Jump to content

Ναρκωτικά


Angelos1983
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λένε οι κανονισμοί,αν δεν επιτρέπονται τέτοια θεματα,ας σβηστεί.

Δεν ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να "καταδικάζει" ο καθένας με τη σείρα του τα ναρκωτικά και να λέει πως "ούτε τσιγάρο δεν έχω καπνίσει και σφίζω από υγεία".

Θα μπορούσε να γίνει μια συζήτηση σε ένα γενικότερο πλαίσιο για το τι εννοούμε τελικά με τον όρο αυτό, για το αν θα έπρεπε να είναι νόμιμα κάποια από αυτά και για προτάσεις που θα μπορούσαν να γίνουν.

Λεπτό θέμα,με μια προχειρή ματιά δε βρήκα κάτι ανάλογο,αν παραβιάζει κάτι ας σβήστεί.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλ.το θεμα ειναι να το νομιμοποιησουν ωστε να καπνιζουν σε καφετεριες?

βεβαια δεν ειναι μονο η ολλανδια αλλα ακομη και στην αμερικη εχουν medical cannabis center/clubs οπου πας με ιατρικη συνταγη.

τεσπα εχεις καπου καμια ερευνα αν πηγαν καλυτερα τα οικονομικα της ολλανδιας?

http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-75264.html

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις?? εδω αν γυρισεις και πεις οτι κανεις κανενα ''χαραλαμπη'' που και που θα αρχισουν να σου την λενε και θα σε κοιτανε με μισο ματι...

παντος μακαρι κάποια στιγμη να νομιμοποιήσουν το χορτο εστω...οχι οτι μας χαλαει τωρα αλλα αλλο να το κρυβεις στο μποξερακι σου κ αλλο να εισαι χαλαρος και να το εχεις στο ντουλαπακι του αυτοκινητου...:)

μακαρι να μην σβηστει το θεμα σου...

 

ps:ζητω το αμστερνταμ....:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μπορει να παρει πολλες διαστασεις.κοιτα να δεις,ο καθενας μπορει να ΚΑΝΕΙ οτι θελει αρκει να μην βλαπτει τον αλλον,τι θελω να πω.θες να την πιεις?καλα κανεις θες χορτο κοκα τσιγαρο κανε οτι θες,σκεψου ομως αμα εισαι σε μαγαζι και εχεις αμαξι πως θα οδηγησης?η αμα σε πιασουν κρισεις?εγω αμα βρεθω στο δρομο σου σε τι θα φταιω?αυτο ηταν μια διασταση του θεματος.διασταση 2 που δεν κολλαει με το ερωτημα του θεματος αλλα ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ θα το πω.εχει απο 13 Νοεμβριου 2009 που διαγνωστηκα με οξεια λεμφοβλαστικη λευχαιμια.λευχαιμια μπορει να παθεις α)ραδιενεργεια β)εκθεση σε πυλωνες και ακτινοβολια απο τα εργοστασια της ΔΕΗ γ)φυτοφαρμακα δ)μεταλαξη στο DNA ε)ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ.εγω δεν ειχα καμια σχεση με κανενα απο τους λογους που παραθεσα περα του οτι μπορει να εγινε γεννετικη μεταλαξη στο DNA.οταν εκανα εξετασεις το πρωτο πραμα που με ρωτησαν ηταν αν εχω κανει ποτε στη ζωη μου χρηση ουσιων εστω και μια φορα.απαντησα παρα πολλες φορες οχι και μου ειπαν οκ θα κανουμε και τοξικολογικες,δεν το θεωρησα κακο ισα ισα καλο.στην πορεια με συζητησεις με γιατρους μου ειπαν ΠΟΣΟ σημαντικο ειναι που δεν εκανα χρηση.οι επιπτοσεις ειναι πολλες,γνωρισα ατομα που ειχαν ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ για καποια χρονια αλλα δυστυχος δεν ειχαν <<φλεβα για να σουταρουν>>ουτε αιμοληψια δεν γινοταν γιατι ηταν καμενες.δυστυχος απο αυτους σχεδον ολοι απεβιωσαν διοτι τα ναρκωτικα τους κατεστρεψαν.τωρα εχω κανει μεταμωσχευση μυελου των οστων 24 Σεπτεμβριου 2010 σημερα κλεινω 6 μηνες,περνω μεγαλη δοση κορτιζονης και εχει σαν αποτελεσμα πονους στα κοκκαλα και στις αρθρωσεις αυπνια και τρεμουλο και πολλα αλλα,ολα αυτα βεβαια οχι μονο απο την κορτιζονη αλλα και απο τα αλλα 30 χαπια που περνω.για τους πονους περνω Lonarid N και Lonangal παυσιπονα που τις περισσσοτερες φορες δεν κανουν και δουλεια και αναγκαζομαι οταν εχω την τυχη να ειμαι στο νοσοκομειο να μου δινουν ΚΟΚΤΕΙΛ σκευασμα,οτι πιο δυνατο εχουν.ο γιατρος μου ειπε πως απο την κορτιζονη θα ποναω και θα εχω στεριτικο συνδρομο ξερεις τι ειναι αυτο?αμα εχεις ακουσει το τραγουδι Π.Ρ.Ε.Ζ.Α απο ΖΝ καταλαβενεις.λοιπον οταν ποναω νιωθω τους πονους απο τα πρεζακια που οταν φτανουν στο αμην αυτοκτονουν.για να μην μακρηγορω και το παιζω ο ηρωας η ο σωτηρας η η η θα πω κατι τελευταιο.ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΩ ΕΙΣΤΕ ΟΚ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΠΛΕΞΕΤΕ??ΧΑΡΗΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΟΡΤΑ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΡΙΣΚΑΡΕΤΕ.

 

 

Χιλια σορρυ α)για το μεγαλο ποστ β)χιλια σορρυ γιατι αυτα που ειπα δεν ειναι τα πιο ευχαριστα για κανεναν και γ)δεν εχω τιποτα με ατομα που περνουν ναρκωτικα ουτε τους ξεχοριζω ουτε τους απεχθανομε!

Link to comment
Share on other sites

ntinoscrypton στο κομματι που αφορά τις ουσίες, στα περισσότερα θα συμφωνίσω μαζί σου. Μου δίνεις όμως λαβή για να πω οτι συμφωνώ απολύτως μαζί σου για οδήγηση κτλ αλλα βρίσκω ΑΚΡΩΣ υποκριτικό εκ μέρους της πολιτείας να επιτρέπει την κατανάλωση του ναρκωτικού που λέγεται αλκοόλ.Κατα τα αλλα, αδερφε κουραγιο.Ευχομαι το καλυτερο.

 

Συνιθίζουμε οταν ακούμε ναρκωτικά να μας έρχεται στο μυαλο η ηρωίνη ενώ τα πράγματα δεν ειναι καθόλου έτσι.Με τον όρο ναρκωτικά εννοούμε εθιστικές ουσίες. Και ενώ είναι παράνομο το κάπνισμα μαριχουάνας το οποίο δεν ειναι και επεξεργασμένο, επιτρέπεται το καπνισμά της μεγαλύτερης μάστιγας σημέρα,του κανονικού τσιγάρου.Το οποίο για όποιον δε γνωρίζει, κατατάσεται στα ναρκωτικα κλάσσης Α (μαντεψτε..εκει ανηκει και η ηρωίνη). Αν κάποιος όμως κάπνίζει δε θέωρειται μίασμα όπως οι εξαρτημένοι απο την ηρωινη.

 

Γένικα, σαν προσωπική άποψη, θα μπορούσαν να νομιμοποίηθουν ΚΑΠΟΙΕΣ ούσιες και υπο κάποιούς συγκεκριμένους όρους. Σε καμία περίπτωση οπώς σκοπτικά ανέφεραι ο kage στις καφετέριες να καπνιζει ο αλλος διπλα σου.

 

Kage, δεν έχω κάποια έρευνα για την Ολλανδία μιας και δεν ειναι ο σκόπος μου να αποδείξω πως έχω δίκιο σε αυτά που λέω.Το θέμα ειναι πολυσύνθετο οποτε δεν ξέρω καν αν υπαρχει σωστή και λάθος αποψη.Σκέψεις μου εξωτερικέυω με σκοπό μια ανοιχτη συζητηση. Θα σού πω ομώς οτι γνωρίζω πως σίγουρα το αεροδρόμιο του Amsterdam εχει αυξήμενη κίνηση λογο charter ειδικά για το σκοπό αυτό. Οπότε φαντάζομαι (απλη εικασία) πως κάποια έσοδα θα προκυπτουν απο κατι τέτοιο.

Το θέμα δεν ειναι όμως τόσο τα έσοδα για εμένα οσο αν τελικά τους έχει βλάψει.Εγιναν οι Ολλανδοι λιγότερο παραγωγικοι; Αντιμετωπίζουν προβλήματα στην καθημερινότητα τους; Το αντίθετο νομιζω εγώ.Θεωρούνται προτυπο.Σε αντίθεση με εμας που φτάσαμε εδω που φτασαμε..

Προς Θεού,δε λέω οτι επίδη το επιτρέπουν ειναι πρότυπο!Αλλα δεν τους εκανε χειροτερους..

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ Αγγελε για τις ευχες σου!ειναι αυτο που ειπα οτι θα βρεις πολλες διαστασης ετειες αφορμες δικαιωλογιες,ακομα και το παυσιπονο που εχει κοδεινη ειναι ναρκωτικο,οτι παρεμβενει στο νευρικο συστημα μας και ειναι κυριος σκεβασμα ειναι ναρκωτικο.για το ποτο θα συμφωνησω και με το παραπανω,ειναι ο πιο φθηνος τροπος χαλαρωσης που μπορει να οδηγησει σε τρελα γλεντια,εξ αλλου με τα στατιστικα βλεπουμε ποια τροχαια ειναι απο αλκοολ ναρκωτικα κτλ.θα ηταν καλο να υπηρχαν καποια τετοια μαγαζια αλα μηπως φοβονται και την καταχρηση εξουσιας?εχουμε μια ταση να πηδαμε αυτο που δικαιουμαστε και να προχωραμε λιγο παραπερα.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως φοβούνται αυτό.Θεωρώ πως το εμποριο των Ναρκωτικών εχει ειναι δουλεια με...φουντες(!!) οποτε καποιοι πολυ απλα δε θέλουν τη νομιμοποιηση για να μη χασουν αυτες τις δουλειες.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι υπέρ της συζήτησης περί νομιμοποίησης κάποιων ουσιών, ωστόσο το post του ntinoscrypton έχει κάποια πολύ, μα πάρα πολύ σωστά σημεία. Και ναι, δεν είναι και ό,τι πιο ευχάριστο αυτό που λέει, αλλά η ζωή δεν είναι πάντα ευχάριστη και πρέπει να ακούμε πάντα όλες τις πλευρές της, ιδιαίτερα από τους ανθρώπους που τις έχουν ζήσει/ ζουν.

 

Και είναι πραγματικά τραγικό το γεγονός πως πρέπει να χάσει κανείς κάτι (όπως είναι η υγεία του ή η ανεξαρτησία του από ουσίες) για να καταλάβει πραγματικά πόσο σημαντικό πράγμα είναι το να έχεις την υγεία σου και να είσαι ελεύθερος να ζεις τη ζωή σου χωρίς να εξαρτάσαι από τίποτα.

 

ntinoscrypton, καλό κουράγιο φίλε και ό,τι καλύτερο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο τόπικ για τα ναρκωτικά ήταν επί εποχής unwired..! και δυστυχώς το επίπεδο είχε πέσει στα τάρταρα και κλειδώθηκε..!

εφιστώ την προσοχή λοιπόν, αν θέλετε να μείνει ανοιχτό, να συζητάτε πολιτισμένα, με επιχειρήματα και σεβασμό στον συνομιλητή...

ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους..:)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι υπέρ της συζήτησης περί νομιμοποίησης κάποιων ουσιών, ωστόσο το post του ntinoscrypton έχει κάποια πολύ, μα πάρα πολύ σωστά σημεία. Και ναι, δεν είναι και ό,τι πιο ευχάριστο αυτό που λέει, αλλά η ζωή δεν είναι πάντα ευχάριστη και πρέπει να ακούμε πάντα όλες τις πλευρές της, ιδιαίτερα από τους ανθρώπους που τις έχουν ζήσει/ ζουν.

 

Και είναι πραγματικά τραγικό το γεγονός πως πρέπει να χάσει κανείς κάτι (όπως είναι η υγεία του ή η ανεξαρτησία του από ουσίες) για να καταλάβει πραγματικά πόσο σημαντικό πράγμα είναι το να έχεις την υγεία σου και να είσαι ελεύθερος να ζεις τη ζωή σου χωρίς να εξαρτάσαι από τίποτα.

 

ntinoscrypton, καλό κουράγιο φίλε και ό,τι καλύτερο.

Σευχαριστω πολυ Desert να σται καλα ολοι για τις ευχες σας.

 

Σχετικα με το θεμα εχουμε ολοι δικιο και ολοι αδικο.κοιτα να δεις ενα παραδειγμα(πως τυχενουν ολα μαζι αυτο το καιρο,συπτωσεις και γεγονοτα)μαθαινω προσφατα για ενα παλικαρι 17-18 που εχει οικονομικα προβληματα και για να βοηθησει την οικογενεια του(και καλα)γινετε dealer ναι καλα διαβαζετε 17 και γινετε dealer για να βοηθησει τον πατερα του.α)αλλες δουλειες δεν υπαρχουν? και β)σκεψου οτι αυτος το κανει για να βγαλει φραγκα,αμα ειναι νομιμοποιημενω πως θα πουλησει ο dealer?μηπως τελικα το προβλημα ξεκιναει απο το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβως θα οφελισει την κοινωνια να νομιμοποιηθεί η καναβη?Θα παει μπροστα ο κοσμος μας ετσι?θα προοδευσει?μαλλον οχι...Η καναβη προκαλει διαστρεβλωσει της σκεψης και μπορει μετα απο συστηματικη χρονια χρηση μπορει να οδηγησει τον χρηστη ακομα και στην σχιζοφρενια(συμφωνα με ερευνες) .Δηλαδη φανταζεστε μια κοινωνια που να ειναι ολοι μαστουρομενοι και να μην σκεφτονται,να ζουν στην ουσια σε μια εικονική πραγματικότητα που ωραιοποιει τα παντα!Οτι χειροτερο...
Link to comment
Share on other sites

Fernando,αφοριστική αποψη. Το να νομιμοποιησουν την καναβη δε σημαινει πως ξαφνικά θα μαστουρώσουν όλοι,γιατι παντα ειμαστε των ακρων; Στο ξαναγραφω, οι Ολλανδοι ειναι ολοι μαστουρωμενοι, σχιζοφρενεις, με διαστρεβλωμένη σκέψη και ζουν σε εικονικη πραγματικότητα;;

Ενω εδω ειμαστε υποδειγμα χωρας; Διαφωνω με την αποψη σου

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβως θα οφελισει την κοινωνια να νομιμοποιηθεί η καναβη?Θα παει μπροστα ο κοσμος μας ετσι?θα προοδευσει?μαλλον οχι...Η καναβη προκαλει διαστρεβλωσει της σκεψης και μπορει μετα απο συστηματικη χρονια χρηση μπορει να οδηγησει τον χρηστη ακομα και στην σχιζοφρενια(συμφωνα με ερευνες) .Δηλαδη φανταζεστε μια κοινωνια που να ειναι ολοι μαστουρομενοι και να μην σκεφτονται,να ζουν στην ουσια σε μια εικονική πραγματικότητα που ωραιοποιει τα παντα!Οτι χειροτερο...

 

ναι ειμαστε και μαμω τις χωρες και αν νομιμοποιηθει η καναβη θα μας χαλασει το image....το θεμα δεν ειναι οτι τωρα δεν κανουμε και περιμενουμε να νομιμοποιηθει....κανουμε και τωρα και θα συνεχισουμε να κανουμε απλα μετα δεν θα κρυβομαστε....και ενοειτε οτι δεν εχω την απαιτηση να παω να το σκασω σε μια ταβερνα η μια καφετερια απλα θελω να ειναι νομιμη η αγορα και η κατοχη....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο φίλε μου, καλό κουράγιο και καλή δύναμη σου εύχομαι.... (Δε ξέρω κάτα πόσο ήθελες τα λόγια μου, απλά μου βγήκανε. Συγνώμη αν έπραξα λάθος, δε θέλω να παρεξηγηθώ)...

 

Εγώ παιδιά, δεν έχω διαβάσει ακαδημαικές έρευνες ούτε ιατρικές για ποτά, τσιγάρα και ναρκωτικές ουσίες. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου ούτε να καπνίσω ούτε να κάνω χρήση διαφόρων ναρκωτικών ουσίων. Μου αρέσει το ποτό και πίνω, αλλά όχι σε σημείο που να γίνω αλκοολικός. Τυγχάνει να έχω βρεθεί στο Αμστερνταμ (3 χρόνια πριν) και θα ήθελα να ομολογήσω ότι δε μου άρεσε σα θέαμα, να βλέπω ανρθώπους να καπνίζουν διάφορες ουσίες ξαπλωμένοι στο πεζοδρόμιο το βράδυ, και μέσα στις καφετέριες το ίδιο. Δε νομίζω οτί αυτά τα πρότυπα αποτελούν τα κατάλληλα ερεθίσματα για ενα έφηβο. Κι όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος παραπάνω, σίγουρα στην Ολλανδία υπάρχει μεγάλο οικονομικό συμφερόν, από αυτή τη νομιμοποίηση. Πιστεύω το ίδιο ίσχυει και στο θέμα του αγοραίου έρωτα, στην Ολλανδία.

 

Πιστεύω ότι μία ενδεχόμενη νομιμοποίηση τέτοιων ουσιών (κάποιων, όχι όλων) στην Ελλάδα, θα έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα, γιατί σα λαός δεν υπακούμε ποτέ σε νόμους. Και ποιος θα όρισει τι προυποθέσεις χρειάζονται, ούτως ώστε κάποιος να αγοράζει αυτές τις ουσίες? Γιατί και για τσιγάρα είπανε ότι θα πρέπει ο αγοραστής να είναι άνω των 18 ετών, αλλά εγώ μια χάρα βλέπω έφηβους να καπνίζουν ανενόχλητοι. Απαγορεύεται η κατανάλωση αλκοολ και μετά να οδηγείς, αλλά η διαφορά (στην πράξη) είναι μικρή στα τροχαία ατυχήματα, που οφείλονται στην κατανάλωση αλκοόλ.

 

Σε ένα τέτοιο θέμα, όλοι έχουμε διαφορετικές απόψεις. Αυτό που εγώ καταλαβαίνω, το θέμα με τα ναρκωτικά είναι ότι η ελληνική κοινωνία, αντιμετωπίζει ένα χρήστη σαν "απόβρασμα" της κοινωνίας. Γιατί ελάχιστοι τους βλέπουν ως ασθενείς ? Τυγχάνει πολύ κοντινός μου άνθρωπος, να εργάζεται σε κέντρο αποτοξίνωσης και αλκοολισμού (το οποίο είναι αρκετά μεγάλο), και δε θα σας άρεσε ούτε εσάς να βλέπετε γονείς να πηγαίνουν τα παιδιά τους μεταμεσονύκτιες ώρες στο κέντρο απεξάρτησης. Τη στιγμή που αυτοί οι γονείς βλέπουν τα παιδιά τους σε σκοτεινά σοκάκια της Αθήνας ξαπλωμένα και τα μαζεύουν και τα πάνε πίσω στο κέντρο απεξάρτησης.

 

Και το δεύτερο ερωτημά μου είναι, γιατί κάποιος να μπλέξει με αυτές τις ουσίες ? Ελεύθερος είναι να κάνει ότι θελει, είναι κύριος του εαυτού του, αλλά γιατί να μπλέξει σε τέτοια μονοπάτια και να κινδυνεύει να χάσει ότι πολυτιμότερο έχει, τη ζωή του ? Τι είναι αυτό που ωθεί νεαρά παιδιά σε αυτές τις ουσίες ? Μήπως, υπάρχει έλλειψη παιδείας στα σχολεία, αλλά και στην ίδια την οικόγενεια ? Γιατί δηλαδή, ένας έφηβος όταν καπνίζει να θεωρείται ο μάγκας κι ο "περπατημένος" του σχόλειου ?

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν ειμαι κανας υπερμαχος των ναρκωτικων και τετοια,αλλα και η αγνοια σιγουρα βλαπτει.

Βλεπω εδω ατομα,που ακομα και σημερα,το 2011,βαζουν στο ιδιο τσουβαλι ηρωινη,στο ιδιο την κοκαινη και στο ιδιο και το χασις.

Και γονεις που το παιδι τους εκανε ενα τσιγαριλικι και κλαινε γιατι επεσε στα ναρκωτικα,ενω αν ειχε πιει κανενα ποτακι δεν ετρεχε.

Δυστυχως ο κοσμος δεν εχει καμια ενημερωση,και ειτε αγχωνεται με βλακειες,ειτε παιρνει αψηφιστα σοβαρα πραγματα.

Εν συντομια,το αλκοολ ειναι πολυ πολυ πιο επικυνδινο απο οσο νομιζετε και για τον οργανισμο,αλλα και επειδη οι μεθυσμενοι σκοτωνουν,ειτε οδηγωντας ειτε καπως αλλιως.

Ο χρηστης κανναβης το πολυ πολυ να βαριεται να σηκωθει,σε καμια περιπτωση ομως δε χανει τον ελεγχο στην οδηγηση πχ η να βγαλει μαχαιρι στον τσαμπουκα ενω αλλιως δε θα εβγαζε.

Το εχετε πολυ υπερτιμησει το χορτο,και υποτιματε φρικτα το αλκοολ,μια χημικη ουσια που βαζετε μεσα σας.

Ο πρεζακιας,με τον κοκακια βεβαια ειναι τα δυο αντιθετα,ο μπατιρης και ο φραγκατος συνηθως αντιστοιχα,επισης ο κοκακιας ειναι σχεδον παντα και ξυδακιας,ακομα πιο δυδκολη υποθεση.

Ο πρεζακιας μπορει στα κομματια του να γινει εξαιρετικα επικινδυνος,κλασικος εγκηματιας και χαζος,συνηθως προσπαθει να κλεψει και τον δενουν.

 

Συμπερασμα: προσπαθηστε να ξεπερασετε τα στερεοτυπα και αυτα που σας εμαθε η παλια γενια (που παρεπτιπτοντως στο χωριο το χορτο πηγαινε συννεφο) και καταλαβετε που ειναι στα αληθεια ο κινδυνος και που οχι.

 

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβως θα οφελισει την κοινωνια να νομιμοποιηθεί η καναβη?Θα παει μπροστα ο κοσμος μας ετσι?θα προοδευσει?μαλλον οχι...Η καναβη προκαλει διαστρεβλωσει της σκεψης και μπορει μετα απο συστηματικη χρονια χρηση μπορει να οδηγησει τον χρηστη ακομα και στην σχιζοφρενια(συμφωνα με ερευνες) .Δηλαδη φανταζεστε μια κοινωνια που να ειναι ολοι μαστουρομενοι και να μην σκεφτονται,να ζουν στην ουσια σε μια εικονική πραγματικότητα που ωραιοποιει τα παντα!Οτι χειροτερο...

 

Tα ίδια ακριβώς προκαλεί και η τηλερόραση.

Δε βλέπω όμως να την απαγορεύουν.

Και τουλάχιστον η κάναβη "αφορά" ένα μερίδιο της κοινωνίας, η τηλεόραση όμως είναι κάτι που επηρεάζει όλες τις ηλικιακές ομάδες: τους κάνει το μυαλό σούπα, περνάει λάθος πρότυπα, δημιουργεί και καταστρέφει ανθρώπους και συνειδήσεις. Για να μη μιλήσουμε για τα αρνητικά που προκαλεί στην όραση και το ότι μπορεί να προκαλέσει μέχρι και επεισόδια επιληψίας...

 

Μην το βλέπεις έτσι μαύρο-άσπρο, λοιπόν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια ακριβώς προκαλεί και η τηλερόραση.

Δε βλέπω όμως να την απαγορεύουν.

Και τουλάχιστον η κάναβη "αφορά" ένα μερίδιο της κοινωνίας, η τηλεόραση όμως είναι κάτι που επηρεάζει όλες τις ηλικιακές ομάδες: τους κάνει το μυαλό σούπα, περνάει λάθος πρότυπα, δημιουργεί και καταστρέφει ανθρώπους και συνειδήσεις. Για να μη μιλήσουμε για τα αρνητικά που προκαλεί στην όραση και το ότι μπορεί να προκαλέσει μέχρι και επεισόδια επιληψίας...

 

Μην το βλέπεις έτσι μαύρο-άσπρο, λοιπόν.

 

Δεν αντιλεγω καθολου με τα λεγομενα σου!Ισως ημουν λιγο απολυτος αλλα πανω κατω αυτα πιστευω.Ειμαι εναντιον καθε εθισμου.

 

Εχω εναν φιλο που ειναι χρηστης κανναβης και εχει συνεχως το βλεμα της αγελαδας:OΠροσωπικα δεν μου αρεσει καθολου αυτο...:O

Οσο αναφορα την αποποινικοποιηση ,πιστευω οτι νομος μπαινει εκει που δεν υπαρχει παιδεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν ειμαι κανας υπερμαχος των ναρκωτικων και τετοια,αλλα και η αγνοια σιγουρα βλαπτει.

Βλεπω εδω ατομα,που ακομα και σημερα,το 2011,βαζουν στο ιδιο τσουβαλι ηρωινη,στο ιδιο την κοκαινη και στο ιδιο και το χασις.

Και γονεις που το παιδι τους εκανε ενα τσιγαριλικι και κλαινε γιατι επεσε στα ναρκωτικα,ενω αν ειχε πιει κανενα ποτακι δεν ετρεχε.

Δυστυχως ο κοσμος δεν εχει καμια ενημερωση,και ειτε αγχωνεται με βλακειες,ειτε παιρνει αψηφιστα σοβαρα πραγματα.

Εν συντομια,το αλκοολ ειναι πολυ πολυ πιο επικυνδινο απο οσο νομιζετε και για τον οργανισμο,αλλα και επειδη οι μεθυσμενοι σκοτωνουν,ειτε οδηγωντας ειτε καπως αλλιως.

Ο χρηστης κανναβης το πολυ πολυ να βαριεται να σηκωθει,σε καμια περιπτωση ομως δε χανει τον ελεγχο στην οδηγηση πχ η να βγαλει μαχαιρι στον τσαμπουκα ενω αλλιως δε θα εβγαζε.

Το εχετε πολυ υπερτιμησει το χορτο,και υποτιματε φρικτα το αλκοολ,μια χημικη ουσια που βαζετε μεσα σας.

Ο πρεζακιας,με τον κοκακια βεβαια ειναι τα δυο αντιθετα,ο μπατιρης και ο φραγκατος συνηθως αντιστοιχα,επισης ο κοκακιας ειναι σχεδον παντα και ξυδακιας,ακομα πιο δυδκολη υποθεση.

Ο πρεζακιας μπορει στα κομματια του να γινει εξαιρετικα επικινδυνος,κλασικος εγκηματιας και χαζος,συνηθως προσπαθει να κλεψει και τον δενουν.

 

Συμπερασμα: προσπαθηστε να ξεπερασετε τα στερεοτυπα και αυτα που σας εμαθε η παλια γενια (που παρεπτιπτοντως στο χωριο το χορτο πηγαινε συννεφο) και καταλαβετε που ειναι στα αληθεια ο κινδυνος και που οχι.

 

 

Sent from my Milestone

 

Λες, έτσι απλά, ότι η χρήση ουσιών είναι "στερεότυπο"? Συγγνώμη, καλά κατάλαβα?

 

Φαντάσου μια κοινωνία όπου ο κόσμος θα είναι εξικειωμένος με τα ναρκωτικά..

Ποιά θα είναι τα πρότυπα για τα μικρά παιδιά? Θα είναι ωραίο να μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον όπου η απροκάλυπτη χρήση ουσιών θα θεωρείται φυσιολογική?

Πόσο βέβαιο θα είναι το μέλλον της κοινωνίας?

 

Βλέπω ότι πλέον κάθε ηθική αξία τείνει να εξαφανιστεί... Ντρέπομαι που είμαι άνθρωπος με αυτά που ακούω...

 

Και αυτό που λέγεται για τα είδη ναρκωτικών.. Τί σημασία έχει αν το ονομάζεται κόκα, μαριχουάνα, τσιγάρο, αλκοόλ κλπ..

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορεί να δημιουργήσει σύνδρομο στέρησης, ΕΙΝΑΙ εξάρτηση.

 

Και αυτό δεν είναι ούτε στερεότυπο ούτε κόλλημα. Η πραγματικότητα είναι.

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://www.iatronet.gr/category.asp?cat_id=388 έχει ένα πλήρες άρθρο για τις κατηγορίες των ναρκωτικών ουσιών.

 

Ναι, είναι αλήθεια ότι το χασίς ΔΕΝ προκαλεί σωματικό εθισμό όπως η Ηρωίνη και η Νικοτίνη ή το Αλκοόλ ΑΛΛΑ προκαλεί ψυχολογικό εθισμό, βαριεστημάρα, απώλεια στόχων και συγκέντρωσης.

 

Η κάνναβης μπορεί να προκαλέσει και μακρύτερης διάρκειας (έως και 10 ημερών) οργανικού τύπου διαταραχές όπως σύγχυση, αποδιοργάνωση της σκέψης, συναισθηματική αστάθεια, παραλήρημα και ψευδαισθήσεις αλλά και κρίσεις πανικού αποτελούν ένα αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο.

 

Επίσης σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσει κατάθλιψη, υπομανία, διαταραχές ύπνου, συμπτώματα σεξουαλικής δυσλειτουργίας. Οι διαταραχές αυτές είναι συνήθως αναστρέψιμες μετά από σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα μετά τη διακοπή της χρήσης.

 

Καλό θα ήταν να αποφύγετε οποιαδήποτε επαφή όχι μόνο με μπάφους, νταφού κ.λ.π. αλλά ακόμα και με τη νικοτίνη και αλκοόλ αν μπορείτε.

 

Peace. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Δε μπορω να τους καταλαβω αυτους τους ΖΝ.. Απ τη μια προωθουν τα ναρκωτικα απο μονοι τους με τη μουσικη τους και απ την αλλη εχει βγει και αυτο το αξεχαστο κομματι!

Πιστευω σημερα εχει αρχισει να γινεται πολυ μοδα αυτη η μουσικη στους εφηβους και με αυτα τα τραγουδια αρχιζουν να μπαινουν στο κοσμο του εθισμου απο μαγκια στην αρχη, και το βλεπω και σε παν πολλες κοπελιτσες αυτο!:(

 

ΟΚ και οι αγαπημενοι μας μεταλαδες εκαναν χρηση ναρκωτικων αλλα στα τραγουδια τους δεν μιλανε για ναρκωτικα- η τουλαχιστον δεν ξερουμε καλα αγγλικα.

(Εκτος απο αυτο που μιλαει για ναρκωτικα αν και δε το καταλαβαινει κανεις ευκολα..http://www.youtube.com/watch?v=XFvl2qsFLCs).

 

Παντως πιστευω στο μελλον θα γινουμε πολυ χυμα (το βλεπω και στους νεους να εχει αρχισει αυτο) και ενα παραδειγμα ειναι και η προωθηση του πορνο με τζουλιες κτλ. Παμε απο το κακο στο χειροτερο..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα - τους στίχους των hip-hop τραγουδιών και τα μηνύματα που αυτοί περνάνε.

 

Κατά την άποψή μου τα hip-hop τραγούδια περνάνε μηνύματα θυμού προς τα πάντα.

Είναι γενικά ψιλοφλωροεπανάσταση χωρίς αιτία - και ακόμα και όταν υπάρχει αιτία, οι hip-hopάδες καταστρέφουν όλο το νόημα των τραγουδιών τους όταν στο ένα τραγούδι π.χ. μιλάνε για την αυτοκτονία ή την κοινωνία και στο αμέσως επόμενο για το πόσο μάγκας είναι κάποιος που βαράει τη γυναίκα του ή φαίρεται στις γυναίκες σαν πλάσματα χωρίς καμια απολύτως αξία (π.χ. Stay Wide Awake - δες τους στίχους και θα καταλάβεις) ή παίρνει ναρκωτικά.

 

Ξέρω πως ο Eminem είχε θέματα με τη μητέρα του και αργότερα με τη γυναίκα του, αλλά είναι γελοίο να θεοποιείται ένας τέτοιος μαλ@κ@ς.

 

Ανάγουμε τα ψυχολογικά προβλήματα κάθε προβληματικού σε μουσική πλέον... γελοία πράγματα...

 

Το ίδιο συμβαίνει και με το θέμα των ναρκωτικών: θεωρείται πολύ μαγκιά (λέμε τώρα) να παίρνει κανείς ναρκωτικά οπότε οι rappers (ασχέτως αν παίρνουν ή όχι) πάντα το κολλάνε στα τραγούδια τους. Και είναι τρελή υποκρισία να βλέπεις rapper σε ένα τραγούδι να κράζουν και στο επόμενο να εκθειάζουν τα ναρκωτικά.

 

Είναι όμως μέρος της μοντέρνας ζωής και δε θα μπορούσαν να μη μπουν στους στίχους των σύγχρονων τραγουδιών (όπως τα 60s-70s τραγούδια είχαν πολύ cheesy ρομαντισμό, τα 80s πολύ προκλητικούς στίχους).

 

YΓ: Το πιο γελοίο δε είναι φαινόμενα Rihanna: αφού την πλάκωσε στο ξύλο ο Chris Brown, αφού γύρισε όλα τα αμερικανικά δίκτυα και τα internet sites κλαίγοντας, αφού επέστρεψε "πιο δυνατή" μετά από αυτό τραγούδησε με τον Eminem, που έχει το μισογυνισμό για σημαία του, τους στίχους για το "πόσο ωραία πονάει". Πφφφ...

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο φίλε μου, καλό κουράγιο και καλή δύναμη σου εύχομαι.... (Δε ξέρω κάτα πόσο ήθελες τα λόγια μου, απλά μου βγήκανε. Συγνώμη αν έπραξα λάθος, δε θέλω να παρεξηγηθώ)...
Να σαι καλα johntfsi,σευχαριστω πολυ για τα λογια σου και να ξερεις πως δεν παρεξηγουντε,ισα ισα δινουν κουραγιο στον αγωνα που κανω.

 

Εγώ παιδιά, δεν έχω διαβάσει ακαδημαικές έρευνες ούτε ιατρικές για ποτά, τσιγάρα και ναρκωτικές ουσίες. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου ούτε να καπνίσω ούτε να κάνω χρήση διαφόρων ναρκωτικών ουσίων. Μου αρέσει το ποτό και πίνω, αλλά όχι σε σημείο που να γίνω αλκοολικός. Τυγχάνει να έχω βρεθεί στο Αμστερνταμ (3 χρόνια πριν) και θα ήθελα να ομολογήσω ότι δε μου άρεσε σα θέαμα, να βλέπω ανρθώπους να καπνίζουν διάφορες ουσίες ξαπλωμένοι στο πεζοδρόμιο το βράδυ, και μέσα στις καφετέριες το ίδιο. Δε νομίζω οτί αυτά τα πρότυπα αποτελούν τα κατάλληλα ερεθίσματα για ενα έφηβο. Κι όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος παραπάνω, σίγουρα στην Ολλανδία υπάρχει μεγάλο οικονομικό συμφερόν, από αυτή τη νομιμοποίηση. Πιστεύω το ίδιο ίσχυει και στο θέμα του αγοραίου έρωτα, στην Ολλανδία.

 

Πιστεύω ότι μία ενδεχόμενη νομιμοποίηση τέτοιων ουσιών (κάποιων, όχι όλων) στην Ελλάδα, θα έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα, γιατί σα λαός δεν υπακούμε ποτέ σε νόμους. Και ποιος θα όρισει τι προυποθέσεις χρειάζονται, ούτως ώστε κάποιος να αγοράζει αυτές τις ουσίες? Γιατί και για τσιγάρα είπανε ότι θα πρέπει ο αγοραστής να είναι άνω των 18 ετών, αλλά εγώ μια χάρα βλέπω έφηβους να καπνίζουν ανενόχλητοι. Απαγορεύεται η κατανάλωση αλκοολ και μετά να οδηγείς, αλλά η διαφορά (στην πράξη) είναι μικρή στα τροχαία ατυχήματα, που οφείλονται στην κατανάλωση αλκοόλ.

 

Σε ένα τέτοιο θέμα, όλοι έχουμε διαφορετικές απόψεις. Αυτό που εγώ καταλαβαίνω, το θέμα με τα ναρκωτικά είναι ότι η ελληνική κοινωνία, αντιμετωπίζει ένα χρήστη σαν "απόβρασμα" της κοινωνίας. Γιατί ελάχιστοι τους βλέπουν ως ασθενείς ? Τυγχάνει πολύ κοντινός μου άνθρωπος, να εργάζεται σε κέντρο αποτοξίνωσης και αλκοολισμού (το οποίο είναι αρκετά μεγάλο), και δε θα σας άρεσε ούτε εσάς να βλέπετε γονείς να πηγαίνουν τα παιδιά τους μεταμεσονύκτιες ώρες στο κέντρο απεξάρτησης. Τη στιγμή που αυτοί οι γονείς βλέπουν τα παιδιά τους σε σκοτεινά σοκάκια της Αθήνας ξαπλωμένα και τα μαζεύουν και τα πάνε πίσω στο κέντρο απεξάρτησης.

 

Και το δεύτερο ερωτημά μου είναι, γιατί κάποιος να μπλέξει με αυτές τις ουσίες ? Ελεύθερος είναι να κάνει ότι θελει, είναι κύριος του εαυτού του, αλλά γιατί να μπλέξει σε τέτοια μονοπάτια και να κινδυνεύει να χάσει ότι πολυτιμότερο έχει, τη ζωή του ? Τι είναι αυτό που ωθεί νεαρά παιδιά σε αυτές τις ουσίες ? Μήπως, υπάρχει έλλειψη παιδείας στα σχολεία, αλλά και στην ίδια την οικόγενεια ? Γιατί δηλαδή, ένας έφηβος όταν καπνίζει να θεωρείται ο μάγκας κι ο "περπατημένος" του σχόλειου ?

θα συμφωνησω απολυτα στο οτι πλεον δεν υπαρχει η σηριξη απο πλευρας οικογενειας πρωτα και μετα απο το σχολειο,στην οικογενεια περνεις τις βασεις και με την βοηθεια του σχολειου τις καλιεργεις.οταν βλεπεις ενα παιδακι στα 17 να λεει παμε να σκασουμε κανα μπαφο με τι μυαλο μπορει να το λεει?τι προτυπα εχει παρει?

Παιδια,δεν ειμαι κανας υπερμαχος των ναρκωτικων και τετοια,αλλα και η αγνοια σιγουρα βλαπτει.

Βλεπω εδω ατομα,που ακομα και σημερα,το 2011,βαζουν στο ιδιο τσουβαλι ηρωινη,στο ιδιο την κοκαινη και στο ιδιο και το χασις.

Και γονεις που το παιδι τους εκανε ενα τσιγαριλικι και κλαινε γιατι επεσε στα ναρκωτικα,ενω αν ειχε πιει κανενα ποτακι δεν ετρεχε.

Δυστυχως ο κοσμος δεν εχει καμια ενημερωση,και ειτε αγχωνεται με βλακειες,ειτε παιρνει αψηφιστα σοβαρα πραγματα.

Εν συντομια,το αλκοολ ειναι πολυ πολυ πιο επικυνδινο απο οσο νομιζετε και για τον οργανισμο,αλλα και επειδη οι μεθυσμενοι σκοτωνουν,ειτε οδηγωντας ειτε καπως αλλιως.

Ο χρηστης κανναβης το πολυ πολυ να βαριεται να σηκωθει,σε καμια περιπτωση ομως δε χανει τον ελεγχο στην οδηγηση πχ η να βγαλει μαχαιρι στον τσαμπουκα ενω αλλιως δε θα εβγαζε.

Το εχετε πολυ υπερτιμησει το χορτο,και υποτιματε φρικτα το αλκοολ,μια χημικη ουσια που βαζετε μεσα σας.

Ο πρεζακιας,με τον κοκακια βεβαια ειναι τα δυο αντιθετα,ο μπατιρης και ο φραγκατος συνηθως αντιστοιχα,επισης ο κοκακιας ειναι σχεδον παντα και ξυδακιας,ακομα πιο δυδκολη υποθεση.

Ο πρεζακιας μπορει στα κομματια του να γινει εξαιρετικα επικινδυνος,κλασικος εγκηματιας και χαζος,συνηθως προσπαθει να κλεψει και τον δενουν.

 

Συμπερασμα: προσπαθηστε να ξεπερασετε τα στερεοτυπα και αυτα που σας εμαθε η παλια γενια (που παρεπτιπτοντως στο χωριο το χορτο πηγαινε συννεφο) και καταλαβετε που ειναι στα αληθεια ο κινδυνος και που οχι.

 

 

Sent from my Milestone

κοιτα να δεις.το οτι μπορεις να μεθυσεις και με 5 και 50€ ειναι το ιδιο ακριβως απωτελεσμα,τι θελω να πω.δεν σημαινει πως σεβομαι πιο πολυ τον κοκκακια που θα δοσει 50€ για 3 γραμμαρια και τον ποτη που θα δοσει 10-20€ για ενα μπουκαλι.δεν κατηγοριοποιουμε ποιοι την βρισκουν καλητερα αλλα το ολο απωταιλεσμα που φερνει αυτη η κατασταση,στη ζωη ολα θελουν ενα ΜΕΤΡΟ αλλα να ξερουμε τι μας επιρεαζει και τι οχι.ενα ποτηρακι κρασι κανει καλο στο αιμα στη πιεση στη καρδια,4-5 ΟΧΙ καποιους μπορει και το ενα να τους επιρεασει γι αυτο δεν λεμε πως το ποτο σκοτωνει σε σχεση με αλλες ουσιες.η κανναβη κανει καλο ναι οταν την χρησιμοποιουμε εκει που ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ,ειναι οπως η βενζινη ειναι το νερο του αυτοκινητου εμεις αμα πιουμε τελειωσαμε,με αυτα τα παραδειγματα δεν ξερω ποσο κατανοητα ακουγωντε θελω να πω το εξης.ολα υπαρχουν για καποιο σκοπο και εμεις μερικες φορες παρατηπουμε και ξεπερναμε τα ορια χρησης τους
Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχουμε σημερα απειρα ναρκωτικα στη ζωη μας φταιει ο καπιταλισμος που στοχος των παντων ειναι το κερδος. Οσο και να μας ποναει αυτη η αλήθεια. Ισως υπαρχει τροπος να τα ξεφορτωθουμε μια και καλη απο τη ζωη μας αλλα απ την αλλη ισως στερηθουμε αλλα πραγματα. Οπως λεει κ ενας συντροφος..:-P
Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχουμε σημερα απειρα ναρκωτικα στη ζωη μας φταιει ο καπιταλισμος που στοχος των παντων ειναι το κερδος. Οσο και να μας ποναει αυτη η αλήθεια. Ισως υπαρχει τροπος να τα ξεφορτωθουμε μια και καλη απο τη ζωη μας αλλα απ την αλλη ισως στερηθουμε αλλα πραγματα. Οπως λεει κ ενας συντροφος..:-P

Έλα μη λέμε και βλακείες τώρα και το ρίξουμε στα πολιτικά.Απαγορεύονται τέτοια εδώ και είναι άσχετα με το θέμα.Ελεύθερη αγορά έχουμε που διέπεται από κανόνες, η παρανομία υπήρχε και θα υπάρχει, δε σου φταίει το καθεστώς.Λες και στο σοσιαλισμό την περνάνε κοτσάνι που τρώνε με δελτίο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν φαω ban εγω σε ευτο το θεμα να μη με λενε parafron....ναι ο καπιταλισμοσ φτεει και σε λιγο θα εμφανιστει ο δρακοσ και θα κλεψει την βασιλισσα...........το προβλημα δηλαδη ειναι η νομιμοποιηση του χασις;;;;ολα τα αλλα που κυκλωφορουν ελευθερα δεν σας ενοχλουν;; Το οτι μπορει οποιος θελει να πιει αλκοολ η να αγορασει τσιγαρα δεν σας ενοχλει;;η μηπως το χασις κανει περισσοτερο κακο...οποιος το πιστευει αυτο ας παει να κανει καμια βουτια στη θαλλασσα τωρα που ειναι κρυα ακομα....σε ολα υπαρχει ενα μετρο...το αλκοολ κυκλοφωρει ελευθερο αλλα αν δεν βαλεις οριο γινεσαι αλκοολικος...δυο τρεις μπαφους την εβδομαδα δεν εχουν βλαψει κανεναν(ειδικα αν ειναι κ ελληνας)....αν καπνιζεις καθε μερα χορτο μπορει να αρχισεις να βλεπεις την παπαρηγα γυμνη και να σου αρεσει κιολας.....και μην ακουτε τις @@ριες που λεει ο καθενας για καμμενα κυτταρα ψευδαισθησεις κτλ ολα αυτα ειναι ζαχομαρες τουλαχιστον στον βαθμο που το παρουσιαζουν....σε ελευθερη κοινωνια ζουμε ας κανει επιτελους ο καθενας οτι σκατα θελει χωρις βεβαια να βλαπτει τον αλλον...γουσταρω να το καιω και καλα κανω, συμβουλες δεν δεχομαι απο κανεναν...εν γνωση μου κανω οτι κανω και θελω να το κανω και νομιμα....και για ποια παιδικα προτυπα λετε;;;;;;; Οταν η τζουλια κυκλοφωρει στα περιπτερα;;;οταν το ιντερνετ ειναι ανεξελεκτο και μπορει το πιτσιρικι να δει οτι γουσταρει...οταν η τηλεοραση δειχνει αυτες τις γαμ$&@/)(;$) που@&)&& στο real housewifes of athens...ας φροντισουν οι γονεις να δωσουν την σωστη παιδεια στα παιδια τους ωστε να μην μπλεξουν....και στην τελικη αν καποιος θελει να το σκασει δεν θα περιμενει να γινει νομιμο το σκαει και τωρα στο ανετο...ετσι γινετε κ αν θελησει το 16χρονο πιτσιρικι να πιει αλκοολ δεν χρειαζετε να παει στο μπαρ....το ιδιο πραγμα ειναι...εφοσον ειναι νομιμο τσιγαρο και το ποτο ας ειναι και το χασις...θελουν να μας κανουν ευρωπαικη χωρα;;ας μας κανουν αμστερνταμ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...