Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παίδες, έβαλα την [Cool3D Sense 3.0][19 Sep]Cool3D AceS v3 |Android 2.3.5|FAST|STABLE|STOCK|CM7/r2 και όταν τραβάω video μου τα βγάζει όλα μακρόστενα!

Σωστά τραβάει video μόνο σε ανάλυση 720p αλλά δεν την σηκώνει το κινητό γιατί όταν τραβάω σε τόσο μεγάλη ανάλυση ψιλοκολλάει!

Μπορώ να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, οι επανεκκινήσεις συνήθως είναι πρόβλημα της πλακέτας στα Desire... ΑΛΛΑ πριν στείλεις το κινητό για service, και από τη στιγμή που είσαι με custom rom, δοκίμασε να βάλεις κάποια άλλη. Είτε ίδια με αυτή που ήδη έχεις, αλλά ποιο αναβαθμισμένη ή ακόμη και παλιότερη ή διαφορετική.

Σου το γράφω λόγω προσωπικής εμπειρίας: είχα βάλει μία έκδοση του Robocik και είχα (όχι από την 1η ημέρα για να μου μπουν υποψίες) περισσότερες από 3 επανεκκινήσεις την ημέρα. Ενώ είχα τηλεφωνήσει στα 2 εξουσιοδοτημένα καταστήματα της Θεσσαλονίκης για να δω ποιο είναι πιο κοντά για να πάω, αποφάσισα πριν βάλω την RUU για να ξαναϊσχύσει η εγγύηση, να βάλω μία άλλη.

Από τότε δεν ξαναείδα ούτε μία επανεκκίνηση. ;)

Κάτι φαίνεται είχε συμβεί κατά το flashάρισμα της rom που απλά δεν φάνηκε από την αρχή ή έγινε κάποιο conflict από κάποια app που ίσως πέρασα πριν αρχίσουν οι επανεκκινήσεις.

 

Δοκίμασα και άλλες custom και official,αλλά το πρόβλημα παραμένει...:(

Προφανώς λοιπόν θέλει service δυστυχώς...

Απλά αν γνωρίζετε κάποιο μη εξουσιοδοτημένο service για να δω διαφορά τιμής αν με συμφέρει...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου...;)

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παίδες, έβαλα την [Cool3D Sense 3.0][19 Sep]Cool3D AceS v3 |Android 2.3.5|FAST|STABLE|STOCK|CM7/r2 και όταν τραβάω video μου τα βγάζει όλα μακρόστενα!

Σωστά τραβάει video μόνο σε ανάλυση 720p αλλά δεν την σηκώνει το κινητό γιατί όταν τραβάω σε τόσο μεγάλη ανάλυση ψιλοκολλάει!

Μπορώ να κάνω κάτι?

 

Oχι ειναι γνωστο προβλημα για τις ROMS που εχουν κομματια η ειναι φτιαγμενες με το sense 3.0 ui!!

Η μονη λυση για να μην ειναι μακροστενα ειναι να τραβας σε potrait νομιζω για να μην στα δειχνει μακροστενα ή πολυ απλα μπορεις να βαλεις ενα εναλλακτικο προγραμμα για την καμερα οπως αυτο εδω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω Βαλει την cool3d με cm7 r2 hboot και μου ξεκίνησε με 288 mb internal.. από τα οποία το 52% ήταν γεμάτο.

 

Κατεβάζω εφαρμογές και γεμίζει πολύ γρήγορα η μνήμη... Με 22 εφαρμογές έφτασε στο 67....

 

Μήπως δεν έκανα κατι???? Για μεταφορά των εφαρμογών στην sd????

 

Με 45 εφαρμογές εγκαταστημένες έχω 80.42Mb free internal memory.

Αν θυμάμαι καλά στο 1ο boot πρέπει να έχεις 238Mb, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Το έχω γράψει σε παλιότερο μου post αλλά δεν είμαι μπροστά σε pc να το δω (αν θέλεις ψάξε).

 

 

Swyped from my Sense 3.0 Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Oχι ειναι γνωστο προβλημα για τις ROMS που εχουν κομματια η ειναι φτιαγμενες με το sense 3.0 ui!!

Η μονη λυση για να μην ειναι μακροστενα ειναι να τραβας σε potrait νομιζω για να μην στα δειχνει μακροστενα ή πολυ απλα μπορεις να βαλεις ενα εναλλακτικο προγραμμα για την καμερα οπως αυτο εδω!

 

thanks φιλε darkpain, θα δοκιμάσω κανένα προγραμμα για κάμερα. Το συγκεκριμένο δεν μου δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε darkpain, θα δοκιμάσω κανένα προγραμμα για κάμερα. Το συγκεκριμένο δεν μου δούλεψε.

 

Αν πρόκειται για θέμα drivers, τότε ίσως να μην παίξει καμία από τις εφαρμογές για κάμερα που θα βρεις διαθέσιμες προς εγκατάσταση.

Δεν είμαι βέβαια και σίγουρος, αλλά η λογική λέει γιατί να μην παίζει η 'μαμά' εφαρμογή και να παίξει η 3rd party;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω htc desire 2.2 θελω να το κανω 2.3 πρεπει να το κανω root πρωτα...Βοηθηστε λιγο γιατι ειμαι πρωταρης :P...Σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους παιδια μπορει να προτεινει καποιος μια ρομ που να μοιαζει την gingerbread ruu?????

βασικα εχω το προβλημα χωρου αυτο θελω να λυσω να εχει δηλαδη a2sd και επειδη δεν εχω δουλεψει καθολου το θεμα της καρτας να την κανω δηλαδη participate ειναι η μαμισια να βαλω μια ρομ ευκολα.και αν μπορει να στειλει το λινκ με τις οδηγιες ειμαι

s-off

radio 5.17.05.23

gingerbread 2.3.3

bravo

clockworkmod 5.0.2.0

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω htc desire 2.2 θελω να το κανω 2.3 πρεπει να το κανω root πρωτα...Βοηθηστε λιγο γιατι ειμαι πρωταρης :P...Σας ευχαριστω

 

δεν χρειαζεται ροοτ

δες τον τροπο

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται ροοτ
δες τον τροπο

Πηγα να το κανω root οπως λεει εδω το site και στο unrevoked3 μου εγραψε done.Εκλεισα το προγραμμα και καταλαθως το κσαναπατησα και εκανε παλι την ιδια διαδικασια και μ εγραψε so new confirmaton κατι τετοιο...τωρα ειναι root το κινητο? πως μπορω να το ελέξω? ευχαριστω ελπιζω να μην κουραζω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακομα ψαχνω custom rom εχω δυο ερωτησουλες.

1) Ξερετε αν υπαρχει AOSP με data2ext?

2) αλλιως, εκτος απο την GingerBurst ποιες αλλες rom υποστιριζουν data2ext?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακομα ψαχνω custom rom εχω δυο ερωτησουλες.

1) Ξερετε αν υπαρχει AOSP με data2ext?

2) αλλιως, εκτος απο την GingerBurst ποιες αλλες rom υποστιριζουν data2ext?

 

Να το κάνεις τι το data2ext σε aosp rom? Απλά για να γίνει πιο αργό το τηλέφωνο?

Βάλε cm7 r2 hboot και κάποια aosp με a2sd+ αν δεν σου φτάνει ο εσωτερικός χώρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις τι το data2ext σε aosp rom? Απλά για να γίνει πιο αργό το τηλέφωνο?

Βάλε cm7 r2 hboot και κάποια aosp με a2sd+ αν δεν σου φτάνει ο εσωτερικός χώρος.

 

Εχω 4αρα καρτα class 10. Γι αυτο και ψαχνω data2ext.

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

παιδια εδω θα χρειαστω βοηθεια...πηγα να εγκαταστεισς μια rom και εκανα μπακαπ και τετοια και μολις εφτασα να την βρς απο την sdcard δεν την ειχε μεσα και πηγα πισω και πατησα reboot system now και τωρα δεν ανοιγει...αναβοσβειωει στο htc το αρχικο...βοηθηστε...εθχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχω 4αρα καρτα class 10. Γι αυτο και ψαχνω data2ext.

Και πάλι με data2ext θα σέρνεται το καημένο μετά από λίγο καιρό. Το data2ext δεν συστήνεται γενικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι με data2ext θα σέρνεται το καημένο μετά από λίγο καιρό. Το data2ext δεν συστήνεται γενικά.

 

Αρα τι προτεινεις ωστε να μην τιγκαρει η εσωτερικη? Με το a2sd απ οσο ξερω δεν μεταφερεται ολη η εφαρμογη στην καρτα, με αποτελεσμα να γεμιζει η εσωτερικη γρηγορα...

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

παιδια εδω θα χρειαστω βοηθεια...πηγα να εγκαταστεισς μια rom και εκανα μπακαπ και τετοια και μολις εφτασα να την βρς απο την sdcard δεν την ειχε μεσα και πηγα πισω και πατησα reboot system now και τωρα δεν ανοιγει...αναβοσβειωει στο htc το αρχικο...βοηθηστε...εθχαριστω
μου ανοιξε εκανα restore....
Link to comment
Share on other sites

Αρα τι προτεινεις ωστε να μην τιγκαρει η εσωτερικη? Με το a2sd απ οσο ξερω δεν μεταφερεται ολη η εφαρμογη στην καρτα, με αποτελεσμα να γεμιζει η εσωτερικη γρηγορα...

 

Αυτό που σου είπα παραπάνω προτείνω, θα έχεις εσωτερική μνήμη κάπου στα 300 mb και a2sd+.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. έχω βάλει την leedroid και τα τελευταία add on's μου αρέσει πάρα πολύ ως ρομ αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απο την μπαταρία. έχετε να μου προτείνεται κάποια άλλη ρομ με καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας? αλλά να έχει sense.....
Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους παιδια μπορει να προτεινει καποιος μια ρομ που να μοιαζει την gingerbread ruu?????

βασικα εχω το προβλημα χωρου αυτο θελω να λυσω να εχει δηλαδη a2sd και επειδη δεν εχω δουλεψει καθολου το θεμα της καρτας να την κανω δηλαδη participate ειναι η μαμισια να βαλω μια ρομ ευκολα.και αν μπορει να στειλει το λινκ με τις οδηγιες ειμαι

s-off

radio 5.17.05.23

gingerbread 2.3.3

bravo

clockworkmod 5.0.2.0

τελικα αποφασησα να βαλω την cool3d καποιος που την δουλευει μπορει να μου στειλει τα λινκ να την βαλω με ολα τα βηματα και να μου δωσει λεπτομεριες τι να προσεξω μην κανω καμια στραβη?????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

τελικα αποφασησα να βαλω την cool3d καποιος που την δουλευει μπορει να μου στειλει τα λινκ να την βαλω με ολα τα βηματα και να μου δωσει λεπτομεριες τι να προσεξω μην κανω καμια στραβη?????

 

Όλα τα βήματα υπάρχουν εδώ.

Αν τα ακολουθήσεις κατά γράμμα δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

 

Ps. Δώσε απλά προσοχή στο ποιο hboot έχει η συσκευή σου (stock ή CM7/R2).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα βήματα υπάρχουν εδώ.

Αν τα ακολουθήσεις κατά γράμμα δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

 

Ps. Δώσε απλά προσοχή στο ποιο hboot έχει η συσκευή σου (stock ή CM7/R2).

 

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση την ξεκιναω απλα αν καταλαβα καλα κατεβαζω ολα αυτα τα αρχεια τα περναω στην καρτα μπαινω σε recovery mode και κανω απο κει τα flash ολων αυτων?

ερωτηση 1-την καρτα πως βλεπω τι class ειναι?την κανω κανω partition ex4 αλλα δεν την εχω πειραξει ποτε ειναι ειδη ex3 η την κανω πρωτα 3 και μετα 4?

ερωτηση 2-τι hboot εχω πως το τσεκαρω?

ερωτηση 3-εχω κανει back up με titanium αν κανω partition την καρτα δεν χανεται τιποτα ωστε να επαναφερω ολες τις εφαρμογες?

 

σε ζαλισα καταλαβαινω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση 1-την καρτα πως βλεπω τι class ειναι?την κανω κανω partition ex4 αλλα δεν την εχω πειραξει ποτε ειναι ειδη ex3 η την κανω πρωτα 3 και μετα 4?

ερωτηση 2-τι hboot εχω πως το τσεκαρω?

ερωτηση 3-εχω κανει back up με titanium αν κανω partition την καρτα δεν χανεται τιποτα ωστε να επαναφερω ολες τις εφαρμογες?

 

σε ζαλισα καταλαβαινω!!!

 

1.Γραφει πανω,συνηθως ειναι σε ενα κυκλο!!Αν εχεις αυτην που ειχε μεσα οταν το αγορασες ειναι class 4.Σχετικα με το partition ριξε μια ματια σε

το βιντεο και απλα αλλαξε τους αριθμους με αυτους που ζηταει η ROM σου.ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΕΧΤ PARTITION ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ 2GB

2.Πατωντας power+back button θα σε βαλει στο bootloader και πανω πανω γραφει καποια στοιχεια,η εκδοση του hboot ειναι θα ειναι με κοκκινα γραμματα

3.Αν κανεις partition την καρτα και βαλεις μια ROM με την σωστη διαδικασια θα τα χασεις ΟΛΑ και ετσι πρεπει,αλλα μπορεις να επαναφερεις τις εφαρμογες που εκανες με το titanium!Για τα υπολοιπα χρησιμοποιησε την Google για online backup ή αλλα προγραμματα για το καθε πραμα(SMS,Επαφες κτλ)

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...