Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ta evala telika se diaforetiko partition spiti kai mporw na pw oti eimai polli ikanopoiimenos.. vrike kai drivers gia tin TV Card mou apo to windows update.

Fenetai den astieuontousan:

 

 

 

http://www.itwire.com.au/content/view/7246/52/

την κάρτα τηλεόρασης την βλέπει κανονικά το media center app?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

TO POIO? :lol:

 

em.. den eixa xrono na paixw mazi tous

thes na mou peis pws to anoigw to media centre?

den exw idea apo Vista extes itan i prwti mou "epafi" gia kanena misawro. den ixera ti na prwtoanoixw kai eipa na asxolithw mazi tou simera vrady pou tha paw spiti..

 

An den eixa douleia na kanw sto PC tha tou erixna format kai tha xrisimopoiousa ta Vista san kentriko OS alla variemai na xanakanw install ta programmata pou xriazomai kai den exw kai xrono..

 

Na se rwtisw mporeis na xereis an ta akoloutha programmata einai compatible me Vista?

 

Macromedia Fireworks 8

Macromedia Dreamweaver 8

Camtasia Studio 4

Cyberlink PowerDVD 7

Download Accelerator 8.1

Slysoft AnyDVD/CloneDVD

Microsoft Office 2003 (nai 2003 - agorasmeno den prokeitai na anavathmisw)

MobilEdit (programma paromio tou Oxygen gia kinita)

Nero 6.6.1.6 (nai to xerw einai palio alla to exw agorasmeno kai den thelw na to allaxw ektos kai an einai aparaitito)

Quicktime 7.1

Winamp 5.3

FlashFXP

 

Episis diafora mikroprogrammatakia einai pithanon na min ginontai install sta Vista? 'H yparxei backwards compatibility?

Apo codecs pws paei? XVID kai tetia den nomizw na kanoun provlima e? xrisimopoiw to setup pou eixa kai gia ta XP?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει στα Programs (απλά γράψε "media").

 

βέβαια πρέπει να έχεις τα Vista Home Premium ή Ultimate.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Demis, πάντως το RC2 τρέχει ΜΙΑ ΧΑΡΑ το Office 2003. Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το τρέχει το RTM?

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

τα Office 2003 παίζουν μια χαρά.

 

ακόμα και από την beta 2 (που έπεζαν καλύτερα και από τα 2007)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω κάποια πράγματα σχετικά με την δωρεάν προσφορά κάποιων καταστημάτων για τα Vista. Το έψαξα αρκετά λόγω αγοράς υπολογιστή.

 

Πρώτον, όσοι αγόρασαν WindowsXP μετά τις 26 Οκτωβρίου (σκέτο λειτουργικό ή πακέτο με υπολογιστή) δικαιούνται δωρεάν αναβάθμιση στα Vista. Δεν έχει διευκρινηστεί ακόμα ποια έκδοση θα πάρει ο καθένας και σε ποιες εκδόσεις αντιστοιχούν οι Home και Professional. Η διαδικασία λοιπόν έχει ως εξής: στέλνουμε το κουπόνι (που θα πρέπει πρώτα να έχουμε φροντίσει να προμηθετούμε απο την αντιπροσωπεία η απο'κει που αγοράσαμε τον υπολογιστή) και το στέλνουμε μαζί με την απόδειξη αγοράς (οπου και φαίνεται η ημερομηνία αγοράς) στην Microsoft. Η Microsoft έπειτα μας αποστέλλει ταχυδρομικώς το CD σε OEM μορφή και είναι ΜΟΝΟ για upgrade. Δηλαδή αν πάμε να το εγκαταστήσουμε σαν standalone λειτουργικό σε άδειο δίσκο, τρώμε πόρτα. Επίσης, όσοι θέλουν Ελληνικά, θα πρέπει να περιμένουν μιας και η Ελληνική έκδοση αναμένεται περίπου μετά απο 2-3 μήνες απο την αρχική κυκλοφορία.

 

Δεύτερον, όσον αφορά τα καταστήματα.. εδώ είναι και το σημαντικότερο. Μόνο το Πλαίσιο μέχρι στιγμής έχει εξασφαλίσει στρατηγική συνεργασία με τη Microsoft ωστε να δίνει απευθείας στους πελάτες το δωρεάν update. Αυτό είναι σημαντικό μιας και γλιτώνουμε χρόνο (η διαδικασία για αποστολή απευθείας απο τη Microsoft θα διαρκεί περίπου 1 βδομάδα, ίσως και παραπάνω) και χρήμα (χρεωνόμαστε κανονικότατα τα ταχυδρομικά έξοδα). Το Πλαίσιο δεν ξέρω ακριβώς τι έχει κάνει και τί είδους συνεργασία έκανε με τη Microsoft αλλά κατάφερε να εξασφαλίσει απευθείας διάθεση των Vista απο τα καταστήματα του.

 

Αυτα προέρχονται απο δικό μου άτομο μέσα στη Microsoft Hellas οπότε δεν είναι αερολογίες. Επίσης, έκανα έρευνα αγοράς και τα διαπίστωσα και μόνος μου. Ζήτησα λοιπόν εγγράφως απο τα καταστήματα Πλαίσιο, Multirama, eshop, Mediamarkt μια βεβαίωση οτι μόλις βγούν τα Vista, θα μου τα δώσουν δωρεάν και οι ίδιοι απο το κατάστημα τους. Οτι δηλαδή δεν χρειάζεται καμμία διαδικασία με την Microsoft. Στο Πλαίσιο μου την έδωσαν χωρίς πολλά πολλά και μάλιστα επίσημα και με faxaki στον χώρο μου. Στο Multirama μου τα μάσαγαν και μου είπαν θα με πάρουν τηλ, ακόμα με παίρνουν. Στο eshop μίλησα με αρκετά άτομα και οι μισοί μου έλεγαν άλλα και οι άλλοι μισοί άλλα.. καμμία σαφής απάντηση. Στο Mediamarkt, δεν ήξεραν καν τι έλεγα, μου είπαν οτι θα πρέπει να τα αγοράσω κανονικα και οτι η Microsoft δεν δίνει Windows δωρεάν.

 

Αυτα εν ολίγοις, ελπίζω να βοηθησα κάποιους που έχουν απορίες γύρω απο το θέμα.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει στα Programs (απλά γράψε "media").

 

βέβαια πρέπει να έχεις τα Vista Home Premium ή Ultimate.

 

oxi to media center den vriskei to TV tuner pou egkatastathike KANONIKA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι αυτο που ρωταω εχει αναφερθει και πιο πριν αλλα δεν το βρηκα.Κατεβαζω τα Vista και καπου ειδα οτι αναλογα με το serial δουλευουν οι εκδωσεις που εχει.Ισχυει αυτο?Αν ναι μπορει καποιος να μου στειλει με pm ενα serial για την Ultimate?Ευχαριστω:)
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Mporeis na to kaneis install kai xwris na valeis serial kai se rwtaei pio edition theleis na kaneis install :)

 

mia erwtisi: pws mporw na mikranw ta icons sto desktop ? einai terastia

Link to comment
Share on other sites

Mporeis na to kaneis install kai xwris na valeis serial kai se rwtaei pio edition theleis na kaneis install :)

 

mia erwtisi: pws mporw na mikranw ta icons sto desktop ? einai terastia

 

Kαι εγω την ιδια απορεια εχω,αλλα απ οτι φενεται δεν γινεται γιατι μαλλον ειναι απο το aero ετσι.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ -> view -> classic icons

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Mporeis na to kaneis install kai xwris na valeis serial kai se rwtaei pio edition theleis na kaneis install :)

 

Ναι αλλα αν δεν βαλω serial δεν θα κλειδωσουν καποια στιγμη?

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

se 30 meres nai

 

alla yparxei mia entoli pou sou dinei akoma 30 meres apo tin imera pou tha tin valeis sto RUN

 

kai mporeis na tin 3anavaleis, diladi exeis 90 meres

 

arketos xronos gia na vrethei pio kalo ***** apo ta alla pou kykloforoun!

(opws ena serial maker)

 

 

gia ta icons nai doulepse i pio panw lysi.

episis mporeite na kanete auto:

 

Hold ctrl button, scroll mouse wheel down

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συμβίωση αρκετών ημερών, κι εγώ μπορώ να βεβαιώσω ότι είναι ΟΚ. Σ' εμένα δεν κώλησαν ποτέ, παρότι δοκίμασα ... τα πάντα. Μάλιστα, σκέφτομαι να ξαναστίσω ολόκληρο το PC μου πάνω τους ...

 

Τα μόνα προβλήματα που αντιμετώπισα είναι driver για την Creative Web Cam Notebook και driver για την Terratec Synergy TV600. Κατά τα άλλα όλα καλά και για τους drivers είμαι σίγουρος ότι σύντομα όλοι οι κατασκευαστές θα βγάλουν ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Eimai etoimos na kanw format.

 

Alla exw to e3is provlima.

 

Ston disko C exw ta XP. Ston D ta Vista

Mpenw me XP gia na kanw delete ta vista folders apo ton D kai den me afinei.

O skopos mou einai na katharisw ola ta Vista folders apo ton D kai na formarw ton C gia na valw Vista ston C

 

Ti simvouleuete na kanw?

Yparxei tropos na kane uninstall ta Vista???

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις αρχεία που θες να κρατήσεις κάμε φορμάτ τον D.

 

μετά βάλε το cd των vista και κάμε clean installation @ C (θα τον φορμάρει σε NTFS).

 

αν πάλι έχεις αρχεία, όταν κάμεις φορμάτ τον D πέρασέ τα εκεί. θα είναι 100% ασφαλή.

 

αν δεν σε αφήνει να κάμεις φορμάτ τον D από τα XP @ C, βάλε το cd τον Vista και πάτα να κάμει clean install στον D (θα τον φορμάρει σε NTFS), αλλά όταν το κάμει αυτό μην προχωρίσεις την εγκατάσταση ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις αρχεία που θες να κρατήσεις κάμε φορμάτ τον D.

 

μετά βάλε το cd των vista και κάμε clean installation @ C (θα τον φορμάρει σε NTFS).

 

αν πάλι έχεις αρχεία, όταν κάμεις φορμάτ τον D πέρασέ τα εκεί. θα είναι 100% ασφαλή.

 

αν δεν σε αφήνει να κάμεις φορμάτ τον D από τα XP @ C, βάλε το cd τον Vista και πάτα να κάμει clean install στον D (θα τον φορμάρει σε NTFS), αλλά όταν το κάμει αυτό μην προχωρίσεις την εγκατάσταση ;)

 

Done, I am visting as im typing :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απ'οτι βλεπω καποιοι εχετε προβλημα με drivers εχω να σας προτεινω κατι που δουλεψε οταν ειχα μεσα την RC2.Αν εχετε και τα XP σε καποιο partition μπορειε να παρετε απο εκει τους drivers για τις συσκευες που δεν βρισκεται.Εγω τουλαχιστον την καρτα ηχου μου ετσι τη δουλεψα:D
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παρατήρησα ένα πρόβλημα το οποίο είναι ... τουλάχιστον περίεργο ! Τα Vista έχουν χάσει το drive της εγκατάστασης !!!

 

Τα έκανα Install από το πρώτο μου DVD (DVD-R της Toshiba) το οποίο και δεν βλέπουν πια !

 

Καμοία ιδέα ???

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω κάποια πράγματα σχετικά με την δωρεάν προσφορά κάποιων καταστημάτων για τα Vista. Το έψαξα αρκετά λόγω αγοράς υπολογιστή.

 

Πρώτον, όσοι αγόρασαν WindowsXP μετά τις 26 Οκτωβρίου (σκέτο λειτουργικό ή πακέτο με υπολογιστή) δικαιούνται δωρεάν αναβάθμιση στα Vista. Δεν έχει διευκρινηστεί ακόμα ποια έκδοση θα πάρει ο καθένας και σε ποιες εκδόσεις αντιστοιχούν οι Home και Professional. Η διαδικασία λοιπόν έχει ως εξής: στέλνουμε το κουπόνι (που θα πρέπει πρώτα να έχουμε φροντίσει να προμηθετούμε απο την αντιπροσωπεία η απο'κει που αγοράσαμε τον υπολογιστή) και το στέλνουμε μαζί με την απόδειξη αγοράς (οπου και φαίνεται η ημερομηνία αγοράς) στην Microsoft. Η Microsoft έπειτα μας αποστέλλει ταχυδρομικώς το CD σε OEM μορφή και είναι ΜΟΝΟ για upgrade. Δηλαδή αν πάμε να το εγκαταστήσουμε σαν standalone λειτουργικό σε άδειο δίσκο, τρώμε πόρτα. Επίσης, όσοι θέλουν Ελληνικά, θα πρέπει να περιμένουν μιας και η Ελληνική έκδοση αναμένεται περίπου μετά απο 2-3 μήνες απο την αρχική κυκλοφορία.

 

Δεύτερον, όσον αφορά τα καταστήματα.. εδώ είναι και το σημαντικότερο. Μόνο το Πλαίσιο μέχρι στιγμής έχει εξασφαλίσει στρατηγική συνεργασία με τη Microsoft ωστε να δίνει απευθείας στους πελάτες το δωρεάν update. Αυτό είναι σημαντικό μιας και γλιτώνουμε χρόνο (η διαδικασία για αποστολή απευθείας απο τη Microsoft θα διαρκεί περίπου 1 βδομάδα, ίσως και παραπάνω) και χρήμα (χρεωνόμαστε κανονικότατα τα ταχυδρομικά έξοδα). Το Πλαίσιο δεν ξέρω ακριβώς τι έχει κάνει και τί είδους συνεργασία έκανε με τη Microsoft αλλά κατάφερε να εξασφαλίσει απευθείας διάθεση των Vista απο τα καταστήματα του.

 

Αυτα προέρχονται απο δικό μου άτομο μέσα στη Microsoft Hellas οπότε δεν είναι αερολογίες. Επίσης, έκανα έρευνα αγοράς και τα διαπίστωσα και μόνος μου. Ζήτησα λοιπόν εγγράφως απο τα καταστήματα Πλαίσιο, Multirama, eshop, Mediamarkt μια βεβαίωση οτι μόλις βγούν τα Vista, θα μου τα δώσουν δωρεάν και οι ίδιοι απο το κατάστημα τους. Οτι δηλαδή δεν χρειάζεται καμμία διαδικασία με την Microsoft. Στο Πλαίσιο μου την έδωσαν χωρίς πολλά πολλά και μάλιστα επίσημα και με faxaki στον χώρο μου. Στο Multirama μου τα μάσαγαν και μου είπαν θα με πάρουν τηλ, ακόμα με παίρνουν. Στο eshop μίλησα με αρκετά άτομα και οι μισοί μου έλεγαν άλλα και οι άλλοι μισοί άλλα.. καμμία σαφής απάντηση. Στο Mediamarkt, δεν ήξεραν καν τι έλεγα, μου είπαν οτι θα πρέπει να τα αγοράσω κανονικα και οτι η Microsoft δεν δίνει Windows δωρεάν.

 

Αυτα εν ολίγοις, ελπίζω να βοηθησα κάποιους που έχουν απορίες γύρω απο το θέμα.

 

Πολυ σημαντικό αυτό το κείμενο, γιατι είχα κ εγώ τη ίδια απορία. Τελικά όμως ακόμα δεν έχει διευκρινηστεί ποια έκδοση των Vista δικαιούνται όσοι αγοράζουν καινούργιο μηχάνημα. Κάτι μου λέει όμως οτι θα πάρουν την πιο φτηνή :-(

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, όσοι αγόρασαν WindowsXP μετά τις 26 Οκτωβρίου (σκέτο λειτουργικό ή πακέτο με υπολογιστή) δικαιούνται δωρεάν αναβάθμιση στα Vista. Δεν έχει διευκρινηστεί ακόμα ποια έκδοση θα πάρει ο καθένας και σε ποιες εκδόσεις αντιστοιχούν οι Home και Professional. Η διαδικασία λοιπόν έχει ως εξής: στέλνουμε το κουπόνι (που θα πρέπει πρώτα να έχουμε φροντίσει να προμηθετούμε απο την αντιπροσωπεία η απο'κει που αγοράσαμε τον υπολογιστή) και το στέλνουμε μαζί με την απόδειξη αγοράς (οπου και φαίνεται η ημερομηνία αγοράς) στην Microsoft. Η Microsoft έπειτα μας αποστέλλει ταχυδρομικώς το CD σε OEM μορφή και είναι ΜΟΝΟ για upgrade. Δηλαδή αν πάμε να το εγκαταστήσουμε σαν standalone λειτουργικό σε άδειο δίσκο, τρώμε πόρτα. Επίσης, όσοι θέλουν Ελληνικά, θα πρέπει να περιμένουν μιας και η Ελληνική έκδοση αναμένεται περίπου μετά απο 2-3 μήνες απο την αρχική κυκλοφορία.

 

αυτά έχουν απαντηθεί και έχουν γίνει γνωστές ποιες εκδόσεις αντιστοιχούν και που. τα έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα...

 

Υ.Γ. μην ρωτάτε τώρα τα μαγαζιά... ΔΕΝ ξέρουν και με το δίκαιο τους. όταν φέρουν τα Vista στο ράφι θα μάθουν. (Ελλαδιστάν)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αυτά έχουν απαντηθεί και έχουν γίνει γνωστές ποιες εκδόσεις αντιστοιχούν και που. τα έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα...

 

Υ.Γ. μην ρωτάτε τώρα τα μαγαζιά... ΔΕΝ ξέρουν και με το δίκαιο τους. όταν φέρουν τα Vista στο ράφι θα μάθουν. (Ελλαδιστάν)

Ένα είναι αυτό. Και το δεύτερο είναι, Angeldust, να μην μπερδεύεις τον κόσμο για κομμάτια του post σου που δεν είναι διασταυρωμένα.

 

"Δηλαδή αν πάμε να το εγκαταστήσουμε σαν standalone λειτουργικό σε άδειο δίσκο, τρώμε πόρτα."

 

Δεν τρως ΚΑΜΙΑ πόρτα. Απλώς θα σου ζητήσει το CD των XP ΑΠΛΩΣ για μια επιβεβαίωση ότι Υπάρχει.

Ο Alexkass έχει δίκιο, είναι πράγματα που αναφέρθηκαν κ από τους 2 μας σε προηγούμενες σελίδες/ημέρες.

 

* Για τον φίλο που ρώτησε για το Nero, παίζει καλά ΜΟΝΟ η καινούρια έκδοση 7.5 Premium.

 

* Η λύση του Right Click - View- (Select other View) στο Desktop είναι το πρώτο που έπρεπε να σκεφθείτε, ιδίως για όσους "το έψαξαν αλλά δεν το βρήκαν με τίποτα μετά από 2 ώρες" (το διάβασα κι αυτό τρομάρα μου σε άλλο forum). Και δεν είναι θέμα aero, και χωρίς aero έτσι είναι πλέον η κανονική προβολή. Well done Demis που σκέφτηκε και το κόλπο που παίζει για την αλλαγή μεγέθους γενικώς (σε Internet Explorer κλπ) με το πλήκτρο Ctrl. Εμένα ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό (...το Ποιό?) :p

 

* Προσοχή για την ώρα σε drivers των TV Tuners, Webcams, VGA cards. Είναι με απλά λόγια -απαράδεκτοι-, για την ώρα. Ιδίως το Media Center δεν υποστρηρίζει και καμιά κάρτα της προκοπής για TV, οπότε είμαι σίγουρος ότι αργότερα θα τις προσθέσουν. Ιδίως για τις κάρτες Ήχου εξαιρουμένων των Audigy 2 και κάποιων παρόμοιων που έχουν (λειτουργούντες) Beta Drivers, να είστε σίγουροι ότι και με τους drivers των XP θα παίξουν κανονικά, παρ' όλο που είναι τραγικό απλές κάρτες ήχου (τύπου internal Mobo Creative SB's Live-24bit και Audigy 2 SE στις MSI K8N Diamond και K8N Diamond Plus και Πόοοσες άλλες) να μην τις βλέπουν αυτόματα.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...