Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 - Nightlies


jastonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασα και στο laptop και παλι τα ιδια. Το κακο ειναι οτι για καποιο περιεργο λογο τα backup της stock που εκανα μεσα απο το cwm δεν παιζουν (κανουν κανονικα restore αλλα στο restart μενει στην εικονα του lg με την μπαρα)

 

Wipe cache/data κάνεις προτού το restore? ϊσως να σου λύσει αυτό το πρόβλημα

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

yeap. no luck με 3 backup

 

Edit: Τα καταφερα. ηθελε να ξαναγυρισω απο ext4 σε ext3.

 

Το θεμα ειναι ομως οτι με την stock δουλευει κανονικα το usb mount. Αρα.... κατι στραβο συμβαινει στην cm7...

 

edit 2: εκανα μολις ενα νεο flash με την cm7 χωρις να γυρισω τιποτα. usb mount dead.....

Edited by fumantsu

Host

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σχετικά με τα μηνύματα. Στέλνονται με 160 χαρακτήρες στην τελική version του CyanogenMod 7.1? Η Beta 168 που είχα δεν τα υποστήριζε και χρειαζόμουν το Greek IME από το Android market για να στείλω μήνυμα με 160 χαρακτήρες.

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

yeap. no luck με 3 backup

 

Edit: Τα καταφερα. ηθελε να ξαναγυρισω απο ext4 σε ext3.

 

Το θεμα ειναι ομως οτι με την stock δουλευει κανονικα το usb mount. Αρα.... κατι στραβο συμβαινει στην cm7...

 

edit 2: εκανα μολις ενα νεο flash με την cm7 χωρις να γυρισω τιποτα. usb mount dead.....

 

Εμένα δεν έκανα ποτέ boot όταν έβαλα το restore.....

Επίσης δυσκολέυτηκα να βάλω ελληνικό μενού κ να γράφω αγγλικά από την αρχή (για το market-sign in)

 

Τώρα πρέπει να βάλω να φορτίσει γιατί το άφησα όλο το βραδυ μήπως ξεκινούσε κ δεν ξεκίνησε ποτέ ..... ίσα που άδειασε η μπαταρία :(

 

xexe....Γι αυτό.....

 

Παρατήρηση: Αν κάνετε nandroid backup την stock rom και περάσετε μια custom μετά δε μπορείτε να κάνετε restore πίσω στη stock. Αυτό συμβαίνει στη παρούσα φάση λόγω ext3-ext4. Μεταξύ custom roms δεν υπάρχει θέμα. **(Τελικά γίνεται, δείτε EDIT)

 

Edited by jedimastermaniac
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Λοιπον να απαντησω σε 2-3 πραγματακια που ρωτηθηκαν παραπανω και παλιοτερα:

 

-Για τους 160 χαρακτηρες στα SMS φταιει η αποκωδικοποιηση.Αυτο το προβλημα εγω το ελυσα με την εφαρμογη GO SMS(γινεται και με handcent...) και βαζοντας στις ρυθμισεις Greek support

-Για το οτι δε κανει mount την sd card οταν το συνδεεις με το PC να σιγουρεψεις πως εχεις ενεργοποιημενο τον "εντοπισμο σφαλματων".Εμενα σε windows 7 64bit χωρις lg drivers μεσα το βρισκει κανονικα μονο οταν εχω ενεργοποιημενο τον "εντοπισμο σφαλματων".

-Τελος για το restore σε stock μετα απο CM δε νομιζω πως το backtoEXT3 θα βοηθησει αφου αν δε κανω λαθος και η CM, ext3 ειναι..!Οποιος το δοκιμασει πρωτος μας ενημερωνει(εγω δεν εχω stock backup για να το δοκιμασω..).****Παντως υπαρχει και ο τροπος που προτεινε ο mariodj απλα ειναι πιο μπελαλιδικος.Πρωτο περναμε μεσω smartflash τη stock rom μετα rootαρουμε,μετα περναμε recovery μεσω rom manager και μετα κανουμε restore μεσω nandroid.

 

Ολα καλα μεχρι στιγμης με #177(δεν εβαλα 178 γιατι ειναι μικρες οι αλλαγες).

Η ποιοτητα κλησης καλυτερη απο την RC αλλα χειροτερη απο τη Stock.

Επειδη θελω να πειραματιστω παλι θα πρεπει να βαλω στη πριζα το κινητακι οποτε σας λεω την μεχρι στιγμης καταναλωση:

μετα απο 34 ωρες και 16 λεπτα η μπαταρια ειναι στο 36%.

Κατασταση:

3G

Data off

Gps off

Wifi off(το ανοιγω μονο οταν το χρειαζομαι)

Χρηση:

1 ωρα και 30 λεπτα τηλεφωνικες κλησεις

1 ωρα wifi

30 λεπτα asphalt :)

2 ωρες σκαλισμα ρυθμισεων

 

Αυτα...

 

 

****:Λοιπον βρηκα ενα stock backup στο PC και πειρματιστηκα!!Λοιπον στο System partition της CM ειναι σε ext4 και για αυτο δε γινεται απευθειας restore σε stock.Αμα χρησιμοποιήσετε το backtoext3 τοτε ολα πανε καλα.

Η διαδικασια περιγραφεται εδω και ιδιαιτερα στο "edit"

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έκανα κ εγω τώρα.

Βασικά το θέμα μου είναι ότι θέλω να κάνω restore ολες τις εφαρμογές μου μόνο στην CM.

Ξαναεπιστρέφω στην στοκ μέχρι να βρω τρόπο να μεταφέρω τις εφαρμογές μόνο χωρίς να χρειαστεί να τις ξαναψάξω :p

...Aaa και να κάνω χώρο στην SD card :p

Άμα κάνω backup όλο τον φάκελο clockwordMod στον υπολογιστή μου τότε μπορώ να των χρησιμοποιήσω πάλι στο μέλλον περνώντας τον απλά στο /root της SD card

Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έκανα κ εγω τώρα.

Βασικά το θέμα μου είναι ότι θέλω να κάνω restore ολες τις εφαρμογές μου μόνο στην CM.

Ξαναεπιστρέφω στην στοκ μέχρι να βρω τρόπο να μεταφέρω τις εφαρμογές μόνο χωρίς να χρειαστεί να τις ξαναψάξω :p

...Aaa και να κάνω χώρο στην SD card :p

Άμα κάνω backup όλο τον φάκελο clockwordMod στον υπολογιστή μου τότε μπορώ να των χρησιμοποιήσω πάλι στο μέλλον περνώντας τον απλά στο /root της SD card

Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Εγω το χρησιμοποιω συνεχεια αυτο το τροπο.Απλως θα σου προτεινα να κανεις backup μονο το φακελο "backup" του clockworkmod στον υπολγιστη ωστε να μην εχεις προβλημα σε περιπτωση που χρειαστει να αναβαθμισεις τη recovery.

 

Οσο για το backup των εφαρμογων, μπορεις να το κανεις μεσω titanium backup (δεν το χρησιμοποιω αλλα ολοι λενε πως ειναι πολυ καλο) ή μεσω mybackup root(εγω αυτο δουλευω γιατι ειναι free...).Λοιπον εγω που χρησιμοποιω το δευτερο κανω τα εξης βηματα:

Πρωτα εγκαθιστας την εφαρμογη mybackup root.

Παιρνεις ενα backup των εφαρμογων που θες(και apks και data)

Συνδεεις με PC(για ευκολια...) και αντιγραφεις τον φακελο "rerware" απο το root της εσωτερικης SD στο root της εξωτερικης SD.

Μετα περνας CM και ξαναεγκαθιστας την εφαρμογη "mybackup root"

Κανεις restore τις εφαρμογες σου και ετοιμος!

 

Να σου πω ομως πως υπαρχουν καποια προβληματα ασυμβατοτητας.Εμενα καποιες εφαρμογες(κυριως παιχνιδια) μετα το restore τρωγανε FC κατευθειαν και επρεπε να τα απεγκαταστησω και ξαναεγκαταστασω(πχ asphalt 6).Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να χασεις οτι προοδο εχεις κανει στο παιχνιδι ή οτι ρυθμισεις εχεις κανει σε μια εφαρμογη(ευτυχως τα "αγρια πουλια" μου εμειναν άθικτα... :))

 

Αν κολλησεις πουθενα πες μου

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο ραδιόφωνο :( To camera 1080p "fix" υπάρχει ΄έτσι κι αλλιώς) οπότε το μόνο που μένει είναι αυτό και το χρησιμοποιώ συνέχεια :(

EDIT: Που στο καλό είναι το activation του 3g (εκτός τον toggle widgets) Στις ρυθμίσεις δεν το βρίσκω πουθενα

Edited by jedimastermaniac
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Πόσο συχνά σας κολάει η κάμερα ?(ειδικά στο βίντεο ) με 181 μόνο θέμα με την κάμερα είχα. ΤΟ Spirit FM radio ούτε καν που έβρισκε combatible chipset , κατα τ' άλλα μια χαρά πάει ( και το HDMI ) Edited by jedimastermaniac
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω μεινει στην 177. Σταθερη και χωρις τα χαζα κουσουρια που διαβαζω οτι εχουν οι νεωτερες (πχ. 183 δεν παιζει ηχο στα notifications)

Host

Link to comment
Share on other sites

Με την 180 είμαι πολύ σταθερός.

Δουλεύουν όλα εκτός ραδιοφώνου.

HDMI, 3G, WIFI, αυτονομία, ταχύτητα απόκρισης, όλα μια χαρά. Δηλαδή η cyanogenmod μπορεί, ενώ η lg όχι.

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλησιάζει το ράαααααδιοοοοοοοοο (FM ) :)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=19116215&postcount=10809

 

for all those crazy over FM, its here

 

http://review.cyanogenmod.com/#change,9898

 

Edit: 195 nightlies:

CM7 nightlies version 195 πλεον έχει ραδιόφωνο .... μόνο με ενεργοποιημένο bluetooth .....AHAHAHAHHA

Πάντως και με την εφαρμογή του cyanogenmod και spirit FM radio που δοκίμασα δούλευαν κ τα 2 άψογα ....

Νομίζω πρέπει να βάλανε το χεράκι τους η ομάδα του MIUI για το ράδιο

Edited by jedimastermaniac
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Εριξα σήμερα την 195 (αφού βάλανε και το ραδιόφωνο τα παιδιά!), για να δοκιμάσω.

Παιδεύτηκα αρκετά καθώς έχει πολλές διαφορές απο τις stock based rom. Ακόμα ψάχνω διάφορες εφαρμογές της LG που είχα συνηθίσει, τουλάχιστον να τις αντικαταστήσω με κάποιες αντίστοιχες.

από την άλλη, υπάρχουν κάποια προβλήματα, δεν δουλεύει πχ το youtube, δεν βρίσκει δίκτυο τηλεφωνίας κλπ.

 

Είναι πολύ καλή σε αίσθηση, πολύ σταθερή στο κομμάτι του smart αλλά θέλει δουλειά στο phone!!!

Θα ξαναδοκιμάσω σε λίγες μέρες πάλι, μπας και έχουν λυθεί μερικά προβλήματα.

(και ακόμα δεν δοκίμασα GPS, κάμερα, ράδιο κλπ....)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το μάρκετ το Getril , πιθανότατα θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα τότε
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σε σχέση με την custom 2.3 (Topogigi v2.0) που είχα, η CM είναι πολύ πιο γρήγορη... Πάει σφαίρα. Έβαλα και τα Google-apps (Google addon).

Αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι η κατανάλωση μπαταρίας, που με την προηγούμενη ήταν αρκετά καλή.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω απορία πόσο κρατούσε το περισσότερο σε idle?

σε cm7 μου εχει κραήσει το πολύ 3 μέρες (ελάχιστα λεπτά κλήσεων)

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

tsagli τι baseband εχεις? Εμενα με την 725 μου λυθηκαν αυτα τα προβληματα.

είχα την 725 από την v20c

Κατέβασε από το μάρκετ το Getril , πιθανότατα θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα τότε

με το getril όταν έβαλα matching ril δεν δούλευε το τηλέφωνο. Εβαλα ξανά το ril που είχε μέσα η 195 και ξαναδούλεψε.

Σίγουρα θέλει ψάξιμο ποιος συνδιασμός baseband + ril είναι ο ιδανικός, αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή τόσο χρόνο/διάθεση να ασχοληθώ.

Το έχω για τη δουλειά μου, οπότε πρέπει να δουλεύει σχετικά απροβλημάτιστα.

(Εχω γυναίκα και παιδιά (φροντιστήρια κλπ) οπότε ο χρόνος που ασχολούμαι είναι ήδη υπερβολικός. :X)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έχω bb 725 και με την CM λειτουργούν καλά όλα (δηλαδή και σήμα, και youtube και gps πολύ γρήγορο), αλλά δεν μπορώ να μπω στο hidden menu :confused: για να σου πω ποιά έκδοση της 725 έχω... Πως μπαίνω; Πρέπει να το ενεργοποιήσω; Με την Topogigi έμπαινα, αλλά με την CM οχι. Μήπως επειδή η CM δεν βασίζεται σε LG stock? Οπότε δεν υπάρχει hidden menu;
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

είχα την 725 από την v20c

 

με το getril όταν έβαλα matching ril δεν δούλευε το τηλέφωνο. Εβαλα ξανά το ril που είχε μέσα η 195 και ξαναδούλεψε.

Σίγουρα θέλει ψάξιμο ποιος συνδιασμός baseband + ril είναι ο ιδανικός, αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή τόσο χρόνο/διάθεση να ασχοληθώ.

Το έχω για τη δουλειά μου, οπότε πρέπει να δουλεύει σχετικά απροβλημάτιστα.

(Εχω γυναίκα και παιδιά (φροντιστήρια κλπ) οπότε ο χρόνος που ασχολούμαι είναι ήδη υπερβολικός. :X)

 

Κατέβασε και to busybox γιατί χωρίς αυτό δεν δουλευει σωστά το getRil . Τώρα και εγώ το ανακάλυψα γιατί δεν είχα GSM όταν το έβαλα δούλεψε σωστά αμέσως

 

Έχω bb 725 και με την CM λειτουργούν καλά όλα (δηλαδή και σήμα, και youtube και gps πολύ γρήγορο), αλλά δεν μπορώ να μπω στο hidden menu για να σου πω ποιά έκδοση της 725 έχω... Πως μπαίνω; Πρέπει να το ενεργοποιήσω; Με την Topogigi έμπαινα, αλλά με την CM οχι. Μήπως επειδή η CM δεν βασίζεται σε LG stock? Οπότε δεν υπάρχει hidden menu;

Και το CM απότι έχω καταλάβει είναι πάντα στην τελευταία έκδοση android και σε καμία stock (rolling release για τους linuxάδες) και είναι γραμμένο από scratch

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και to busybox γιατί χωρίς αυτό δεν δουλευει σωστά το getRil . Τώρα και εγώ το ανακάλυψα γιατί δεν είχα GSM όταν το έβαλα δούλεψε σωστά αμέσως

Χωρίς busybox δεν δουλεύει ούτε το titanium backup. Το είχα κατεβασμένο (πάντα το βάζω)

 

Και το CM απότι έχω καταλάβει είναι πάντα στην τελευταία έκδοση android και σε καμία stock (rolling release για τους linuxάδες) και είναι γραμμένο από scratch

Σωστά. Το CΜ είναι βασισμένο σε AOSP δηλαδή με βάση το λειτουργικό όπως το δίνει η google.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η stock 2.3 μου φαίνεται λίγο μούφα, έχει δοκιμάσει κανείς κάποια από τις τελευταίες nightly μετά την 180 που είχα?

 

Βγαίνει η 200 σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες αναβαθμισα σε 199 που ηταν πολυ σημαντικη αναβαθμιση για μενα αφου πλεον παιζουν κανονικα ολα τα βιντεο youtube.

Ολα μου φαινονται πως πανε ρολοι.Εχω διαβασει για κατι BSOD αλλα δε μου εχει συμβει τιποτα τετοιο.

Το εχω φερει και στα μετρα μου.(go launcher,htc-ime κτλ) και ολα κομπλε.

Η μονη διαφορα ειναι στη μπαταρια.Με stock 2.3, μετα απο 8 ωρες υπνου ειχα χασει 2-3% ενω με CM εχασα 5-6%.

Βεβαια για λιγες μερες που ειχα τη 2.3 μπορω να πω πως ημουν αρκετα ικανοποιημενος.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει CM όλα τα άλλα σου φαίνονται πολύ αργά. Εμένα η stock μου φαίνεται ότι lagάρει τρελά σε σχέση με τη CM.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει CM όλα τα άλλα σου φαίνονται πολύ αργά. Εμένα η stock μου φαίνεται ότι lagάρει τρελά σε σχέση με τη CM.

Διαφωνώ.

Η στοκ (2.3) την θεωρώ πιο γρήγοργη σε όλα από την CM (δυστυχώς)

Κάμερα και βίντεο γράφουν πολύ καλύτερη ποιότητα χωρίς να κάνουν force close

Προσωπικά αν γινόταν θα ήθελα να συνδυάσω κ τις 2 μαζί αλλά δεν γίνεται :(

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...