Jump to content

Πως να διαβάσω τα ελληνικά στο notepad?


sp3cial
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα format, έβαλα να γράφει ελληνικά κτλπ αλλά στο notepad είναι κινέζικα. Έχω Windows 7 μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Το είχα καταφέρει μια χαρά παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι. Help me please βήμα βήμα!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να βάλεις το notepad να διαβάζει unicode, δεν τα κατάφερα ποτε προσωπικά... Αυτό που έκανα στην περίπτωση τον υποτίτλων εγώ, ήταν να τα ανοίγω μέσω Word, να τα διαβάζω σαν Ελληνικά και μετά να το κάνω copy paste στο Notepad. Τότε για κάποιο λόγο τα έβγαζε Ελληνικά...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανοίξεις το αρχείο με το notepad. Από πας File->Save As και επέλεξε κάτω UTF-8. Σώσε το αρχείο (ουσιαστικά το αντικαθιστάς) και ξανά άνοιξε το. Λογικά θα πρέπει να είσαι ΟΚ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Control Panel > Region & Language > Administrative > βάζεις το Language for non-Unicode programs = Greek
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Control Panel > Region & Language > Administrative > βάζεις το Language for non-Unicode programs = Greek

 

 

Φίλε μου χίλια μπράβο! Παλεύω πολύ καιρό να το φτιάξω και όσο κι αν έψαχνα δεν βρήκα ποτέ αυτή την απάντηση. Αυτός ο τρόπος έφτιαξε το πρόβλημα και στα windows 8 που είχα εγώ. Μόνο που αλλάζει λίγο το path και τα έχω και στα Ελληνικά, οπότε:

Ρυθμίσεις > Πίνακας ελέγχου > Ώρα,Γλώσσα και περιοχή > Γλώσσα > Ρυθμίσεις για προχωρημένους (αριστερή στήλη) > κάτω από το drop down menu έχει link που λέει "εφαρμογή ρυθμίσεων γλώσσας στην οθόνη υποδοχής, στους λογαριασμούς συστήματος και στους νέους λογαριασμούς χρηστών". Το πατάμε και ανοίγει νέο παράθυρο και από την καρτέλα "διαχείριση" επιλέγουμε "αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων συστήματος". Στο νέο pop up παράθυρο επιλέγουμε "Ελληνικά (Ελλάδας)". Κάντε την επανεκκίνηση που σας ζητάει και όταν ξανανοίξετε ένα αρχείο .srt με "Κινέζικα" Ελληνικά, θα δείτε ότι έχει διορθωθεί και το διαβάζετε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...