Jump to content

[Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)


zarras1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο δεν ειναι λιθαρακι αυτο ειναι ΟΓΚΟΛΙΘΟΣ!!!!!! Δουλευει αψογα!!!! επιτελους εχω γρηγορο κ σταθερο gps

 

αυτό φιλε μου δουλεύει με το agps η δεν χρειάζεται να έχω internet για να δουλέψει το κολπάκι???

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το agps το εχω παντα ενεργο αλλα το 3g το ειχα κλειστο οταν το δοκιμασα.δοκιμασε το και δες μονος σου αν σε καλυπτει η οχι.παντως οτι δουλευει ειναι σιγουρο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το αρχείο στην αρχική σελίδα λέει δεν υπάρχει. Μπορεί να το ανεβάσει κάποιος;
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα

 

ειχα και εγω το ιδιο θεμα με το gps κια σε εμενα λυθηκε ως εξης εκανα roοt το τηλ αφησα την μαμα rom 2,3,4 και εβαλα το gps status και το faster fix απο τοτε εχω δοκιμασει το dont panic , igo και navigon και παιζουν αψογα εδω και δυο εβδομαδες βρισκει δορυφορους ακομα και μεσα στο σπιτι οταν πριν δεν επιανε ουτε εξω

 

να πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως βελτιωσε την κατασταση αλλα παιζει ολα εγιναν μαζι οποτε θα το αφησω ετσι ημουν ετοιμος να αλλαξω και rom λογω gps

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ειχα και εγω το ιδιο θεμα με το gps κια σε εμενα λυθηκε ως εξης εκανα roοt το τηλ αφησα την μαμα rom 2,3,4 και εβαλα το gps status και το faster fix απο τοτε εχω δοκιμασει το dont panic , igo και navigon και παιζουν αψογα εδω και δυο εβδομαδες βρισκει δορυφορους ακομα και μεσα στο σπιτι οταν πριν δεν επιανε ουτε εξω

 

να πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως βελτιωσε την κατασταση αλλα παιζει ολα εγιναν μαζι οποτε θα το αφησω ετσι ημουν ετοιμος να αλλαξω και rom λογω gps

 

Χρησημοποιεις το Α-GPS δλδ τις κεραιες κινητης τηλεφωνιας; Και να ρωτησω και εγω αν το Α-GPS σε χρεωνει οταν χρησημοποιειτε

Link to comment
Share on other sites

οχι το εχω κλειστο μονο το gps ανοικτο αν αφησεις αν καεβασει data απο την κινητη τηλ μαλλον δεν συμφερει μιας και εκει οι χρεωσεις ειναι αρκατα υψηλες
Link to comment
Share on other sites

Το agps από που ενεργοποιείται;

 

@KRONOSS

πείραξες και τπτ αλλο από το Hidden menu;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εμενα μου δουλεψε το συγκεκριμενο και χωρις να κανω τιποτα download, απλα εκανα reset τo gps απο το μενου του gps status kai μετα!!!!! μια χαρα το gps, το κλεινω απο το διακοπτη το ξανανοιγω και τους βρισκει χαλαρα τους δορυφορους. τα data και τη χρηση ασυρματων δικτύων την εχω κλειστη.

 

Και εγω με την σειρα μου θελω να ευχαριστήσω τους φιλους για την βοήθεια!

 

Εκανα ακριβως τα ιδια(κ ενα restart)και λειτουργεί άψογα το GPS πλεον... σε 2.3.4 stock!

 

:):)

 

 

@P270

Το sygic gps λειτουργει χωρις ιντερνετ νομιζω.

Edited by sokinsohim
Link to comment
Share on other sites

οσα εχω δοκιμασει παιζουν χωρις internet οποιος θελει και εχει προβλημα κανει την δοκιμη δεν εχει τιποτα να χασει

 

Στο fasterfix εβαλες region EUROPE?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα νομιζω οτι στις πρωτες ρυθμισεις που ειχα κανει του ειχα βαλει greece αλλα μετα απο επαναφορα στην αρχικη κατασταση και root του εβαλα europe και τωρα ολα ειναι καλα
Link to comment
Share on other sites

αστο στο europe εγω εκει το εχω

το A-GPS εχει να κανει με τα data που κατεβαζει απο wifi η απο internet μεσω δυκτιου κινητης τηλ οποτε το ανοιγης αν ανοιξης το wifi και συνδεθεις σε καποιο router η ανοιγεις τα data απο το τηλ

 

πας ρυθμισεις-συνδεσιμοτητα- δυκτια κιν, τηλ -και ενεργοποιηση δεδομενων οποτε εχεις internet μεσα απο το παροχο προσοχη παιζουν μεγαλες χρεωσεις καποιοι δινουν καποια δωρεαν mb αλλα προσεχε μην τα ξεπερασεις

 

επλιζω να βοηθεισα και να μην εχω γραψει καμια πατατα

Link to comment
Share on other sites

Και από το hidden menu αν μπεις στο gps test-->system settings--> c-plane setting εχει loc estimate και assistance data αυτά τι ρόλο βαραν; Εγώ νομιζα το assistance data ειναι το a-gps
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το σχετικο thread στο xda στην αρχη πιστεψα οτι προκειται για μουφα, το δοκιμασα oμως και εμεινα :blink: .

Ετσι ειπα να τα μαζεψω και εδω στα ελληνικα, μαζι με μερικες φωτο απο τα αποτελεσματα που εβγαλα, γιατι ειμαι της αποψης οτι "αν δεν το δοκιμασεις/μετρησεις μη πιστευεις τπτ"

 

 

Oδηγιες:

Μερος 1ο

1. Kατεβαζουμε το .zip αρχειο απο εδω

2. Το κανουμε install με το ClockWorkMod

Eναλλακτικα μπορουμε να ανοιξουμε το .zip και να παρουμε το αρχειο gps.conf

τοποθετωντας το στο /system/etc αφου αλλαξουμε τα δικαιωματα σε r/w.

 

Μερος 2ο

1. Μπαινουμε στο hidden menu του LG

2. Επιλογη "GPS test"

3. Επιλογη "System settings"

4. Επιλογη "MORL protocol" (επιλεγμενο το User plane)

5. Επιλογη "SULP settings" και SLP server settings, εκει δημιουργουμε ενα νεο server (με το κουμπι menu και μετα add):

  • Name: οτι θελουμε
  • slp address: supl.nokia.com
  • port: 7275
  • TLS set & cert: κενα

6. Eπιλεγουμε το νεο server

7. ενα βημα πισω (back) και ενεργοποιηση του SLP auto provision.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Hidden menu

1. Δημιουργουμε μια συντομευση στο desktop

2. Επιλογη "Activities"

3. Scrollαρουμε προς τα κατω και βρισκουμε το "com.lge.hiddenmenu"

4. Το ανοιγουμε και επιλεγουμε "hidden menu"

5. Μετα τη δημιουργια του, το τρεχουμε και μπαινουμε το hidden menu

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

Οι δοκιμες εγιναν στο ...balkoni mou test lab, με το GPS Test

Στην 1η εικονα ειναι χωρις το patchακι, default.

Στην 2η εικονα ειναι με το .zip (μερος 1ο)

Στην 3η εικονα ειναι με το .zip και τη ρυθμιση στο hidden menu

 

http://img268.imageshack.us/img268/6725/20110513105531.jpg

 

νομιζω αξιζει :lol:

 

Original posts & credits:

XDA thread 75Markus

Modaco thread Conceptics

Γειά σε όλλους. Διάβασα το σχετικό thread και είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι . Το αρχείο GPS_FasterFix_Europe.zip δεν υπάρχει πια στο link. Θα ψάξω και εγώ να το βρω αλλά επηδί δεν είμαι πολύ έμπειρος, αν μπορούσε να το βρει και κάποιος θα ήτανε καλό...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερεις πως αυτο το fix ειναι αρκετα παλιο και δε διορθωνει το προβλημα με το gps στη 2.3(v20L)...!

πιστευω πως η καλυτερη λυση για το gps σε οσους εχετε τη v20l ειναι να περασετε με smartflash την v20q.Δεν την εχω δοκιμασει αλλα οσοι το εχουν κανει λενε πως δουλευει σωστα το gps

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες που μπορουμε να βρουμε την v20q και πως γινεται?

 

Εσυ αυτην εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Oχι εγω δε παιζω πολυ με stock.

Οδηγιες απο εδω

και η v20q τη βλεπω να υπαρχει εδω αν καποιο παιδι εχει καποιο καλυτερο δοκιμασμενο mirror ας σου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...