Jump to content

Xperia Χ10 mini : Εγκατάσταση 2.2 froyo MiniCM6 1.0.2 (updated 13/6/11)


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιες εφαρμογές έχουν πρόβλημα;

 

Angry birds για παραδειγμα

Ειναι και αλλες (2-3 παιχνιδια σιγουρα) αλλα μονο αυτη θυμαμαι τωρα

 

A και μια αλλη απορια! Η rom δεχεται overclocking?

Edited by herc7387
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Angry birds για παραδειγμα

Ειναι και αλλες (2-3 παιχνιδια σιγουρα) αλλα μονο αυτη θυμαμαι τωρα

 

A και μια αλλη απορια! Η rom δεχεται overclocking?

Το 'χω παρατηρήσει και εγώ ορισμένες φορές με το angry birds. Υπάρχει και σε άλλες CM ROMS. Κάνε το εξής:

 

adb shell

rm /data/dalvik-cache/*angrybirds-* (αντίστοιχα και για τα υπόλοιπα apps που έχουν αυτό το πρόβλημα)

 

Εναλλακτικά, κάνε wipe το dalvik cache μέσω xrecovery, αλλά και το /sd-ext/dalvik-cache/ αν έχεις ext* partition.

Για το δεύτερο, μέσω xrecovery:

adb shell

mount -o remount,rw /dev/block/mtdblock0 /system

insmod /system/lib/modules/jbd.ko

insmod /system/lib/modules/ext3.ko

mount -t ext3 /dev/block/mmcblk0p2 /sdcard/

rm -rf /sdcard/dalvik-cache/

umount /sdcard/

reboot

Edited by nobodyAtall
Link to comment
Share on other sites

Το 'χω παρατηρήσει και εγώ ορισμένες φορές με το angry birds. Υπάρχει και σε άλλες CM ROMS. Κάνε το εξής:

 

adb shell

rm /data/dalvik-cache/*angrybirds-* (αντίστοιχα και για τα υπόλοιπα apps που έχουν αυτό το πρόβλημα)

 

Εναλλακτικά, κάνε wipe το dalvik cache μέσω xrecovery, αλλά και το /sd-ext/dalvik-cache/ αν έχεις ext* partition.

 

Αυτο με το adb πως το κανουμε ? :P Eγω ειχα και ext3 1gb πριν κανω την ρομ...

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Το 'χω παρατηρήσει και εγώ ορισμένες φορές με το angry birds. Υπάρχει και σε άλλες CM ROMS. Κάνε το εξής:

 

adb shell

rm /data/dalvik-cache/*angrybirds-* (αντίστοιχα και για τα υπόλοιπα apps που έχουν αυτό το πρόβλημα)

 

Εναλλακτικά, κάνε wipe το dalvik cache μέσω xrecovery, αλλά και το /sd-ext/dalvik-cache/ αν έχεις ext* partition.

Για το δεύτερο, μέσω xrecovery:

adb shell

mount -o remount,rw /dev/block/mtdblock0 /system

insmod /system/lib/modules/jbd.ko

insmod /system/lib/modules/ext3.ko

mount -t ext3 /dev/block/mmcblk0p2 /sdcard/

rm -rf /sdcard/dalvik-cache/

umount /sdcard/

reboot

 

Το 1ο φαινεται πιο ευκολο. Μπορεις να πεις πως το κανουμε βημα βημα γιατι σε μερικους μας φαινονται ¨κινεζικα¨.

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο φαινεται πιο ευκολο. Μπορεις να πεις πως το κανουμε βημα βημα γιατι σε μερικους μας φαινονται ¨κινεζικα¨.

 

Σωστος ο φιλος ..Αν γινετε με ext3 να κανω το 1ο , θα κανω αυτο :P

Αλλα ουτε το 1ο, ουτε το 2ο καταλαβα..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το κιν το εχω κανει root,βαλει το xrecovery,και εχει τα εξης στοιχεια

εκδοση firmware :2.1-update 1

Αρ μοντελου : E10i

Εκδοση kernel : 2.6.29

Αριθμος εκδοσης :2.0.A.0.504

 

Ειδα,οτι για να περασουμε το 2,2 οτι θελει αυτη την εκδοση:2.1.1.A.0.6. το θεμα ειναι οτι οταν κανω ενημερωση λογισμικου μου λεει οτι εχω την τελευταια εκδοση(πρωφανος αναφερεται στην εκδοση firmware)!Επειδη εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα ακριβως αυτο που ηθελα,μπορειτε να μου δωσετε το λινκ,ωστε να ειμαι σιγουρος κιολας!

ΥΓ υπαρχει θεμα με τις επανεκκινησεις που γραφεις στα bugs??

sony ericsson X10 mini Froyo 2.2.1
Link to comment
Share on other sites

όχι κανένα πρόβλημα οι επανεκκινήσεις..εμένα επανεκκίνηση μου έχει κάνει μόνο όταν κάνω πολλά μαζί, πχ ακούω μουσική κατεβάσω 3 4 εφαρμογές από το market και τέτοια...δηλαδή όταν φορτώνω πολύ το τηλέφωνο..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το κιν το εχω κανει root,βαλει το xrecovery,και εχει τα εξης στοιχεια

εκδοση firmware :2.1-update 1

Αρ μοντελου : E10i

Εκδοση kernel : 2.6.29

Αριθμος εκδοσης :2.0.A.0.504

 

Ειδα,οτι για να περασουμε το 2,2 οτι θελει αυτη την εκδοση:2.1.1.A.0.6. το θεμα ειναι οτι οταν κανω ενημερωση λογισμικου μου λεει οτι εχω την τελευταια εκδοση(πρωφανος αναφερεται στην εκδοση firmware)!Επειδη εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα ακριβως αυτο που ηθελα,μπορειτε να μου δωσετε το λινκ,ωστε να ειμαι σιγουρος κιολας!

ΥΓ υπαρχει θεμα με τις επανεκκινησεις που γραφεις στα bugs??

Θα πρέπει να κάνεις Upgrade μέσω SEUS. Θα σου εγκαταστήσει κατευθείαν την 0.6 που είναι η νεώτερη έκδοση του 2.1

 

HELP. Πήγα να βάλω αυτό το framework : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=289470 για αλλαγή εικονιδίου μπαταρίας και μετά το Reboot έχει κολήσει στην αρχική οθόνη με το Logo. Τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω ? Με τις μικρότερες απώλειες δεδομένων τελικά.......

Edited by Kokkinos77
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις Upgrade μέσω SEUS. Θα σου εγκαταστήσει κατευθείαν την 0.6 που είναι η νεώτερη έκδοση του 2.1

Οδηγίες για το πως να κάνεις force-update στο τελευταίο firmware:

 

http://code.google.com/p/minicm/wiki/Installation_guide

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nobodyatall μπορεις να μας πεις τα βηματα με το adb για να μπορεσουμε να περασουμε τις εφαρμογες? Ευχαριστω
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογες τις κανω απλα μετακινηση στην sd και ας εχω και ext3 1gb? Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις Upgrade μέσω SEUS. Θα σου εγκαταστήσει κατευθείαν την 0.6 που είναι η νεώτερη έκδοση του 2.1

 

HELP. Πήγα να βάλω αυτό το framework : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=289470 για αλλαγή εικονιδίου μπαταρίας και μετά το Reboot έχει κολήσει στην αρχική οθόνη με το Logo. Τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω ? Με τις μικρότερες απώλειες δεδομένων τελικά.......

Φιλε nobodyatall την βοήθειά σου pleassssse

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nobodyatall την βοήθειά σου pleassssse

Μπες στο xrecovery και ξαναπέρασε το hotfix της Beta1. Δε θα πειραξει τα data σου.

Edited by nobodyAtall
Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογες τις κανω απλα μετακινηση στην sd και ας εχω και ext3 1gb?

Νομίζω τα έγραψα ακριβώς.

 

Το adb το βρίσκεις στο folder που έκανες root (με το superoneclick.exe). Σε αυτό το folder έχει ένα adb.exe. Ανοίγεις ένα terminal εκεί και τρέχεις:

 

adb shell

rm /data/dalvik-cache/*angrybirds-*

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο xrecovery και ξαναπέρασε το hotfix της Beta1. Δε θα πειραξει τα data σου.

Φίλε μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την ταχύτατη απάντηση.

Υπάρχει κάποιο άλλο framework που να έχει αλλαγμένο το εικονίδιο της μπαταρίας - όπως αυτό που πήγα να βάλω- και να παίζει με την Beta?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την ταχύτατη απάντηση.

Υπάρχει κάποιο άλλο framework που να έχει αλλαγμένο το εικονίδιο της μπαταρίας - όπως αυτό που πήγα να βάλω- και να παίζει με την Beta?

Δεν ξέρω αν κάποιο από τα compatible themes σου ταιριάζει:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961707

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα με τις εφαρμογες.ειχα παρει backup και τις εκανα επαναφορα. Εχω ακομη μια απορια. Τις εφαρμογες τις κανω απλα μετακινηση στην sd και ας εχω και ext3 1gb?
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα με τις εφαρμογες.ειχα παρει backup και τις εκανα επαναφορα. Εχω ακομη μια απορια. Τις εφαρμογες τις κανω απλα μετακινηση στην sd και ας εχω και ext3 1gb?

Δεν υπάρχει λόγος, εκτός και αν σου γεμίσει η ext3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος, εκτός και αν σου γεμίσει η ext3.

 

Παραξενα πραγματα..Το drive watch μου δειχνει app2sd 153,.. /200κατι ενω με την iridium ελεγε ../987 mb...Επισης μετακινησα τα παντα στην sd και το app2sd λεει παλι 153.. :P Δεν καταλαβαινω τι γινεται

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

οκ εβαλα την τελευταια εκδοση firmware!Κατεβασα το αρχειο και χωρις να το κανω unzip το περασα στην sd χυμα!Εκανα επανεκκινηση τα φορματ κανονικα,αλλα οταν παταω install /sdcard/update.zip μου λεει <<Finding update package....opening update package... E:can't open/sdcard/update.zip(no such file or directory)Installation aborted! Μια βοηθεια σχετικα με αυτο???
sony ericsson X10 mini Froyo 2.2.1
Link to comment
Share on other sites

οκ εβαλα την τελευταια εκδοση firmware!Κατεβασα το αρχειο και χωρις να το κανω unzip το περασα στην sd χυμα!Εκανα επανεκκινηση τα φορματ κανονικα,αλλα οταν παταω install /sdcard/update.zip μου λεει <<Finding update package....opening update package... E:can't open/sdcard/update.zip(no such file or directory)Installation aborted! Μια βοηθεια σχετικα με αυτο???

 

το αρχειο που εριξες χυμα στην sdcard το ονομασες update?την καταληξη .zip στο αρχειο δεν χρειαζεται να την βαλεις εσυ γιατι προφανως το κανει αυτο αυτοματα ο υπολογιστης σου.αν το εχεις βαλει και εσυ τοτε προφανως διαβαζει το xrecovery

ενα αρχειο με ονομασια update.zip.zip!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το αρχειο που εριξες χυμα στην sdcard το ονομασες update?την καταληξη .zip στο αρχειο δεν χρειαζεται να την βαλεις εσυ γιατι προφανως το κανει αυτο αυτοματα ο υπολογιστης σου.αν το εχεις βαλει και εσυ τοτε προφανως διαβαζει το xrecovery

ενα αρχειο με ονομασια update.zip.zip!!!!!!

 

οσο αφορα το "update.zip.zip" και εμενα ετσι το διαβασε και το περασε κανονικα χωρις καποιο problem :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εγραψα <<update.zip>> οπως λεει το guide!Σορρυ εκ παραδρομης εγραψα οτι εκανα update στο firmware εννοουσα στον αριθμο εκδοσης (2.1.1.A.0.6)!Υπαρχει κατι αλλο να κοιταξω;;

το εκανα οπως λεει εδω: http://code.google.com/p/minicm/wiki/Installation_guide βεβαια αλλαξε χωρις την χρηση Seus ή pc compansion!(Συγγνωμη για το off-topic)

sony ericsson X10 mini Froyo 2.2.1
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το "update.zip.zip" και εμενα ετσι το διαβασε και το περασε κανονικα χωρις καποιο problem :)

 

εμενα παντως δεν το περασε και αναγκαστηκα να το ξαναγραψω.ποιος ξερει!!παραξενιες κι αυτες...:lol:

 

<<Finding update package....opening update package... E:can't open/sdcard/update.zip

 

οταν λεει E:can't open με το γραμμα Ε τι εννοει?μηπως θελει αλλαγη το γραμμα αυτο για να βρει την σωστη direction?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εγραψα <<update.zip>> οπως λεει το guide!Σορρυ εκ παραδρομης εγραψα οτι εκανα update στο firmware εννοουσα στον αριθμο εκδοσης (2.1.1.A.0.6)!Υπαρχει κατι αλλο να κοιταξω;;

το εκανα οπως λεει εδω: http://code.google.com/p/minicm/wiki/Installation_guide βεβαια αλλαξε χωρις την χρηση Seus ή pc compansion!(Συγγνωμη για το off-topic)

 

τι να πω δεν ξερω κατι θα γινετε με το build.prop εκδοσης 2.1.1.A.0.6, το χ10 mini εχεις ετσι? γιατι το εκανες με αυτον τον τροπο και οχι με την χρηση Seus ή pc compansion? δεν σου εβρισκε αναβαθμιση?

 

edit ειδα προηγουμενο ποστ το αναφερεις τον λογο sorry

 

edit 2 εκανες full wipe με το xrecovery πριν κανεις install την νεα ρομ????????? sorry που ρωτω αλλα δε λεω καμια φορα ξεχνιομαστε

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...