Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κυκλοφόρησε η έκδοση build 5308, "feature complete"! Μήπως πρέπει να αρχίζουμε να σκεφτόμαστε τη μετάβαση προς vista και εμείς οι πιο επιφυλακτικοί?

 

πηγή:

http://www.betanews.com/article/Vista_Enterprise_CTP_Feature_Complete/1140637836

δεν νομίζω να πρέπει να αλλάξω.Όσο και αν είναι ευάλωτα στους ιούς τα Xp η θα με λείψουν πολύ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια. Ξερω οτι εχουν ξανα απαντηθει αυτα που θα ρωτησω, απλα για να ειναι λιγο συγκεντρωμενα ρωταω:

 

1) Ποια ειναι η τελευταια built των Vista; Περιμενουμε κανενα καινουργιο built στο αμεσο μελλον;

2) Ειναι αξιοπιστα για βασικο λειτουργικο;

3)Ποτε θα βγουν τα Vista ολοκληρωμενα κ επισημα;

 

Ευχαριστω πολυ :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ξερω οτι εχουν ξανα απαντηθει αυτα που θα ρωτησω, απλα για να ειναι λιγο συγκεντρωμενα ρωταω:

 

1) Ποια ειναι η τελευταια built των Vista; Περιμενουμε κανενα καινουργιο built στο αμεσο μελλον;

2) Ειναι αξιοπιστα για βασικο λειτουργικο;

3)Ποτε θα βγουν τα Vista ολοκληρωμενα κ επισημα;

 

Ευχαριστω πολυ :)

 

1) build 5308

2) Οχι ακομα

3) Καλοκαιρι 2006

Link to comment
Share on other sites

1) build 5308

2) Οχι ακομα

3) Καλοκαιρι 2006

Να σαι καλα ρε συ.

 

Απο απαιτησεις τι λενε;

 

Εχω επεξεργαστη 1.9,

γραφικων μονο 32ΜΒ

RAM ειμαι ΟΚ

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ρε συ.

 

Απο απαιτησεις τι λενε;

 

Εχω επεξεργαστη 1.9,

γραφικων μονο 32ΜΒ

RAM ειμαι ΟΚ

 

χλωμο σε κοβω...:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

χλωμο σε κοβω...:lol: :lol: :lol: :lol:

Ναι ε; Απο θεμα επεξεργαστη ή/και γραφικα;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Απο θεμα επεξεργαστη ή/και γραφικα;

νομίζω και απο τα 2.επεξεργαστής ψηλο-τρώγεται αλλά γραφηκά με 32mb κάρτα δεν νομίζω να παίζουν τα vista...μην δοκιμάσεις να τα βάλεις.τσάμπα θα χάσεις το λογισμικό που έχεις τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια. Σιγα μη παρω το ρισκο. Μια χαρα ειμαι προς το παρων με τα ΧΡ

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

eida se ena post sthn prohgoumenh selida oti enw akoma dn exoun vgalei ta vista, programmatizoun ta vienna.. etsi gia tis gnwseis: ta whistler eixan programmatistei peripou thn epoxh anamesa se memphis kai neptune(dld peri to 99) ;)

 

oso gia ta vista na maste kai intopic:

http://img99.imageshack.us/img99/6793/omega3kh5ew.th.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

φοβερα ειναι..απο καθε πλευρα..

 

εγω εχω εξοπλιστει με το θεμα..ειναι φοβερο!!!

 

(δρουιδη δικο σου?)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα υπαρχουν προβληματα στην αρχη;..

 

 

βασιζονται πολυ στα ΧΡ?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις Χθες εγκατέστησα την έκδοση 5308 (απο αυτήν ποστάρω τώρα). Πλήρης απο λειτουργίες, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, τα βρήκε όλα κατευθείαν χωρίς drivers. Ομορφα απο εμφάνιση, όσο τα χρησιμοποίησα μου φαίνονται και αρκετά σταθερά. Στα properties του System αναφέρει οτι πρόκειται για την Ultimate έκδοση και επίσης περιλαμβάνει και τα Media Center (την καινούργια έκδοση) που εμφανισιακά τουλάχιστον (δεν το έχω ψάξει πολύ για να πω απο απο λειτουργικής πλευράς τι γίνεται) είναι αρκετά μπροστά σε σχέση με τα MCE2005.

 

Το μόνο που με παίδεψε και δε μπόρεσα να καταφέρω είναι η συχνότητα ανανέωσης. Στα XP δούλευα σε ανάλυση 1280x1024 στα 100Hz. Εχω μια οθόνη CRT 21'. Εβαλα λοιπόν τους drivers που δίνει η nvidia (αναφέρει μάλιστα οτι προορίζονται ακριβως για την έκδοση 5308) αλλά δε με αφήνει με τίποτα να ανεβάσω τη συχνότητα πάνω απο 85Hz. Το αποτέλεσμα είναι να ψιλοτρέμει η οθόνη και να έχω πρόβλημα ακόμα και σε αυτήν την ανάλυση. Το έψαξα αρκετά, κατέβασα και κάτι προγραμματάκια αλλά δεν έγινε τίποτα. Εχω εγκαταστήσει ΚΑΙ τους drivers της οθόνης αλλά και πάλι η συχνότητα ανανέωσης περιορίζεται στα 85Hz σε οποιαδήποτε συχνότητα. Αν κάποιος έχει καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τελως πάντων πώς μπορώ να λύσω αυτό πρόβλημα, ας μου πει. Υπόψιν πως η κάρτα γραφικών μου (FX 5600) αναφέρεται στο site της Nvidia ως "Vista Ready".

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάτι αντίστοιχο με τα 98,XP που να λέει "hide modes that this monitor cannot display" ωστε να το ξε-τσεκάρεις;

Υπάρχει αλλά είναι ανενεργό.. δε μπορώ να το τσεκάρω και να το ξε-τσεκάρω. Μου βγάζει σαν επιλογές απο 60 - 85Ηz με όποια οθόνη και να επιλέξω. Μάλλον έχει να κάνει με τους drivers της Nvidia μιας και απ'οτι είδα σε εναν φίλο που το εγκαταστήσαμε με κάρτα γραφικών της ATI, δεν παρουσιάζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα κάποια προγραμματάκια που υποτίθεται οτι κάνουν "παπάδες", δηλαδή αλλάζουν ανάλυση, αλλάζουν την συχνότητα ανανέωσης κλπ αλλά δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Κάποια δεν λειτούργησαν καθόλου, κάποια άλλα έπαιξαν αλλά μου έβγαζαν διαθέσιμες συχνότητες ανανέωσης τις ίδιες που βγάζει και το Display Properties.

 

Anyway, πρόκειται για Beta, δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ και πολύ. Αλλωστε οταν κυκλοφορήσουν επίσημα τα Windows, θα βγάλει και η Nvidia κανονικούς drivers, μιας και αυτοί μόνο ολοκληρωμένοι δεν είναι.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα σε vmware, συμπαθητικά είναι και αρκετά γρηγορότερα απ' ότι περίμενα. Με 512 ram δουλεύουν μια χαρά. Τέλος του χρόνου θα βγούνε τα αγγλικά. Τα ελληνικά νομίζω αργούν κανά δυό μήνες από την κυκλοφορία των αγγλικών.

Μη βιάζεστε όμως, έχεί πολύ Service Pack για να στρώσουν

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν νομίζω να εφοδιαστώ με Αγγλικά Vista....Δεν θα περιμένω 2 μηνες μετα απο κάθε update κυκλοφοριά...Μεγάλη Βλακεία έκανα στα Ελληνικά αλλα οκ...

Αγγλικα...

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα εννοεις οτι ελληνικα update βγαινουν μετα απο καιρο?

 

Ta update παιζουν πολυ σημαντικο ρολο?

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα εννοεις οτι ελληνικα update βγαινουν μετα απο καιρο?

 

Ta update παιζουν πολυ σημαντικο ρολο?

yeap kostakiss.για να τροποποιήσουν τα αγγλικά files fixes σε ελληνικα Windows περνάει λίγος καιρός...

Link to comment
Share on other sites

 

 

βασιζονται πολυ στα ΧΡ?..

 

Auto einai to kalo me ta Vista. O kodikas exei 3anagraftei apo tin arxi! O core engine den tha miazei katholou me ta XP 2000 ME 98 pou eidame ws twra. Auto simenei oti viruses, trojans kai alla tetia den tha mporoun na kanoun zimia sta windows!

 

Many users view Windows XP (and Windows 2000, and previous Windows versions) as unsafe. No matter how many patches and updates Microsoft releases, the foundation of the OS itself—the kernel—is designed and built in a way that prevents it from being truly secure. The only solution, it is argued, is to redesign and rebuild the kernel with a focus on security and stability.

 

Well, that's exactly what Microsoft is doing with Vista. The whole kernel has been reorganized and rewritten to help prevent software from affecting the system in unsavory ways. In Vista, it should be much more difficult for unauthorized programs (like Viruses and Trojans) to affect the core of the OS and secretly harm your system.

 

http://www.neowin.net/index.php?act=view&id=32414

Link to comment
Share on other sites

Auto einai to kalo me ta Vista. O kodikas exei 3anagraftei apo tin arxi! O core engine den tha miazei katholou me ta XP 2000 ME 98 pou eidame ws twra. Auto simenei oti viruses, trojans kai alla tetia den tha mporoun na kanoun zimia sta windows!

 

 

 

http://www.neowin.net/index.php?act=view&id=32414

λέτε να δούμε ασφαλές Windows???μπα...Ολόκληροι hackers υπάρχουν που σπάνε 256bit κωδικούς μερικά windows δεν θα μπορούν... ;)

τουλάχιστον θα έχουμε μεγαλύτερη ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

Guyz, έχει βγει τίποτα για το 13 Days Evaluation για την έκδοση 5308;

Αν είναι στείλτε και σε μένα τον άμοιρο κανά pm!:p:(

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Έξι νέες εκδοχές των Vista, τον απόγονο των Windows, ετοιμάζει μέχρι τα τέλη του 2006 η Microsoft. Πρόκειται για τρεις βερσιόν...του λογισμικού, οι οποίες προορίζονται για "οικιακή χρήση", δύο για εταιρίες και μία για αναπτυσσόμενες αγορές. Μάλιστα, μία από τις βερσιόν των Vista, που θα προορίζονται για ιδιώτες, θα δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες και αποθηκεύουν και να αναπαράγουν στον υπολογιστή τους τηλεοπτικά προγράμματα. Για την ώρα η Microsoft δεν έχει ανακοινώσει κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία, οπότε θα διαθέσει στο εμπόριο το νέο λογισμικό, αλλά ούτε και το κόστος των Vista.

 

Διαφορετικές λειτουργίες, για διαφορετικούς χρήστες

 

Τα Microsoft Vista, που αρχικά ήταν γνωστά ως Longhorn, έχουν αρκετές διαφορές από τα Windows, μερικές από τις οποίες είναι ο τρόπος που "χειρίζεται" το νέο λογισμικό το δίκτυο και τον ήχο.

 

Σύμφωνα με την εταιρία, οι έξι βερσιόν ου λογισμικού είναι σχεδιασμένες ώστε να ικανοποιούν διαφορετικές απαιτήσεις των χρηστών.

 

Το Vista Business θα είναι το βασικό λογισμικό για τις εταιρίες, ανεξαρτήτως μεγέθους.

 

Το Vista Enterprise θα περιέχει τις λειτουργίες του Vista Business, μαζί με το BitLocker, ένα σύστημα που θα προστατεύει τις απόρρητες πληροφορίες αν ένα PC χαθεί ή κλαπεί.

 

Το Home Basic απευθύνεται σε όσους θέλουν να χρησιμοποιούν το PC τους για σερφάρισμα στο διαδίκτυο, για αποστολή e-mail και για σύνταξη εγγράφων.

 

Το Vista Home Premium περιλαμβάνει τις λειτουργίες του Basic, μαζί με ένα σύστημα γραφικών, το Aero. Όπως τονίζει η εταιρία με το νέο πρόγραμμα, οι χρήστες θα μπορούν να "απολαμβάνουν" περισσότερο τις ψηφιακές φωτογραφίες, τη μουσική και τα DVD. Επίσης, θα περιέχει εργαλεία, που θα βοηθούν τους χρήστες να δημιουργήσουν και να γράψουν DVD. Επίσης, τα PC με την Premium έκδοση, θα μπορούν ακόμα να συνδέονται με την κονσόλα Xbox 360.

 

Το Vista Ultimate περιλαμβάνει και τις λειτουργίες των Vista για οικιακή χρήση και των Vista που προορίζονται για εταιρίες.

Το Starter αναφέρεται σε μικρότερης ισχύος υπολογιστές, που βρίσκονται σε πολλές αναπτυσσόμενες χώρες.

Επίσης, θα διατίθεται μία βερσιόν ειδικά για την Ευρώπη, σύμφωνη με τους κανονισμούς της ΕΕ, δηλαδή χωρίς το Windows media player.

 

Πηγή: eportal.gr

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα και γω χτες σε ενα ξεχασμενο δισκο, ετσι για να παρω μια ιδεα απο πρωτο χερι. μου εκανε εντυπωση που ειδε το mouse απο την πρωτη στιγμη που bootαρε to cd αλλα η εγκατασταση γενικως δεν μου αρεσε. εκανε αρκετη ωρα και απο ενα σημειο και μετα δεν ηξερα που εφτανε και ποτε θα τελειωσει.(ισως επειδη ηταν και η πρωτη φορα). αναγνωρισε σχεδον τα παντα απο το hardware(ethernet, καρτα γραφικων κτλ) μοναδικο προβλημα η onboard καρτα ηχου realtek AC97. δοκιμασα να περασω τους δικους μου drivers και εφαγα τρελα restart και μπλε οθονες( το ξαναειδαμε και αυτο!!) μπορω να κανω κατι για να εχω ηχο??

επισης το συστημα μου δεν φαινεται να τα τρεχει και πολυ καλα. ειχα καποια κολληματακια. οχι συνεχεια βεβαια αλλα ειχα. γενικα οι απαιτησεις των vista σε hardware ποιες ειναι? οχι οι ελαχιστες αλλα οι προτινομενες.

παντως ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα και θελουμε πολυ προπονηση!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...