Jump to content

Τι μπύρα πίνετε;


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο σου χρέωσαν την Erdinger και πόσο τη Murphy's; Πόσο είχαν του περιπτέρου;

4-5 ευρω ειχαν, τοσο και του περιπτερου

ηπια μακ φαρλαντ προχθες! τελικα αξιζει αυτη η μπυρα :D την εχω για εναλλακτικη. εκει που πηγα δεν υπηρχε γκινες :(

 

αν βρεις ποτε δοκιμασε και το βαρελι, ακομα καλυτερο ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για ποια μιλας pgetsopoulos? μακ ή γκινες?

 

σ/κ θα κανονισω να παω σε μπυραρια!

ειχα παει πριν καιρο, αλλα δεν εκατσα, κυριως καθως απαγορευοταν το καπνισμα και οι τιμες ηταν τσιμπημενες (μιλαω για αμστελ-πρασινη. ειχαν ιδιες και λιιιιιγο φθηνοτερες τιμες απο τις "περιεργες").

ειχα διαβασει στον καταλογο για μια μπυρα μου εχει σχεση με βουντου και οτι προερχεται απο τις κορυφες ενος βουνου και κατι τετοια. μου ειχε κανει εντυπωση η ιστορια! αν παω θα την δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

για ποια μιλας pgetsopoulos? μακ ή γκινες?

 

mcfarland :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι η μπυραρια με βαλκανικες μπυρες? ανοιξε τωρα τελευταια (κανα μηνα-2μηνο)?

 

Ναι. Χαλάστηκα πολύ που η κάθε μπύρα δεν είχε το ποτήρι της...

Link to comment
Share on other sites

Ηπια την Kozel σε βαρέλι. Οπως έγραψα πριν στο μπουκάλι μου αρέσει καλύτερα. Μπορεί να είχαν καιρό το βαρέλι, τι να πω...Είναι μια με 24% αλκοόλ, δεν θυμάμαι πως λέγεται...Μπες beer.gr και δες κριτικές...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχουν Ελληνικά ονόματα ή να υπάρχει στην Ελλάδα η εταιρεία κατασκευής/παρασκευής των ανωτέρων προϊόντων ζύθου, αλλά ξέρεις σίγουρα ότι οι μετοχές των εταιρειών αυτών ανήκουν σε πρόσωπα που ζουν και δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα; ΄Η μήπως ανήκουν σε ξένους, οπότε πάλι τα λεφτά φεύγουν;;;;;

 

Καλησπέρα αυτό που ξέρω και φαντάζομαι όλοι είναι ότι τουλάχιστον οι ΑΜΣΤΕΛ, ΗΕΙΝΕΚΕΝ, ΚΡΑΦΤ και ΑΛΦΑ είναι ελληνικότατες αφού το κριθάρι είναι ελληνικό και η παραγωγή-εμφιάλωση γίνεται στην Ελλάδα σε τρία εργοστάσια αν δεν κάνω λάθος. Όσο για τρίτα και τέταρτα συμφέροντα δεν το ψάχνω διότι αυτό που πρέπει , κατά την γνώμη μου, να μας ενδιαφέρει είναι να κρατηθούν και να αυξηθούν θέσεις εργασίας.

 

Η amstel και η Heineken ειναι Ολλανδικες μαρκες.Απλως η Αθηναϊκη ζυθοποιια εχει αγορασει τα δικαιωματα και παραγει τις συγκεκρειμενες μπυρες στην Ελλαδα.Ενα μερος των κερδων απο τις πωλησεις παει και στην Αθηναϊκη ζυθοποιια και τα υπολοιπα στις ξενες εταιρειες.Οι μπυρες ναι μεν ειναι made in greece αλλα παραγονται υπο τον ελενχο των Ολλανδικων εταιρειων.Η Μυθος και η Αλφα αντιθετα, ειναι 100% Ελληνικες.

 

ειλικρινά μένω άφωνος, αν είναι εύκολο ας στοιχειοθετούμε αυτά που γράφουμε, δεν είναι ντροπή. Σας παραθέτω μερικά στοιχεία που βρήκα για αυτά που είπα νωρίτερα.

 

http://www.all4beer.com/a4b/index.php?option=com_content&task=view&id=208&Itemid=93

http://www.pbs.gr/cms/?q=node/600

http://www.tsepelasmedia.gr/index.cfm?action=details&id=10486

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά μένω άφωνος, αν είναι εύκολο ας στοιχειοθετούμε αυτά που γράφουμε, δεν είναι ντροπή. Σας παραθέτω μερικά στοιχεία που βρήκα για αυτά που είπα νωρίτερα.

 

http://www.all4beer.com/a4b/index.php?option=com_content&task=view&id=208&Itemid=93

http://www.pbs.gr/cms/?q=node/600

http://www.tsepelasmedia.gr/index.cfm?action=details&id=10486

 

μα δεν ειπε οτι φτιαχνονται εξω το παιδι... η αμστελ οπως και η heineken ειναι ξενες μαρκες, οπως η κοκα κολα που την φτιαχνει η 3Ε, δεν σημαινει οτι ειναι ελληνικη...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα που θα πας...προτεινω να πιεις μια αγαπημενη μου μπυρα την Duvel και θα πεις να στην σερβιρει καποιος που ξερει να την βαζει στο ειδικο ποτηρι.:)

 

Ωραία επιλογή, φίλος!

Δοκίμασα απόψε το απόγευμα Duvel, καίτοι δεν φαίνεται να έχει πολύ ψηλό %vol , νομίζω ότι είναι λίγο κάπως βαριά.......αλλά Nice choice!

+1!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για κάποιες από τις καλύτερες μπυραρίες των Αθηνών......

 

http://www.in2life.gr/delight/goingout/articles/198510/article.aspx?m=17

 

για ρίξ'τε μια ματιά....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για κάποιες από τις καλύτερες μπυραρίες των Αθηνών......

 

http://www.in2life.gr/delight/goingout/articles/198510/article.aspx?m=17

 

για ρίξ'τε μια ματιά....

Θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες μπυραρίες από αυτές. Το άρθρο είναι λίγο αναξιόπιστο πιστεύω, δεν έχει κριτικές με βάση τη γεύση, το σημείο προσβασιμότητας, την ποικιλία από μπύρες, τις τιμές, το περιβάλλον κλπ.

Θεωρώ πολύ πιο αντικειμενικά τα forum και το athensmenu όπου γράφουν τις κριτικές τους πολύ περισσότεροι άνθρωποι.

 

Αν είναι να την πιείτε καλό θα ήταν να αφήσετε το αμάξι στο σπίτι γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως θα καταλήξετε στο αυτόφωρο για υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ ακόμη και με ένα ποτήρι.

 

Έφθασε η πιο δυνατή μπύρα στον κόσμο: αρκεί μόνο μία γουλιά για να χτυπήσει η συσκευή του αλκοτέστ «κόκκινο». Πρόκειται για τη Sink the Bismarck (Βυθίσατε το Μπίσμαρκ), της σκοτσέζικης ζυθοποιίας BrewDog και απευθύνεται μόνο σε γερούς πότες καθώς έχει 41% περιεκτικότητα σε αλκοόλ.

Η τιμή της; Μάλλον τσουχτερή, αφού το μπουκάλι των 33ml κοστίζει περίπου 65 ευρώ! Περιέχει τετραπλάσιο λυκίσκο και διαθέτει τετραπλάσια πικράδα από τις κοινές μπύρες ενώ έχει καταψυχθεί τέσσερις φορές ώστε να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα σε αλκοόλ. Επειδή πρέπει να καταναλώνεται με μέτρο οι παρασκευαστές της φρόντισαν να την «εφοδιάσουν» με ειδικό καπάκι που ξανακλείνει ενώ ήδη διατίθεται σε μία παμπ στο Μπέρμινγκχαμ της Βρετανίας.

Μόλις 50ml από μία μπύρα με τόσο υψηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ ισοδυναμούν με δύο ποτήρια κρασί. «Πρόκειται για μία μπύρα πέρα από τα συνηθισμένα, μία καινοτομία που στέλνει τη μπύρα σε άλλο επίπεδο» είπε ο διευθύνων σύμβουλος της BrewDog, Τζέιμς Βατ.

 

Ωστόσο βρετανικές οργανώσεις κατά του αλκοολισμού υποστηρίζουν ότι οι υπερβολικά «δυνατές» μπύρες, όπως η Sink the Bismarck, συνιστούν ένα «κυνικό τέχνασμα μάρκετινγκ» και καλούν τον κόσμο να προβαίνει σε υπεύθυνη κατανάλωσή τους. Η προηγούμενη πιο δυνατή μπύρα της συγκεκριμένης ζυθοποιίας ήταν η Tactical Nuclear Penguin με 32% αλκοόλ.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

χθες ηπια kozel dark βαρελι! 500αρα! ποτηρι παρομοιο με αυτο http://www.expats.cz/resources/kutlatak-7.jpg αλλα μεγαλυτερο

 

πλεον η πρασινη θα ειναι η τελευταια επιλογη μου

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή, φίλος!

Δοκίμασα απόψε το απόγευμα Duvel, καίτοι δεν φαίνεται να έχει πολύ ψηλό %vol , νομίζω ότι είναι λίγο κάπως βαριά.......αλλά Nice choice!

+1!!!

 

η duvel εχει περιεργει γευση δεν ειναι για ολους και εγω την ειχα παρει για καλη αλλα τελικα δεν την ηπια

Link to comment
Share on other sites

η duvel εχει περιεργει γευση δεν ειναι για ολους και εγω την ειχα παρει για καλη αλλα τελικα δεν την ηπια

 

 

Όχι, κάθε άλλο!

Μου άρεσε, την ήπια, δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε η γεύση της ή ότι μου φάνηκε περίεργη, κάθε άλλο μάλιστα!

Απλώς λίγο βαριά ήταν, αν και δεν της φαινόταν.

 

Θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες μπυραρίες από αυτές. Το άρθρο είναι λίγο αναξιόπιστο πιστεύω, δεν έχει κριτικές με βάση τη γεύση, το σημείο προσβασιμότητας, την ποικιλία από μπύρες, τις τιμές, το περιβάλλον κλπ.

Θεωρώ πολύ πιο αντικειμενικά τα forum και το athensmenu όπου γράφουν τις κριτικές τους πολύ περισσότεροι άνθρωποι.

 

 

 

Αφού το βρίσκεις αναξιόπιστο και αφού υπονοείς ότι ξέρεις, γιατί δεν λες βρε αδελφέ καμιά πρόταση;

Edited by Nikos_s3

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το βρίσκεις αναξιόπιστο και αφού υπονοείς ότι ξέρεις, γιατί δεν λες βρε αδελφέ καμιά πρόταση;

 

Νομίζω έχω γράψει τις προτάσεις μου...Οπως και να 'χει:

 

1η επιλογή: Beer Time, Ψυρρή

2η επιλογή: La Draft, Μοσχάτο

3η επιλογή: Vale Vale, Αργυρούπολη

4η επιλογή: Ερωτηματικό, Αργυρούπολη

 

Η Beer Academy δεν μου αρέσει καθόλου. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

 

Πάντως σου ξαναλέω, ρίξε μια ματιά στο athensmenu.gr και στο beertime.gr και all4beer.com και ανάλογα με τις κριτικές αποφασίζεις. Καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.

 

χθες ηπια kozel dark βαρελι! 500αρα! ποτηρι παρομοιο με αυτο http://www.expats.cz/resources/kutlatak-7.jpg αλλα μεγαλυτερο

 

πλεον η πρασινη θα ειναι η τελευταια επιλογη μου

 

Αν βρεις και μπουκάλι δοκίμασε και πες μου ποια σου άρεσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν βρεις και μπουκάλι δοκίμασε και πες μου ποια σου άρεσε περισσότερο.

 

μπουκαλι δοκιμασα χθες βραδυ. δε μπορω να αποφασισω ποια μου αρεσε περισσοτερο:worry:

Link to comment
Share on other sites

τι συγκρινεις ρε φιλε? οσο μπορει χρεωνει η καφετερια... το αστειο ειναι οτι μια warsteiner βαρελι νομιζω σε ωραιο μεγαλο παγωμενο ποτηρι που ηπια χθες σε καφετερια ειχε 30 ολοκληρα λεπτα παραπανω απο μια heineken σε μπουκαλι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όσο μπορεί χρεώνει;

 

επειδη παιρνει τις μπυρες πιο ακριβα απο την μπυραρια, τις χρεωνει αρκετα περισσοτερο... και βαζει οσο πιο ψηλα γινεται την τιμη... πιο ευκολο κερδος ;) και συ σαν βλακας θα πας και θα παρεις απο την καφετερια την πρασινη με 4 και 5 ευρω:wacko:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο ακριβά να πέρνει το βαρέλι; Δεν μου ακούγεται λογικό. Γιατί οι μπυραρίες επειδή έχουν τεράστια ποικιλία και η μπύρα πρέπει να καταναλώνεται ανεβάζουν την τιμή. Αλλά 4-5 και 8€ τη μπύρα περιπτέρου είναι αδικαιολόγητο.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο ακριβά να πέρνει το βαρέλι; Δεν μου ακούγεται λογικό. Γιατί οι μπυραρίες επειδή έχουν τεράστια ποικιλία και η μπύρα πρέπει να καταναλώνεται ανεβάζουν την τιμή. Αλλά 4-5 και 8€ τη μπύρα περιπτέρου είναι αδικαιολόγητο.

 

δεν εχει την ιδια καταναλωση η μπυραρια με την καφετερια... αλλα σε ειπα, 30 λεπτα διαφορα warsteinet 500ml ισως βαρελι δεν θυμαμαι με heineken :X

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή που μας πέρασε, επισκέφθηκα μια μπυραρία εδώ πάνω στα μέρη μας ( Διδυμότειχο) και δοκίμασα δυο νέες για μένα, μπίρες. Την Timmermans Peach, η οποία πραγματικά είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό, με έντονη γεύση φρούτων και ακόμη πιο έντονη γεύση χυμού όταν πίνεις, πολύ ελαφριά και ευχάριστη γευστικά. Η άλλη ήταν λιγάκι πιο "βαριά" γευστικά, την Franziskaner Dunkel, η οποία είναι μια κλασσική Βαυαρική θολή μπύρα, με έντονη γεύση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...