Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού είναι ήδη s-off γιατί να κάνεις downgrade? Απλά του περνάς ένα custom recovery και όποια rom θέλει..

 

Απλώς επειδή το κινητο φαίνεται να φοράει επίσημη ROM, έλεγα μήπως δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με φλασάρισμα κατευθείαν.

 

Οπότε μια χαρά. Να αρχίσουμε να ψαχνουμε για ROM.... Μάλλον για Sabsa το κόβω, μην του πέσει απότομα του φίλου μου το pure android :)

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Το κινητο λειτουργει αψογα απο τον Γεναρη,μεταχειρισμενο απο Αγγλια.Οποτε εγγυηση δεν παιζει.Καθολου σκαλισμενο.official rom κτλ,ουτε ρουτ ουτε sandwitch ουτε τπτ.

 

Το τελευταιο μηνα τα εχει παιξει εντελως.Σε καθε κληση ανοιγει το speraker απο μονο του( το flip ειναι deactivated για να προλαβω τον οποιοδηποτε).Επισης ανοιγει τον destinator συνεχεια και σε ακυρες στιγμες χωρις να επιλεξω κατι εγω.Το κινητο σε αυτη την κατασταση ειναι σχεδον αχρηστο.

 

Εχει καποιος να προτεινει καποια λυση?το εχουν κ αλλοι ελληνες χρηστες αυτο?Το google μου εβγαλε φορουμ στα αγγλικα με πολλους χρηστες με ιδιο προβλημα αλλα με ελαχιστες απαντησεις η προτασεις για service.Εκανα hard reset αλλα τπτ.Μπορει να φταιει η sd?ειναι το μονο που δεν εχω δοκιμασει.

 

Καποιος καποια γνωμη μιας και ειναι αδυνατον να διαβασω 500 σελιδες του φορουμ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το κινητο λειτουργει αψογα απο τον Γεναρη,μεταχειρισμενο απο Αγγλια.Οποτε εγγυηση δεν παιζει.Καθολου σκαλισμενο.official rom κτλ,ουτε ρουτ ουτε sandwitch ουτε τπτ.

 

Το τελευταιο μηνα τα εχει παιξει εντελως.Σε καθε κληση ανοιγει το speraker απο μονο του( το flip ειναι deactivated για να προλαβω τον οποιοδηποτε).Επισης ανοιγει τον destinator συνεχεια και σε ακυρες στιγμες χωρις να επιλεξω κατι εγω.Το κινητο σε αυτη την κατασταση ειναι σχεδον αχρηστο.

 

Εχει καποιος να προτεινει καποια λυση?το εχουν κ αλλοι ελληνες χρηστες αυτο?Το google μου εβγαλε φορουμ στα αγγλικα με πολλους χρηστες με ιδιο προβλημα αλλα με ελαχιστες απαντησεις η προτασεις για service.Εκανα hard reset αλλα τπτ.Μπορει να φταιει η sd?ειναι το μονο που δεν εχω δοκιμασει.

 

Καποιος καποια γνωμη μιας και ειναι αδυνατον να διαβασω 500 σελιδες του φορουμ?

 

Κάνεις factory reset για αρχή και βλέπεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις factory reset για αρχή και βλέπεις.

Αυτο ακριβως ειπα απο πανω.Οτι εκανα hard reset σημερα(factory reset μεσα απο τα μενου του) και επιτοπου με την πρωτη κληση παλι το ιδιο ενω μετα απο 5-10 λεπτα παλι αρχισε να ανοιγει το destinator και να φορτωνει χαρτες κτλ...με εικονιδιο στην ακρη πανω αριστερα που δεν φευγει με τπτ.

 

Ο συνδιασμος αυτων των 2 προβληματων εμφανιζεται και σε καποιους αλλους χρηστες αποσο googlara απλα δεν ξερω σε 500 σελιδες στο myphone αν εχει αναφερθει παλι κατι τετοιο ή αν ειχε καποιος παρομοιο περιστατικο και τι εκανε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ειπα απο πανω.Οτι εκανα hard reset σημερα(factory reset μεσα απο τα μενου του) και επιτοπου με την πρωτη κληση παλι το ιδιο ενω μετα απο 5-10 λεπτα παλι αρχισε να ανοιγει το destinator και να φορτωνει χαρτες κτλ...με εικονιδιο στην ακρη πανω αριστερα που δεν φευγει με τπτ.

 

Ο συνδιασμος αυτων των 2 προβληματων εμφανιζεται και σε καποιους αλλους χρηστες αποσο googlara απλα δεν ξερω σε 500 σελιδες στο myphone αν εχει αναφερθει παλι κατι τετοιο ή αν ειχε καποιος παρομοιο περιστατικο και τι εκανε..

 

Φιλαράκο, κατ' αρχήν τι nick είναι αυτό... τσ, τσ, τσ, υπάρχουν και παιδάκια μέσα στο φόρουμ.

Όπως έχεις ήδη καταλάβει, ήρθε η ώρα να ανανεώσεις τη συσκευή σου.

Όχι να την αλλάξεις... προς Θεού.

Ψάξε για αρχή λίγο πώς κάνεις downgrade, s-off κτλ, διάλεξε μια custom rom που σου ταιριάζει οπτικά, και φλάσαρέ την .

Είναι σχεδόν σίγουρο, ότι θα σου λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οταν γραφω ενα μηνυμα στο whatsupp και εχω γραψει ηδη ενα κειμενο,αν πατησω επανω δεξια να βαλω μια φατσα,το παραθυρο δεν βγαινει σε πρωτο πλανο,κρυβεται πισω απο το κειμενο που εχω γραψει.αν δεν εχω ακομα γραψει το κειμενο,οι φατσες εμφανιζονται κανονικα!

συμβαινει σε ολους αυτο?η ειναι θεμα της ρομ που φοραω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο, κατ' αρχήν τι nick είναι αυτό... τσ, τσ, τσ, υπάρχουν και παιδάκια μέσα στο φόρουμ.

Όπως έχεις ήδη καταλάβει, ήρθε η ώρα να ανανεώσεις τη συσκευή σου.

Όχι να την αλλάξεις... προς Θεού.

Ψάξε για αρχή λίγο πώς κάνεις downgrade, s-off κτλ, διάλεξε μια custom rom που σου ταιριάζει οπτικά, και φλάσαρέ την .

Είναι σχεδόν σίγουρο, ότι θα σου λυθεί το πρόβλημα.

 

Δλδ καψιμο μια μερα για να σκαλισω ολα τα φορουμ :) Δε βαριεσαι ας το κανω.Εσυ ή καποιος αλλος να μου προτεινει μια ρομ που να δουλευει 100% σωστα για το desire hd?(πχ η 4.0 για το desire s που και αυτο εχω,βγαζει 1002 βλακιτσες απο το φορουμ το αντιστοιχο που διαβαζω..)Σε μια unofficial rom μπορω να απενεργοποιησω οσες default applications εχει η οfficial rom και μου ειναι παναχρηστες?Να μην τις βλεπω καν στο σκρολαρισμα των applications?

 

Και ναι..το nick ειναι τρισαθλιο αλλα απλα ηλιθιο οχι προσβλητικο :)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ καψιμο μια μερα για να σκαλισω ολα τα φορουμ :) Δε βαριεσαι ας το κανω.Εσυ ή καποιος αλλος να μου προτεινει μια ρομ που να δουλευει 100% σωστα για το desire hd?(πχ η 4.0 για το desire s που και αυτο εχω,βγαζει 1002 βλακιτσες απο το φορουμ το αντιστοιχο που διαβαζω..)Σε μια unofficial rom μπορω να απενεργοποιησω οσες default applications εχει η οfficial rom και μου ειναι παναχρηστες?Να μην τις βλεπω καν στο σκρολαρισμα των applications?

 

Και ναι..το nick ειναι τρισαθλιο αλλα απλα ηλιθιο οχι προσβλητικο :)

με την εφαρμογη system apps remove μπορεις να σβησεις ολες τις εφαρμογες της ρομ που δεν σου χρειαζονται.

εδω και δυο βδομαδες περιπου εχω βαλει την sabsa prime 8,5 και εχω βρει την ησυχια μου γιατι παιζουν τα παντα χωρις το παραμικρο κολλημα:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δλδ καψιμο μια μερα για να σκαλισω ολα τα φορουμ :) Δε βαριεσαι ας το κανω.Εσυ ή καποιος αλλος να μου προτεινει μια ρομ που να δουλευει 100% σωστα για το desire hd?(πχ η 4.0 για το desire s που και αυτο εχω,βγαζει 1002 βλακιτσες απο το φορουμ το αντιστοιχο που διαβαζω..)Σε μια unofficial rom μπορω να απενεργοποιησω οσες default applications εχει η οfficial rom και μου ειναι παναχρηστες?Να μην τις βλεπω καν στο σκρολαρισμα των applications?

 

Και ναι..το nick ειναι τρισαθλιο αλλα απλα ηλιθιο οχι προσβλητικο :)

 

Φιλε κάτι δεν έχεις καταλάβει για τις custom Rom.

ΔΕΝ απ ενεργοποιείς τις default applications που είναι παναχρηστες, γιατί ακριβώς δεν υπάρχουν μέσα στην custom rom. Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που λέγονται custom.

Από την δικιά μου πλευρά πάντως προτείνω την Icecoldsandwich Ρομ που είναι καθαρή Android rom χωρίς πολλά μπλιμπλικια και εφέ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κάτι δεν έχεις καταλάβει για τις custom Rom.

ΔΕΝ απ ενεργοποιείς τις default applications που είναι παναχρηστες, γιατί ακριβώς δεν υπάρχουν μέσα στην custom rom. Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που λέγονται custom.

Από την δικιά μου πλευρά πάντως προτείνω την Icecoldsandwich Ρομ που είναι καθαρή Android rom χωρίς πολλά μπλιμπλικια και εφέ.

 

Μαλιστα.Εσυ φιλε μου αλλα και ο dimikord,μπορειτε να μου πειτε ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ-ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ-αλλα ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω?Ειμαι στο 2.3.5 και 3.0 sense ολα επισημα.Βημα 1-2-3-4-5 που πρεπει να κανω για να παω στην icecold ειτε στην sabsa 8.5?(πως γινεται να εχεις και sabsa kai 4.0.1 αφου αν καταλαβα καλα η sabsa ειναι ρομ και η 4.0,1 ειναι και αυτη ρομ?)

 

πχ 1-downgrade se tade 2-root 3s-off κτλ?

Μονο τα βηματα τα υπολοιπα θα τα βρω...Οπως και να εχει ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

 

Από την δικιά μου πλευρά πάντως προτείνω την Icecoldsandwich Ρομ που είναι καθαρή Android rom χωρίς πολλά μπλιμπλικια και εφέ.

 

+1 κ απομενα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Εσυ φιλε μου αλλα και ο dimikord,μπορειτε να μου πειτε ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ-ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ-αλλα ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω?Ειμαι στο 2.3.5 και 3.0 sense ολα επισημα.Βημα 1-2-3-4-5 που πρεπει να κανω για να παω στην icecold ειτε στην sabsa 8.5?(πως γινεται να εχεις και sabsa kai 4.0.1 αφου αν καταλαβα καλα η sabsa ειναι ρομ και η 4.0,1 ειναι και αυτη ρομ?)

 

πχ 1-downgrade se tade 2-root 3s-off κτλ?

Μονο τα βηματα τα υπολοιπα θα τα βρω...Οπως και να εχει ευχαριστω για τον χρονο σας

 

1 βρες το αρχειο PD98IMG οπως ειναι ζιπαρισμενο,και

το ριχνεις χυμα στην καρτα αποθηκευσης.

2.Ανοιγεις την συσκευη,και με κρατημενο το volyme

down,πατας το power κουμπι.

βγαζει μια ασπρη οθονη και περιμενεις λιγα λεπτα

,αλλαζουν γραμματα ,μεχρι να σου γραψει,οτι αν

θελεις να εγκατασταθει η ρομ,πατας το volume up.

το πατας,και περιμενεις μεχρι να εγκαταστησει αυτη

την ρομ που ειναι η πρωτη ρομ που βαζουν οι

τεχνικοι της htc.την βαζουμε γιατι πρεπει πρωτα να

κανουμε downgrade για να το ξεκλειδωσουμε στη

συνεχεια.τωρα εχεις την παλια ρομ για λιγη ωρα,και

το αφηνεις να την φορτωσει.

3.βαζεις στην καρτα αποθηκευσης την εφαρμογη

com.modaco.visionaryplus.r14.

την εγκαθιστας,την ανοιγεις και ενεργοποιεις το

temp root,ενα αλλο που εχει απο πανω και πρεπει να

το τσεκαρεις αλλα δεν θυμαμαι τι γραφει,και απο

κατω γραγει permanent root.πατας ναι σε οτι σου

λεει,περιμενεις λιγο και κανεις επανεκκινηση οταν

σου πει οτι το εκανε root.

4.ριχνεις στην καρτα και το 4EXTRecoveryUpdater,

το τρεχεις,και με ανοιχτο το wifi και

συνδεδεμενος,του ζητας να κανει online recovery

update.θα βρει μονο του το touch recovery και πες

του να το εγκαταστησει.

5.βαζεις την ρομ που διαλεξες χυμα και ζιπαρισμενη

στην καρτα.

με κλειστο το κινητο και κρατημενο vol down,πατησε

το κουμπι.μολις σε βγαλει στην ασπρη οθονη,περιμενε

λιγο να δεις να γραψει recovery,και το επιλεγεις

μετακινουμενος με vol up down,και πατας το power

για να μπει.

επιλεγεις install zip from sd card.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 βρες το αρχειο PD98IMG οπως ειναι ζιπαρισμενο,και

το ριχνεις χυμα στην καρτα αποθηκευσης.

2.Ανοιγεις την συσκευη,και με κρατημενο το volyme

down,πατας το power κουμπι.

βγαζει μια ασπρη οθονη και περιμενεις λιγα λεπτα

,αλλαζουν γραμματα ,μεχρι να σου γραψει,οτι αν

θελεις να εγκατασταθει η ρομ,πατας το volume up.

το πατας,και περιμενεις μεχρι να εγκαταστησει αυτη

την ρομ που ειναι η πρωτη ρομ που βαζουν οι

τεχνικοι της htc.την βαζουμε γιατι πρεπει πρωτα να

κανουμε downgrade για να το ξεκλειδωσουμε στη

συνεχεια.τωρα εχεις την παλια ρομ για λιγη ωρα,και

το αφηνεις να την φορτωσει.

3.βαζεις στην καρτα αποθηκευσης την εφαρμογη

com.modaco.visionaryplus.r14.

την εγκαθιστας,την ανοιγεις και ενεργοποιεις το

temp root,ενα αλλο που εχει απο πανω και πρεπει να

το τσεκαρεις αλλα δεν θυμαμαι τι γραφει,και απο

κατω γραγει permanent root.πατας ναι σε οτι σου

λεει,περιμενεις λιγο και κανεις επανεκκινηση οταν

σου πει οτι το εκανε root.

4.ριχνεις στην καρτα και το 4EXTRecoveryUpdater,

το τρεχεις,και με ανοιχτο το wifi και

συνδεδεμενος,του ζητας να κανει online recovery

update.θα βρει μονο του το touch recovery και πες

του να το εγκαταστησει.

5.βαζεις την ρομ που διαλεξες χυμα και ζιπαρισμενη

στην καρτα.

με κλειστο το κινητο και κρατημενο vol down,πατησε

το κουμπι.μολις σε βγαλει στην ασπρη οθονη,περιμενε

λιγο να δεις να γραψει recovery,και το επιλεγεις

μετακινουμενος με vol up down,και πατας το power

για να μπει.

επιλεγεις install zip from sd card.:)

 

Eισαι αψογος κατι τετοιο περιμενα και εγω.Χιλια ευχαριστω.

Να ρωτησω τωρα κατι το 4EXTRecoveryUpdater το βαζεις χυμα στην καρτα ζιπαρισμενο (γιατι οπως ειδα δεν ειναι apk)?Και μετα πως το τρεχεις?

Link to comment
Share on other sites

Eισαι αψογος κατι τετοιο περιμενα και εγω.Χιλια ευχαριστω.

Να ρωτησω τωρα κατι το 4EXTRecoveryUpdater το βαζεις χυμα στην καρτα ζιπαρισμενο (γιατι οπως ειδα δεν ειναι apk)?Και μετα πως το τρεχεις?

το 4EXTRecoveryUpdate ειναι apk.το κανεις install,το ανοιγεις και αφου συνδεθεις με wifi,το βαζεις να ψαξει και να εγκαταστησει το recovery.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το 4EXTRecoveryUpdate ειναι apk.το κανεις install,το ανοιγεις και αφου συνδεθεις με wifi,το βαζεις να ψαξει και να εγκαταστησει το recovery.

 

Eυχαριστω πολυ και παλι.Στο 1 βημα πρεπει να ανοιξουμε το τηλ πρωτα να δουλεψει κανονικα και μετα να πατησουμε τα κουμπια που ειπες η απο την αρχη πριν ανοιξει?Η οταν ανοιξει και δεν εχει δουλεψει καννονικα οταν βγαζει το μηνυμα htc σε ασπρη οθονη.Σε ρωταω γιατι αν ειναι ανοιχτο το τηλ δεν κανει τιποτα με τα κουμπια που ειπες(μονο σε βγαζει στο μενου επανεκινηση κλπ)

ΥΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙς ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥς ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑς .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ και παλι.Στο 1 βημα πρεπει να ανοιξουμε το τηλ πρωτα να δουλεψει κανονικα και μετα να πατησουμε τα κουμπια που ειπες η απο την αρχη πριν ανοιξει?Η οταν ανοιξει και δεν εχει δουλεψει καννονικα οταν βγαζει το μηνυμα htc σε ασπρη οθονη.Σε ρωταω γιατι αν ειναι ανοιχτο το τηλ δεν κανει τιποτα με τα κουμπια που ειπες(μονο σε βγαζει στο μενου επανεκινηση κλπ)

ΥΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙς ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥς ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑς .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

 

Από τελείως σβηστό.

Να έχει κάνει Power Off πριν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και μετά το ανάβεις κρατώντας το power button & volume down button πατημένα.

Όταν ανάψει η οθόνη, άφησέ τα.

Σημείωση σημαντική και αστεία... μην τα πατάς με δύναμη μέσα στην παραζάλη σου, για να σου πετύχει...

Πατώντας απαλά και θα κάνεις τη δουλειά σου, και δε θα χαλάσεις κανένα κουμπί.

(Το λέω γιατί τα "εξαρθρωμένα" κουμπιά στη συσκευή μας είναι το πιο κοινό φαινόμενο των flashaholics) :p

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ και παλι.Στο 1 βημα πρεπει να ανοιξουμε το τηλ πρωτα να δουλεψει κανονικα και μετα να πατησουμε τα κουμπια που ειπες η απο την αρχη πριν ανοιξει?Η οταν ανοιξει και δεν εχει δουλεψει καννονικα οταν βγαζει το μηνυμα htc σε ασπρη οθονη.Σε ρωταω γιατι αν ειναι ανοιχτο το τηλ δεν κανει τιποτα με τα κουμπια που ειπες(μονο σε βγαζει στο μενου επανεκινηση κλπ)

ΥΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙς ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥς ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑς .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ξεκινα με τελειως σβηστο το κινητο οπως σου ειπαν τα παιδια.

για να καταλαβεις τι γινεται επειδη ειπες οτι δεν εχεις εμπειρια στο root,απο μια version και μετα,η htc τις κλειδωσε διαφορετικα τις επισημες ρομ,και η εφαρμογη visionary που ειχαμε οσο ηταν froyo η rom για να την ρουταρουμε,στις επομενες αναβαθμισεις της htc δεν δουλευε.

εχουν βγαλει ενα εργαλειο οι xda το advanced ace hack kit που τα κανει ολα μαζι σε πεντε λεπτα,αλλα θελει πολλη ωρα να διαβασεις τις οδηγιες ΟΛΕΣ,αλλοιως δεν δουλευει,και θελει να απεγκαταστησεις ολους τους drivers της htc απο τον υπολογιστη σου,και ολα τα antivirus οση ωρα διαρκει το root ,στην ουσια δηλαδη επειδη το εχω κανει,τρως πολυ περισσοτερο χρονο απο τη διαδικασια που σου ειπα και ειναι και πιο ευκολη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο θέλω να ρωτήσω, το κινητό είναι όπως το γέννησε η μανούλα του, δηλαδή stock και πολλές φορές όταν κάνω back σε ορισμένα προγράμματα πχ opera, κάνει loading και εμφανίζει λευκή σελίδα με το logo της htc. Και παραμένει εκεί για κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει το background με τα προγράμματα. Είναι συχνό φαινόμενο αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή σου θα ήταν σωστότερη αν έλεγες: "Έτσι πρέπει να είναι;"

Και η απάντηση είναι: "Φυσικά, όχι".

Και εγώ άρχισα να τα παθαίνω αυτά πριν 1,5 χρόνο και αφού είχα δει

1. τις πιο καινούργιες συσκευές πώς έπαιζαν,

2. και 2 - 3 βίντεο στους XDA με πειραγμένες ρομ για το εργαλειάκι μας,

πήρα την απόφαση να το rootάρω και να φορέσω μία custom rom για να κάνω τη δουλειά μου καλύτερα.

 

Αλλά για να μη σε αγχώνω με τέτοια, αν θέλεις λίγο να το ξελαφρώσεις,

φρόντισε τα εξής 3 πράγματα που λίγο πολύ είναι χρήσιμα:

1. όχι live wallpaper (π.χ. εγώ το προτιμώ, παρόλο που lagάρει λίγο),

2. λίγα widget, περισσότερα shortcuts ή apps πάνω στην επιφάνεια

3. όχι λογαριασμός htc (πολύ κατανάλωση και σε μπαταρία και σε data plan, χωρίς ουσία).

Edited by yiangoun
Link to comment
Share on other sites

ξεκινα με τελειως σβηστο το κινητο οπως σου ειπαν τα παιδια.

για να καταλαβεις τι γινεται επειδη ειπες οτι δεν εχεις εμπειρια στο root,απο μια version και μετα,η htc τις κλειδωσε διαφορετικα τις επισημες ρομ,και η εφαρμογη visionary που ειχαμε οσο ηταν froyo η rom για να την ρουταρουμε,στις επομενες αναβαθμισεις της htc δεν δουλευε.

εχουν βγαλει ενα εργαλειο οι xda το advanced ace hack kit που τα κανει ολα μαζι σε πεντε λεπτα,αλλα θελει πολλη ωρα να διαβασεις τις οδηγιες ΟΛΕΣ,αλλοιως δεν δουλευει,και θελει να απεγκαταστησεις ολους τους drivers της htc απο τον υπολογιστη σου,και ολα τα antivirus οση ωρα διαρκει το root ,στην ουσια δηλαδη επειδη το εχω κανει,τρως πολυ περισσοτερο χρονο απο τη διαδικασια που σου ειπα και ειναι και πιο ευκολη.

 

thanks αλλα εκανα αυτα που μου ειπατε και μπηκα στην ασπρη οθονη που γραφε fastboot recovery factory reset simlock image crc και περιμενω ωσ τωρα 15 λεπτα για να αλλαξουν τα γραμματα για να βαλω την παλια rom αλλα δεν γινεται τιποτα(φυσικα εχω βαλει την παλια ρομ αζιπαριστη στην καρτα sd) Tι κανω λαθος?Πρεπει να περιμενω κι αλλο -υπεβολικο μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας , μου χαρίσανε ένα αχρησιμοποίητο ΗΤC Desire HD. Είχε απο την μάνα του android 2.2

και του φόρτωσα το icecoldsandwich σύμφωνα με : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1450962 . Για καμιά βδομάδα το τηλέφωνο δούλευε μια χαρά , όσπου μια μέρα μόλις τέλειωσα ένα τηλεφώνημα παρατήρησα ότι μου έγραφε sd card safe to remove και πάνω αριστερά είχε ένα εικονίδιο που δηλώνει ότι δεν υπάρχει κάρτα sd. Την έβγαλα , την ξαναέβαλα τίποτα. Δοκίμασα δύο άλλες κάρτες που έχω τίποτα. Η μία είναι μία παλιά κινέζικη 16 Gb ,δεν γράφει καν τι class είναι , η άλλη που είχε το κινητό είναι samsung 8 Gb class 6 και αγόρασα και μία transcend 8 Gb class 10. Καμία δεν δουλεύει. Έψαξα στο internet στα σχετικά site (xda klp) και είδα ότι είναι είναι ένα θέμα που έχει προκύψει σε αρκετούς. Τα πιο παλιά post καταλήγαν ότι το τηλέφωνο θέλει αντικατάσταση. Από ένα σημείο και μετά όμως φαίνεται σαν να έχουν βρεθεί διάφορες λύσεις. Προσπάθησα όλες τις λύσεις που βρήκα , χωρίς αποτέλεσμα. Ένας φίλος μου πρότεινε να γράψω εδώ μέσα , μήπως κάποιος με βοηθήσει. Παρακάτω λοιπόν θα γράψω με την σειρά τι έχω ήδη προσπαθήσει και με ποιόν τρόπο. Υπόψιν ότι δεν είμαι πολύ σχετικός με υπολογιστές , linux κλπ οπότε , ότι έκανα το έκανα τυφλοσούρτη χωρίς να πολυκαταλαβαίνω τι κάνω.

 

 

1.Σύνδεσα με αντάπτορα την καρτούλα στον υπολογιστή και την διαβάζει κανονικά. Αντέγραψα τα αρχεία της στον υπολογιστή και έκανα format σε fat32. Δεν δούλεψε.

2. Μπήκα στο recovery και έκανα α) factory reset. Δεν δούλεψε. β)update και install update from sdcard δεν κάνει γιατί δεν βλέπει την κάρτα. Mount sd δεν κάνει. format sd δεν κάνει. fix permitions εκανα , partition εκανα διάφορα , δεν αλλάζει τίποτα. Wipe dalvik cache έκανα, αν και δεν ξέρω τι είναι.

3. Μπήκα fastboot. Με πάει Hboot και μετά κολλάει με το μύνημα sd checking...loading ...(PD98DIAG.zip). To PD98DIAG.zip δεν υπήρχε στην sd αρχικά το κατέβασα απο το νετ αλλά δεν ξεκόλλησε το σύστημα. Δεν ξέρω καν αν βρήκα το σωστό αρχείο γιατί μόνο pd98img.zip βρίσκω και λέει ότι είναι το ίδιο και να το κάνω rename.

Κατόπιν άρχισα να μπαίνω σε πιο βαθιά νερά.

1.Το πρώτο που δοκίμασα ήταν αυτή η διαδικασία. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=691639 . Ρύθμισα όπως λεει το mtd0.img και το flash_image αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το βάλω στο data της μνήμης του τηλεφώνου. Ο λόγος έιναι ότι ο τρόπος που βρήκα να το κάνω είναι μέσω της sd και εμένα δεν την βλέπει την sd οπότε δεν μπορώ έτσι. Επίσης γράφει Also, SD card functionality has to work. For this, do 'fastboot oem enableqxdm 0' in fastboot mode. Εγώ όμως δεν μπορώ να προχωρήσω στο fastboot όπως προανέφερα. Κάπου αλλού έγραφε να δοκιμάσω με dropbox, ούτε αυτό δούλεψε. Με bluetooth επίσης δεν μπόρεσα , ακόμα και με email τα έστειλα αλλά δεν μου δίνει επιλογή να τα αποθηκεύσω επειδή δεν βλέπει την sd card.

2. Δοκίμασα και την διαδικασία απο το madaco που τώρα δεν βρίσκω το link αλλά είναι η ίδα με αυτήν http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13585162&postcount=10 . Το πρόβλημα είναι ότι και πάλι κολάω στο fastboot και δεν μπορώ να κάνω enable την sd.

3. Τέλος δοκίμασα να αλλάξω 512 Mb του partition σε ext2 ή ext3 ή ext4 με το gparted σύμφωνα με http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=7250423&postcount=8 , αλλά ούτε έτσι τα κατάφερα.

 

Αυτή είναι η διαδικασία που έκανα την τελευταία φορά και μετά κόλησε τελείως το κινητό, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1863222.

 

Αφού παιδέυτηκα άπειρες ώρες και εξάντλησα όλα μα όλα τα ψυχικά μου αποθέματα αποδέχομαι την οριστική μου ήττα. Αν οποιοσδήποτε μπορεί να αναλάβει , επι πληρωμής να μου το φτιάξει , ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ

Edited by ftsig
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βαλει auto updates στο play store, θα ειναι λογικα μετα απο καποιες ενημερωσεις. Βγαλτο και δοκιμασε παλι να δεις.
Link to comment
Share on other sites

thanks αλλα εκανα αυτα που μου ειπατε και μπηκα στην ασπρη οθονη που γραφε fastboot recovery factory reset simlock image crc και περιμενω ωσ τωρα 15 λεπτα για να αλλαξουν τα γραμματα για να βαλω την παλια rom αλλα δεν γινεται τιποτα(φυσικα εχω βαλει την παλια ρομ αζιπαριστη στην καρτα sd) Tι κανω λαθος?Πρεπει να περιμενω κι αλλο -υπεβολικο μου φαινεται.
πρεπει να την βαλεις ζιπαρισμενη για να την δει:)αφου στο εγραψα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...