Jump to content

App για m4v Video Convertion


zografos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διατηρώ μια μεγάλη βιβλιοθήκη με Movies, TV Shows, Music κλπ στο iTunes, η οποία είναι προσβάσιμη από όλο το σπίτι, από σταθερές και φορητές συσκευές.

 

Το θέμα μου είναι με τα Movies. Μέχρι τώρα, απλά μετέτρεπα τα αρχεία μου σε m4v, χωρίς να νοιάζομαι περισσότερο ... Πλέον, με την ενσωμάτωση του Home Sharing στο iOS, διαπίστωσα ότι πολλές από τις Movies μου, τις παίζουν μεν οι Mac (τελικά λόγω Perian) και τα AppleTV (???) αλλά όχι τα iPhone, iPod και iPad ! Ψάχνοντας, διαπίστωσα ότι τα αρχεία που δεν παίζουν, είναι αυτά που περιέχουν Audio σε AC3, μιας και ο Mac μόνο AAC παίζει ...

 

Το ζητούμενο λοιπόν, είναι να μετατρέψω τα αρχεία μου (ΜΟΝΟ το Audio τους) σε AAC. Δεδομένου ότι η βιβλιοθήκη μου είναι αρκετά μεγάλη (πάνω από 400 Movies) και οι περισσότερες από αυτές έχουν Ελληνικό ΚΑΙ Αγγλικό ήχο καθώς και υπότιτλους, ΠΟΙΟ App θα μου προτείνατε γι' αυτή τη δουλειά ? Κάποιο App δηλαδή που δε θα μετατρέπει όλο το αρχείο (container) αλλά ΜΟΝΟ τα AC3 σε AAC διατηρώντας όλα τα υπόλοιπα (720p Video και Subs) ως έχουν ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

με εναν οποιοδηποτε converter το κανεις iphone optimised και αλλαζει και βιντεο και ηχο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με πολλούς converters και δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό. Εξάλλου ΔΕ θέλω να το κάνω iPhone Optimised ... θέλω ΜΟΝΟ το Audio να αλλάξω ... Κάποιος ποιο γρήγορος/έξυπνος τρόπος δεν υπάρχει ? Γενικά δεν έχω βρει κάποιο εργαλείο που να κάνει διάφορα πράγματα με τα m4v αρχεία ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο μου φαίνεται. Τα περισσότερα προγράμματα θα κάνουν transcoding, τόσο τον ήχο, όσο και την εικόνα.
Link to comment
Share on other sites

ειχα βρει παλιααα ενα το οποιο διαλεγες σε τι θα μετατρεψει και τον ηχο και την εικονα... πχ mp4+aac και ετσι... αλλα δεν θυμαμαι ποιο, θα το ψαξω λιγο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Subler που το κάνει, απλά μοιάζει παρατημένο Project και δε μου δουλεύει με όλα τα αρχεία ... Κάποιο άλλο ?

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...