Jump to content

Απαντα για Σπαθιά - Ξίφη - Ιαπωνικά και μη


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για δύο λόγους.

 

Πρώτον για να μοιραστούμε πληροφορίες οι "άρρωστοι" με τα Katana, Wakizashi, Tanto κ.λ.π. και όχι μόνο αλλά και οι άρρωστοι συλλέκτες από σπαθιά LOTR, Κινέζικα, Μεσαιωνικά και ότι άλλο σε σπαθί παίζει.

 

Ναι και τα Hattori Hanzo :-P είναι OK. :D

 

Δεύτερον για να σας προειδοποιήσω για τη μαφία των εμπόρων της κατηγορίας που έχουν πάει στο Υπουργείο Εμπορίου και στην Αστυνομία και έχουν βάλει ΚΑΘΕ ΤΥΠΟ σπαθιού μαζί με τα ΟΠΛΑ. !!! ( Ελεος). Ακόμα και τα διακοσμητικά...ακόμα και τα στομωμένα (δεν κόβουν). ΟΛΑ !!!

 

Προσέξτε γιατί αν φέρετε τέτοιο σπαθί από το εξωτερικό θα κρατηθεί στο τελωνείο και θα σας ζητηθεί να εκδόσετε "Αδεια Εισαγωγής, μεταφοράς, αγοράς, κατοχής και ανανέωσης ειδών οπλισμού για ατομική χρήση" (ως συλλεκτικά, ιστορικά, ή οικογενειακά κειμήλια).

Αυτό απαιτεί τα εξής δικαιολογητικά.

  • Αίτηση εις διπλούν (υπεύθυνη δήλωση)
  • Υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι δεν είστε φυγόδικος κ.λ.π.
  • Ιατρικό πιστοποιητικό από ψυχίατρο για κατοχή όπλων
  • Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
  • Τιμολόγιο για τα είδη
  • Βεβαίωση του πωλητή πιστοποιημένο με πλήρη περιγραφή του όπλου (αν πρόκειται για περίστροφο περιγραφή πως το έχει απενεργοποιήσει)
    Σημείωση δική μου. Για να δείτε τι λαμόγια είναι οι έμποροι. Η παράγραφος αυτή αναφέρεται καθαρά σε πιστόλια-περίστροφα.
  • 3 πρόσφατες φωτογραφίες
  • Αντίγραφο Ποινικού μητρώου

 

Αφού σας χορηγηθεί η άδεια αυτή οπλο-κατοχής ( ΕΛΕΟΣ ), τότε το τελωνείο θέλει -Τιμολόγιο αγοράς και αν δεν έχετε επειδή παραγγείλατε online - τότε θέλουν αντίγραφο παραγγελίας και φωτοτυπία χρέωσης πιστωτικής κάρτας με το αντίστοιχο ποσό.

 

Για να μη νομίζετε ότι τα διαβάζω από κάποιο site, έχω τα χαρτιά στα χέρια μου γιατί παρήγγειλα 3 Katana από Αμερική και τα γυρίζω πίσω τελικά μόλις έμαθα τη διαδικασία.

 

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν το δέμα ερχόταν από χώρα της Ευρωπαικής Ενωσης. Εάν έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία, ας την καταθέσει.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

αχ παλιοτερα ηθελα και εγω να παρω ενα katana ή wakizashi αλλα δυστυχώς κυκλοφορούσαν πολλες κακες φήμες για τη ποιοτητα αυτων που ειχαν καποια γνωστα μαγαζια εδω.και ιντερνετ δεν αγοραζω ετσι το αφησα το θεμα αλλα παντοτε ελεγα οτι οταν θα παω αυτο το ταξίδι στην ιαπωνια που παντοτε ηθελα θα τσιμπισω και κατι για σουβενιρ..παει και αυτο το ονειρο μου το πατησες!!:p:lol: Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

αχ παλιοτερα ηθελα και εγω να παρω ενα katana ή wakizashi αλλα δυστυχώς κυκλοφορούσαν πολλες κακες φήμες για τη ποιοτητα αυτων που ειχαν καποια γνωστα μαγαζια εδω.και ιντερνετ δεν αγοραζω ετσι το αφησα το θεμα αλλα παντοτε ελεγα οτι οταν θα παω αυτο το ταξίδι στην ιαπωνια που παντοτε ηθελα θα τσιμπισω και κατι για σουβενιρ..παει και αυτο το ονειρο μου το πατησες!!:p:lol:

 

Αν το φέρεις μέσα στη βαλίτσα μπορεί κα να μη γίνει τίποτα. Ενας γνωστός μου έφερε σπαθί από Κίνα μέσα στη βαλίτσα, 120cm και το πήρε κανείς χαμπάρι...

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για αθήνα ξέρει κανείς που μπορούν να βρεθούν τέτοια ξίφη?ιαπωνικά κυρίως..

για διακόσμηση βέβαια..

η κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα.

απο ευρώπη δεν παίζει θέμα τελωνείου ε?η επειδή είναι όπως προαναφέρατε,όπλα, τα κοιτάνε?

Link to comment
Share on other sites

Αν το φέρεις μέσα στη βαλίτσα μπορεί κα να μη γίνει τίποτα. Ενας γνωστός μου έφερε σπαθί από Κίνα μέσα στη βαλίτσα, 120cm και το πήρε κανείς χαμπάρι...

 

Δηλαδή φίλε πέρασε τον έλεγχο του αεροδρομίου και δεν είδε κανείς πως είχε σπαθί μέσα;;;

 

Και άντε οι δικοί μας ,εδώ στην Ελλάδα, στην Κίνα δεν είδαν κάτι;;;;

 

Katana άντεξε 7 σφαίρες, μερικές τις έκοψε στα δύο...

http://www.youtube.com/watch?v=-sHTJAKN-5k

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα

Χαίρομαι που βρισκω επιτέλους ένα τόπικ τόσο πρόσφατο.Κι εγώ ψάχνω για κατάνα αυτόν τον καιρό.Διάβασα σε ελληνικό φόρουμ ότι από την ευρώπη μπορείς να παραγγείλεις χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να σου το κρατήσουν στο τελωνείο κτλ.Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο να μας πει με σιγουριά.Πάντως έχω λινκς από ευρωπαϊκά e-shops με καλές κριτικές.Όποιος θέλει να του τα στείλω ας απαντήσει εδώ ή σε Π.Μ.

Εδώ θά τούς κρατήσουμε λέγει ό Λεωνίδας

Εδώ θά πολεμήσουμε

Εδώ οί Βάρβαροι θά πεθάνουν

Ετοιμάστε τίς Ασπίδες σας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα

Χαίρομαι που βρισκω επιτέλους ένα τόπικ τόσο πρόσφατο.Κι εγώ ψάχνω για κατάνα αυτόν τον καιρό.Διάβασα σε ελληνικό φόρουμ ότι από την ευρώπη μπορείς να παραγγείλεις χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να σου το κρατήσουν στο τελωνείο κτλ.Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο να μας πει με σιγουριά.Πάντως έχω λινκς από ευρωπαϊκά e-shops με καλές κριτικές.Όποιος θέλει να του τα στείλω ας απαντήσει εδώ ή σε Π.Μ.

 

Στείλε μου τα links φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε άραγε να παραγγείλουμε σπαθιά με περίεργο σχήμα στη λεπίδα (π.χ μια λεπίδα τετράγωνη με μια τρύπα στη μέση, λέω εγώ τώρα) και αν ναι ποιο το κόστος;

Επίσης postάρετε καμιά φώτο να γουστάρουμε!

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν, εγώ τα κατάφερα και σας λέω πως ήταν. Η όλη διαδικασία υποτίθεται είναι 20 εργάσιμες, εμένα που πήρε 3 μήνες μόνο για την άδεια εισαγωγής, αλλά το τελωνείο το κρατάει οπότε μην ανησυχείτε. Αν πάτε σε ιδιωτικό ψυχίατρο ΔΕΝ θα πάρετε λεφτά από την ασφάλεια, οπότε πηγαίνετε σε παθολόγο για το χαρτί. Αν βρείτε ραντεβού σε νοσοκομείο, παίξτε και κανένα τζόκερ. Μετά πάτε στο τμήμα της περιοχής σας με 6 φωτογραφίες (ασπρόμαυρες, εγχρωμες, δεν τους νοιάζει) και συμπληρώστε τις αιτήσεις και τις δηλώσεις. Δώστε και το mail του τιμολογίου εκτυπωμένο, καθώς και χαρτί του πωλητή που λέει τα χαρακτηριστικά του σπαθιού (εμένα ο πωλητης με έκλασε και το πλαστογράφησα).

Μετά αυτά πάνε ΓΑΔΑ και βγαίνει ποινικό μητρώο και ο,τι αλλο χρειάζεται. Σας δίνουν την άδεια εισαγωγής και πάτε στο τελωνέιο να το πάρετε. (ο φόρος εμένα μου βγήκε 30 κάτι ευρώ για αξία 70 δολάρια και 50 μεταφορικά). Μετά παίρνετε το χαρτί του τελωνείου, το πάτε στην ΓΑΔΑ μαζί με ένα παράβολο 3 ευρώ (από εφορία ή εθνική τράπεζα) κάπως υπέρ στρατού λέγεται, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ξέρουν αυτοί. Δίνετε και άλλα 3 ευρώ στη ΓΑΔΑ και μετα από 1-3 μήνες βγαίνει η άδεια κατοχής.

Επίσης μπορείτε να στείλετε την άδεια εισαγωγής στο τελωνέιο και να το παραλάβετε από τα ΕΛΤΑ αλλά εγώ έκανα τόσο κόπο για να τη βγάλω που ήθελα να είμαι σίγουρη ότι δεν θα χαθεί και πήγα αυτοπροσώπως.

Οι τελωνειακοί είναι όλοι μ@λάκες (και ο σεκιουριτάς ακόμα περισσότερο) αλλά οι διευθυντές και οι προισταμενοι είναι όλοι κομπλέ. Οπως είπα όμως, δεν είναι ανάγκη να πάτε στο αεροδόρομιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γεια σας...

 

Εχω ενα σπαθι απο το 1842...που μπορω να μαθω αν αξιζει τιποτα ????

 

Στο Μοναστηράκι είναι μία περίπτωση να το πάρεις και να πας να το δείξεις. Αυτοί εκεί ασχολούνται με παρόμοια. Είναι και 1-2 που κάνουν και συντήρηση αναπαλαίωση (Καθαρισμό κ.λ.π.)

 

Επίσης κοίτα και αυτό το λινκ.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Στο Μοναστηράκι είναι μία περίπτωση να το πάρεις και να πας να το δείξεις. Αυτοί εκεί ασχολούνται με παρόμοια. Είναι και 1-2 που κάνουν και συντήρηση αναπαλαίωση (Καθαρισμό κ.λ.π.)

 

Επίσης κοίτα και αυτό το λινκ.

 

Σ'ευχαριστω πολυ.

Edited by vampyre
[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ανοίγω αυτό το θέμα για δύο λόγους.

 

Πρώτον για να μοιραστούμε πληροφορίες οι "άρρωστοι" με τα Katana, Wakizashi, Tanto κ.λ.π. και όχι μόνο αλλά και οι άρρωστοι συλλέκτες από σπαθιά LOTR, Κινέζικα, Μεσαιωνικά και ότι άλλο σε σπαθί παίζει.

 

Ναι και τα Hattori Hanzo :-P είναι OK. :D

 

Δεύτερον για να σας προειδοποιήσω για τη μαφία των εμπόρων της κατηγορίας που έχουν πάει στο Υπουργείο Εμπορίου και στην Αστυνομία και έχουν βάλει ΚΑΘΕ ΤΥΠΟ σπαθιού μαζί με τα ΟΠΛΑ. !!! ( Ελεος). Ακόμα και τα διακοσμητικά...ακόμα και τα στομωμένα (δεν κόβουν). ΟΛΑ !!!

 

Προσέξτε γιατί αν φέρετε τέτοιο σπαθί από το εξωτερικό θα κρατηθεί στο τελωνείο και θα σας ζητηθεί να εκδόσετε "Αδεια Εισαγωγής, μεταφοράς, αγοράς, κατοχής και ανανέωσης ειδών οπλισμού για ατομική χρήση" (ως συλλεκτικά, ιστορικά, ή οικογενειακά κειμήλια).

Αυτό απαιτεί τα εξής δικαιολογητικά.

  • Αίτηση εις διπλούν (υπεύθυνη δήλωση)
  • Υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι δεν είστε φυγόδικος κ.λ.π.
  • Ιατρικό πιστοποιητικό από ψυχίατρο για κατοχή όπλων
  • Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
  • Τιμολόγιο για τα είδη
  • Βεβαίωση του πωλητή πιστοποιημένο με πλήρη περιγραφή του όπλου (αν πρόκειται για περίστροφο περιγραφή πως το έχει απενεργοποιήσει)
    Σημείωση δική μου. Για να δείτε τι λαμόγια είναι οι έμποροι. Η παράγραφος αυτή αναφέρεται καθαρά σε πιστόλια-περίστροφα.
  • 3 πρόσφατες φωτογραφίες
  • Αντίγραφο Ποινικού μητρώου

 

Αφού σας χορηγηθεί η άδεια αυτή οπλο-κατοχής ( ΕΛΕΟΣ ), τότε το τελωνείο θέλει -Τιμολόγιο αγοράς και αν δεν έχετε επειδή παραγγείλατε online - τότε θέλουν αντίγραφο παραγγελίας και φωτοτυπία χρέωσης πιστωτικής κάρτας με το αντίστοιχο ποσό.

 

Για να μη νομίζετε ότι τα διαβάζω από κάποιο site, έχω τα χαρτιά στα χέρια μου γιατί παρήγγειλα 3 Katana από Αμερική και τα γυρίζω πίσω τελικά μόλις έμαθα τη διαδικασία.

 

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν το δέμα ερχόταν από χώρα της Ευρωπαικής Ενωσης. Εάν έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία, ας την καταθέσει.

 

IΕγω εχω ενα σπαθι του Ναπολεοντικου ιππικου και ανηκε σε εναν γαλλο στρατηγο ο ο ποιος σκοτωθηκε και δωθηκε επειτα στον διαδοχο του και αυτο αποδικνυεται με τους δυο αυξοντες αριθμους στη λαβη το θεμα ειναι πως θελω να το πουλησω αλλα δεν ξερω που... Το σπαθι εχει και αφιερωση χτυπημενη και αναγραφει επανω σε ποιες μαχες εχει παρει μερος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...