Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε sakis697 τα ξερω αυτα τα λινκς. Το θεμα εινα οτι δεν λειτουργουν τα λινκς για το download! Αν μπεις μεσα στο νημα θα δεις οτι τα λινκς για κατεβασμα αυτης της rom δεν λειτουργουν... Δεν ξερω γιατι...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις δικαιο... Δεν το ειχα προσεξει.. και αν δεν κανω λαθος πριν λιγο καιρο ειχα κατεβασει αυτη την ρομ...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ειμαι καινουργιος στο android και θελω λιγο να συνοψισω σε οτι αφορα το φλασαρισμα μιας custom rom. Απ'οτι εχω διαβασει , οταν εισαι σε official rom (εχω την 2.3.3), γιαν να μπορεσεις να φλασαρεις τις περισσοτερες rom θα πρεπει:

 

1. να εχεις κανει root το κινητο σου

2. να εχεις κανει S-off (οχι σε ολες τις rom)

3. να εχει περασει το clockworkMod recovery

4. να εχεις φτιαξει ενα partition ext 3 (ext 4 σε καποιες αλλες) στην sd καρτα σου

5. να εχεις αλλαξει το HBOOT (οχι σε ολες τις ρομ)

 

Δεν εχω καταλαβει ακομα αν ειναι υποχρεωτικο να εχω εγκαταστισει το Titanium backup.

Ειμαι οκ αν εχω κανει ολα αυτα?

Υ.Γ. οδηγος εγκαταστασης για clockworkmod υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ειμαι καινουργιος στο android και θελω λιγο να συνοψισω σε οτι αφορα το φλασαρισμα μιας custom rom. Απ'οτι εχω διαβασει , οταν εισαι σε official rom (εχω την 2.3.3), γιαν να μπορεσεις να φλασαρεις τις περισσοτερες rom θα πρεπει:

 

1. να εχεις κανει root το κινητο σου

2. να εχεις κανει S-off (οχι σε ολες τις rom)

3. να εχει περασει το clockworkMod recovery

4. να εχεις φτιαξει ενα partition ext 3 (ext 4 σε καποιες αλλες) στην sd καρτα σου

5. να εχεις αλλαξει το HBOOT (οχι σε ολες τις ρομ)

 

Δεν εχω καταλαβει ακομα αν ειναι υποχρεωτικο να εχω εγκαταστισει το Titanium backup.

Ειμαι οκ αν εχω κανει ολα αυτα?

Υ.Γ. οδηγος εγκαταστασης για clockworkmod υπαρχει?

 

σε όλα σωστά τα λες,

το titanium δεν είναι υποχρεωτικό να το έχεις για να κάνεις μια εγκατάσταση custom rom, απλά σε βοηθάει να πάρεις backup τις εφαρμογές σου και να τις επαναφέρεις στην νεα rom με ένα-δύο κλικ

Link to comment
Share on other sites

Ok! Αρχιζω τωρα και ο Θεος... βοηθος! :)

Φιλε argiris77 ειδα στο αλλο νημα οτι εχεις περασει μια miui. Σκεφτομαι να περασω αυτη: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1402534 και λεει οτι την περνας "Just flash like any other ROM." Αρα θα κανω S-off με το Revolutionary, μετα custom recovery με ClockWorkMod 2.5.0.7, μετα root, και μετα απο το recovery τα γνωστα. Ειμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Ok! Αρχιζω τωρα και ο Θεος... βοηθος! :)

Φιλε argiris77 ειδα στο αλλο νημα οτι εχεις περασει μια miui. Σκεφτομαι να περασω αυτη: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1402534 και λεει οτι την περνας "Just flash like any other ROM." Αρα θα κανω S-off με το Revolutionary, μετα custom recovery με ClockWorkMod 2.5.0.7, μετα root, και μετα απο το recovery τα γνωστα. Ειμαι ΟΚ?

 

Απλά να ξέρεις πως η ρομ που πας να περάσεις είναι MIUI based με Windows 7 theme!

Πας δηλαδή σε άλλο look επί δύο φορές (και παραπάνω... ακόμα και στοιχεία από Touchwiz -της Samsung οι rom- έχει)

 

Πάντως, αν μάθεις να περνάς ρομ.. μετά παίρνεις το κολάι και δοκιμάζεις τα πάντα! Οπότε πέρνα αυτή αφού ξεκίνησες και μετά σιγά σιγά δοκιμάζεις Sense 3.5, AOSP (Cyanogenmod, Oxygen), MIUI, ICS.... έχεις πολλά να δοκιμάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,για να κανω την ζωη πιο ευκολη σε εσας:D αλλα και σε εμας:lol: που μας ρωτατε συνεχως τα ιδια και τα ιδια και δεν διαβαζετε ουτε καν το προηγουμενο ποστ το οποιο ειναι αυτο που ρωτατε αποφασισα να κανω αλλο εναν οδηγο.

ΠΡΟΣ apollonio(διαβασε καλα τα βηματα,νομιζω το προβλημα σου ειναι προς το τελος στην εγκατασταση του script και οτι εκανες ext3 partition ;) ) ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ROM SUPERNOVA!!!

 

1ος Κανονας στο rooting-flashing.ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ BACKUP(NANDROID)!!!!:!:

2ος Κανονας,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ-ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ FLASHARISMA ΜΙΑΣ ROM!!:!:

3ος Κανονας,ΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ:!:

Η πρωτη εκκινηση παντα χρειαζεται περισσοτερη ωρα(μεχρι 20 λεπτα) καθως μπορει και να κανει 2-3 restarts απο μονο του το κινητο,αυτο ειναι φυσιολογικο!!!:!:

Ακολουθατε σωστα και προσεκτικα τα βηματα και δεν θα εχετε κανενα προβλημα!!!

Ο οδηγος ειναι βασισμενος απο εδω, στις οδηγιες του developer που εκανε την Rom.

 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ SUPERNOVA ROM

Αφου κανουμε S-OFF και εγκαταστησουμε την 4ext recovery οπως περιγραφεται στην σελιδα 211 ελεγχουμε οτι η καρτα μας ειναι συμβατη για την ROM.

Συνιστατε να εχετε τουλαχιστον μια καρτα Class 4+.

Αν χρησιμοποιησεται Class 2, θα εχετε lag.

Εχει παρατηρηθει οτι αν χρησιμοποιησετε Class 10 καρτα θα εχετε προβληματα και αρκετες δεν ειναι συμβατες με το Desire με αποτελεσμα να μην μπορεσετε να τρεξετε την ROM.

Η καλυτερη επιλογη σας θα ηταν μια καρτα Class 6 οπως αυτη της Transcend .

 

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ PARTITION

Κανουμε τα partition μεσω του 4ext recovery ή με το Gparted Live (Recommended)!!

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ PARTITION απο τα Windows!!

To πρωτο partition πρεπει να ειναι Fat32 (ΟΧΙ Fat)και το δευτερο ext4.

Αν χρησιμοποιησετε το 4Ext recovery,αυτοματα θα κανονισει την σειρα.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ Partitions ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Primary.

Το ext4 partition δεν πρεπει να ξεπερναει τα 2GB.

Μια καλη επιλογη θα ηταν 1024MB(1GB).

Τα βηματα για την δημιουργια partition μπορειται να τα βρειτε στην σελιδα του developer για το GPARTED.

Για το 4ext recovery η διαδικασια εχει ως εξης(Βασισμενο στο recovery touch v1.0.0.3 beta8 version):

  1. Επιλεγεται tools ή advanced
  2. Partition SD Card
  3. Καταχωρατε τις τιμες που θελετε για τα partition σας.Μην δημιουργησετε swap,βαλτε τιμη 0.

 

 

FLASHARISMA ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ RADIO

Για την εγκατασταση της συγκεκριμενης ROM αλλα και σε πολλες αλλες που εχουν το gingerbread(2.3) χρειαζονται το τελευταιο(5.17.05.23) radio.

Αν δεν το εχετε εγκατεστημενο κατεβαστε το απο εδω .

  1. Αφου εχει κατεβει το .zip το μετακινουμε-αντιγραφουμε στον κεντρικο φακελο της καρτας μας.
  2. Ενω ειναι κλειστο το κινητο μας και εχουμε περασει custom recovery,παταμε power+back και επιλεγουμε reboot in recovery!
  3. Επιλεγουμε install zip from sd card και επιλεγουμε το .zip του radio που κατεβασαμε πιο πανω,η εγκατασταση ξεκιναει.

Σε περιπτωση που μας βγαζει οτι το script ειναι παλιο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε εναλλακτικο τροπο για την εγκατασταση σου.

Το Fastboot Commander ειναι απο τα καλυτερα προγραμματα που εχουν δημιουργηθει γιαυτο το σκοπο.Μπορεις να flashareis τα παντα.Μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω.

  1. Αφου ενωσουμε το κινητο μας με το usb στον υπολογιστη κανουμε boot στο hboot.
  2. Αν γραφει Fastboot USB τοτε ειστε ετοιμοι να συνεχισετε!
  3. Βγαζουμε απο το .zip το αρχειο radio.img και το επιλεγουμε πατωντας πανω στο κουμπι RADIO του προγραμματος.
  4. Πατουμε το κουμπι FLASH και θα ξεκινησει να το εγκαθιστα.(Κοκκινη μπαρα στα δεξια,η οποια μετα γινεται πρασινη)
  5. Κανουμε reboot το bootloader για να σιγουρευτουμε οτι πανω στα γραμματα θα γραφει οτι εχουμε την εκδοση (5.17.05.23) του radio.

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ SUPERNOVA

Η διαδικασια αφου περασουμε το τελευταιο radio και κανουμε σωστα τα partitions ειναι ως εξης:

1.Μετακινησε την ROM(.zip) στην καρτα μνημης σου(fat32 partition) στον κεντρικο φακελο!

Για να σιγουρευτεις οτι ειναι ενταξει και δεν την κατεβασες corrupted μπορεις να την ανοιξεις με το winrar ή ακομη καλυτερα να την ελεγξεις με ενα md5 checker αφου κατεβασεις και το .md5 της ROM!

2.Απο το Recovery τωρα κανεις Turn signature verification off και στην συνεχεια

  1. Wipe Data/Factory reset(FULL WIPE)
  2. Install zip file(from sd card) και επιλεγουμε το αρχειο .zip.
  3. Αφου τελειωσει το flasharisma.
  4. Reboot μεσα απο το recovery

 

 

Η πρωτη εκκινηση παντα χρειαζεται περισσοτερη ωρα(μεχρι 20 λεπτα) καθως μπορεις και να κανει 2-3 restarts απο μονο του το κινητο,αυτο ειναι φυσιολογικο γιαυτο μην το πειραξετε,αφηστε το να τελειωσει!!!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ.ΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 30 ΛΕΠΤΑ ΤΟΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΣΩΣΤΑ!!!

3.Οταν ξεκινησει απαντηστε απλα τις ερωτησεις,ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ GOOGLE KAI MHN ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ή ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ TITANIUM BACKUP!!

 

4.Πηγαινεται στο Menu>Applications>Untick Fastboot

5.Μετα για να σιγουρευτειται οτι ειναι ενταξει,πηγαινεται στο Menu>About>Software information και δειτε αν γραφει Supernova!!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ DATA2SD SCRIPT

ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ ΟΤΙ EXETE KANEI S-OFF

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ JOKER ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ,Ή ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ALPHAREV LIVE CD/REVOLUTIONARY S-OFF Ή ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΜΕ ΡΟΖ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΒΑ ΓΡΑΦΕΙ “Revolutionary” Ή “Alpharev” ΣΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ Hboot (POWER+BACK) Ή ΓΡΑΦΕΙ “S-OFF” ΣΤΟ fastboot menu ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΒΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ!!!

Με λιγα λογια αν εχετε κανει s-off και flasharate το τελευταιο radio θα γραφει κατι τετοιο στο hboot :

Revolutionary Ή ALPHAREV

BRAVO XXX SHIP-OFF (MONO ME STOCK(BRAVO STOCK) HBOOT ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ROM)

HBOOT-XXXXXXX

MICROP-XXXXXXXX

TOUCH PANEL-XXXXXXX

RADIO-5.17.05.23

 

6.Πατηστε Power button και επιλεξτε Restart->Safe Restart!!!(Ή ΠΑΤΩΝΤΑΣ POWER+MENU ενω το κινητο ειναι κλειστο)

7.Στη επομενη εκκινηση ενα ροζ φως στο LED σας θα αναψει,αυτο σημαινει οτι το DATA2SD κανει εγκατασταση για 1η φορα!

Μετα θα αναψει ενα μπλε φως το οποιο δειχνει οτι η εσωτερικη σας μνημη μεγαλωσε και εγινε οσο το ext4 partition που κανατε!

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ 10-15 ΛΕΠΤΑ.

Καθε φορα που θα ξεκινατε το κινητο σας θα αναβει το μπλε φωτακι το οποιο σημαινει οτι γινεται επιτυχως το mounting του DATA2SD!

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, χρησιμότατος ο οδηγός σου για νέους χρήστες στην διαδικασία του φλάσινγκ....(αφού έχεις όρεξη και τα ξαναγράφεις:X)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που μπορεί να κάνει πλήρες image της κάρτας; (το Acronis True Image 2010 που έχω δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρει με το ext4 partition που έχω στην κάρτα)

 

Θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα αντιγραφτεί σωστά η κάρτα

 

(Είμαι με supernova 2.4.0.0 εδώ και καιρό και το κινητό σε γενικές γραμμές δουλεύει σωστά και σταθερά)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που μπορεί να κάνει πλήρες image της κάρτας; (το Acronis True Image 2010 που έχω δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρει με το ext4 partition που έχω στην κάρτα)

 

Θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα αντιγραφτεί σωστά η κάρτα

 

(Είμαι με supernova 2.4.0.0 εδώ και καιρό και το κινητό σε γενικές γραμμές δουλεύει σωστά και σταθερά)

 

Δεν έχεις λόγο να αντιγράψεις το ext4, αν αλλάξεις rom αλλάζουν και τα περιεχόμενά του.

Κάνε nandroid backup να είσαι εξασφαλισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο 3-4 φλασαρισματα και rom που περασα πηρα το ...κολαϊ. Ολα καλα, αλλα εχω λιγο απογοητευτει απο το εξης: Το τηλεφωνο ειναι καταρχην για να παιρνεις τηλεφωνα και μετα ολα τα αλλα! Ειναι δυνατον να μην εχουμε ελληνικο dialer? Ειναι δυνατον να μην μπορεις να εχει λιγο πιο μεγαλη φωτο στον τηλεφωνικο καταλογο? Ειναι δυνατον να μην μπορεις να κανεις να φαινετε η εικονα πιο μεγαλη οταν σε περνεις καποιος? Ναι, ξερω, μπορεις να να βαλεις καποια αλλα προγραμματα απο το μαρκετ, αλλα ελεγα αν υπαρχει κατι ετοιμο. Μονο τις miui δεν εχω δοκιμασει ακομα, αλλα δεν μπορω να κατεβασω γιατι τα λινκs στο xda δεν λειτουργουν (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291). εχει κανεις κανενα αλλο λινκ για αυτη την miui του XJ?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο thread της miui εδώ, για το πως θα βάλεις ελληνικά στον dialer

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις λόγο να αντιγράψεις το ext4, αν αλλάξεις rom αλλάζουν και τα περιεχόμενά του.

Κάνε nandroid backup να είσαι εξασφαλισμένος.

 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω μια άλλη κάρτα (class 6)

Link to comment
Share on other sites

... ελληνικά στον dialer ...

Πλακα πλακα αυτο το ειχα ξεχασει :wacko: ... εαν εννοειται να αντιστοιχουν ελληνικα γραμματα στο αριθμητικο πληκτρολογιο για να ψαχνεις τον καταλογο σου

π.χ. να πατησεις το 9 οταν ψαχνεις καποιον Χ....

Αυτο υπάρχει στο market?

Υπαρχει ρυθμιση στη μαμισια τη ρομ η σε καποια αλλη???

> InsertCoin 5.4.0 @ HTC Sensation XE

^ RevolutioN v3.0 Data++ @ HTC Desire

^ Symbian S60 5th edition @ Nokia 5800 XpressMusic

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να δοκιμάσω μια άλλη κάρτα (class 6)

 

ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΜΝΗΜΗΣ KAI ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ(FAT32+EXT ETC.) ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΡΤΑ(ΓΙΑ CUSTOM ROMS)

Αν θελεις απλα να αλλαξεις την καρτα και να εχεις την ιδια ROM και να μην χασεις τιποτα κανε αυτη την διαδικασια,ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ:

  1. Κανε full nandroid backup
  2. Κανε backup την sdcard(fat32) σου απο τα windows(ολη την καρτα μαζι με το φακελο του nandroid backup)
  3. Βαλε την καινουργια καρτα σου
  4. Κανε boot στο recovery,κατα προτιμηση 4ext recovery και κανε τα partitions οπως τα ειχες!!(Μπορεις να μεγαλωσεις το ext partition αλλα μην το κανεις πιο μικρο)
  5. Ενω βρισκεσε στο recovery κανε usb mount και μεταφερε ολα τα αρχεια που ειχες κανει backup απο την προηγουμενη καρτα σου απο τον υπολογιστη σου στην καινουργια καρτα!(συμπεριλαμβανομενου και του nandroid backup)
  6. Μεσα στο recovery πηγαινε στο advanced/tools/power options και πατα reboot recovery ή καντο manual.
  7. Αφου βρισκεσε ξανα στο recovery κανε restore το τελευταιο nandroid backup που ειχες κανει!
  8. Κανε restart το κινητο σου οταν τελειωσει το restore και εισαι ετοιμος:)

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Darkpain ευχαριστούμε για την βοήθεια.

 

Θέλω να περάσω την supernova σήμερα και θα πάω να πάρω την γνωστή bi color san disk.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το εξής:

 

Α) Πρέπει να περάσω το τελευταίο Radio πρίν κάνω οτιδήποτε? Η δεν χρειάζεται? Εχω το radio της stock gingerbread

 

B) H σειρά έχει ως εξης ?

Κάνω την συσκευή root Με unrevoked,

μετά s off Με το alpharev hboot reflash utility (Η να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο για την supernova)

κάνω partition με το Gparted και στην συνέχεια περνάω την supernova με τις οδηγίες του Dark pain

 

Σωστά?

 

Σε προηγούμενο ποστ διάβασα για το clockworkMod recovery! Αυτό είναι σαν to Gparted?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Τελικά τα κατάφερα! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να βάλω το λογαριασμό μου στο google για να έχω τις εφαρμογές που είχα περάσει διαθέσιμες?

 

Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω το app2Sd όπως παλιά που δεν είχα χώρο?

Edited by gfdimopo
D.G.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Darkpain ευχαριστούμε για την βοήθεια.

 

Θέλω να περάσω την supernova σήμερα και θα πάω να πάρω την γνωστή bi color san disk.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το εξής:

 

Α) Πρέπει να περάσω το τελευταίο Radio πρίν κάνω οτιδήποτε? Η δεν χρειάζεται? Εχω το radio της stock gingerbread

 

B) H σειρά έχει ως εξης ?

Κάνω την συσκευή root Με unrevoked,

μετά s off Με το alpharev hboot reflash utility (Η να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο για την supernova)

κάνω partition με το Gparted και στην συνέχεια περνάω την supernova με τις οδηγίες του Dark pain

 

Σωστά?

 

Σε προηγούμενο ποστ διάβασα για το clockworkMod recovery! Αυτό είναι σαν to Gparted?

 

Το S-OFF ΔΕΝ είναι απαραίτητο για τη Supernova

 

Το gparted είναι για να δημιουργείς-μεταβάλλεις partitions

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Τελικά τα κατάφερα! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να βάλω το λογαριασμό μου στο google για να έχω τις εφαρμογές που είχα περάσει διαθέσιμες?

 

Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω το app2Sd όπως παλιά που δεν είχα χώρο?

 

Ο καλύτερος τρόπος είναι να κρατήσεις αντίγραφα με το Titanium Backup και να τις επαναφέρεις μετά το flashing της ROM.

 

Να μελετήσεις καλά (πολύ καλά) τις οδηγίες για τη supernova

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα !

Πέρασα την " AceSMod007-3D (Sense 3.0 | GB 2.3.5 | A2SD+) [sTOCK | CM7] [v23 | 19/01] "

Αφού τελείωσα το flashαρισμα και έκανε τις απαραίτητες επανεκκινήσεις το desire διαπίστωσα το εξής πρόβλημα.

Πατώντας το Power button για ξεκλείδωμα της οθόνης δεν εμφάνιζε το γνωστό "δαχτυλίδι " ξεκλειδώματος της HTC που έχει η συγκεκριμένη rom αλλά είχε μόνο στην οθόνη την φωτογραφία του φόντου και καμιά επιλογή για ξεκλείδωμα . Για να το ξεκλειδώσω έπρεπε να πατήσω το optical track ball και μετά μου εμφάνιζε την home screen αλλά και εκεί με πρόβλημα.

Στις 2 γωνίες κάτω αριστερά και κάτω δεξιά δεν εμφάνιζε το εικονίδιο για το μενού αλλά και το εικονίδιο που ονομάζεται προσαρμογή ( τα είχε κενά ) αλλά παρ όλα αυτά αν άγγιζα σε εκείνο το σημείο τα άνοιγε κανονικά !

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να εφταιξε ;

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι να κρατήσεις αντίγραφα με το Titanium Backup και να τις επαναφέρεις μετά το flashing της ROM.

 

Να μελετήσεις καλά (πολύ καλά) τις οδηγίες για τη supernova

 

H rom λειτουργεί κανονικά. Εβαλα το λογαριασμό της google αφού εκανε restart και βρήκε τις εφαρμογές που είχα αγοράσει.

 

Η μόνη ερώτηση που έχω είναι αν κάνω move τις εφαρμογές όπως παλιά με την stock με εφαρμογές όπως Ap2SD κλπ?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Το App2SD δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμο πλέον αφού οι ROMs κανονίζουν ώστε να μας μένει άπλετος χώρος ...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά! Ευχαριστώ και τον stavro που με βοήθησε σημαντικά στην αναβαθμιση! Επιτέλους το desire ανανεώθηκε εσωτερικά!

 

Για ανανέωση λοιπόν της συσκευής εξωτερικά:

 

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς κανένα καλό protector για την οθόνη? Εχω τον αυθεντικό της HTC αλλα γίνεται παντελώς χάλια απο δακτυλιές και έχει κάνει και φυσσαλίδες οπότε δείχνει το κινητό πολύ άσχημα!

 

Σκεφτόμουν να παραγγείλω απο ebay κάποιο ματ προτεκτορ γιατί ελλάδα δεν βρίσκω τπτ πια. Εχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποιον καλό?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...