Jump to content

Πανελλήνιες 2005


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (16 Σεπ. 2004 , 15:41)

 

Παιδιά σήμερα ήρθαν τα χαρτιά στο δικό μου σχολείο. Θα πάω να τα πάρω αύριο γιατί σήμερα ξύπνησα στις 14:30 (!). Μου το είπε μια φίλη μου που τα πήρε σήμερα. Γράφουν και σειρά εισαγωγής. Η συγκεκριμένη πέρασε 4η (!) Κοινωνιολογία Παντείου και της έλεγα ότι είναι πολύ καλό και μαμάτο που πέρασε με τέτοια σειρά και δεν το καταλάβαινε!

Ασχετό, ρε παιδιά μήπως ταξιδεύει κανεις σας συχνα με τρένο; Θέλω να πάω Θεσ/νικη με τρένο για να κάνω την εγγραφη επειδή είναι φθηνο μέσο αλλά δεν ξέρω ούτε που είναι ο σταθμός ούτε πως να κλείσω εισητήρια! Any help?

 

 

Στους Ολυμπιακούς έκανα με τρένο την επιστροφή στην Θεσσαλονίκη. Το εισητήριο θα το αγοράσεις από τον Σταθμό Λαρίσης. Πάρε Intercity 33 ευρώ για απλό εισητήριο Β΄ θέσης. Για μετ' επιστροφής δεν γνωρίζω. Θα φτάσεις μετά από πεντέμιση ώρες στην πόλη μας, στο Ν. Σ. Σταθμό Θεσσαλονίκης. Εκεί είναι το τέρμα πολλών λεοφορείων που περνούν από το Πανεπιστήμιο μπροστά. Μπορείς να πάρεις το 10, το 14 και άλλα αν δεν κάνω λάθος... Εύκολη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για Θεσσαλονική παίρνεις το τραίνο από Σταθμό Λαρίσης... Μπορείς να πας με Β5 (στο τέρμα κατεβαίνεις), μετρό (Στ. Λαρίσης) και νομίζω και προαστιακό... εισητήρια δεν ξέρω από που αλλού μπορείς να πάρεις... ούτε τιμές θυμάμαι γιατί έχω να πάω με τραίνο πολύ καιρό.. πάντως κοντά στις 6 ώρες νομίζω κάνει.

στο δικό μου σχολείο θα τα έχουν την Δευτέρα... εγώ πέρασα 148 ΗΜΜΥ ΕΜΠ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (16 Σεπ. 2004 , 16:39)

 

Στους Ολυμπιακούς έκανα με τρένο την επιστροφή στην Θεσσαλονίκη. Το εισητήριο θα το αγοράσεις από τον Σταθμό Λαρίσης. Πάρε Intercity 33 ευρώ για απλό εισητήριο Β΄ θέσης. Για μετ' επιστροφής δεν γνωρίζω. Θα φτάσεις μετά από πεντέμιση ώρες στην πόλη μας, στο Ν. Σ. Σταθμό Θεσσαλονίκης. Εκεί είναι το τέρμα πολλών λεοφορείων που περνούν από το Πανεπιστήμιο μπροστά. Μπορείς να πάρεις το 10, το 14 και άλλα αν δεν κάνω λάθος... Εύκολη περίπτωση.

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

1. Γιατί να πάρω το Intercity; Μπήκα στο site του ΟΣΕ κ έλεγε ότι με το κανονικό τρένο η Β'Θεση κοστίζει μόλις 14,10 ευρώ. Αμα είναι 33 γιατι να μην πάρω πλοιο που είναι κ πιο ευρύχωρο;

2. Δεν θα πρέπει να κάνω κράτηση για τα εισητήρια;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (16 Σεπ. 2004 , 16:45)

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

1. Γιατί να πάρω το Intercity; Μπήκα στο site του ΟΣΕ κ έλεγε ότι με το κανονικό τρένο η Β'Θεση κοστίζει μόλις 14,10 ευρώ. Αμα είναι 33 γιατι να μην πάρω πλοιο που είναι κ πιο ευρύχωρο;

2. Δεν θα πρέπει να κάνω κράτηση για τα εισητήρια;

 

 

1. Γιατί αν δεν πάρεις Intercity, θα χάσεις την προθεσμία των εγγραφών, όπως επίσης αν πας με πλοίο :lol:

2. Όχι, εμείς τουλάχιστον δεν χρειάστηκε από Θεσσαλονίκη που τα πήραμε. Και την ημέρα που αποφασίσεις να έρθεις, μπορείς να αγοράσεις εισητήρια. Αρκεί να έχει. Συμβουλή μου είναι να αγοράσεις από πριν, κατέβα μια βόλτα αύριο πχ... Πάντως επί Ο.Α. βρήκαμε μια μέρα πριν τα χρησιμοποιήσουμε και μάλιστα 6 μαζί, οπότε σίγουρα θα βρεις, αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (16 Σεπ. 2004 , 16:49)

 

1. Γιατί αν δεν πάρεις Intercity, θα χάσεις την προθεσμία των εγγραφών, όπως επίσης αν πας με πλοίο :lol:

2. Όχι, εμείς τουλάχιστον δεν χρειάστηκε από Θεσσαλονίκη που τα πήραμε. Και την ημέρα που αποφασίσεις να έρθεις, μπορείς να αγοράσεις εισητήρια. Αρκεί να έχει. Συμβουλή μου είναι να αγοράσεις από πριν, κατέβα μια βόλτα αύριο πχ... Πάντως επί Ο.Α. βρήκαμε μια μέρα πριν τα χρησιμοποιήσουμε και μάλιστα 6 μαζί, οπότε σίγουρα θα βρεις, αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου.

 

 

Οι εγγραφές είναι 20-30/9! Οπότε και με τα πόδια να πήγαινα δεν θα την έχανα την προθεσμία! Επίσης και το τρένο αυτό που έλεγε στο σαιτ του ΟΣΕ 5μιση ώρες κάνει περίπου να φτάσει. Εμένα με νοιάζει να βρώ κάτι φτηνό γιατι το πληρώνω απο την τσέπη μου. Κι ας ταλαιπωρηθώ, δεν με νοιάζει... Για το ΚΤΕΛ ξέρεις τπτ; (τιμές, πόση ώρα κάνει κλπ); Επίσης δεν μου λες, το πάσο το παίρνεις τη μέρα που θα κάνεις την εγγραφή ή πιο μετά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους πέρασαν ΑΣΟΕΕ (Οικονομικό Πανεπιστήμιο) οι εγγραφές αρχίζουν από Δευτέρα.

Δείτε συγκεκριμένα ποιά ημέρα γράφεστε στο site της ΠΑΣΠ: http://www.paspasoee.gr.

Eπίσης για όσους πέρασαν στο ΔΕΤ (Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας) την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου θα γίνει ειδική ενημερωτική εκδήλωση για τους πρωτοετείς φοιτητές.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (16 Σεπ. 2004 , 16:55)

 

Οι εγγραφές είναι 20-30/9! Οπότε και με τα πόδια να πήγαινα δεν θα την έχανα την προθεσμία! Επίσης και το τρένο αυτό που έλεγε στο σαιτ του ΟΣΕ 5μιση ώρες κάνει περίπου να φτάσει. Εμένα με νοιάζει να βρώ κάτι φτηνό γιατι το πληρώνω απο την τσέπη μου. Κι ας ταλαιπωρηθώ, δεν με νοιάζει... Για το ΚΤΕΛ ξέρεις τπτ; (τιμές, πόση ώρα κάνει κλπ); Επίσης δεν μου λες, το πάσο το παίρνεις τη μέρα που θα κάνεις την εγγραφή ή πιο μετά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

 

Για το πάσο δεν ξέρω, ας μας πει κάποιος που έχει έγγραφεί σε προηγούμενες χρονιές.

Όταν λέω 5,5 ώρες αναφέρομαι στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ που κάνει το τρένο, όχι στις μούφες που λέει ο Ο.Σ.Ε. Το ΚΤΕΛ είναι 29 ευρώ και κάνει πάνω από έξι ώρες, αν το πατάει ο οδηγός, γιατί μια φορά έκανε 7. Με ΚΤΕΛ κατεβήκαμε ΑΘΗΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (16 Σεπ. 2004 , 17:04)

 

Για το πάσο δεν ξέρω, ας μας πει κάποιος που έχει έγγραφεί σε προηγούμενες χρονιές.

Όταν λέω 5,5 ώρες αναφέρομαι στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ που κάνει το τρένο, όχι στις μούφες που λέει ο Ο.Σ.Ε. Το ΚΤΕΛ είναι 29 ευρώ και κάνει πάνω από έξι ώρες, αν το πατάει ο οδηγός, γιατί μια φορά έκανε 7. Με ΚΤΕΛ κατεβήκαμε ΑΘΗΝΑ.

 

 

Δηλάδη αυτό των 14 ευρώ κανονικά πόσες ώρες κάνει; Ρε συ πολλά είναι 29 ευρώ για ΚΤΕΛ!! Δεδομένης της ταλαιπωρίας που υφίστασαι θα έπρεπε να είναι πολυ φθηνότερα!

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα τραίνο... και πιο γρήγορο και πιο εύκολα προσβάσιμος ο Σταθμός... για ΚΤΕΛ νομίζω πρέπει να τρέχεις στην Λιοσσίων στις τρεις γέφυρες..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (16 Σεπ. 2004 , 17:07)

 

Δηλάδη αυτό των 14 ευρώ κανονικά πόσες ώρες κάνει; Ρε συ πολλά είναι 29 ευρώ για ΚΤΕΛ!! Δεδομένης της ταλαιπωρίας που υφίστασαι θα έπρεπε να είναι πολυ φθηνότερα!

 

 

Εμ, έτσι είναι δυστυχώς. Για 4 ευρώ διαφορά καρασυμφέρει τρένο. Είθε να πράξεις το ορθό :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (16 Σεπ. 2004 , 17:11)

 

Εμ, έτσι είναι δυστυχώς. Για 4 ευρώ διαφορά καρασυμφέρει τρένο. Είθε να πράξεις το ορθό :D

 

 

Αν είναι έτσι μάλλον θα πάρω τρένο. Αλλά θα ψάξω λίγο περισσότερο αυτό με τα 14 ευρώ κι ας κάνει πολλή ώρα να φτάσει. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

EDIT: Μόλις πήρα τηλέφωνο την υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών ΟΣΕ (1110) και μου είπανε ότι όντως η Β'Θέση κάνει 14,10 στο απλό τρένο και 20,80 στο Intercity. Το απλό λένε ότι κάνει 6 ώρες να φτάσει. Τώρα πόσο κάνει στ'αλήθεια... Θα το διαπιστώσω τη Δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Στη σχολή που πέρασα χωρίζουν τις εγγραφές αλφαβητικά και με βάση το πρώτο γράμμα του επιθέτου μου θα πάω να γραφτώ στις 27 Σεπτεμβρίου..

 

Ενδεχομένως να συμβαίνει και σε άλλα τμήματα!

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Που πέρασες;

Α και χρόνια πολλά! :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρεις πλοίο οπως λες, να ξερεις δεν εχει απευθειας αθ- θεσ\νικη, αλλά με ενδιάμεσες στάσεις, και κάνει 24 ωρες!δεν νομιζω να ενδιαφερεσαι εκτος κ αν εισαι μαζωχας ή σε ενδιαφέρει να κάνεις τουρ τα νησιά του Β. Αιγαίου! χι χι!

Από κει κ πέρα intercity και προτίμησε το νύχτα ώστε να μην πάρεις χαμπάρι πότε θα φτάσεις άμα ρίξεις έναν υπνάκο! :) με το που βγεις πάρε το 10 λεωφορείο κ θα σε περάσει μπροστά από το πανεπ.Μετα καλή επιτυχία!

Ελπίζω να βοήθησα!

όσο για το πάσο όλα τα αει στο δίνουν με την εγγραφή... Σε κάποια τει όμως ξέρω από φίλους ότι αν εχεις περασει β εξαμηνο δεν στο δίνουν το σεπτεμβρη αλλα το γενάρη που θα ξαναπας!(αυτό ίσως κ να΄χει αλλάξει από το 2002 που μπήκαμε εμείς )

 

Οποιαδήποτε απορία pm me!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (16 Σεπ. 2004 , 19:21)

 

Που πέρασες;

Α και χρόνια πολλά! :)

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :) :happy:

 

Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας.

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (17 Σεπ. 2004 , 01:16)

 

Χρόνια πολλά κι απο μένα emufear!!! Άντε βρε ενηλικιώθηκες κ εσύ!

 

 

Ευχαριστώ πολύ Michelle! :) Και τι κατάλαβα; :o

Μόνο η άδεια οδήγησης με παρηγορεί κάπως... :rolleyes:

 

Άκουσα την εξής ιστορία:

 

Ένας γνωστός πέρασε πληροφορική πειραία και είχε γραφτεί σε μια ομάδα χόκευ :blink: η οποία πήρε το πανελλήνιο πρωτάθλημα και λέει ότι έκανε αίτηση με μεγάλες πιθανότητες για μεταγραφή στη σχολή μου χάρη στην ομάδα στην οποία δεν πάταγε ποτέ. Απλά μία φορά κατέβηκε σε αγώνα αναπληρωματικός! Γίνεται κάτι τέτοιο; Αν ναι έλεος! :(

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emufear (17 Σεπ. 2004 , 01:24)

 

Άκουσα την εξής ιστορία:

 

Ένας γνωστός πέρασε πληροφορική πειραία και είχε γραφτεί σε μια ομάδα χόκευ :blink: η οποία πήρε το πανελλήνιο πρωτάθλημα και λέει ότι έκανε αίτηση με μεγάλες πιθανότητες για μεταγραφή στη σχολή μου χάρη στην ομάδα στην οποία δεν πάταγε ποτέ. Απλά μία φορά κατέβηκε σε αγώνα αναπληρωματικός! Γίνεται κάτι τέτοιο; Αν ναι έλεος! :(

 

 

Δε νομίζω. Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις του ΥΠΕΠΘ που λένε ότι αυτοί που έχουν πάρει διακρίσεις σε διαγωνισμούς σκάκιου, μαθηματικών, φυσικής, χημείας κλπ καθώς και σε αθλητικές διοργανώσεις μπαίνουν σε οποια σχολή θέλουν αλλά αυτό νομίζω ισχύει για διακρίσεις σε επίπεδο παγκοσμιο, ευρωπαικο, βαλκανίων κλπ όχι σε πανελλήνιες διακρίσεις. Αν είναι έτσι ρε συ να κάνω κ εγώ μια αιτηση να μπω ΗΜΜΥ ΕΜΠ!! (αν κ δεν είμαι σίγουρη οτι πλεον θα το ήθελα)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είμαι σίγουρος ότι υπάρχει μοριοδότηση και για πανελλήνιες διακρίσεις... Απλά ρωτάω αν γίνεται το συγκεκριμένο!

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emufear (17 Σεπ. 2004 , 01:42)

 

Κι όμως είμαι σίγουρος ότι υπάρχει μοριοδότηση και για πανελλήνιες διακρίσεις... Απλά ρωτάω αν γίνεται το συγκεκριμένο!

 

 

Αν υπάρχει μοριοδότηση για πανελλήνιες διακρίσεις τότε μάλλον γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από Πειραιά σε Αθήνα με τι δικαιολογία και τι κόλπο είναι αυτό με το χόκευ; Σαν πόσες ομάδες δηλαδή να έχει στην Ελλάδα χόκευ;

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα 10% του μέγιστου αριθμού μορίων αν βγεις πρώτος σε πανελλήνιους. Δλδ άμα είναι max ta 10.000 μόρια έχεις ότι βγάλεις +1.000. Τουλάχιστον έτσι γινόταν παλιότερα, το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί τη χρονιά που τελείωνα εγώ πήραμε πανελλήνιο στο handball και οι καλοί μαθητές που ήταν στην ομάδα έβγαζαν πχ 6500 μόρια με μέγιστο το 6.000 :p

 

Aν βγεις στην 4άδα του πανευρωπαικού μπαίνεις όπου θέλεις. Εμείς είχαμε βγει 7οι :(

 

Michelle από σιδηρορομικό σταθμό είτε 10, είτε 11, είτε 2 (το λεγόμενο express, σφαίρα πάει :p) πάρεις κατεβαίνεις στάση ΑΧΕΠΑ και το πολυτεχνείο είναι ακριβώς απέναντι. Με κλειστά μάτια το βρίσκεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...