Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιπου 15 εφαρμογες εχω, και ο χωρος που μου μενει ειναι 45 mb. Πριν τις εφαρμογες ειχα περιπου 85 mb :cry:

 

Χωρις να θελω να σε επηρεασω αλλα η καλυτερη ρομ ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315961

Και απο χωρο................οσο θες...!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χωρις να θελω να σε επηρεασω αλλα η καλυτερη ρομ ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315961

Και απο χωρο................οσο θες...!

 

φίλε σάκη θέλω να μου προτείνεις τη δεύτερη καλύτερη ρομ γιατί αυτή μου έβγαλε σοβαρό πρόβλημα:p. παγώνει η συσκευή σε εισερχόμενες κλήσεις, μου το χει κάνει 3 φορές σε λιγότερα από 10 τηλέφωνα, την 3η φορά με το τρίτο reboot έστρωσε. υπάρχει η λύση απ'ότι λέει στο faq να αλλάξω hboot αλλά πιο εύκολο μου είναι νομίζω να φλασαρω άλλη ρομ.τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Με supernova εδώ και ένα μήνα περίπου και το τηλ δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Επίσης έχω ξεχάσει την ειδοποίηση για έλλειψη χώρου!
D.G.
Link to comment
Share on other sites

φίλε σάκη θέλω να μου προτείνεις τη δεύτερη καλύτερη ρομ γιατί αυτή μου έβγαλε σοβαρό πρόβλημα:p. παγώνει η συσκευή σε εισερχόμενες κλήσεις, μου το χει κάνει 3 φορές σε λιγότερα από 10 τηλέφωνα, την 3η φορά με το τρίτο reboot έστρωσε. υπάρχει η λύση απ'ότι λέει στο faq να αλλάξω hboot αλλά πιο εύκολο μου είναι νομίζω να φλασαρω άλλη ρομ.τι λες;

 

Κι εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μία έκδοση σε rom του robocik (ακόμη στις εκδόσεις που είχαμε το παλιό lockscreen της HTC). Το πρόβλημα το είχα ΜΟΝΟ εγώ, για κάποιο λόγο η rom δεν 'καθόταν' καλά στο κινητό μου. Μόλις έβγαλε την επόμενη έκδοση, όλα δούλεψαν μια χαρά.

Πιστεύω ότι και μ' εσένα κάτι τέτοιο συμβαίνει. Μπορείς αν θέλεις να κάνεις full wipe και να την ξαναπεράσεις για να δεις αν θα στρώσει, αλλιώς θα πρέπει να βάλεις κάποια άλλη rom μέχρι να βγάλει update ο cooker και να δοκιμάσεις την καινούρια του έκδοση.

Παρόμοια rom είναι αυτή του coolexe. Άλλωστε και η rom του sebastian βασίζεται σ' αυτή του coolexe. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

φίλε σάκη θέλω να μου προτείνεις τη δεύτερη καλύτερη ρομ γιατί αυτή μου έβγαλε σοβαρό πρόβλημα:p. παγώνει η συσκευή σε εισερχόμενες κλήσεις, μου το χει κάνει 3 φορές σε λιγότερα από 10 τηλέφωνα, την 3η φορά με το τρίτο reboot έστρωσε. υπάρχει η λύση απ'ότι λέει στο faq να αλλάξω hboot αλλά πιο εύκολο μου είναι νομίζω να φλασαρω άλλη ρομ.τι λες;

 

Κι εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μία έκδοση σε rom του robocik (ακόμη στις εκδόσεις που είχαμε το παλιό lockscreen της HTC). Το πρόβλημα το είχα ΜΟΝΟ εγώ, για κάποιο λόγο η rom δεν 'καθόταν' καλά στο κινητό μου. Μόλις έβγαλε την επόμενη έκδοση, όλα δούλεψαν μια χαρά.

Πιστεύω ότι και μ' εσένα κάτι τέτοιο συμβαίνει. Μπορείς αν θέλεις να κάνεις full wipe και να την ξαναπεράσεις για να δεις αν θα στρώσει, αλλιώς θα πρέπει να βάλεις κάποια άλλη rom μέχρι να βγάλει update ο cooker και να δοκιμάσεις την καινούρια του έκδοση.

Παρόμοια rom είναι αυτή του coolexe. Άλλωστε και η rom του sebastian βασίζεται σ' αυτή του coolexe. ;)

 

Δεν εχω να πω τιποτα περισσοτερο απ'οτι ειπε ο tsiftsism συμφωνω σε ολα, απλα με προβληματισες τωρα γιατι ειδα οτι εχουμε ιδιο hboot και φοβαμαι μην αρχισει να με κολλαει κ μενα.. παντως ειχα 15 μερες την προηγουμενη εκδοση και δεν μου κολλησε καθολου και ποτε... Ενω με τις πιο παλιες ειχα μεγαλο προβλημα....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με το desire ξαφνικα, και το εννοω το ξαφνικα, αριχσε τα restart. Κανει restart, μπαινει στο λειτουργικο και μολις βλεπω "desktop" ξανα restart. Καποια στιγμη πρεπει να εκανα καμια 10αρια επανεκινησεις. Το αφησα λιγη ωρα εντελως σβηστο και το αναψα και δουλεψε κανονικα. Σε αυτο το σημειο ευτυχως προλαβα και πηρα backup απο τα data μου. Εκανα hardreset αλλα ματαια...:(

διαβαζοντας στο XDA ειδα οτι το εχουν παθει πολλοι και μαλιστα ολοι πανε για αντικατασταση mobo.

εκανα μια αναζητηση, αλλα στις 250+ σελιδες του thread δεν καταφερα να βγαλω ακρη, οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι, παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Καθως πηγαινα να δημιουργησω για πρωτη φορα, συμφωνα με οδηγο δημιουργιας ext4 gparted live cd, ext4 partition στην sd, στο βημα (7), θα επρεπενα μ εμφανισει ως αποθηκευτικο χωρο κ την sdcard,

 

εκτος του τοπικου σκληρου ©,αλλα δεν μ την εμφανιζει καθολου!

Το εκανα 4 φορες, Το εχει παθει κανεις αλλος?

 

EDIT: Μηπως πρεπει πρωτα να περασω την 4ext Recovery κ μετα να κανω το partition?

Edited by akaliptos_13
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μία έκδοση σε rom του robocik (ακόμη στις εκδόσεις που είχαμε το παλιό lockscreen της HTC). Το πρόβλημα το είχα ΜΟΝΟ εγώ, για κάποιο λόγο η rom δεν 'καθόταν' καλά στο κινητό μου. Μόλις έβγαλε την επόμενη έκδοση, όλα δούλεψαν μια χαρά.

Πιστεύω ότι και μ' εσένα κάτι τέτοιο συμβαίνει. Μπορείς αν θέλεις να κάνεις full wipe και να την ξαναπεράσεις για να δεις αν θα στρώσει, αλλιώς θα πρέπει να βάλεις κάποια άλλη rom μέχρι να βγάλει update ο cooker και να δοκιμάσεις την καινούρια του έκδοση.

Παρόμοια rom είναι αυτή του coolexe. Άλλωστε και η rom του sebastian βασίζεται σ' αυτή του coolexe. ;)

 

Δεν εχω να πω τιποτα περισσοτερο απ'οτι ειπε ο tsiftsism συμφωνω σε ολα, απλα με προβληματισες τωρα γιατι ειδα οτι εχουμε ιδιο hboot και φοβαμαι μην αρχισει να με κολλαει κ μενα.. παντως ειχα 15 μερες την προηγουμενη εκδοση και δεν μου κολλησε καθολου και ποτε... Ενω με τις πιο παλιες ειχα μεγαλο προβλημα....

περασα χθες την 5.1.2, στο πρωτο freeze που θα μου κανει θα φαει σουτ και θα περιμενω να λυσει το προβλημα ο developer.

btw, ποσο μαματο ειναι το RCMix3D Tweaks? υπαρχει σε αλλες ρομ?

μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με το desire ξαφνικα, και το εννοω το ξαφνικα, αριχσε τα restart. Κανει restart, μπαινει στο λειτουργικο και μολις βλεπω "desktop" ξανα restart. Καποια στιγμη πρεπει να εκανα καμια 10αρια επανεκινησεις. Το αφησα λιγη ωρα εντελως σβηστο και το αναψα και δουλεψε κανονικα. Σε αυτο το σημειο ευτυχως προλαβα και πηρα backup απο τα data μου. Εκανα hardreset αλλα ματαια...:(

διαβαζοντας στο XDA ειδα οτι το εχουν παθει πολλοι και μαλιστα ολοι πανε για αντικατασταση mobo.

εκανα μια αναζητηση, αλλα στις 250+ σελιδες του thread δεν καταφερα να βγαλω ακρη, οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι, παρακαλω...

δεν χρειαζεται να διαβασεις κατι αλλο, το ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα, απλα το στελνεις για αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να διαβασεις κατι αλλο, το ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα, απλα το στελνεις για αντικατασταση.

αυτο φοβομουν...

να μην προσπαθησω καν να περασω καποια αλλη ρομ δλδ, ε? :cry:

Link to comment
Share on other sites

περασα χθες την 5.1.2, στο πρωτο freeze που θα μου κανει θα φαει σουτ και θα περιμενω να λυσει το προβλημα ο developer.

btw, ποσο μαματο ειναι το RCMix3D Tweaks? υπαρχει σε αλλες ρομ?

Παλια ειχε πιο πολλες επιλογες :(

Αλλαζες και την homescreen να εχει κατω αντι για τις επιλογες εφαρμογες τηλεφωνο προσαρμογη με δυο εικονιδια εφαρμογες και τηλεφωνο... τωρα δεν την εχει... Και δοκιμασες ποτε να αλλαξεις bootanimation? Οταν το εκανα παντα κολλουσε η δεν εμπαινε αυτο που ηθελα...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ένα reboot το κινητό και δεν ξεκινάει με τίποτα!!

Κολάει στην αρχική οθόνη HTC....

Έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία...και πάλι μία από τα ίδια.

Μπαίνω σε recovery mode δίνω restart και πάλι τα ίδια...

Τι έγινε ρε παιδιά..?!?!

Link to comment
Share on other sites

αυτο φοβομουν...

να μην προσπαθησω καν να περασω καποια αλλη ρομ δλδ, ε? :cry:

 

Εννοείται οτι πρωτα θα προσπαθησεις να περασεις το τελευταιο official RUU της HTC. Αν και ετσι σου κανει reboots, εφυγε για service.;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι πρωτα θα προσπαθησεις να περασεις το τελευταιο official RUU της HTC. Αν και ετσι σου κανει reboots, εφυγε για service.;)

 

μηπως, μηπως λεω, εχουμε κανενα λινκ??

Link to comment
Share on other sites

μηπως, μηπως λεω, εχουμε κανενα λινκ??

 

Από εδώ κατεβάζεις την official gingerbreadhtcdev.com/devcenter/downloads ,ενώ από την πρώτη σελιδα μπορείς,να βρεις την official froyo.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ένα reboot το κινητό και δεν ξεκινάει με τίποτα!!

Κολάει στην αρχική οθόνη HTC....

Έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία...και πάλι μία από τα ίδια.

Μπαίνω σε recovery mode δίνω restart και πάλι τα ίδια...

Τι έγινε ρε παιδιά..?!?!

 

Επανέρχομαι στο παραπάνω πρόβλημα και το περιγράφω πιο αναλυτικά.

Το κινητό δούλευε μια χαρά. Βάζω την εφαρμογή GoSMS. Στη συνέχεια κάνω ένα update την εφαρμογή AdFree η οποία μου λέει για restart.

Βγάζω το GoSMS και κάνω restart. Το κινητό με τίποτα δεν έκανε boot και έμενε κολλημένο στην αρχική οθόνη με το logo HTC....

Βάζω-βγάζω μπαταρία μία από τα ίδια.

Κάνω ένα nandroid backup και στη συνέχεια κάνω restore ένα παλίο (πριν 20 ημέρες) backup που είχα με αποτέλεσμα το boot να γίνει κανονικά...!!!

Πριν από λίγο κάνω restore το backup που πήρα προηγουμένως και το κινητό έκανε boot κανονικότατα.... :blink:

Μπορεί να μου δώσει κάποιος μία λογική εξήγηση...γιατί έχω χαζέψει...!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Άσε τις λογικές εξηγήσεις και κάνε το σταυρό σου!:P

Μπορεί κάτι να είχε κάτσι στραβά και έστρωσε με την επαναφορά του παλιού backup. Αφού το νέο ήταν μετά τις αλλαγές ίσως δεν το επηρέασε οπότε σου δούλεψε κανονικά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Με το MiniTool Partition Wizard, βλεπω κ τα 2 κομματια της sdcard, τωρα

πως ενσωματωνω/διαγραφω το ext4 partition (1gb) που εκανα, ετσι ωστε να ξεκινησω απο την αρχη το root?

 

Ενω εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ο superuser γτ δεν γινεται απεγκατασταση?

 

Επισης πως παιρνω καποιες φωτο απο το κανονικο partition της sd, πως μπαινω εκει να παρω buckup ας πουμε????

Edited by akaliptos_13
Link to comment
Share on other sites

Άσε τις λογικές εξηγήσεις και κάνε το σταυρό σου!:P

Μπορεί κάτι να είχε κάτσι στραβά και έστρωσε με την επαναφορά του παλιού backup. Αφού το νέο ήταν μετά τις αλλαγές ίσως δεν το επηρέασε οπότε σου δούλεψε κανονικά.

 

Μαζί με το σταυρό μου και μια λαμπάδα...!! :D

καθώς το είχα πάρει απόφαση ότι "κόκκαλο" το κινητό!

Άγνωσται αι βουλαί της τεχνολογίας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου δώσει κάποιος μία λογική εξήγηση...γιατί έχω χαζέψει...!!

Ευχαριστώ!

 

Κατά 99% είχαν μείνει "σκουπίδια" στην κάρτα sd που εμπόδιζαν το κινητό να κάνει boot. Το είχα πάθει με ένα Desire στις αρχές όταν ακόμα μάθαινα το android...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εξηγηστε μου σας παρακαλω ενα κουλο σκηνικο.

Ειμαι με miren browser sto facebok και παταω σε δημοσιευση φιλης οπου ειναι ενας συνδεσμος, οχι γνώριμός μου (χειροκροτημα...). Το αφηνω το κιν, το κοιταω μετα απο λιγο, μου εχει πεταξει εγκατασταση του μαρκετ. Α ωραια λεω, αναβαθμισμενη εκδοση. Εγκατασταση! :clap::clap:

Μου εγκατεστησε το παλιο μαρκετ και με εχει βγαλει σε μια εφαρμογη "lol pics-κατι". Τα νευρα μου. Η δημοσιευση που πατησα ειναι απο τα apps του fb που ποσταρουν μονα τους στον τοιχο της φιλης. Τι ηταν αυτο λοιπον? κατι σε -ware?

Link to comment
Share on other sites

Με το MiniTool Partition Wizard, βλεπω κ τα 2 κομματια της sdcard, τωρα

πως ενσωματωνω/διαγραφω το ext4 partition (1gb) που εκανα, ετσι ωστε να ξεκινησω απο την αρχη το root?

 

Ενω εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ο superuser γτ δεν γινεται απεγκατασταση?

 

Επισης πως παιρνω καποιες φωτο απο το κανονικο partition της sd, πως μπαινω εκει να παρω buckup ας πουμε????

 

Το κανονικό partition της sdcard σου (fat32) είναι κανονικός σκληρός δίσκος.

Τί ποιο εύκολο από ένα απλό copy/paste στο pc σου. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

εξηγηστε μου σας παρακαλω ενα κουλο σκηνικο.

Ειμαι με miren browser sto facebok και παταω σε δημοσιευση φιλης οπου ειναι ενας συνδεσμος, οχι γνώριμός μου (χειροκροτημα...). Το αφηνω το κιν, το κοιταω μετα απο λιγο, μου εχει πεταξει εγκατασταση του μαρκετ. Α ωραια λεω, αναβαθμισμενη εκδοση. Εγκατασταση! :clap::clap:

Μου εγκατεστησε το παλιο μαρκετ και με εχει βγαλει σε μια εφαρμογη "lol pics-κατι". Τα νευρα μου. Η δημοσιευση που πατησα ειναι απο τα apps του fb που ποσταρουν μονα τους στον τοιχο της φιλης. Τι ηταν αυτο λοιπον? κατι σε -ware?

 

Πιθανότατα ναι. Καλύτερα κάνε ένα full wipe της ROM σου και ξαναπέρνα τη από την αρχή για να σαι σίγουρος. Και στο κάτω κάτω στο κινητό σου ένα malware είναι ίσως χειρότερο κι από το pc αφού μέχρι και τηλέφωνα οπουδήποτε μπορεί να παίρνει εν αγνοία σου... Μην το αφήσεις για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως :(

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Την επίσημη, εδώ: http://htcdev.com/devcenter/downloads

Μια pre-rooted είναι αυτή από ότι βλέπω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1200261

Για περισσότερα, εδώ: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=628

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...