.

Από την εμπειρία μου όσοι κλέφτες ή κλεπταποδόχοι πιαστήκαν , στις περιπτώσεις που τουλάχιστον ξέρω εγώ το θύμα έδινε ακριβές σημείο του κινητού μέσω GPS και οι πιο πολλές περιπτώσεις αφορούσαν Iphone , IPAD. Οπότε όπως καταλαβαίνετε ο καλύτερος τρόπος να βρεθεί ειναι το tracking.

- Να ξεκαθαρίσουμε οτι δεν υπάρχει συγκεκειμένη φόρμα δεδομένων στην αστυνομία για να καταχωρείται το IMEI κλεμμένων κινητών. Περιπτώσεις που δράστες έχουν πιαστεί με πολλά κινητά , βρέθηκε για παράδειγμα ότι εκλάπησαν απο κατάστημα Γερμανός κλπ κλπ γιατί πολύ απλά τα καταστηματα καταχωρούν τα κλεμμένα ΙΜΕΙ και με έναν απλό έλεγχο στο κατάστημα παρουσία Αστυνομικού εξακριβώνεται. Αν κάποιος κλέφτης έχει στην κατοχή του εκτός των άλλων αντικειμένων και ένα κλεμμένο κινητό δεν είναι εύκολο να βρεθεί απο ποιον αφαιρέθηκε και που αυτός κατέθεσε μήνυση.

- Επιπλέον το αδίκημα της κλοπής ειναι πλημμέλημα που σημαίνει ότι και να δώσετε αριθμό SIM , ΙΜΕΙ κλπ κλπ στην μήνυση σας δεν γίνετε άρση απορρήτου ώστε να βρεθούν τα στοιχεία αυτού που έκλεψε ή αγοράσε το κλεμμένο κινητό σας , κάτι που γίνεται άμεσα σε κακουργήματα.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει τρόπος να κλειδώσουμε την δυνατότητα αλλαγής της Rom και να ζητά κάποιο κωδικό για να προχωρήσουμε ? Πως βάζουμε κωδικό στο bios για τα windows κάτι αντίστοιχο .Με ενδιαφέρει σε περίπτωση κλοπής διότι ότι πρόγραμμα εντοπισμού συσκευής και αν περάσουμε ακόμα και σαν root άμα αλλάξει rom το χάσαμε μόνιμα .
Ζητείται κόρη βενζινοπώλη για σοβαρή σχέση !!
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει τρόπος να κλειδώσουμε την δυνατότητα αλλαγής της Rom και να ζητά κάποιο κωδικό για να προχωρήσουμε ? Πως βάζουμε κωδικό στο bios για τα windows κάτι αντίστοιχο .Με ενδιαφέρει σε περίπτωση κλοπής διότι ότι πρόγραμμα εντοπισμού συσκευής και αν περάσουμε ακόμα και σαν root άμα αλλάξει rom το χάσαμε μόνιμα .

 

Δε γίνεται. Το έχω ψάξει κι εγώ. Δηλαδή για block του recovery και του bootloader menu. Αν ο κλέφτης κάνει factory reset απ' τις ρυθμίσεις η εφαρμογή θα παραμείνει αν την έχεις βάλει στο system/app. Αν όμως είναι έμπειρος και ξέρει από Android, custom ROM κλπ θα κάνει clean install μια νέα ROM και θα μπορεί να χαρεί άφοβα το νέο του κινητό! :lol:

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

είμαι στον στρατό και δυστυχώς μου κλέψανε το κινητό...

Δεν είχα εγκατεστημένη κάποια εφαρμογή εντοπισμού..

Έχω βέβαια κρατημένο το ΙΜΕΙ μου αν και μου είπαν ότι μόνο με αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι...

γνωρίζει κανείς κάτι άλλο?

Υ.Γ. Το μοντέλο του κινητού μου είναι Sony xperia Neo V

Ευχαριστώ

Edited by bebits
Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει μπορείς κάτι να κάνεις αλλά μόνο εφόσον ο άλλος δεν έχει κάνει αρχικοποίηση των ρυθμίσεων τηλέφωνου .Δηλαδή εάν έχει κρατήσει τον λογαριασμό σου google play ενεργό και συνδεθεί κάποια στιγμή στο internet θα μπορέσει να εγκατασταθεί κάποια εφαρμογή που έχεις επιλέξει εσύ από το google play πχ androidlost .Επίσης στο google play αφού συνδεθείς με τον Gmail λογαριασμό σου που έχεις και στο τηλέφωνο έχει ένα εικονίδιο πάνω δεξιά σαν γρανάζι .Πατάς εκεί και μπορείς να εντοπίσεις το τηλέφωνο σου η να το κάνεις να κτυπάει .Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι συνδεδεμένο στο ιντερνέτ και να υπάρχει ενεργός ο λογαριασμός σου στο τηλέφωνο .Τέλος με το imei άμα πας στην εταιρία από οπού το πηρές απλά ενημερώνουν την αντιπροσωπεία και άμα πάει εκεί για service ποτέ το κρατανε .
Ζητείται κόρη βενζινοπώλη για σοβαρή σχέση !!
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται. Το έχω ψάξει κι εγώ. Δηλαδή για block του recovery και του bootloader menu. Αν ο κλέφτης κάνει factory reset απ' τις ρυθμίσεις η εφαρμογή θα παραμείνει αν την έχεις βάλει στο system/app. Αν όμως είναι έμπειρος και ξέρει από Android, custom ROM κλπ θα κάνει clean install μια νέα ROM και θα μπορεί να χαρεί άφοβα το νέο του κινητό! :lol:

 

Το εψαξες καλα φιλε ? Εισαι 100% σιγουρος ? Να μην προσπαθησω ουτε google search να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Το εψαξες καλα φιλε ? Εισαι 100% σιγουρος ? Να μην προσπαθησω ουτε google search να κανω ?

Τον καιρό που το είχα ψάξει δεν βρήκα τίποτα. 100% σίγουρος δεν είμαι για τίποτα. Ψάξε κι εσύ να δεις. Ίσως βρεις κάτι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Εντοπισμός / Δήλωση IMEI μετά από κλοπή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...