Jump to content

Xbox live και xbconnect στην Ελλάδα


drcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ' αρχήν, θα ήθελα να σας καλησπερίσω όλους, αφού είναι η πρώτη φορά που ποστάρω, παρόλο που μπαίνω στο site σχεδόν καθημερινά, εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Όσον αφορά στο θέμα του xbox live θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν είναι ανάγκη να έρθει η υπηρεσία επίσημα στη χώρα μας για να μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε.'Οπως μου απάντησε και η ίδια η microsoft (μετά από e-mail που της έστειλα), το ότι δεν έχει έρθει επίσημα στη χώρα μας οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχει έρθει σε συμφωνία ακόμη με τους εγχώριους ISPs.'Ομως, συνεχίζει στην απάντησή της, αυτό δεν εμποδίζει κάποιον που έχει adsl πρόσβαση να συνδεθεί με την υπηρεσία xbox live, αφού αγοράσει τη συνδρομή γι' αυτήν.Το μόνο που θέλει προσοχή είναι ότι όταν δώσουμε για πρώτη φορά στοιχεία, διαλέγουμε μία χώρα από αυτές που υπάρχει επίσημα η υπηρεσία (λέμε π.χ. ότι είμαστε από Αγγλία... :cry: και βάζουμε ταχυδρομικούς κώδικες ανάλογους). Φυσικά πρέπει να προσέχουμε μήπως το xbox μας είναι τσιπαρισμένο :whistle: , γιατί θα το ανιχνεύσει και θα μας πετάξει έξω.Βέβαια, όπως ειπώθηκε υπάρχουν και οι διακόπτες που απενεργοποιούν το τσιπάκι.

Αυτό όμως που θα ήθελα κυρίως να τονίσω :!: είναι το γεγονός ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να παίξεις διαδικτυακά με το xbox σου, εκτός από την υπηρεσία της microsoft.Όσα παιχνίδια παίζονται multiplayer μέσω system link (συνδέοντας δηλαδή περισσότερα του ενός xbox μεταξύ τους, με καλώδιο), μπορούν να παιχτούν και στο διαδίκτυο, εφόσον έχεις σύνδεση adsl (για αξιοπρεπή ταχύτητα) και κάνεις δίκτυο το xbox σου με τον υπολογιστή σου.Μιλάμε για παιχνίδια όπως Halo, Project Gotham Racing 2, Splinter Cell, Rainbow Six, Counterstrike, Top Spin και άλλα 40 περίπου.Το πως γίνεται αυτό, το αναλαμβάνουν προγράμματα (δωρεάν) που εγκαθιστάς στο pc σου.Το πιο δημοφιλές είναι το xbconnect το οποίο έχει φτάσει στην έκδοση 4.0.2 και έχει πάνω από 400.000 χρήστες!!! Φυσικά, αν το xbox είναι τσιπαρισμένο, δεν αποτελεί κανένα απολύτως πρόβλημα.Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση www.xbconnect.com

Εχθές το βράδυ, έπαιζα PGR2 με έναν Ολλανδό και ... μου έριξε στα αυτιά :wacko: με μία Porcshe boxter s.

Συγγνώμη, για το μακροσκελές του μηνύματος μου, αλλά νομίζω ότι ήταν μία πληροφορία που δεν τη γνωρίζουν πολλοί!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω δοκιμάσει και εγώ το XBConnect και όντος είναι καλή φαση. Κάτι ανάλογο είναι και το gamespy xbox tunnel http://www.gamespyarcade.com/tunnel/

Όσο αφορά το XBOX live μπορώ να κάνω εγγραφή με τη trial συνδρομή, που ήρθε με το ΧΒΟΧ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς!Απλά, πρόσεξε λίγο αυτά που αναφέρω παραπάνω.Έχω δοκιμάσει και το tunnel software του gamespy, αλλά μπαίνουν κυρίως Αμερικάνοι, με έκδοση xbox ntsc και όχι pal που έχουμε εμείς.Πάντως, αν θέλεις μπορούμε να συννενοηθούμε για κανένα παιχνιδάκι στο xbconnect.Πιστεύω ότι τα pings μεταξύ μας, θα είναι αρκετά καλά, αφού είμαστε και οι δύο Ελλάδα ;) Φυσικά, σε λίγο καιρό ελπίζω να μπαίνουν όλο και περισσότεροι Έλληνες και να γίνονται ... φοβερές κόντρες!!!
Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!! :o Τώρα είδα ότι είσαι στην Κύπρο, οπότε τα περί καλών pings, δεν ξέρω αν θα ισχύσουν.Όπως και να 'χει , μπορούμε να δοκιμάσουμε!
Link to comment
Share on other sites

Τα pings μου δεν είναι και τα καλύτερα είναι συχνά πολύ στα hi τους :o Όμως δεν χάνουμε και τίποτα να δοκιμάσουμε σε κάποια φάση.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ναι, μπορείς!Απλά, πρόσεξε λίγο αυτά που αναφέρω παραπάνω.Έχω δοκιμάσει και το tunnel software του gamespy, αλλά μπαίνουν κυρίως Αμερικάνοι, με έκδοση xbox ntsc και όχι pal που έχουμε εμείς.Πάντως, αν θέλεις μπορούμε να συννενοηθούμε για κανένα παιχνιδάκι στο xbconnect.Πιστεύω ότι τα pings μεταξύ μας, θα είναι αρκετά καλά, αφού είμαστε και οι δύο Ελλάδα ;) Φυσικά, σε λίγο καιρό ελπίζω να μπαίνουν όλο και περισσότεροι Έλληνες και να γίνονται ... φοβερές κόντρες!!!

NAI RE PAIDIA ALLA ME PETANE SYNEXEIA EXW.KAI KAMIA FORA DEN MPAINEI

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hello Se olous,

 

Pedes min kollate me to xbconnect, katevaste to xlink tis teamxlink.com ego exei kai 4 mines pezo kathimerina, 3 pexnidia, Halo 2, Splinter Cell Chaos Theory kai TOP SPIN. Exo kai to microfono, exei poli plaka!. Lipon sas leo valte to ayto kai exei parapano atoma apo to xbconnect h gamespy... To Halo2 Einai gemato kathe mera, milame tora gia 300 users kathimerina...exo peksi se arenas me 16 atoma kai den mou eixe lag. Kapote exei alla den einai tipota. To Top Spin (Tennis) katapliktiko, tha tan orea na epeza me kapion ellina!. Lipon opoios endiaferete na epikoinonisi mazi mou, valte me sto msn messenger na ftiaksoume kanena programma me ores pou pezoume. Na kanoume kai mia omada gia Halo2. Ela pedes, na kanoume kati, sinithos syxnazo sto Americas mode, epidi protimo na milao agglika kai me ta amerikanakia exoun plaka. To hotmail mou email, gia na kanete add sto messenger einai demetres187@hotmail.com. Elpizo na akouso apo sas syntoma!.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...