Jump to content

ΔΕΥΤΕΡΟΣ HDD 120GB - ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ


DON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Χρειάζομαι τα φώτα σας. Σκοπεύω να αγοράσω έναν δεύτερο σκληρό (συγκεκριμένα τον WD 120 GB) και θέλώ συμβουλές για το πώς να τον εγκαταστήσω σωστά. Σημειώνω ότι το σύστημα μου δουλεύει τώρα με έναν WD 20 GB, ο οποίος έχει φτάσει στα όρια της χωρητικότητάς του. Ακούω προτάσεις των ΣΟΦΩΝ του forum!

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ένα Ghost το μικρό δίσκο στον καινούριο και μετά θα βάλεις τον καινούριο Primary Master. Έτσι ο πιο γρήγορος δίσκος θα έχει το λειτουργικό. Μετά το μικρό θα το βάλεις η Primary Slave (στο ίδο καλώδιο με τον καινούριο) ή Secondary Master στο δεύτερο IDE.
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς φίλε Jonher? Για την μητρική μιλάς?..

 

ghost?...Με norton Ghost εννοείς? Δεν το έχω...

 

Θα ήταν κακή ιδέα να αφήσω master τον μικρό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DON

 

Τί εννοείς φίλε Jonher? Για την μητρική μιλάς?..

 

ghost?...Με norton Ghost εννοείς? Δεν το έχω...

 

Θα ήταν κακή ιδέα να αφήσω master τον μικρό?

 

 

Δεν έχω καταλάβει ακόμη αν είναι θέμα μητρικής ή bios αλλά όταν πήγα να βάλω σε έναν παλιό υπολογιστή 80άρη σκληρό δεν τον υποστήριζε και μπορούσα να χρησιμοποιήσω μόνο τα 40 αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα μητρικής. Οι παλιότερες μητρικές δεν υποστηρίζουν τόσο μεγάλους σκληρούς. Για κάποιες από αυτές, οι κατασκευαστές έχουν βγάλει αναβαθμίσεις για το BIOS που διορθώνει αυτό το πρόβλημα. Γι'αυτό πριν αγοράσεις τον δίσκο, κοίτα τα specifications στο site του κατασκευαστή ή στο manual, αν υπάρχει αυτή η πληροφορία εκεί.

Αν τελικά μπορεί να υποστηρίξει αυτό τον δίσκο, μπορείς απλά να τον έχεις για να αποθηκεύεις τα αρχεία σου. Δεν είναι ανάγκη να μεταφέρεις το λειτουργικό εκεί. Αντίθετα είναι καλύτερα από πλευράς επιδόσεων να έχεις σε έναν δίσκο το λειτουργικό και σε άλλον τα αρχεία. Εκτός βέβαια αν ο 20άρης που έχεις είναι πολύ παλιός και αργός π.χ. στις 5400rpm.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DON

 

Καλημέρα παιδιά! Χρειάζομαι τα φώτα σας. Σκοπεύω να αγοράσω έναν δεύτερο σκληρό (συγκεκριμένα τον WD 120 GB) και θέλώ συμβουλές για το πώς να τον εγκαταστήσω σωστά. Σημειώνω ότι το σύστημα μου δουλεύει τώρα με έναν WD 20 GB, ο οποίος έχει φτάσει στα όρια της χωρητικότητάς του. Ακούω προτάσεις των ΣΟΦΩΝ του forum!

 

:cool:

 

 

Efoson h mhtrikh soy ypostirizei ton 120ari disko, tha bgaleis to mikro kai tha ton baleis se ena syrtari. Eilikrina de soy xreiazete, prokeite sigoyra gia ena argo disko poy tha kathysterei to systima.

 

Ston 120ari tha ftia3eis 2 partition. to Proto 20 GB gia ola soy ta programmata kai paixnidia kai to deytero gia mpe kai loipa arxeia....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DON

ghost?...Με norton Ghost εννοείς? Δεν το έχω...

 

Θα ήταν κακή ιδέα να αφήσω master τον μικρό?

 

Ναι, αναφέρομαι στο Norton Ghost. Αν δεν το έχεις δεν είναι δύσκολο να το προμηθευτείς. Απλά χρειάζεσαι μια δισκέτα ghost την οποία φαντάζομαι θα μπορούσε κάποιος να στη στείλει και με email (βασικά μόνο το ghost.exe χρειάζεσαι...)

 

Ακόμα κι αν η μητρική δεν υποστηρίζει μεγάλους δίσκους, μπορείς να τον εγκαταστήσεις χωρίς πρόβλημα με κάποιο overlay πρόγραμμα όπως της Ontrack (π.χ.) το οποίο θα βρείς στο site του κατασκευαστή του δίσκου δωρεάν.

 

Είναι καλύτερα να βάλεις το νέο δίσκο master για να επωφεληθείς από τις μεγαλύτερες ταχύτητες και τον αυξημένο χώρο...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά τα νέα είναι τα εξής:

 

Η μητρική μου είναι μια GIGABYTE GA-8IDML-C. Πήγα στο site και είδα ότι το BIOS υποστηρίζει 137 GB. Ο δε δίσκος μου δεν είναι αργός. Ειναι WD 20 GB 7200rpm. Σύμφωνα πλέον με αυτά τα δεδομένα πώς τα βλέπετε τα πράγματα? Ποία είναι η πιο πρακτική λύση? Να σημειώσω ότι ο νέος δίσκος χρειάζεται κυριώς για την αποθήκευση ψηφιακών φωτογραφιών υψηλής ανάλυσης και συνεπώς μεγάλου όγκου. 2-2,5 ΜΒ η κάθε μία.

 

Σκέφτομαι πάντως να αφήσω τον παλιό ως master. Τί λέτε?

 

Δ. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία νεα:

 

Ο νέος σκληρός εγκταστάθηκε. Η μητρική τον βλέπει κανονικά και είναι slave στον παλιό μικρό. Αυτά από το BIOS. Τα ^&%&%*windows ΧΡ όμως σχεδόν δεν τον εμφανίζουν! Στην διαχείριση συσκευών φαίνεται κανονικά και ότι λειτουργεί και κανονικά αλλά στο "Ο Υπολογιστής μου" δεν εμφανίζεται καθόλου. Πού είναι κρυμμένος ρε παιδιά? SOS!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DON

 

Όχι! Τί εννοείς?...Πώς το κάνω αυτό φίλε Κώστα?

 

 

Επίσης μήπως έπρεπε να κάνω φορμάτ στον καινούριο δίσκο?...Αν ναι, πως?...Από το DOS?..

Link to comment
Share on other sites

Pas sto "Computer Management" ( oxi to Devises management)

 

Dialegeis "Disk Managemnet", kai blepeis toys diskoys soy.

 

An ston 120arh leei unalocated, thelei Format. toy kaneis de3i klik Format. Meta dexi klik, change drive letter kai toy dineis grammataki.

 

Once more soy proteino na to kaneis Master

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Ολα ΟΚ τώρα.

 

Να τον κάνω master λοιπόν...Αυτό σημαίνει πως πρέπει να εγκαταστήσω windows πάλι στον καινούριο?..Δεν είναι μπελάς αυτός από τη στιγμή που ο παλιός είναι μεν μικρός αλλά είναι εξίσου γρήγορος με τον καινούριο?..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

DON προσωπικη μου αποψη ειναι να τον αφησεις ετσι οπως ειναι.

ΑΑ καλο θα ηταν να δηλωσεις τα χαρακτηριστικα του σκληρου στο bios

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρειάζεται να τον κάνεις ούτε master, ούτε να καταργήσεις τον 20άρη ούτε τίποτα. Ο παλιός είναι αρκετά γρήγορος για να τον έχεις για το λειτουργικό και τα προγράμματα. Ξαναλέω ότι είναι καλύτερο να έχεις σε άλλο δίσκο το λειτουργικό και σε άλλο τα αρχεία. Είναι καλύτερο ακόμα και από το να τα έχεις στον ίδιο δίσκο αλλά σε διαφορετικά partitions!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...