Jump to content

Galaxy Tab : Σύνδεση με bluetooth πληκτρολόγιο


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί να κουβαλάτε netbook όταν έχετε το Galaxy Tab και ένα bluetooth πληκτρολόγιο;

Οι κάτωθι οδηγίες αφορούν συγκεκριμένα τη σύζευξη του Galaxy Tab με το mini bluetooth πληκτρολόγιο dinovo της Logitech.

 

1. Αρχικά ενεργοποιείτε το bluetooth στο Galaxy Tab

(ρυθμίσεις-> ασύρματα δίκτυα-> ρυθμίσεις bluetooth)

 

2. Βάζετε το πληκτρολόγιο σε ανιχνεύσιμη κατάσταση πατώντας το κόκκινο κουμπάκι που βρίσκεται δίπλα στην μπαταρία αφού αφαιρέσετε το καπάκι. Το πληκτρολόγιο ενεργοποιεί αυτόματα το bluetooth με το που ανοίγετε το προστατευτικό κάλυμμα, άρα χρειάζεται μόνο να πατήσετε το κόκκινο κουμπάκι.

 

3. Στο Galaxy Tab επιλέγετε την ανίχνευση νέων συσκευών από το μενού του bluetooth.

 

4. Μόλις εντοπίσει το πληκτρολόγιο το επιλέγετε από τη λίστα. Θα σας εμφανίσει έναν κωδικό. Αυτόν τον κωδικό θα τον πληκτρολογήσετε στο dinovo. Μην περιμένετε να σας εμφανίζει κάτι ενόσω θα πληκτρολογείτε. Αν το δώσετε σωστά, μετά το τελευταίο ψηφίο του κωδικού θα σας βγάλει μήνυμα ότι πέτυχε η σύζευξη. Επίσης θα αλλάξει και το εικονίδιο στην μπάρα ενημερώσεων.

 

5. To dinovo έχει touch pad με δύο καταστάσεις λειτουργίας. Όταν ο επιλογέας είναι στο σταυρό εμφανίζει πράσινο φωτισμό και δουλεύουν τα βελάκια. Όταν επιλέξετε το ποντίκι ο φωτισμός γίνεται πορτοκαλί και στη οθόνη του Galaxy Tab εμφανίζεται ένας ωραιότατος δείκτης ποντικιού!

 

6. Δεν χρειάζεται κάποιος driver. Με το που θα γίνει η σύζευξη θα παίζει αμέσως, τόσο για εισαγωγή χαρακτήρων όσο και το ποντίκι. Επίσης θα δουλεύουν και μερικά από τα function keys, όπως το volume, το restart, το escaper που λειτουργεί ως το return του android. Δεν παίζoυν τα functions keys του player.

 

Δυστυχώς υποστηρίζει εισαγωγή μόνο λατινικών χαρακτήρων και μάλιστα όχι των ειδικών χαρακτήρων της γαλλικής ή γερμανικής γλώσσας. Για ελληνικά ούτε λόγος…

Αν κάποιος έχει βρει τη λύση για την εισαγωγή και άλλων εξωτικών γλωσσών ας συμπληρώσει τον οδηγό :)

 

UPDATE

 

Αν βάλετε μια (ανεπίσημη) ICS ρομ στο Tab, το πληκτρολόγιο της Logitech θα γράφει κι ελληνικά!

Δοκιμασμέμο με το multiling πληκτρολόγιο. Αλλάζετε χειροκίνητα από την οθόνη του tab τη γλώσσα και μετά γράφετε από το dinovo.

Μόνο που δεν έχω καταφέρει να βάζω τόνους. :O

 

UPDATE (03/03/13)

 

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝΟΥΣ!

 

Ναι γίνεται, αρκεί να εγκαταστήσετε την εφαρμογή External Keyboard Helper Pro. Δεν είναι δωρεάν, αλλά πιστεύω ότι αξίζει με το παραπάνω τα 2 ευρώ που ζητάει.

Αφού την εγκαταστήσετε, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις της συσκευής και την επιλέγετε ως βασική μέθοδο εισαγωγής.

Μετά μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής ορίζετε ποιες γλώσσες θα φορτώνει καθώς και με ποιο πλήκτρο θα εναλλάσσονται.

Εγώ του όρισα το πλήκτρο rec, είναι κόκκινο, το βλέπεις αμέσως κι αλλάζει γλώσσα με ένα μόνο πλήκτρο!

Edited by zxr

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Από πού αγορασες το dinovo;

 

Thx!

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Από πού αγορασες το dinovo;

 

Thx!

 

από τη Fnac... που μας άφησε χρόνους.

 

 

tapas, mapas, Tapatalk.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Thx

 

Αιωνία τους η μνήμη.

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
παιδια καλησπερα...πηρα μια παρομοια με αυτην εδω θηκη (http://www.e-tablet.gr/product_info.php?cPath=8_17_62_34_64&products_id=255) και ενω συνδεεται κανονικα και γραφει μια χαρα, οταν γυρνας το πληκτρολογιο στα ελληνικα αυτο συνεχιζει να γραφει ξενα.....αν γραψεις απο την οθονη τοτε ναι γραφει ελληνικα αλλα το πληκτρολογιο οχι....μπορω να κανω κατι για να γραφει ελληνικα και απο εκει;;;
Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρόβλημα που περιγράφω στην τελευταία παράγραφο του οδηγού. Δεν υποστηρίζει τα ελληνικά.

Δυστυχώς δεν εχω βρει κάποιον driver ή κάποια αλλη λύση.

 

tapas, mapas, Tapatalk.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος αλλος που πιθανως να εχει βρει λυση;; ειναι κριμα να πανε πεταμενα τα λεφτα που εδωσα...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εγω πιστευω οτι δεν προκειται να γραψει ελληνικα.. Οπως και στο galaxy s2 που συνδεω USB Keyboards παλι αγγλικα γραφουν.

Εγω λεω να αρκεστουμε σε αυτο γιατι δεν το κοβω... :P

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, εγώ που πήρα το Bluetooth keyboard Case της Samsung γράφω κανονικά Ελληνικά με την αλλαγή γλώσσας.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Καλησπέρα, εγώ που πήρα το Bluetooth keyboard Case της Samsung γράφω κανονικά Ελληνικά με την αλλαγή γλώσσας.

 

Καλησπέρα,

 

Από που το πήρες, γιατί δεν το βρίσκω Ελλάδα; Επίσης γνωρίζεις ή οποιοσδήποτε άλλος αν είναι συμβατό με το Tab 2 10.1 (P5100);

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια καλησπερα...πηρα μια παρομοια με αυτην εδω θηκη (http://www.e-tablet.gr/product_info.php?cPath=8_17_62_34_64&products_id=255) και ενω συνδεεται κανονικα και γραφει μια χαρα, οταν γυρνας το πληκτρολογιο στα ελληνικα αυτο συνεχιζει να γραφει ξενα.....αν γραψεις απο την οθονη τοτε ναι γραφει ελληνικα αλλα το πληκτρολογιο οχι....μπορω να κανω κατι για να γραφει ελληνικα και απο εκει;;;

 

 

Αγόρασα και εγώ την ίδια θήκη ακριβώς αλλα δεν μπορεί να συνδεθεί μάλλον κάποιο θέμα με τον κωδικό παίζει δοκίμασα το abcd ή 1234 αλλα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

UPDATE

 

Αν βάλετε μια (ανεπίσημη) ICS ρομ στο Tab, το πληκτρολόγιο της Logitech θα γράφει κι ελληνικά!

Δοκιμασμέμο με το multiling πληκτρολόγιο. Αλλάζετε χειροκίνητα από την οθόνη του tab τη γλώσσα και μετά γράφετε από το dinovo.

Μόνο που δεν έχω καταφέρει να βάζω τόνους :O

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

UPDATE

 

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝΟΥΣ!

 

Ναι γίνεται, αρκεί να εγκαταστήσετε την εφαρμογή External Keyboard Helper Pro. Δεν είναι δωρεάν, αλλά πιστεύω ότι αξίζει με το παραπάνω τα 2 ευρώ που ζητάει.

Αφού την εγκαταστήσετε, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις της συσκευής και την επιλέγετε ως βασική μέθοδο εισαγωγής.

Μετά μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής ορίζετε ποιες γλώσσες θα φορτώνει καθώς και με ποιο πλήκτρο θα εναλλάσσονται.

Εγώ του όρισα το πλήκτρο rec, είναι κόκκινο, το βλέπεις αμέσως κι αλλάζει γλώσσα με ένα μόνο πλήκτρο!

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...