Jump to content

Blade : Repartition εξοικονόμησης εξτρά 100ΜΒ internal μνήμης


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή με όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγκατεστημένες που μένουν άλλα 160mb δεν υπάρχει λόγος να το μπλέξω περισσότερο.

 

Οπότε προς το παρόν καλά ειμαστε!

 

Σ ευχαριστώ!

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενημέρωση 14/08/2011

 

Εάν θέλετε να κάνετε το κινητό σας gen2 με την επίσημη wind ROM και 512RAM ακολουθείτε τον οδηγό ΕΔΩ

 

Για όσους θέλουν να μετατρέψουν σε Gen2 το κινητό τους και να κάνουν repartitioning σε ένα καλό layout για gen2 roms με 314mb data, 140mb system και 2mb cache (το οποίο δε χρειάζεται γιατί στις 2.3 roms cm κλπ δημιουργείται προσωρινά κατ ανάγκη αυτόματα) ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες:

 

- Κατεβάζετε αυτό

restore_stock_recovery.zip

και το αντιγράφετε στην sdcard.

 

- Κατεβάζετε επίσης την ROM που θέλετε να εγκαταστήσετε και την αντιγράφετε στην sdcard (πχ την GSF)

 

και αυτό

gen2_blade_140system_314_data_2cache.zip

 

- Περνάτε το stock_recovery.zip στο κινητό σας με το ROM Manager/clockwordmod (Reboot in recovery->install zip from sd card -> restore_stock_recovery.zip)

 

- Κάνετε επανεκίννηση με το κουμπί - πατημένο.

Το κινητό θα ξεκινήσει και μετά από λίγο θα γράφει στην οθόνη "FTM".

 

- Ξεπακετάρετε το gen2_blade_140system_314_data_2cache.zip στο PC σε ένα φάκελο και τρέχετε το download.exe. Όταν εμφανιστεί το παράθυρο συνδέστε το κινητό και πατήστε το STΑRT κουμπί στο PC. Η μπάρα θα αρχίσει να ανεβαίνει, θα κολήσει μία στο 4% και μια στο 99% για λίγο (είναι φυσιολογικό μην το πειράζετε μέχρι να τελειώσει).

 

Όταν τελειώσει θα έχει κάνει επανεκίννηση το κινητό και θα είναι στο μενού του clockwordmod. Εάν εβγαλε 100% και δεν έχει μπεί μόνο του στο clockwordmod τότε αποσυνδέστε το κινητό και κάντε μια επανεκίννηση χωρίς να πατάτε ΚΑΝΕΝΑ κουμπί.

Θα μπει μόνο του στο CWM.

 

- Εγκαθιστάτε κανονικά από το CWM τη νέα ROM και κάνετε reboot.

- Όταν ξεκινήσει η νέα ROM και όλα είναι οκ συνδέεστε στο market, κατεβάζετε τον ROM Manager και κάνετε ξανά εγκατάσταση το CWM στο recovery partition μέσα από το μενού.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με την διαδικασία...

 

Ενημέρωση 14/08/2011

 

Εάν θέλετε να κάνετε το κινητό σας gen2 με την επίσημη wind ROM και 512RAM ακολουθείτε τον οδηγό ΕΔΩ

 

Για όσους θέλουν να μετατρέψουν σε Gen2 το κινητό τους και να κάνουν repartitioning σε ένα καλό layout για gen2 roms με 314mb data, 140mb system και 2mb cache (το οποίο δε χρειάζεται γιατί στις 2.3 roms cm κλπ δημιουργείται προσωρινά κατ ανάγκη αυτόματα) ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες:

 

- Κατεβάζετε αυτό

restore_stock_recovery.zip

και το αντιγράφετε στην sdcard.

 

- Κατεβάζετε επίσης την ROM που θέλετε να εγκαταστήσετε και την αντιγράφετε στην sdcard (πχ την GSF)

 

και αυτό

gen2_blade_140system_314_data_2cache.zip

 

- Περνάτε το stock_recovery.zip στο κινητό σας με το ROM Manager/clockwordmod (Reboot in recovery->install zip from sd card -> restore_stock_recovery.zip)

 

- Κάνετε επανεκίννηση με το κουμπί - πατημένο. **Προφανώς εννοείς το On/Off κουμπί...

Το κινητό θα ξεκινήσει και μετά από λίγο θα γράφει στην οθόνη "FTM".

 

- Ξεπακετάρετε το gen2_blade_140system_314_data_2cache.zip στο PC σε ένα φάκελο και τρέχετε το download.exe. Όταν εμφανιστεί το παράθυρο συνδέστε το κινητό και πατήστε το STΑRT κουμπί στο PC. Η μπάρα θα αρχίσει να ανεβαίνει, θα κολήσει μία στο 4% και μια στο 99% για λίγο (είναι φυσιολογικό μην το πειράζετε μέχρι να τελειώσει). **Απαιτούνται drivers για το κινητό σε windows? Γιατί παλιότερα που προσπάθησα να το συνδεσω με το pc δεν τα είχα καταφέρει σε windows...

 

Όταν τελειώσει θα έχει κάνει επανεκίννηση το κινητό και θα είναι στο μενού του clockwordmod. Εάν εβγαλε 100% και δεν έχει μπεί μόνο του στο clockwordmod τότε αποσυνδέστε το κινητό και κάντε μια επανεκίννηση χωρίς να πατάτε ΚΑΝΕΝΑ κουμπί. ** Τι εννοείς χωρίς να πατάτε κανένα κουμπί?Πως θα γίνει επανεκκίνηση έτσι?

Θα μπει μόνο του στο CWM.

 

- Εγκαθιστάτε κανονικά από το CWM τη νέα ROM και κάνετε reboot.

- Όταν ξεκινήσει η νέα ROM και όλα είναι οκ συνδέεστε στο market, κατεβάζετε τον ROM Manager και κάνετε ξανά εγκατάσταση το CWM στο recovery partition μέσα από το μενού.

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με την διαδικασία...

 

Όταν λέω κάνετε επανεκίννηση με το κουμπί - πατημένο εννοώ ανάβετε το κινητό κρατώντας το "πλην" ή volume down κουμπί πατημένο.

 

Εάν χρειαστούν drivers μέσα στο gen2_blade_140system_314_data_2cache.zip υπάρχει ένα driverinstall.exe που το τρέχετε και τους εγκαθιστά.

 

Κάνετε επανεκκίνηση χωρίς να πατάτε κανένα κουμπί εννοώ χωρίς το volume down πατημένο όπως την πρώτη φορά, δηλαδή ανάβετε απλά το κινητό.

 

:) good luck :)

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ όλα!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Πρέπει να γράψω επίσης κάτι ακόμα που συνάντησα σήμερα προσπαθώντας να ακολουθήσω ο ίδιος τις οδηγίες σε ένα κινητό.

Μετά την εγκατάσταση της GSF b19 και ενώ όλα φαινόντουσαν ρολόι, πέρασα τον ROM Manager αλλά το CWM δεν περνιότανε σωστά μέσα από το ROM Manager και με reboot σε recovery έβγαζε σε ένα περίεργο μπλε μενού με errors ενώ έλεγε ότι πέρασε την έκδοση 3.0.2.7 σωστά.

 

Σ αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιούμε το fastboot.

 

Αντιγράφουμε στο pc το recovery-3.0.2.7-blade.img από το /sdcard/clockwordmod/download/download.clockwordmod.com/recoveries του κινητού και κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό με το κουμπί Volume up πατημένο. Το κινητό θα ξεκινήσει με το πράσσινο ανθρωπάκι κολλημένο.

 

Το συνδέουμε στο pc ανοίγουμε ένα cmd (Start->run->cmd) και γράφουμε fastboot flash recovery recovery-3.0.2.7.img.

 

Το fastboot είναι διαθέσιμο εγκαθιστώντας το android sdk

ή κατεβάστε το από εδώ

adb_fastboot.zip

 

Επίσης εάν χρειαστούν drivers χρησιμοποιείστε το driverinstall.exe από το παραπάνω zip.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου κ ευχαριστω προκαταβολικα για τον οδηγο... :)

 

ειμαι με rls5 gen1..

 

να προχωρησω στα βηματα που δειχνεις χωρις να παω gen 2?

 

τι προτεινεις?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου κ ευχαριστω προκαταβολικα για τον οδηγο... :)

 

ειμαι με rls5 gen1..

 

να προχωρησω στα βηματα που δειχνεις χωρις να παω gen 2?

 

τι προτεινεις?

 

Ναί κατευθείαν τις οδηγίες παραπάνω (εδώ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια SOS...έχω σοβαρό πρόβλημα...δοκίμασα να κάνω τι διαδικασία(το κινητό είναι gen2 χωρίς TPT μιας και το πήγα στο service(είχε ένα θέμα το ηχειάκι του και το γύρισα σε στοκ ρομ...) και η διαδικασία κόλλησε στο 98%...δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε αλλά συνέχιζε με τπτ...το κινητό φαινόταν μπρικαρισμένο και διαβάζοντας το modaco βρήκα αυτό το τοπικ....

http://android.modaco.com/topic/343587-guide-de-bricking-a-zte-blade/

όντως έκανα αυτό που έλεγε για TPT επαναφορά για gen2 και το κινητό ξαναμπούταρε και μπήκε από μόνο του σε cwm....από εκεί πάνω να του περνάω μία ρομ(την gsf b24) κάνω ρεσταρτ και με ξαναβγάζει σε cwm...του περνάω μετά το stock recovery partition και με του που κάνω ρεσταρτ χωρίς να πατήσω το (-) στα πλάγια, μπαίνει μόνο του σε FTM mode....έχω δοκιμάσει τα πάντα...μέχρι και gen1 το έκανα,αλλά ότι και να κάνω κάνει πάντα boot στο recovery partition(είτε αυτό είναι το cwm ,είτε το stock)....υπάρχει κάποια εξήγηση-λύση σε αυτό???ή απλά έμεινα χωρίς κινητό???:X:cry::X

Link to comment
Share on other sites

μπες σε cwm, αφού μπαίνει σίγουρα, και μετά βάλε το stock recovery partition (ftm). Μετά ξεκίνα το κινητό σε FTM κρατώντας πατημένο το volume- και βάλε το επίσημο update της wind.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν το κινητό μπαίνει αυτόματα σε FTM ή CWM δεν σημαίνει αποκλειστικά πως έχει μπουτάρει από το recovery partition. Υπάρχει περίπτωση το CWM ή το stock ftm να έχει εγκατασταθεί στο system partition και να μπουτάρει από εκεί. Οπότε, εσύ πρέπει να μπεις σε FTM πατώντας το volume- και μην επαναπαυτείς πως αφού μπαίνει σε ftm χωρίς να πατάς κάτι πως μπορείς να κάνεις και το update.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS...έχω σοβαρό πρόβλημα...δοκίμασα να κάνω τι διαδικασία(το κινητό είναι gen2 χωρίς TPT μιας και το πήγα στο service(είχε ένα θέμα το ηχειάκι του και το γύρισα σε στοκ ρομ...) και η διαδικασία κόλλησε στο 98%...δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε αλλά συνέχιζε με τπτ...το κινητό φαινόταν μπρικαρισμένο και διαβάζοντας το modaco βρήκα αυτό το τοπικ....

http://android.modaco.com/topic/343587-guide-de-bricking-a-zte-blade/

όντως έκανα αυτό που έλεγε για TPT επαναφορά για gen2 και το κινητό ξαναμπούταρε και μπήκε από μόνο του σε cwm....από εκεί πάνω να του περνάω μία ρομ(την gsf b24) κάνω ρεσταρτ και με ξαναβγάζει σε cwm...του περνάω μετά το stock recovery partition και με του που κάνω ρεσταρτ χωρίς να πατήσω το (-) στα πλάγια, μπαίνει μόνο του σε FTM mode....έχω δοκιμάσει τα πάντα...μέχρι και gen1 το έκανα,αλλά ότι και να κάνω κάνει πάντα boot στο recovery partition(είτε αυτό είναι το cwm ,είτε το stock)....υπάρχει κάποια εξήγηση-λύση σε αυτό???ή απλά έμεινα χωρίς κινητό???:X:cry::X

 

Νομίζω έχω περιγράψει στη διαδικασία ότι κατά το flashing δείχνει να κολάει μια στο 3-4% και μια στο 98-99%.

Βιάστηκες, σωστά τα έκανες.

Απλά ξανακάντα δεν έχει πάθει τίποτα το κινητό και περίμενε λιγάκι να τελειώσει, δεν αργεί πολύ και πάει παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω περιγράψει στη διαδικασία ότι κατά το flashing δείχνει να κολάει μια στο 3-4% και μια στο 98-99%.

Βιάστηκες, σωστά τα έκανες.

Απλά ξανακάντα δεν έχει πάθει τίποτα το κινητό και περίμενε λιγάκι να τελειώσει, δεν αργεί πολύ και πάει παρακάτω.

 

ευχαριστώ για την απάντηση...σίγουρα κάποιο λάθος θα έκανα στην αρχή....το θέμα είναι ότι τη διαδικασία αυτή την έκανα πάρα πολλές φορές και με διάφορες rom(και τη στοκ δοκίμασα) και πάντα με βγάζει στο cwm(ενώ είχε πάει στο 100% και είχε ολοκληρωθεί κανονικά)...λες και πατάω το - ενώ δεν το πατάω...απλά δε μπορώ να βρω τι το προκαλεί αυτό....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση...σίγουρα κάποιο λάθος θα έκανα στην αρχή....το θέμα είναι ότι τη διαδικασία αυτή την έκανα πάρα πολλές φορές και με διάφορες rom(και τη στοκ δοκίμασα) και πάντα με βγάζει στο cwm(ενώ είχε πάει στο 100% και είχε ολοκληρωθεί κανονικά)...λες και πατάω το - ενώ δεν το πατάω...απλά δε μπορώ να βρω τι το προκαλεί αυτό....

 

ευτυχώς το βρήκα...

ήταν το Special Case-corrupt NV memory

σε αυτό το thread...

http://android.modaco.com/topic/343587-guide-de-bricking-a-zte-blade/

χειρότερα δε γινόταν δηλαδή...ευτυχώς έπιασε η τελευταία μέθοδος και τώρα είμαι οκ....ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Παλι εγω θα πω οτι συμφωνα με τη διαδικασια που πριγραφουμε, μετα το flash το κινητο μπαινει αυτοματα σε cwm χωρις να πατας το - γιατι το cwm ειναι εγκατεστημενο στο system partition και οχι στο recovery.

 

επιμενω δεν ειχε κανενα προβλημα το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις σημερα διαβασα τον οδηγο σου, κι ενθουσιαστηκα! Επιτελους χωρος επιπλεον !!!

εχω μια απορια, και παρακαλω την διευκρινηση σου. Εχω το λεπιδι gen1 αγορασμενο,

το εκανα Gen2,εχω ξεκλειδωσει τα 512,κι εχω περασμενη την Sweedish Spring RLS5. Ποιον οδηγο ν' ακολουθησω ?για gen1, η για gen2 κινητα?

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα διαβασα τον οδηγο σου, κι ενθουσιαστηκα! Επιτελους χωρος επιπλεον !!!

εχω μια απορια, και παρακαλω την διευκρινηση σου. Εχω το λεπιδι gen1 αγορασμενο,

το εκανα Gen2,εχω ξεκλειδωσει τα 512,κι εχω περασμενη την Sweedish Spring RLS5. Ποιον οδηγο ν' ακολουθησω ?για gen1, η για gen2 κινητα?

 

Ακολούθα τις οδηγίες εδώ.

(εφόσον πλέον έχεις gen2 θα κοιτάς τα Gen2 σωστά?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...