Jump to content

Sony Xperia Play


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι φίλε μου. Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Στο pc σου την κάνεις την δουλειά. Δες εδώ

 

Και αν κάνεις ext2 όπως αναφέρει στο 3ο βήμα, το App2SD θα περνάει ολόκληρες τις εφαρμογές στην SD ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, γιατί ουσιατικά θα την βλέπει σαν εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. (το ext είναι το file system του linux)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί ουσιατικά θα την βλέπει σαν εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. (το ext είναι το file system του linux)

 

Ναι, ext3, σωστός !!!!!!!!!!!

Έχω όμως και 54 παιχνίδια περασμένα "μισά" στην SD, παίζει κανένας γρήγορος τρόπος για να το κάνω αυτό με την κάρτα ????

 

Όπως και να χει, ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα κάνεις ένα ένα ολική επαναφορά στο τηλέφωνο κι από κει μετά στο ext (γιατί τώρα είναι στο fat32)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός που μου έδωσες δεν πρέπει να ναι σωστός ...

Κάνω πρώτο partitition FAT32, κάνω δεύτερο partitition EXT2, πατάω Apply, περιμένω να formάρει και όταν τελειώνει δεν την διαβάζει πλέον το PC ούτε το κινητό ...

 

Και τα δύο primary ... Το εφαρμόζω για αρχή σε μία 8άρα που δεν χρησιμοποιώ και το FAT32 πιάνει 6.35Gb ενώ το ΕΧΤ2 πιάνει 1.15Gb ...

Κάνω κάτι λάθος ?????

 

edit: Ήθελε πρώτα να φτιάξεις το EXT2 partitition και μετά το FAT32 ... Windows :what:

Εξακολουθεί όμως να μου δείχνει ελάχιστα Mb ως εσωτερικό χώρο ... Όταν γεμίσει, θα αποθηκεύονται στην κάρτα ????

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Αφού έχω σιγουρευτεί ότι η κάρτα είναι χωρισμένη σε δύο κομμάτια και λειτουργεί κανονικά και στο PC και στο κινητό, συνεχίζω ...

Το πρώτο link λέει πως οι εφαρμογές περνάνε στην EXT της SD αυτόματα, κάτι που δεν συμβαίνει στο δικό μου κινητό ούτε μετά από επανεκκίνηση ...

 

Το δεύτερο link μιλάει για link2sd και root το οποίο θα ρωτήσω πιο κάτω .. Το οποίο link2sd και κατέβασα και έλενξα και δεν κάνει κάτι διαφορετικό από οποιοδήποτε "x2SD" μιας και τα περνάει όλα στο FAT, συνεχίζει την κανονική λειτουργία, αν δεν είσαι root ....

 

Όμως πρόσεξα κάτι .. Στο πρώτο link που παραθέτεις, λέει για Android σε HD2, πιθανότατα με superuser δικαιώματα δηλαδή ...

Στο δεύτερο link λέει πως πρέπει να είσαι root για να μπορείς να ξεκλειδώσεις την συγκεκριμένη δυνατότητα του link2sd ... Και ρωτάω, επειδή έχω δοκιμάσει και δεν έχω καταφέρει να rootάρω το κινητό, παρόλο που έχω το σωστό firmware που αναγράφει και ο οδηγός ... Υπάρχει κάτι παρόμοιο για τους κατόχους που δεν έχουν μπορέσει να το rootάρουν ???? :(

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πέσαμε σε παρεξήγηση. Για αυτού του είδους τις λειτουργίες θα πρέπει να είσαι root. Πρηγουμένως που σου είπα ότι δεν χρειάζεται το rooting λέγαμε για την δημιουργία του ext για την οποία δεν χρειάζεται rooting μιας και είναι κάτι που κάνεις στο pc.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αφού έχω σιγουρευτεί ότι η κάρτα είναι χωρισμένη σε δύο κομμάτια και λειτουργεί κανονικά και στο PC και στο κινητό, συνεχίζω ...

Το πρώτο link λέει πως οι εφαρμογές περνάνε στην EXT της SD αυτόματα, κάτι που δεν συμβαίνει στο δικό μου κινητό ούτε μετά από επανεκκίνηση ...

 

Το δεύτερο link μιλάει για link2sd και root το οποίο θα ρωτήσω πιο κάτω .. Το οποίο link2sd και κατέβασα και έλενξα και δεν κάνει κάτι διαφορετικό από οποιοδήποτε "x2SD" μιας και τα περνάει όλα στο FAT, συνεχίζει την κανονική λειτουργία, αν δεν είσαι root ....

 

Όμως πρόσεξα κάτι .. Στο πρώτο link που παραθέτεις, λέει για Android σε HD2, πιθανότατα με superuser δικαιώματα δηλαδή ...

Στο δεύτερο link λέει πως πρέπει να είσαι root για να μπορείς να ξεκλειδώσεις την συγκεκριμένη δυνατότητα του link2sd ... Και ρωτάω, επειδή έχω δοκιμάσει και δεν έχω καταφέρει να rootάρω το κινητό, παρόλο που έχω το σωστό firmware που αναγράφει και ο οδηγός ... Υπάρχει κάτι παρόμοιο για τους κατόχους που δεν έχουν μπορέσει να το rootάρουν ???? :(

 

αφου εχεις κανει αυτα και ενοειτε οτι εχεις κανει ροοτ την συσκευη, πηγαινε στο link2sd δες αυτα που εχεις στην εσωτερικη μνημη πατα επιλογη ολων και μετα πατα συνδεση-link που εχει κατω.. προσοχη!! οχι μεταφορα στην καρτα μνημης. ετσι θα μεταφερθουν ολα στο ext2 partition που εχεις κανει και θα ελευθερωθει ολη η εσωτερικη σου μνημη

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις κανει αυτα και ενοειτε οτι εχεις κανει ροοτ την συσκευη, πηγαινε στο link2sd δες αυτα που εχεις στην εσωτερικη μνημη πατα επιλογη ολων και μετα πατα συνδεση-link που εχει κατω.. προσοχη!! οχι μεταφορα στην καρτα μνημης. ετσι θα μεταφερθουν ολα στο ext2 partition που εχεις κανει και θα ελευθερωθει ολη η εσωτερικη σου μνημη

 

Να σαι καλα φιλε μου για την απαντηση σου, τα χω κανει εδω και δυο βδομαδες και ενα εχω να πω .. Στους 9 μηνες που χω το κινητο, πρωτη φορα το ευχαριστιεμαι τοσο !!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. το κινητο θα παρει την εκδοση 4.0?

 

Επίσημα, όχι ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αξιζει να βαλουμε την ics ? η το κινητο δεν θα μπορει να το τρεξει σωστα? την εχει βαλει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Παιδιά εγώ τώρα έχω την android 2.3.4.. δίνει κάποια άλλη αναβάθμιση και ποια?Αν έχει κάνει κάποιος ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αν μπορει καποιος να βοηθησει, εχει την συγκεκριμενη συσκευη η κορη μου και εδω και καιρο παρουσιαζει καποια προβληματα, εκει που μιλουσε εκλεινε, επειτα αργουσε να ανοιξει, οταν επαιζε κανα παιχνιδι καμια φορα εκλεινε και το πιο σιμαντικο απο την τελευταια φορα που εκλεισε δεν μπορει να ξαναανοιξει, πιεζω τον διακοπτη on/off για να ανοιξη, νοιθω στο χερι την δονηση της εκκινησης του " μπουταρισματος " , αλλα τιποτα το τηλεφωνο παραμενει κλειστο.

Καμια γνωμη ιδεα μηπως και μπορεσω να επιτυχω επανεκινηση , πρωτου το στειλω για service.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν βεβαιώσου ότι είναι φορτισμένο. Αν ναι τότε πάμε σε πιο δραστικά μέτρα: hard reset (χάνονται όλα)

 

Δοκίμασε να κρατήσεις ταυτόχρονα πατημένα τα Left και right κουμπιά που είναι κάτω από την οθόνη και χωρίς να τα αφήσεις πάτα το Power button. Αν αναστηθεί κάνε και μια επιδιόρθωση με το SEUS και ας ελπίσουμε ότι δεν θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν βεβαιώσου ότι είναι φορτισμένο. Αν ναι τότε πάμε σε πιο δραστικά μέτρα: hard reset (χάνονται όλα)

 

Δοκίμασε να κρατήσεις ταυτόχρονα πατημένα τα Left και right κουμπιά που είναι κάτω από την οθόνη και χωρίς να τα αφήσεις πάτα το Power button. Αν αναστηθεί κάνε και μια επιδιόρθωση με το SEUS και ας ελπίσουμε ότι δεν θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Πες μου μονο σε παρακαλω, οταν ειναι πληρη φορτισμενη η μπαταρια, η λυχνια στο power on δειχνει πρασινο; αν ναι τοτε ειμαι οκ απο θεμα φορτισης.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν είναι πάνω από 90% η μπαταρία τότε η ενδεικτική λυχνία γίνεται πράσινη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν είναι πάνω από 90% η μπαταρία τότε η ενδεικτική λυχνία γίνεται πράσινη.

Τελικά η δουλειά είναι τζίφος που λένε.

Δοκίμασα να του κάνω hard reset , αλλά τίποτα, μετα την δόνηση της εκκινησης για το φόρτωμα του λειτουργικου, καμια ανταπόκριση.

Επίσης περασα με το seus, παλι την τελευταια αναβαθμιση που ειχε το κινητο και παλι τιποτα.

Δεν μπορω να καταλάβω τι δυσκολία βρίσκει και δεν μπορεί να ανοίξει το τηλέφωνο.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

καντο root και θα εισαι οκ,googlare και θα βρες διαφορα προγραμματακια με ενα απλο κλικ θα εισαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Πειρατικές μπορείς να περάσεις απλά τικάροντας το πρώτο κουτάκι που θα βρεις στις Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές ...

 

Αλλά ναι, το root είναι αναγκαίο, μόνο έτσι μπορείς να περάσεις εφαρμογές σε ξεχωριστό partition της κάρτας μνήμης και να αποκτήσεις αξιοπρεπή συλλογή από εφαρμογές ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι στο παρόν forum δεν επιτρέπεται να συζητάμε τρόπους απόκτησης εφαρμογών με παράνομο τρόπο. Είναι κρίμα να συζητάμε τρόπους κτήσης εφαρμογών που το κόστος τους είναι λιγότερο από 3 ευρώ τις περισσότερες φορές.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια εχω προβλημα με το κινητο το εβγαλα απο το κουτι του πριν λιγες ωρες και οτι και αν εκανα εκανε επανεκκινηση μονο του που και που και πηρα τηλεφωνο στην χperia support να μου πουν τι παιζει και μου να κατεβασω ενα προγραμμα που λεγεται xperia function tester για να δω αν ειναι ολα καλα και με το που το αρχισα αυτο το προγραμμα το κινητο εκλεισε και απο εκεινη την ωρα δεν μου ανοιγει αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι αλλα δεν ανοιγει....:/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!

 

Μια ερώτηση στα γρήγορα, έχω της βαφτιστήρα μου ένα play και μου ζήτησε να βγάλω τις κινούμενες εικόνες - σκηνές που μπαίνουν αυτόματα στη κατάσταση αναμονής...

Έψαξα αλλά δε βρήκα κάποια επιλογή να της το απενεργοποιήσω..

 

Τις καταναλώνει πολύ μπαταρία, υπάρχει κάτι που δε πρόσεξα στο μενού;;

 

Ευχαριστώ και Καλές γιορτές!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Play

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...