Jump to content

MIUI rom's


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρα ολα. Λυθηκε το προβλημα αφου ακολουθησα τις οδηγιες του finn με τον terminal emulator δουλεψε κανονικα το script.

Eχω ομως "μια υποψια, μια καχυποψια και ολα τα ..ψία που λεει και ο Ζηκος..." οτι ισως δεν κατεβασα τη σωστο πακετο. Κατεβασα την εκδοση που εχει ο Finn μαζι με το ελληνικο πακετο. Αυτη η εκδοση ομως μηπως αφορα χρηστες που ειχα προηγουμενες εκδοσεις και απλα κανουν update και οχι χρηστες σαν και εμενα που δοκιμαζουν πρωτη φορα να φλασαρουν miui? Ρωταω γιατι στο miui.com το αρχειο που κατεβαζει ενας νεος χρηστης ειναι μεγαλυτερο κατα 20Mb περιπου και επισης μου εκανε εντυπωση που εχω μονο ενα θεμα και 5-6 wallpapers.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μη σε προβληματίζει αυτό.Μια χαρά τα έκανες όλα!

Πάντα στο λινκ της υπογραφής μου δίνω τα απαραίτητα αρχεία και για νέους και για παλιούς χρήστες.

Απλά ο νέος χρήστης κάνει wipe data/factory reset ενώ ο παλιός μόνο wipe cache & dalvik cache.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω, απλα εκτος απο το μεγεθος του αρχειου μου εκανε εντυπωση που εχω μονο ενα θεμα για το "στυλ" και ενα live wallpaper. Υπεθεσα οτι αυτα μπορει να ηταν αυτα που προστεθηκαν και οχι ολο το πακετο. Οποτε πρεπει να κατεβασω εγω θεματα κτλ.? αυτα που εχει εδω κανουν για ολες τις εκδοσεις ( σε καποια λενε με ποιες εκδοσεις ειναι συμβατα) ή εστω μηπως ξερεις καποιο αλλο site?

http://miuithemes.com/themes/

 

Eπισης.. καποια θεματα, wallpapers, Lockscreens κτλ. πως τα περναμε? τα πεταμε χυμα στην καρτα και μετα? Πρεπει να βρω τον αντιστοιχο φακελο του συστηματος και να τα κανω copy-paste στους αντιστοιχους φακελους ?

Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

Απο την εφαρμογή Θέματα θα επιλέξεις Επεξεργασία ρυθμίσεων κι απο κει διαλέγεις τι θες ν αλλάξεις.

Π.χ Κλειδωμένη Οθόνη.Μπαίνεις εκεί βλέπεις τι έχει ήδη και πατώντας μενού στο κινητό μπορείς να κάνεις εισαγωγή νέου απ την κάρτα μνήμης!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Περασα σημερα μια miui rom και προς το παρων ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο κατι force close που ειχα αλλα με 2-3 reboot δεν μου τα εχει ξαναεμφανισει.Επισης εχω αλλο ενα προβλημα,οταν τραβαω μια φωτογραφια και μπαινω στην συλλογη για να την σβησω,ενω δειχνει να την διαγραφει οταν ξαναμπαινω στην συλλογη την εχει επαναφερει.καμια βοηθεια??Ευχαριστω!!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο την εφαρμογή Θέματα θα επιλέξεις Επεξεργασία ρυθμίσεων κι απο κει διαλέγεις τι θες ν αλλάξεις.

Π.χ Κλειδωμένη Οθόνη.Μπαίνεις εκεί βλέπεις τι έχει ήδη και πατώντας μενού στο κινητό μπορείς να κάνεις εισαγωγή νέου απ την κάρτα μνήμης!

 

Finn σχετικα με τα παραπανω.. εκανα μια δοκιμη και αφου κατεβασα το Miui_xj_a2sd_1.8.12_2.3.5_final_signed.zip μεγεθους 83 περιπου mb, εκανα τα σχετικα wipes κτλ. και μετα το φλασαρα. Τελικα διαπιστωσα οτι ειχε διαφορες σε σχεση με το αρχειο που εχει το link της υπογραφης σου.

Ως νεος χρηστης miui φλασαρα για πρωτη φορα το παραπανω μικροτερο αρχειο miuiadroid_desire.zip απο το Link σου και μαλιστα το φλασαρα 2 φορες (με τα σχετικα wipes κτλ.) διοτι δε μου δουλευε το script για την a2sd. Χθες ομως αφου φλασαρα το αλλο μεγαλυτερο αρχειο (μετα απο τα σχετικα wipes) διαπιστωσα τις εξης διαφορες.. (γραφω ο,τι εχω δει με μια μικρη περιηγηση στο μενου.. ισως υπαρχουν και αλλες).

1. Εμφανιστηκαν στην αρχικη οθονη τα εικονιδια των εφαρμογων gallery (τυπου 3d που ειναι, ειχα μονο τη Συλλογη), Miui cm update, spare parts. (για το τελευταιο δεν ειμαι 100% σιγουρος αν υπηρχε ή οχι).

2. Στα γραφικα στοιχεια που προσθετουμε στις εξω οθονες προστεθηκε το 3d digital weather.

3. Στα πληκτρολογια εχω 2 android & Gingerbread (πριν ειχα ενα αλλα δε θυμαμαι ποιο ειχα).

4. Οταν μπαινω πλεον στην "Εξερευνηση" βλεπω στο φακελο "θεματα" τα θεματα που ειχα κατεβασει και ειχα κανει copy paste χυμα στην καρτα μου. Οταν ανοιγω το φακελο βλεπω τα θεματα τυπου .mtz και οταν παταω πανω σ' ενα τυχαια βλεπω τα περιεχομενα του και εχω 2 επιλογες.. διαγραφη και εφαρμογη. Οταν παταω εφαρμογη απλα σκαει μηνυμα "παλιο φορμα θεματος mtz, το πακετο δεν ειναι στο νεο φορμα και ισως καθυστερησει η μετατροπη του", μπαινει ομως. Πριν παντως θυμαμαι οτι οταν ανοιγα την εξερευνηση δεν εβλεπε καθολου στο φακελο "θεματα" τα υπαρχοντα θεματα που ειχα ριξει χυμα στην καρτα.

 

@argonath εγω δεν εχω παρατηρησει το προβλημα με τη διαγραφη, δε μου εχει συμβει ποτε εως τωρα.

Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

1)Το gallery3d το βγαλα εγώ απ το πακέτο.Γενικά δεν είχε παραπονεθεί κανείς για την μη παρουσία του οπότε δε το ξανάβαλα! Όσον αφορά τ άλλα 2 που αναφέρεις είναι προσθήκες του μάγειρα!

2)Το ίδιο ισχύει και για το 3d digital weather! Προσθήκη του άλλου!

3)Το ίδιο με παραπάνω!

4)Ο φάκελος θέματα στην ουσία κάνει scan για αρχεία mtz! Εγώ κανονικά τα βλέπω btw.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1)Το gallery3d το βγαλα εγώ απ το πακέτο.Γενικά δεν είχε παραπονεθεί κανείς για την μη παρουσία του οπότε δε το ξανάβαλα! Όσον αφορά τ άλλα 2 που αναφέρεις είναι προσθήκες του μάγειρα!

2)Το ίδιο ισχύει και για το 3d digital weather! Προσθήκη του άλλου!

3)Το ίδιο με παραπάνω!

4)Ο φάκελος θέματα στην ουσία κάνει scan για αρχεία mtz! Εγώ κανονικά τα βλέπω btw.

 

Eγω κατεβασα την as2d απο εδω ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291.

Οσο για τα θεματα.. αν καταλαβα καλα εννοεις οτι σε σενα τα θεματα εχουν αλλη μορφη αρχειου?? εκανα μια αναζητηση μεσω του astro (*.mtz) και μου βρηκε ολα τα θεματα που εχω, ενω (*.btw) τιποτα... Επισης βλεπω οτι στο φακελο /system/media/theme ολα τα θεματα ειναι .mtz. Το default λογικα πρεπει να ειναι αυτο που ειχε εγκατεστημενο και ονομαζοταν default ειναι .mtz

Δηλαδη τα θεματα πρεπει να ειναι .btw ?? Tι διαφορά έχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Το νέο φορμά είναι mtz.Συγκεκριμένα υπάρχει παλιό mtz то οποίο η ρομ κάνει convert και νέο mtz.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο φορμά είναι mtz.Συγκεκριμένα υπάρχει παλιό mtz то οποίο η ρομ κάνει convert και νέο mtz.

οκ, αρα το mtz ειναι το σωστο φορμα απλα υπαρχει το παλιο και το νεο. Το btw τι ειναι ?

Στα sms δεν μπορουμε να στελνουμε ελληνικα με 160 χαρακτηρες? Δε βρισκω καποια ρυθμιση ...

Link to comment
Share on other sites

Το btw πρώτη φορά το ακούω να σου πω την αλήθεια.

Η εφαρμογή miui sms δεν υποστηρίζει τους 160 και αναγκαστικά παίζεις με handcent για μεγάλα μηνύματα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Finn αν μπορεις βοηθεια..

1. Τι ρυθμισεις πρεπει να εχω στο κινητο για να μπαινω ιντερνετ με 3G? Θυμαμαι στις αλλες rom υπηρχε καποια επιλογη για συνδεση στο ιντερνετ κανοντας χρηση του δικτυου που εκανες check/uncheck. Δεν βρισκω κατι αναλογο στη Miui και οταν παω να μπω ιντερνετ δεν ανοιγει καμια σελιδα. Φαινεται οτι παει να ξεκινησει αλλα κατι το κοβει.. (και καποιος αλλος χρηστης ειχε ενα τετοιο θεμα αλλα δεν ξερω αν το ελυσε..)

2. Εγκατεστησα το Handcent 3.7.5 αλλα καθε φορα που παταω αποστολη σε μηνυμα η συσκευη κανει επανεκκινηση. Εκανα απεγκατασταση της εφαρμογης και ξανα εγκατασταση αλλα τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

1)Για 3G πολύ απλά κατέβασε την μπάρα ειδοποιήσεων και πάτα τον διακόπτη Δεδομένα.

2)Τρέξε την εφαρμογή Superuser και απενεργοποίησε τα δικαιώματα εντελώς.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1. Δυστυχως δεν εγινε κατι. Οντως ειχα απενεργοποιημενο το διακοπτη αλλα δεν εγινε τιποτα. Μηπως υπαρχει και καποια αλλη ρυθμιση? Ειμαι σε σημειο με καλο σημα 3G.

2. Ok, δουλευει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο radio image έχεις και τι κάρτα σιμ έχεις; Εγώ με συμβόλαιο wind μια χαρά παίζω! (Παλαιότερα και με σέρβικο νούμερο δεν είχα πρόβλημα).

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

radio 5.17.05.23 και ειμαι με συμβολαιο vodafone. Επισης εχω και ενα αλλο θεμα.. Σημερα σχεδον σε καποιες κλησεις μου εγινε διακοπη της κλησης. Την πρωτη φορα νομισα οτι κατι πατησα αλλα εγινε αλλες 3 φορες μεσα στη μερα. Εκανα περιπου 6 κλησεις και οι 3 διεκοπησαν ξαφνικα και αναγκαστικα να ξανακαλεσω. Θα το παρακολουθησω... Περασα νεα εκδοση του handcet (3.9.6) και παιζει κανονικα με δικαιωματα στα sms μονο.

 

*UPDATE... Finn λυθηκε και αυτο το προβλημα. Δεν ειχα το σωστο ΑPN. Επαιξα με τις ρυθμισεις του εγκατεστημενου APN και δουλεψε. Το μονο προβλημα που εχω τωρα αφου λυθηκε το θεμα με τα sms και data ειναι η διακοπη των κλησεων.. Θα το δουμε στην πορεια γιατι δεν το κανει παντα.

Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

Finn έχουμε Ελληνικά για την 1.8.19? Λέω να την ρίξω για αλλαγή :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε.Την εβαλα για upload και πηγα παραλια.Σε λιγο που επιστρέφω δινω λινκ!

 

Έτοιμο στο λινκ της υπογραφής μου!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα ..

 

Μέχρι ώρας κάτοχος της cool sensation v6a και λέω να κάνω το μεγάλο βήμα.

 

Γενικά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω τα έχω καταλάβει (full wipe) ..πρέπει να προσέξω κάτι έδω ?κάτι που δεν θα πρέπει να κάνω wipe?

 

επίσης ..έχω κρατήσει backup με το titanium ..ίσως είναι χαζό αυτό που λέω αλλά ειναι συμβατό με την miui? θα τα επαναφέρω όλα κανονικά όπως και με την ρομ που έχω τώρα ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Device: HTC Desire, s-on

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

HBOOT / Recovery: stock / ClockWorkMod 2.5.1.8

Kernel Version : 2.6.35.10

Rom: ΜΙUΙ 1.8.19

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατησες backup μονο τις εφαρμογες χρήστη τοτε είσαι ετοιμος να φλασαρεις αφου κανεις full wipe!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Thanxx Finn ..

 

Εχω κάνει full apps + system backup ..έχει σημασία ?

Επίσης έχω κρατήσει backup τα sms μου με το SMS Backup and Restore.Θα μπορω να τα επαναφέρω?

 

Και κάτι τελευταίο ..Εχω ήδη πάνω στην κάρτα ext4 ..Αλλάζω κάτι ή προχωράω κανονικά ?

Device: HTC Desire, s-on

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

HBOOT / Recovery: stock / ClockWorkMod 2.5.1.8

Kernel Version : 2.6.35.10

Rom: ΜΙUΙ 1.8.19

Link to comment
Share on other sites

Με το titanium πάρε μόνο user apps backup.Αν πάρεις και του συστήματος θα χεις προβλήματα κατά την επαναφορά.

Μηνύματα θα μπορέσεις φυσικά να επαναφέρεις με την εφαρμογή που κράτησες αντίγραφό τους.

 

Όσον αφορά το ext4,πριν κάνεις επαναφορά τις εφαρμογές τρέξε απ το terminal emulator τα παρακάτω:

su

a2sd reinstall

(reboot)

su

a2sd cachesd

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Finn ..

Όλα δείχνουν να είναι εντάξει σιγά σιγά και εγώ θα πρέπει να συνηθίσω το miui interface.

 

Κάτι ακόμα που βγήκε μπροστά μου ..Για κάποιο λόγο εξαφάνισα το εικονίδιο των επαφών και από την κάτω μπάρα και δεν ξέρω που πήγε ..που θα το βρω το ρημάδι ?

Device: HTC Desire, s-on

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

HBOOT / Recovery: stock / ClockWorkMod 2.5.1.8

Kernel Version : 2.6.35.10

Rom: ΜΙUΙ 1.8.19

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να καθαρίσεις τα προσωρινά δεδομένα της εφαρμογής launcher2.apk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Finn εγω δεν ειχα καταλαβει οτι αλλη Rom ειναι η deodex και αλλη του xj. Φλασαρα αρχικα του xj γι' αυτο και σου ελεγα οτι ηταν μεγαλυτερο το αρχειο σε μεγεθος και μηπως το δικο σου ηταν μονο γι' αυτους που εκαναν αναβαθμιση και οχι νεους. Αφου φλασαρα λοιπον του xj ειδα οτι εχει καποιες εξτρα εφαρμογες. Ερωτηση τωρα.. αν καποια στιγμη εγω κανω αναβαθμιση απο τη deodex rom (με το μικρο wipe) θα παιξει κανονικα ή πρεπει να τη φλασαρω απο την αρχη μ' ολα τα wipe?

Πληροφοριακα παντως εκανα update στην 1.8.19 χρησιμοποιωντας την εφαρμογη του xj miui cm update που ειναι πολυ βολικη γιατι με wifi κατεβασα το upgrade αρχειο αναβαθμισης για την 1.8.19 και μετα το φλασαρα απο Revovery χωρις κανενα wipe. (ετσι λεει αυτος χωρις wipe και το δοκιμασα). Παντως απο το πρωι εως τωρα ολα δουλευουν κανονικα. Θα δειξει..

και αν μπορεις για πες μου τι ακριβως κανει το wipe data/factory reset και τ' αλλα 2 ?

Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...