Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

 

Εβαλα τελικα την cm7.1 stable, και προς το παρων δουλευει πολυ καλα, με πολυ καλη αποκριση, ελαχιστα κολληματα κλπ.

Απλα εχω ενα θεματακι, το οποιο το ειχα κ με την RC1 που χρησιμοποιουσα.

Καποιες φορες το ρολοι στην status bar "μενει πισω" και δειχνει παλιοτερη ωρα απο την πραγματικη, ενω πχ το ξυπνητηρι ή η εφαρμογη ρολοι που ειχε απο τη μαμα του δειχνουν την κανονικη ωρα.

 

Με reboot απ'οτι ειδα φτιαχνει, απλα οπως και να το κανεις ειναι ξενερα να δεις την λαθος ωρα απο κει και να μην το καταλαβεις..

Σας εχει συμβει; Υπαρχει τροπος να διορθωθει;

 

Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, προς το παρων τουλαχιστον, με την cm7.1.0-11 και εκτιμω την βοηθεια που μου δωσατε!

 

Για μένα πέρασε την cm7.2 nightly.Προς στιγμήν δεν έχω συναντήση κανένα bug :) Δεν χρειάζεται factory reset απλά wipe dalvik cache πριν και μετά το πέρασμα της καινούριας rom και τα δεδομένα κι οι εφαρμογές σου δεν θα χαθούν ;) κι εννοείται ένα battery calibration.Ορίστε το λινκ της πιο πρόσφατης http://www.defy-cm.net/defy-cm7-nightly/?C=M;O=A κατέβασε την 5/4/12 το zip αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια

Καποιες φορες το ρολοι στην status bar "μενει πισω" και δειχνει παλιοτερη ωρα απο την πραγματικη, ενω πχ το ξυπνητηρι ή η εφαρμογη ρολοι που ειχε απο τη μαμα του δειχνουν την κανονικη ωρα.

Σας εχει συμβει; Υπαρχει τροπος να διορθωθει;

Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, προς το παρων τουλαχιστον, με την cm7.1.0-11 και εκτιμω την βοηθεια που μου δωσατε!

 

 

για το ρολόι βάλε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.org.amip.ClockSync&hl=el

και από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής της λες κάθε πότε να σου διορθώνει το ρολόι

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι, όχι wipe data φυσικά θα παραμείνουν ολα. Βack up εννοώ απο το recovery backup all θα κανεις να χεις ενα nadroid backup οποτε αν παει κατι στραβα να τα επαναφερεις ολα πισω

 

Οκ σ'ευχαριστω,νομιζα οτι χρειαζεται ολοκληρη διαδικασια με wipe data και ξαναστησιμο του κινητου!εβαλα την 7.2 κι ολα καλα! Τωρα αν θελω να βαλω καμμια MIUI ή κατι διαφορετικ απο CM γινεται με την ιδια διαδικασια η θελει wipe data? CM9 ακομα σταθερη και πληρως λειτουργικη δεν υπαρχει ε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, νεος χρηστης > αποριες..

εκανα ενα search για το defy+ στο xda και μου δειχνει μονο για το απλο defy αποτελεσματα.

να φανταστω πως θα αναγρεφεται διπλα απο καποια ρομ αν ειναι και για την + version του defy?

επισης, το motoblur οντως φορτωνει ασκοπα την συσκευη? γιατι σαν user interface μου αρεσε πολυ

α, και οδηγο για root και CWM να φανταστω και παλι πως ειναι ο ιδιος με το απλο defy? ευχαριστω

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εχς περασει στο dedy μου την τελευταια εκδοση του Epsylon3 120406 και τa ICS δουλευουνε πολυ καλα εκτος απο τα εξης :

1. Δεν δουλευει το navigon και το sygik που ηχα στα cm7

2. Τα παιχνιδια που ειχα στην sd απο τα cm7 (πχ. aspalt 6, eternal legacy, gangstar, hawx κ.α.) ενω ξεκινανε μου βγαζουν σφαλμα και κλεινουν.....

τα χει συναντισει καποιος αλλος αυτα?

φταιει που τα ics ειναι ακομα υπο κατασκευη απο τον Epsylon η εχω κανει καποιο λαθος εγω?

ευχαριστω

 

το navigon και το sygic πρεπει να ειναι στις τελευταιες εκδοσεις για να παιξουν στο ics....κανε ενημερωση των εφαρμογων!οσο για τα παιχνιδια ειναι πολυ πιθανο να μην παιζουν ακομα γιατι το hwa δεν δουλευει ακομα..γενικα η cm9 ακομα ειναι υπο εξελιξη..καλυτερα να γυρισεις σε cm7.

 

@c0rpse_grinder ναι οταν καποια ρον ειναι για ντεφι+ αναγραφεται το + διπλα.γενικα πολλες ρομ που εχουν βγαλει μπορεις να τις περασεις και στις 2 συσκευες(εαν το αναφερει ο cooker)-η καλυετρη ρομ για το + ειναι του walter79....πριν κανεις οτιδηποτε να παρεις full back up.το motoblur οντως ειναι ωραιο και δεν φορτωνει τη συσκευη με την εννοια που φορτωνει το sense τα htc.το ροοτ ειναι πολυ ευκολο με superoneclick ή αν δεν δουλεψει διαβασε αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1240130

μιας και εισαι νεος με το ντεφι να σου πω να μην φλασαρεις σε καμια περιπτωση ρομ με το rsd.οταν οι οδηγιες γραφουν κατι τετοιο κατα 99% αναφερονται σε κατοχους απλου ντεφι.

 

@lavramid για miui καλο ειναι να κανεις wipe data.cm9 full λειτουργικη δυστυχως δεν υπαρχει ακομα..υπομονη.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις αυτο? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1585927

με Wiui θα δουλευει?

Και εγκατασταση πως? "install zip from sd"?

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω δοκιμασει αλλα πρεπει να δουλευει κανονικα...ναι install zip θελει!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έβαλα και δουλεύει κανονικά....έκανες wipe cache - dalvik cache πριν και μετά;
Link to comment
Share on other sites

defy+ 2.3.6 231 επιτελους βρηκαν τροπο.....http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1595013&page=4
Link to comment
Share on other sites

εδώ και 2-3 εβδομάδες βλέπω μεγάλη κινητικότητα στο development για defy :cool::D

 

όταν βγει καμια stable ICS ρίξτε καμια φωνή :p

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαίνεται να ροοταρανε επιτέλους bl7

 

Ναι φιλε ειμαι root.....Πως θα γινει να βαλουμε την MS2Ginger τωρα??Να το γουσταρουμε λιγο το defaki...Ασε που εχω τρελαθει με αγγλικα...

Link to comment
Share on other sites

θα κατεβασεις την ms2ginger 3.0 (οχι την 4)

 

 

For all Defy and Defy+: Put the Nandroid backup folder MS2Ginger on the SDCard in this folder: /sdcard/clockworkmod/backup (αν δεν υπαρχει τετοιος φακελος δημιουργησε τον μονος σου)

 

1) Install BOOTMENU - CWM (2ndInit-Installer 2.0.apk (CWM-Recovery >5.0.3.1 is needed for restore the MS2Ginger backup)

2)REBOOT

3)run 2nd-init (voldown on blue LED)

4)Go to "Recovery"

5)Go to "Latest or Stable or Custom Recovery"

6)"wipe data and cache" and dalvik cache

7)Go to "Backup and Restore"

8)Go to "Advance Restore"

9)Select "MS2Ginger3.0"

10)"restore system"

 

οπου κολλησεις εδω ειμαστε....οταν κανεις εγκατασταση το 2ndinit διαλεξε τη latest version!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

τωρα μου εφερε ο αδερφος μου τη συσκευη!.. εχω φαει ενα σκαλωμα.. η εγω δεν ξερω αν την κλεινω καλα η εχει προβλημα... οταν ειναι κλειστο το καπακι μπαταριας και το κουναω αριστερα δεξια..

κανει ενα θορυβο σαν να μην εχει κουμπωσει 100% καλα η μπαταρια και κουνιεται περα δωθε.. :-/ περιεργο? μαλλον δν το χω κουμπωσει καλα? περιεργο..... αυτο μονο οταν ειναι η μπαταρια μεσα

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

θα κατεβασεις την ms2ginger 3.0 (οχι την 4)

 

 

For all Defy and Defy+: Put the Nandroid backup folder MS2Ginger on the SDCard in this folder: /sdcard/clockworkmod/backup (αν δεν υπαρχει τετοιος φακελος δημιουργησε τον μονος σου)

 

1) Install BOOTMENU - CWM (2ndInit-Installer 2.0.apk (CWM-Recovery >5.0.3.1 is needed for restore the MS2Ginger backup)

2)REBOOT

3)run 2nd-init (voldown on blue LED)

4)Go to "Recovery"

5)Go to "Latest or Stable or Custom Recovery"

6)"wipe data and cache" and dalvik cache

7)Go to "Backup and Restore"

8)Go to "Advance Restore"

9)Select "MS2Ginger3.0"

10)"restore system"

 

οπου κολλησεις εδω ειμαστε....οταν κανεις εγκατασταση το 2ndinit διαλεξε τη latest version!

 

Δεν μπορω να καταλαβω την λειτουργια του 2ndinit.Το κανω εγκατασταση και μετα?Οταν λες "reboot" κλεινω το τηλεφωνο και το ανοιγω πατωντας το vol down?Αν λες αυτο μου βγαζει 4 επιλογες μονο.Στην πρωτη γραφει reboot system.Κολλησα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα μου εφερε ο αδερφος μου τη συσκευη!.. εχω φαει ενα σκαλωμα.. η εγω δεν ξερω αν την κλεινω καλα η εχει προβλημα... οταν ειναι κλειστο το καπακι μπαταριας και το κουναω αριστερα δεξια..

κανει ενα θορυβο σαν να μην εχει κουμπωσει 100% καλα η μπαταρια και κουνιεται περα δωθε.. :-/ περιεργο? μαλλον δν το χω κουμπωσει καλα? περιεργο..... αυτο μονο οταν ειναι η μπαταρια μεσα

παρακαλω ας βοηθησει καποιος επειδη αν ειναι μονο σε εμενα το προβλημα με το "κουδουνισμα" να τους παρω τηλ να μου το αντικαταστησουν :-/

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

@papanjkos κλείσε το κινητό...ξανά άνοιξε το κανονικά μόνο με το power button...όταν δείξει το κόκκινο σήμα της motorola κάποια στιγμή θα ανάψει το led(μπλε χρώμα)...τότε πατάς το Vol-και εμφανίζεται το μενού.στο μενού ανεβοκατεβαινεις με τα πλήκτρα έντασης και επιλέγεις με το power button

 

@corpse εμένα δεν κάνει κάποιο ήχο το κινητό και το έχω 1 χρόνο και 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω ας βοηθησει καποιος επειδη αν ειναι μονο σε εμενα το προβλημα με το "κουδουνισμα" να τους παρω τηλ να μου το αντικαταστησουν :-/

 

Και στο δικό μου το έκανε αυτό. Απλώς έβαλα ένα κομμάτι χαρτί ανάμεσα στην μπαταρία και στο καπάκι και από τότε είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

@papanjkos κλείσε το κινητό...ξανά άνοιξε το κανονικά μόνο με το power button...όταν δείξει το κόκκινο σήμα της motorola κάποια στιγμή θα ανάψει το led(μπλε χρώμα)...τότε πατάς το Vol-και εμφανίζεται το μενού.στο μενού ανεβοκατεβαινεις με τα πλήκτρα έντασης και επιλέγεις με το power button

 

@corpse εμένα δεν κάνει κάποιο ήχο το κινητό και το έχω 1 χρόνο και 4 μήνες.

 

OK το εκανα....Τωρα θα δουλευει ετσι καθε φορα(αν θελω να αλλαξω ρομ)?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι...αυτό είναι το Bootmenu.

οκ κατεβασα την ρομ.Τωρα ολα τα υπολοιπα ειναι μεσα σ αυτο που κατεβασα?Οταν κανω τα παραπανω που λες το τηλεφωνο ειναι συνδεμενο με τον υπολογιστη?αυτο το Nandroid backup folder MS2Ginger ειναι μεσα στο ζιπαρισμενο αρχειο και ειναι 1κβ.

Edited by papanikoos
Link to comment
Share on other sites

182MB ειναι το αρχειο..κατι κανεις λαθος ....οχι δεν συνδεεις το κινητο με τον υπολογιστη...ακολουθεις πιστα τις οδηγιες.....ουτε συνδεσεις ουτε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου το έκανε αυτό. Απλώς έβαλα ένα κομμάτι χαρτί ανάμεσα στην μπαταρία και στο καπάκι και από τότε είναι μια χαρά.

 

δηλαδη δεν σε ενοχλουσε αυτο εσενα αρκετα ωστε να το δωσεις πισω? κριμα δεν ειναι 3 ημερων κινητο να θελει χαρτακι για να δουλευει σωστα? :-/ επισης... εχω την εντυπωση οτι δν εχει κουμπωσει 100% απο κατω.. και οτι αν μπει στο νερο θα περασει απο κει μεσα..

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...