Jump to content

Απογραφή πληθυσμού 2011


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκίνησε εδώ και λίγες ημέρες η απογραφή πληθυσμού και αρκετοί από εμάς ήμαστε δύσπιστοι. Ακούω φίλους και γνωστούς να λένε ότι ζητάνε πολύ προσωπικά δεδομένα χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Εσείς τι γνώμη έχετε;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει παει ενας γνωστος μου εθελοντης...παντως ρωτανε απο οτι ξερω καποια πραγματα πολυ προσωπικα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτανε πολλα πραγματα,ηρθε σε εμενα μια κοπελα,ρωταει ρωταει,μου λεει που κοιμηθηκατε 09/05/11.κολλαω,λεω σημασια δεν εχει που κοιμηθηκα εγω τοτε,αλλα εσυ που θα κοιμηθεις σημερα.γελαει,μου λεει δεν ειναι δικια μου ερωτηση...ναι καλα απαντω.μου δειχνει την ερωτηση...καγκελο,ρομπα εγινα και ητανε και καλο

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

αν εχω απογραφει σε αλλη πολη αλλα διαμενω σε αλλη τι γινεται; οταν ερθει στην πολη που μενω θα της πω οτι εχω απογραφει και θα της δωσω τα στοιχεια μονο για το σπιτι;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθαν και σε μενα... δεν τα θεωρησα πολυ προσωπικα... και δε με ρωτησε που κοιμηθηκα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτανε πολλα πραγματα,ηρθε σε εμενα μια κοπελα,ρωταει ρωταει,μου λεει που κοιμηθηκατε 09/05/11.κολλαω,λεω σημασια δεν εχει που κοιμηθηκα εγω τοτε,αλλα εσυ που θα κοιμηθεις σημερα.γελαει,μου λεει δεν ειναι δικια μου ερωτηση...ναι καλα απαντω.μου δειχνει την ερωτηση...καγκελο,ρομπα εγινα και ητανε και καλο

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Ρεζίλι :lol:

Βασικά εκεί που κολλάνε πολλοί απ ότι μου έχει πει ένας γνωστός μου είναι στα τετραγωνικά του σπιτιού...

Δεν είναι και πολύ προσωπικά τα δεδομένα που ζητάνε όμως μερικά πράγματα πραγματικά αναρωτιέσαι που θα τους χρησιμεύσουν....

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Ρεζίλι :lol:

Βασικά εκεί που κολλάνε πολλοί απ ότι μου έχει πει ένας γνωστός μου είναι στα τετραγωνικά του σπιτιού...

Δεν είναι και πολύ προσωπικά τα δεδομένα που ζητάνε όμως μερικά πράγματα πραγματικά αναρωτιέσαι που θα τους χρησιμεύσουν....

 

σε διαφορες στατιστικες... αμα δεις και τα σχολικα βιβλια χρησιμοποιουν πολλες τετοιες στατιστικες πχ το 70% των ελληνων ζουν σε σπιτια εως 100 τμ και τετοια κουλα..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτανε πολλα πραγματα,ηρθε σε εμενα μια κοπελα,ρωταει ρωταει,μου λεει που κοιμηθηκατε 09/05/11.κολλαω,λεω σημασια δεν εχει που κοιμηθηκα εγω τοτε,αλλα εσυ που θα κοιμηθεις σημερα.γελαει,μου λεει δεν ειναι δικια μου ερωτηση...ναι καλα απαντω.μου δειχνει την ερωτηση...καγκελο,ρομπα εγινα και ητανε και καλο

γιατι γινεται αυτη η ερωτηση??

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν σήμερα και σε μένα, μου χτύπησε επίμονα το κουδούνι μια κοπέλα.Όταν ρώτησα από το κρεβάτι ποιος είναι πήρα απάντηση "Για την απογραφή είμαστε"

Εγώ απάντησα οτι κοιμόμουνα και οτι μένω μόνος μου εκεί, αλλά διαβάζοντας αυτές τις ερωτήσεις διαμάντια μετανιώνω που δεν ξύπνησα!(δεν.) :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

γιατι γινεται αυτη η ερωτηση??

 

Είμαι κι εγώ απογραφέας.Πολύ παρεξήγηση, λανθασμένα, έχει πέσει με την εν λογω ερώτηση.Ο απογραφέας πολύ απλά αν το άτομο που απογράφεται διανυκτερευσε στην οικία του ή οχι.Δε ζητάμε να μας πούνε που ήταν και τι έκανε.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά στατιστικά χωρίς καμία διασταύρωση, πλήρης ανωνυμία στην επεξεργασία και φυσικά δεν ισχύει κάποια θεωρία συνωμοσίας (ειδικά στα τετραγωνικά του σπιτιού που όπως έγραψε ένας φίλος κολλάνε αρκετοί για προφανείς λόγους...). Κάθε 10 χρόνια γίνεται απλά φέτος είναι της μόδας η δυσπιστία οπότε θα προκύψουν περισσότερα ευτράπελα. Τα στοιχεία θα χρησιμοποιηθούν για τον προγραμματισμό της λειτουργίας του κράτους. Κονδύλια στους δήμους (ανάλογα με τον πληθυσμό και την κατανομή του), σχολεία, νοσοκομεία κτλ. αν σε μια περιοχή π.χ. καταμετρηθούν πολλά μικρά παιδιά θα προγραμματιστεί ανάλογα και η σχολική στέγη. Στην θεωρία τουλάχιστον. Έχει και κυρώσεις αν δεν απογραφείς, στην θεωρία πάλι.

 

Είχα συμμετάσχει στην προηγούμενη, είχα καλή περιοχή και με έτυχε μόνο ένας παράξενος που ήθελε να κάνει την δική του "επανάσταση" και θεώρησε ότι εγώ προσωποποιώ το κράτος, τον ιμπεριαλισμό, την CIA και ποιος ξέρει τι άλλο. Όχι ότι αγχώθηκα να βάλω ντε και καλά τα σωστά στοιχεία, ότι με είπε κατέγραψα στην αρχή, τις μπούρδες που με τάισε τις διόρθωσα λίγο μετά γιατί στην ίδια πολυκατοικία έμενε η πρώην του και με έδωσε τα σωστά στοιχεία).

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ απογραφέας.Πολύ παρεξήγηση, λανθασμένα, έχει πέσει με την εν λογω ερώτηση.Ο απογραφέας πολύ απλά αν το άτομο που απογράφεται διανυκτερευσε στην οικία του ή οχι.Δε ζητάμε να μας πούνε που ήταν και τι έκανε.

 

Και πάλι όμως η ερώτηση παραμένει...ηλίθια.

Τι στατιστικό σκοπό εξυπηρετεί; Να ξέρει αν εγώ κοιμάμαι τα βράδια σπίτι μου; Έχει τόση καούρα το κράτος για αυτό;

Δηλαδή αν κοιμάμαι τα βράδια στη δικιά μου ο δήμος μου θα πρέπει να πάρει μικρότερα κονδύλια ή δε θεωρούμαι κάτοικος της περιοχής μου;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ απογραφέας.Πολύ παρεξήγηση, λανθασμένα, έχει πέσει με την εν λογω ερώτηση.Ο απογραφέας πολύ απλά αν το άτομο που απογράφεται διανυκτερευσε στην οικία του ή οχι.Δε ζητάμε να μας πούνε που ήταν και τι έκανε.

 

οι αλλοι ομως τα καταλαβαινουν αλλιως και υπαρχουν παρεξηγησεις...τουλαχιστον να λενε οι απογραφεις οτι ειναι προεραιτικη ερωτηση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτησεις περι καυστηρων, θερμανσης, τετραγωνικα, αν δουλευεις, που δουλευεις και τι κανεις εκει, αν το κυριο εισοδημα ειναι απο εργασια ή αλλες πηγες (ντιν ντιν ντιν, περικοπες στο επιδομα του ΟΑΕΔ αν παρχουν αλλα εσοδα) τι σχεση εχουν με την απογραφη πληθυσμου; Απογρφη πληθυσμου=ποσοι κατοικοι υπαρχουν. Το που δουλευουν, τι κουζινα εχουν, γιατι εχουν και που κοιμουνται τα βραδια δεν εχουν καμμια σχεση με την απογραφη, ειναι καταγραφη για το μελλοντικα σχεδια.

 

Και οσον αφορα την και καλα εμπιστευτικοτητα, μιλαει ενα κρατος που γινοταν υποκλοπη των συνομιλιων της κυβερνησης. ΕΓΩ δεν εμπιστευομαι αυτο το χαμετυπειο κατ' ονομα κρατος με τιποτα αλλο απο τον αριθμο των ατομων που μενουν και το οτι ειμαστε ελληνες υποικοοι. Τα αλλα στοιχεια υπαρχουν Ε9, Ε1.-

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως η ερώτηση παραμένει...ηλίθια.

Τι στατιστικό σκοπό εξυπηρετεί; Να ξέρει αν εγώ κοιμάμαι τα βράδια σπίτι μου; Έχει τόση καούρα το κράτος για αυτό;

Δηλαδή αν κοιμάμαι τα βράδια στη δικιά μου ο δήμος μου θα πρέπει να πάρει μικρότερα κονδύλια ή δε θεωρούμαι κάτοικος της περιοχής μου;

Επειδή η απογραφή μετρά τον πληθυσμό της Ελλάδας θεωρητικά μια συγκεκριμένη μέρα (9 Μαΐου), οι απογραφείς κάνουν αυτήν την ερώτηση ώστε να διευκρινήσουν εάν ο συγκεκριμένος κάτοικος βρισκόταν κάπου αλλού, και άρα εάν υπάρχει πιθανότητα να έχει απογραφεί ήδη, εκτός της κατοικίας που τον βρίσκουν εκείνη τη στιγμή. Κάποιοι απογραφείς μάλιστα αλλάζουν τη διατύπωση της ερώτησης για να μην υπάρχει παρεξήγηση, και ρωτούν απλά "έχετε απογραφεί αλλού;".

Link to comment
Share on other sites

Λες και γεννηθηκατε απο το 2002 και μετα κανετε ορισμενοι.

 

Μια απογραφη ειναι, δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Τυφλα να χει το "conspiracy theories"

Eιναι μια διαδικασια που γινεται καθε δεκα χρονια εδω και πολλες δεκαετιες

daum..

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η απογραφή μετρά τον πληθυσμό της Ελλάδας θεωρητικά μια συγκεκριμένη μέρα (9 Μαΐου), οι απογραφείς κάνουν αυτήν την ερώτηση ώστε να διευκρινήσουν εάν ο συγκεκριμένος κάτοικος βρισκόταν κάπου αλλού, και άρα εάν υπάρχει πιθανότητα να έχει απογραφεί ήδη, εκτός της κατοικίας που τον βρίσκουν εκείνη τη στιγμή. Κάποιοι απογραφείς μάλιστα αλλάζουν τη διατύπωση της ερώτησης για να μην υπάρχει παρεξήγηση, και ρωτούν απλά "έχετε απογραφεί αλλού;".

 

Tότε να διορθώσουν τη διατύπωση.

Και πώς στο καλό μπορεί να απογράφηκα αλλού;;;; Πρέπει πραγματικά να μιλάμε για ηλιθιότητα μεγίστου βαθμού να έχω πάει επίσκεψη κάπου και να πω ότι μένω εκεί... Έλεος δηλαδή, πόσο βλάκες νομίζουν ότι είμαστε;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι απογραφείς μάλιστα αλλάζουν τη διατύπωση της ερώτησης για να μην υπάρχει παρεξήγηση, και ρωτούν απλά "έχετε απογραφεί αλλού;".

Θα μου επιτρεψεις να διευρυνω λιγο ακομα την εξηγηση.

Ο σκοπος της ερωτησης ειναι προφανως για να δουν που παιζει μπαλα ο πλυθησμος, απλα ειναι λαθος διατυπωμενη. Και τι εγινε εχουνε κανει και χειροτερα.

Επισης μην αγχωνεστε, δεν εχουμε ουτε πορους ουτε οργανωση για να εκμεταλευτουνε αυτα τα στοιχεια, ισως σε μια αλλη διασταση να ηταν δυνατη η conspiracy theory :)

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Λες και γεννηθηκατε απο το 2002 και μετα κανετε ορισμενοι.

 

Μια απογραφη ειναι, δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Τυφλα να χει το "conspiracy theories"

Eιναι μια διαδικασια που γινεται καθε δεκα χρονια εδω και πολλες δεκαετιες

daum..

 

Στην προηγουμενη απογραφη δεν υπηρχαν ερωτησεις τοσο λεπτομερεις. Αυτην την φορα βρωμαει και βρωμαει πολυ. Το τι εκπαιδευση εχω, που δουλευω και τι κανω εκει που δουλευω καθως και απο που προέρχονται τα εισοδηματα μου και τα τετραγωνικα του σπιτιου μου ΔΕΝ ειναι απαραιτητα ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση για την απογραφη ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ.

 

Και επαναλαμβανω, η καραμελα της εμπιστευτικότητας δεν πειθει, ιδιως απο ενα κράτος που επανελλημενα εχει αποδειχθει τρυπιο και απο μια κυβερνηση που προσφατα εχει πιαστει πολλακις να λεει ψεμματα στους πολιτες της.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα τα στοιχεια τα χρησιμοποιουν σε διαφορες στατιστικες κια στην ελλαδα και στην ευρωπη και ερωτησεις πχ τι εκπαιδευση εχεις υπαρχουν εδω και χρονια...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτές τις 35 ερωτήσεις, θεωρώ ότι περίπου οι μισές συσχετίζονται με το θέμα της απογραφής. Το να απαντώ σε ερωτήματα όπως π.χ που κοιμήθηκα σε μια ορισμένη ημερομηνία, εάν χρησιμοποιώ φουρνάκι με ρεύμα για να μαγειρεύω, πόσα τ.μ είναι το σπίτι μου, κ.ά, πιστεύω ότι είναι περιττές πληροφορίες για τον σκοπό αυτό και σίγουρα νιώθουμε αβέβαιοι με το ποιοι μαθαίνουν τελικά τα πάντα για εμάς. Μήπως η απογραφή είναι μια πρόφαση για να μάθουν ακόμη περισσότερα για τον καθένα μας; ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται, θέλουν να μαθαίνουν κάθε μας κίνηση, δεν είναι και τόσο αθώα όλα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται, θέλουν να μαθαίνουν κάθε μας κίνηση, δεν είναι και τόσο αθώα όλα.

 

+1

το να τα αναγάγουμε όλα στην στατιστική είναι λάθος

γιατί μέσα από την στατιστική θα προσαρμόσουν πχ την κάρτα του πολίτη ή οτιδήποτε άλλο.

και η ερώτηση που κάνουν αν έχουν κήπο τα σπίτια..... καθόλου τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...