Jump to content

Η νέα γενιά πως σκέφτεται?


TheSmiths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως σκέφτεστε εσείς οι νεότεροι (έως 25) για το μέλλον σας? Σας απασχολεί ή είναι ακόμα νωρίς για σκέψεις? Θέλω να πω ότι εγώ μικρότερος σκεφτόμουν τη σχολή μου, αν θα κάνω μεταπτυχιακό αλλά και και σε ποιο μπαράκι-κλαμπάκι θα πάω, που θα πάω διακοπές κλπ... Ομως πια τα δεδομένα άλλαξαν, και το μέλλον -όλων μας- φαίνεται δύσκολο. Σας απασχολούν τα γεγονότα γύρω μας ή είναι νωρίς για προβληματισμούς?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το να αλλαξουν ολες οι ηλικιες τροπο σκεψης για να αντιλαμβανονται σωστα οτιδηποτε γυρω τους μαλλον θα παρει γενιες ολοκληρες...

οποτε προς το παρον ο καθενας σκεφτεται τα δικα του...

Link to comment
Share on other sites

Τι μελλον φιλε...πολυ δυσκολα τα πραγματα εχουνε γινει και πολλη ακρηβεια...Εχω δει πολλους να τα μαζεβουν και να σηκωνοντε να φευγουν γερμανια η αμερικη γιατι πολυ απλα εδω δεν εχει αλλο προκοπη για μερικα χρονια...τωρα πως 8α εξεληχ8ουν τα πραγματα στην ελλαδα σε 3-4χρονια δεν ξερουμε...
Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτομαστε απλα τα πραγματα:p

Τοσο αναισθητη ε?...

πιστευω η γενια μας ξεμαγευτηκε,κανενας δεν φιλοδοξει να κανει κατι καλυτερο.

Αλλα και για να ειμαι ειλικρινης σχετικα με την επαγγελματικη μου αποκατασταση εχω ακρες να φυγω οποτε θελω για εξω..αν θα το κανω ακομα δεν γνωριζω αλλα θελω να ελπιζω πως οχι.

 

το να αλλαξουν ολες οι ηλικιες τροπο σκεψης για να αντιλαμβανονται σωστα οτιδηποτε γυρω τους μαλλον θα παρει γενιες ολοκληρες...

οποτε προς το παρον ο καθενας σκεφτεται τα δικα του...

Πολυ σωστος..εγω εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι αυτο που λεμε κοινη λογικη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που προσπαθώ είναι στις σπουδές μου να είμαι όσο καλύτερος μπορώ για να έχω τα περισσότερα προσόντα...

Ακόμα και στους οίκους ανοχής ο καλός ξεχωρίζει...:lol:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα που ανοιξες σωστο,ομως σηκωνει πολυ κουβεντα και σιγουρα οι κανονισμοι απαγορευουν την τροπη που θα παρει η κουβεντα αυτη αν εμπλακουν οι σημερινες καταστασεις της πολιτικης.

το μελλον απλα αβεβαιο.ζουμε το σημερα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο αναισθητη ε?...

ενταξει δεν ειμαι και αναισθητη αλλα τι θες να κανω?να σκεφτομαι για το οτι μεχρι να παρω συνταξη θα ειμαι με το ενα ποδι ξερεις που?πολυ απλα προσπαθω να τελειώσω τις σπουδες να βρω μια δουλεια και βλεπουμε..ονειρα για εξωτερικα δεν εχω καποια ιδιατερα μιας και δεν εχω την ακρη για να τη κανω αλλα και ακομα και αν μπορεσω θα κοιταξω για να τα συνδυάσω με ελλαδα αν γινετε.δεν μου αρεσει αυτη η λογικη βουλιαζει το καραβι φευγω και αντε γεια.τουλάχιστον ετσι μου φαινετε οτι αντιδρανε πολλοι..μας λενε καθηγητές στη σχολη φυγετε οσο ειναι καιρος.και να παμε που?υπαρχει μια γη της επαγγελίας εξω?γιατι τελευταια φορα που τσεκαρα ολοι εχουμε προβλημα ανεργιας..τεσπα για να απαντησω σωστα στο αρχικο σου ερωτημα οι περισσότεροι σκεφτομαστε το παρον.φυσικα και εχουμε ονειρα αλλα τα προσαρμοζουμε στην υπαρχουσα κατασταση;)

Link to comment
Share on other sites

Πως σκέφτεστε εσείς οι νεότεροι (έως 25) για το μέλλον σας? Σας απασχολεί ή είναι ακόμα νωρίς για σκέψεις?

Αυτο μας απασχολει μαλλον ειναι σε ποια χωρα θα παμε για να δουλεψουμε.Αγγλια; Γερμανια; Καναδας; η κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Η νεα γενια σκεφτεται με Πανο Κιαμο, facebook, Τζουλια και trash TV.

 

ο,τι ******* της (μας) πασσαρουν δηλαδη.

 

EDIT: Επισης η νεα γενια ειναι αυτη που ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ της για τον διπλανο τους που δεν καπνιζει, για τον πεζο που πασχιζει να περασει μια διαβαση, για τον συνανθρωπο γενικοτερα.

ειμαστε χειροτεροι των πατεραδων/παππουδων μας. τουλαχιστον αυτοι περασαν καποιες καταστασεις δυσκολες και εχουν και μια εθνικη συνειδηση.

 

Εδω καλα καλα οι πιο πολλοι νεοι δεν ξερουν τι γιορταζουμε στις 17/11 , στις 25/3 κλπ κλπ

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η νεα γενια σκεφτεται με Πανο Κιαμο, facebook, Τζουλια και trash TV.

 

ο,τι ******* της (μας) πασσαρουν δηλαδη.

 

Εδω καλα καλα οι πιο πολλοι νεοι δεν ξερουν τι γιορταζουμε στις 17/11 , στις 25/3 κλπ κλπ

 

Πολυ σωστα το ειπες...Οντως ετσι γινετε με την νεα γενια ποιο πολυ μεχρι 25χρονων οι οποιοι δεν σπουδαζουν και μονο κα8ονται...Ξερω πολλους 23+ χρονων και οσες φορες τους εχω ρωτησει τι σκεφτεσε να κανεις για το μελλον ετσι οπως εγιναν τα πραγματα στην χωρα μας και μου ελεγαν οσο μου δινουν λεφτα να περνω τσιγαρα και να πιω τον καφε μου δεν με νοιαζει τιποτα.Δηλαδη ελεος εισαι 23 και σε φροντιζει ο γονιος σου??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει νεα γενια. Ο νεοεληνας ειναι μεγαλη ΛΕΡΑ.

 

Μακαρι να φυγω στο εξωτερικο να ξεφυγω απο την σαπιλα αυτη.

 

παρτακηδες, αγγραματοι, εγωκεντρικοι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η νεα γενια σκεφτεται με Πανο Κιαμο, facebook, Τζουλια και trash TV.

 

ο,τι ******* της (μας) πασσαρουν δηλαδη.

 

EDIT: Επισης η νεα γενια ειναι αυτη που ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ της για τον διπλανο τους που δεν καπνιζει, για τον πεζο που πασχιζει να περασει μια διαβαση, για τον συνανθρωπο γενικοτερα.

ειμαστε χειροτεροι των πατεραδων/παππουδων μας. τουλαχιστον αυτοι περασαν καποιες καταστασεις δυσκολες και εχουν και μια εθνικη συνειδηση.

 

Εδω καλα καλα οι πιο πολλοι νεοι δεν ξερουν τι γιορταζουμε στις 17/11 , στις 25/3 κλπ κλπ

 

Πολυ σωστα το ειπες...Οντως ετσι γινετε με την νεα γενια ποιο πολυ μεχρι 25χρονων οι οποιοι δεν σπουδαζουν και μονο κα8ονται...Ξερω πολλους 23+ χρονων και οσες φορες τους εχω ρωτησει τι σκεφτεσε να κανεις για το μελλον ετσι οπως εγιναν τα πραγματα στην χωρα μας και μου ελεγαν οσο μου δινουν λεφτα να περνω τσιγαρα και να πιω τον καφε μου δεν με νοιαζει τιποτα.Δηλαδη ελεος εισαι 23 και σε φροντιζει ο γονιος σου??

υπαρχουν ακομα τετοια ατομα?:X:wacko:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ακομα τετοια ατομα?:X:wacko:

 

αυτο παει σε εμας? η σε αυτους που αναφερομαστε?

 

εγω απλα δηλωνω την απογοητευση μου για τον νεοελληνα. η μαλλον, για τον τροπο σκεψης του.

δεν ειμαστε το κεντρο του κοσμου ρε παιδια. και δεν υπαρχει μονο ο ευατουλης μας.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

οχι για εσας φυσικα για τους χαραμοφάηδες αγράμματους που λετε..πιστευα λογο κρισης θα εχουν μειωθει:lol:
Link to comment
Share on other sites

οχι για εσας φυσικα για τους χαραμοφάηδες αγράμματους που λετε..πιστευα λογο κρισης θα εχουν μειωθει:lol:

 

Εσυ μαλλον δεν ζεις στην Αθηνα:)

 

Ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα εδω. και λογω κρισης οι ανεργοι πολλαπλασιαζονται.

 

Αλλα το θεμα μου δεν ειναι αυτο ειναι γενικα η απογοητευση μου απο την νεα γενια ...απο τους συνομήλικούς μου περιπου.

Δεν λεω οτι ολοι ειναι ετσι αλλα ενα μεγαλο ποσοστο. Και γιατι να παμε την Ελλαδα μπροστα? πως θα την παμε μπροστα οταν ολοι κοιταμε να κανουμε την φουστια στον διπλανο μας?

 

οταν σε ρωταει ο αλλος τι εγινε την 17 Νοεμβρη και του απαντας "Ειπαμε το οχι στους Τουρκους".

 

Ολα συνδεονται και ας φαινονται ασχετα το ενα με το αλλο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα το ειπες...Οντως ετσι γινετε με την νεα γενια ποιο πολυ μεχρι 25χρονων οι οποιοι δεν σπουδαζουν και μονο κα8ονται...Ξερω πολλους 23+ χρονων και οσες φορες τους εχω ρωτησει τι σκεφτεσε να κανεις για το μελλον ετσι οπως εγιναν τα πραγματα στην χωρα μας και μου ελεγαν οσο μου δινουν λεφτα να περνω τσιγαρα και να πιω τον καφε μου δεν με νοιαζει τιποτα.Δηλαδη ελεος εισαι 23 και σε φροντιζει ο γονιος σου??

 

Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει να εισαι 23 χρονων ανιδεικευτος και να ψαχνεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

αθηναια ειμαι...και το παραδειγμα για τη 17 νοεμβρη δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που το ειπε.απλα δεν υπαρχει!!
Link to comment
Share on other sites

Η νεα γενια σκεφτεται με Πανο Κιαμο, facebook, Τζουλια και trash TV.

 

ο,τι ******* της (μας) πασσαρουν δηλαδη.

 

Εδω καλα καλα οι πιο πολλοι νεοι δεν ξερουν τι γιορταζουμε στις 17/11 , στις 25/3 κλπ κλπ

 

Και άσε το facebook, τη Τζούλια και την Trash TV.

Κάθε γενιά είχε το δικό της (έστω και λιγότερο τεχνολογικά αναπτυγμένο) facebook, τη δική της Τζούλια και τη δική της Trash TV.

 

Το πιο ανησυχητικό για εμένα είναι μακράν ο Κιάμος... και όλα τα παρόμοια σκουπίδια της εποχής (κάτι Καλλίδηδες, Χολίδηδες whatever-ηδες)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

(κάτι Καλλίδηδες, Χολίδηδες whatever-ηδες)

 

Με εχεις κανει και γελαω σαν χαζο:lol::lol::lol::lol:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει να εισαι 23 χρονων ανιδεικευτος και να ψαχνεις δουλεια.

 

ξερω και πολυ καλα...στην ιδια ηληκια ειμαι και εγω και μονο ενα λυκειο εχω τελειωσει...Δηλαδη εγω γιατι τρεχω σαν τον χαζο να βρω μια δουλεια να βγαλω χρηματα χαζος ειμαι???μπορουσα να ελεγα και εγω τους γονεις μου να μου δωσουν λεφτα και ολη μερα να κα8ομαι...Απλα αυτο που η8ελα να πω ειναι οτι οσο παει η γενια αυτη τα γραφει ολα στα παλια της παπουτσια..Λιγοι ειναΙ πραγματικα που προβληματιζονται με την παρουσα κατασταση και σκεφτονται τι μπορουνε να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

ξερω και πολυ καλα...στην ιδια ηληκια ειμαι και εγω και μονο ενα λυκειο εχω τελειωσει...Δηλαδη εγω γιατι τρεχω σαν τον χαζο να βρω μια δουλεια να βγαλω χρηματα χαζος ειμαι???μπορουσα να ελεγα και εγω τους γονεις μου να μου δωσουν λεφτα και ολη μερα να κα8ομαι...Απλα αυτο που η8ελα να πω ειναι οτι οσο παει η γενια αυτη τα γραφει ολα στα παλια της παπουτσια..Λιγοι ειναΙ πραγματικα που προβληματιζονται με την παρουσα κατασταση και σκεφτονται τι μπορουνε να κανουν.

 

Πολυ καλα κανεις.Αλλα η γενια αυτη δεν εγινε ετσι απο μονη της.Τη μεγαλωσε και την καλοεμαθε καποια προηγουμενη γενια.Και αυτη η προηγουμενη γενια ειναι πολυ πιο βολεμενη σε σχεση με αυτα που θα βρει μπροστα της η δικη μας γενια.Και δε νομιζω οτι τα γραφει ολα στα παλια της παπουτσια.Λογικο ειναι ευκολο να βολευεται καποιος οταν τον ταιζουν ,και σε αυτο δε φταιει μονο ο 20ρης , αλλα ερχεται μια στιγμη αργα η γρηγορα που αυτο τελειωνει.

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν ξερουμε τι θα απογινουμε...ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

αθηναια ειμαι...και το παραδειγμα για τη 17 νοεμβρη δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που το ειπε.απλα δεν υπαρχει!!

 

Και όμως ο κόσμος έχει πει πολλά ποιο κορυφαία αλλά αμα κάτσουμε και τα καταγράψουμε όλα τα μαργαριτάρια θα βάλουμε τα κλάματα :(

Link to comment
Share on other sites

@tasgr86

 

Δικαιο εχεις σε αυτο που λες οτι τους καλο εμα8ε η προηγουμενη γενια και συμφωνω.Ενας απο τους καλο μα8ημενους ημουνα και εγω και το λεω..Αλλα μολης ειδα οτι τα πραγματα δυσκολεβουν και δεν ειχα προοπτικες να περασω σε καποιο πανεπηστημιο η σχολη να μα8ω κατι πηρα την αποφαση να ψαχνω για δουλεια γιατι ειχα φτασει σε σημειο να ντρεπομαι να ζηταω λεφτα απο τους γονεις μου.Οταν τελειωσει ομως φιλε ελπιζω να μην ειναι αργα γι αυτα τα παιδια.Και οσο για ατομα που ειναι 40-45+ ηληκια δυσκολεβουν και γι αυτοΥς τα πραγματα..Βρισκομαστε πολυ απλα σε τραγικη κατασταση δυστηχως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...