Jump to content

Θεμα με εσωτερικη δικτυωση


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img593.imageshack.us/img593/7084/homepicture.png

 

Λοιπον παιδες εχω ενα θεμα με την εσωτερικη δικτυωση του σπιτιου. Αλλαξα παροχο και απο forthnet πηγα cyta. To προβλημα ειναι οτι με τις τεχνoλογιες που εφαρμοζει η cyta το τηλεφωνο περναει απο το router.

 

Στην απο πανω φωτο φαινεται ενα σχεδιαγραμα του πως ειναι (και λειτουργουσε) η δικτυωση του σπιτιου μου.

 

Με κοκκινες γραμμες ειναι οι πριζες του τηλεφωνου.

Με μπλε γραμμες ειναι οι πορτες.

Τα πρασινα ειναι pc desktop.

Το pc στο δωματιο 3 συνδεεται ασυρματα με το router οποτε δεν μας νοιαζει.

Το πορτοκαλι στο δωματιο 2 ειναι ενα δικτυακό πολυμηχανημα που λειτουργει και σαν fax.

Το κιτρινο στο δωματιο 5 ειναι ενα ασυρματο τηλεφωνο (που μεχρι χθες ηταν καρφωμενο στη διπλανη πριζα με φιλτρο)

Τελος το μωβ στο δωματιο 2 ειναι ενα wireless router που επαιρνε σημα απο τη πριζα του δωματιου 2 και ειχε καρφωμενα πανω του 2 desktop pc, το δικτυακό πολυμηχανημα και κατα καιρους ενα 3o desktop.

 

Με τον ερχομο του νεου router θελω να στειλω στο δωματιο 5 διπλα στη πριζα τηλεφωνου το router και το ασυρματο τηλεφωνο. To προβλημα ειναι οτι ετσι απενεργοποιείται το fax αφου για να δουλεψει πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στο router ενω τα pc στο δωματιο 2 χανουν την προσβαση στο ιντερνετ. Το να φερω το router και το τηλεφωνο στο δωματιο 2 και να το μετατρεψω σε X-ray lab ειναι η ευκολη λυση αλλα μετα θα πρεπει να μου κολλαω ενσημα για βαρεα και ανθυγιεινά χωρια τη φασαρια που θα εχω απο το τηλεφωνο. Την ευκολη λυση πρεπει να την αποφυγω.

 

Θελω προτάσεις και ιδεες για συνδεσμολογίες αλλα και πιθανες συσκευές που θα μπορουσαν να αγοραστουν και να μου λυσουν τα χερια.

 

Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να στειλω router + τηλεφωνο στο δωματιο 5 και με ενα Access Point να συνδεσω τα pc + πολυμηχανημα του δωματιου 2 με το router αλλα και παλι το πολυμηχανημα δεν θα μπορει να στειλει fax. Αν παω το πολυμηχανημα στο δωματιο 5 εκτος απο τη γκρινια και το βρίσιμο που θα φαω απο τη μανα μου (ποιος θα ηθελε μια ασχημη γκουμουτσα στη μεση του σαλονιου του) θα το καταστρεψω απο τα σεμεδακια που θα ρουφαει καθε φορα που θα εκτυπώνω.

 

Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω, θα χρειαστω αλλες λυσεις....

 

Υ.Γ: Αν εχω βαλει το θεμα σε λαθος πινακα ας το μεταφερουν οι Mod.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν για το τηλέφωνο μπορείς να κάνεις δουλειά με powerline για να φτάσεις εκεί το δίκτυο. Δε ξερω κάποιον να το έχει δοκιμάσει αλλά δε βρίσκω λόγο να μη δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο 1 ή 4 είναι το μπάνιο;;;

Αστειεύομαι... Μακάρι να βρεις λύση

Link to comment
Share on other sites

Το 4 ειναι το μπανιο αλλα δεν νομιζω να μας ενδιαφερει αυτο.

 

 

Δε ξέρω αν για το τηλέφωνο μπορείς να κάνεις δουλειά με powerline για να φτάσεις εκεί το δίκτυο. Δε ξερω κάποιον να το έχει δοκιμάσει αλλά δε βρίσκω λόγο να μη δουλέψει.

 

Το σκεφτηκα κι'εγω το powerline αλλα ειναι για ethernet, δεν ξερω αν θα δουλεψει με το τηλεφωνικο σημα (νομιζω λειτουργουν σε διαφορετιεκς τασεις).

 

Απο εχτες σκεφτομαι και πειραματιζομαι με τα extra καλωδια που εχουν οι πριζες του τηλεφωνου (εχουν 4 καλωδια αλλα χρησιμοποιουμε τα 2 κεντρικα) ωστε να μεταφερω το σημα μεσα απο την υπαρχουσα εγκατασταση. Εχω εναν συνδυασμό στο μυαλο μου, θα τον δοκιμασω σε λιγο και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ναι ναι βρηκα την λυση τελικααφου αναγκαστικα να το παιξω ηλεκτρολογος για 3 ωρες. Ευχαριστω για το ενδιαφερον
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...