Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη μπορεί και να επαναλαμβάνομαι.

Υπάρχει κάποιο link για αναλυτική καθοδήγηση για το πώς γίνεται Root η συσκευή (ΜΖ601-3G) παιρνώντας CWM και CyanogenMod 10;;

 

Έχω διαβάσει για BootLoader κτλπ και κάπου έχω μπερδευτεί.

 

Μπορεί κάποιος ας δώσει κάποιο link (η βίντεο στο You Tube αν υπάρχει)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1242241

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο step 2 φίλε μου το link δεν υπάρχει!!! :( καθώς επίσης και το link για το download στο τέλος!!! (The file you requested was not found)

***(Ευχαριστω για το link πάντως. Το εχω δεί καιρό τωρα αλλα το πρόβλημα με τα Link παραμένει)

 

Για δες εδω μαλλον το ανεβασαν και σε αλλο λινκ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1242241&page=42

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν χρειάζεται να κάνω το post μου....Μια παρατήρηση μόνο (τουλάχιστον απο δικιά μου εμπειρία), το root δεν μου χρειάστηκε απο την αρχή για να περάσω custom rom....

Ήμουν σε stock 4.0.4 οπότε αυτό που έκανα ήταν να περάσω custom recovery, TWRP για την ακρίβεια....

Μετά απο εκεί τα πράγματα είναι εύκολα...factory reset, clear davlik/cache και install το Custom ROM απο την SD κάρτα. (Εγώ έβαλα EOS 4)

Οι rom, είτε CM είτε EOS έχουν έτοιμο το root μέσα τους οπότε όλα οκ!

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

αν και υπάρχουν κι άλλα ωραία Recovery εγώ χρησιμοποιώ αυτό ------> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1235170
LG G4
Link to comment
Share on other sites

αν και υπάρχουν κι άλλα ωραία Recovery εγώ χρησιμοποιώ αυτό ------> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1235170

 

Όντως καλό...μια πληροφορία ακόμα που διάβασα ψάχνοντας για custom roms...

Τόσο για CM όσο και για EOS, η συμβουλή που δίνουν είναι πρίν βάλλεις οποιοδήποτε νέο version, να κάνεις update στο latest recovery TWRP ή ClockworkMod

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν χρειάζεται να κάνω το post μου....Μια παρατήρηση μόνο (τουλάχιστον απο δικιά μου εμπειρία), το root δεν μου χρειάστηκε απο την αρχή για να περάσω custom rom....

Ήμουν σε stock 4.0.4 οπότε αυτό που έκανα ήταν να περάσω custom recovery, TWRP για την ακρίβεια....

Μετά απο εκεί τα πράγματα είναι εύκολα...factory reset, clear davlik/cache και install το Custom ROM απο την SD κάρτα. (Εγώ έβαλα EOS 4)

Οι rom, είτε CM είτε EOS έχουν έτοιμο το root μέσα τους οπότε όλα οκ!

 

Καλή επιτυχία

 

επειδή μπερδεύτηκα και δεν είμαι και σχετικός!

τι είναι custom recovery?

factory reset πως γίνεται? τα σβήνει όλα? δλδ γίνεται σαν καινούργιο? έχει κάποια σχέση με το hard reset?

clear davlik/cashe τι είναι? πως γίνεται?

 

δλδ έκανες install μία custom rom από την sd και αυτόματα έγινε και root η ταμπλέτα?

 

πωπω μπέρδεμα? δεν με βλέπω να το κάνω root τελικά ούτε να βάζω άλλη rom. αντίθετα στο galaxy s2 που διάβασα τις οδηγίες μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά για πείτε μου,μου πρότειναν ανταλλαγή το tablet nexus 7 που έχω και το ΝΟΚΙΑ Ν8 μαζί για το ΧΟΟΜ 32gb wifi 3g, αξίζει η ανταλλαγή...:worry: μην κάνω καμια...:( πατάτα....σαν κάμερα τραβάει φωτο τα 5mp,και μπορείτε να το λειτούργησε τε σαν τηλ....;

 

Πρεπει να ζήτηση διάφορα τιμής,η η τραμπα είναι η μια η άλλη.....

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,διότι πρεπει να δώσω ενα ναι η όχι σύντομα...ευχαριστώ....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για πείτε μου,μου πρότειναν ανταλλαγή το tablet nexus 7 που έχω και το ΝΟΚΙΑ Ν8 μαζί για το ΧΟΟΜ 32gb wifi 3g, αξίζει η ανταλλαγή...:worry: μην κάνω καμια...:( πατάτα....σαν κάμερα τραβάει φωτο τα 5mp,και μπορείτε να το λειτούργησε τε σαν τηλ....;

 

Πρεπει να ζήτηση διάφορα τιμής,η η τραμπα είναι η μια η άλλη.....

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,διότι πρεπει να δώσω ενα ναι η όχι σύντομα...ευχαριστώ....

 

Κανεις για βοήθεια.......:worry:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για πείτε μου,μου πρότειναν ανταλλαγή το tablet nexus 7 που έχω και το ΝΟΚΙΑ Ν8 μαζί για το ΧΟΟΜ 32gb wifi 3g, αξίζει η ανταλλαγή...:worry: μην κάνω καμια...:( πατάτα....σαν κάμερα τραβάει φωτο τα 5mp,και μπορείτε να το λειτούργησε τε σαν τηλ....;

 

Πρεπει να ζήτηση διάφορα τιμής,η η τραμπα είναι η μια η άλλη.....

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,διότι πρεπει να δώσω ενα ναι η όχι σύντομα...ευχαριστώ....

 

Το Xoom δεν λειτουργεί σαν τηλέφωνο. SMS και voip μόνο μέσω root!

Σου ζητάνε να δώσεις το nexus 7 και το n8 για να πάρεις 32άρι Xoom 3g? χαχαχχα όχι εγώ δε θα το έκανα πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Το Xoom δεν λειτουργεί σαν τηλέφωνο. SMS και voip μόνο μέσω root!

Σου ζητάνε να δώσεις το nexus 7 και το n8 για να πάρεις 32άρι Xoom 3g? χαχαχχα όχι εγώ δε θα το έκανα πάντως!

 

Οκ,ευχαριστώ,ελήφθη το μύνημα.....απλως εκπροσωπω, φιλο,και εγώ του είπα όχι....:O

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για πείτε μου,μου πρότειναν ανταλλαγή το tablet nexus 7 που έχω και το ΝΟΚΙΑ Ν8 μαζί για το ΧΟΟΜ 32gb wifi 3g, αξίζει η ανταλλαγή...:worry: μην κάνω καμια...:( πατάτα....σαν κάμερα τραβάει φωτο τα 5mp,και μπορείτε να το λειτούργησε τε σαν τηλ....;

 

Πρεπει να ζήτηση διάφορα τιμής,η η τραμπα είναι η μια η άλλη.....

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,διότι πρεπει να δώσω ενα ναι η όχι σύντομα...ευχαριστώ....

 

Όχι ρε φίλε δεν αντιστοιχούν σε τιμές!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος ΣΩΣΤΟΣ οδηγος, με σωστα λινκ και σαφης οδηγιες για να κανω root?

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το αθλημα κ μου φαινονται βουνο....

Εχω το Motorola xzoom 3g.

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom προτείνετε, που να είναι smooth και να υποστηρίζει σωστά την sim;

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Με Team EOS Stable 3 για everest θα είσαι οκ με Android 4.1 Jelly Bean. Έχει και 4.2 builds αλλά δεν έχουν και λογικά δε θα αποκτήσουν ποτέ την ταχύτητα του 4.1.
Link to comment
Share on other sites

Με Team EOS Stable 3 για everest θα είσαι οκ με Android 4.1 Jelly Bean. Έχει και 4.2 builds αλλά δεν έχουν και λογικά δε θα αποκτήσουν ποτέ την ταχύτητα του 4.1.

 

Εγώ με ( eos4 » nightlies » umts_everest » 20130323-150).... είμαι ευχαριστημένος..!!!!

Άρα συνοψίζοντας, οι EOS 3 ειναι 4.1 based ROMS, και οι EOS 4 4.2 Based ROMS.

Θα τις δοκιμάσω και τις δύο... κάποιο link? Περιλαμβάνουν Gapps ή θα πρέπει να περάσω χώρια;

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Kastorakos έτσι ακριβώς. Πρέπει αφού φλασάρεις την κάθε ρομ να βάλεις και τα Google apps τους. Υπάρχουν σε κάθε θέμα λινκς.

 

Για την eos 3 πας εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1904589

Αν έχεις το XOOM με wifi και 3g τότε κατεβάσεις την έκδοση everest.

 

Η αντίστοιχη everest σε eos 4 είναι αυτή.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2088717

 

Για Android 4.2 πιο γρήγορη μου έχει φανεί άλλη rom εμένα, η My Android.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2087668

 

Καλό παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος ΣΩΣΤΟΣ οδηγος, με σωστα λινκ και σαφης οδηγιες για να κανω root? Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το αθλημα κ μου φαινονται βουνο.... Εχω το Motorola xzoom 3g.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά απο αυτήν την αντιμετώπιση ως προς τα update (ΧΟΟΜ 3G-WIFI) θα αλλάξω στρατόπεδο .... με βλέπω προς το NOTE 10.1 ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ μετά απο αυτήν την αντιμετώπιση ως προς τα update (ΧΟΟΜ 3G-WIFI) θα αλλάξω στρατόπεδο .... με βλέπω προς το NOTE 10.1 ...

 

όπως κι'εγώ. ποτέ μα ποτέ ξανά motorola. όταν ξαναπάρω tablet στο μέλλον θα είναι σίγουρα samsung ή asus αν δίνει καμιά αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπαρχει καποιος ΣΩΣΤΟΣ οδηγος, με σωστα λινκ και σαφης οδηγιες για να κανω root? Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το αθλημα κ μου φαινονται βουνο.... Εχω το Motorola xzoom 3g.

 

Εγώ ακολούθησα αυτο και έγινε μια χαρά unlock και root. Έχει και video.

http://www.xoomforums.com/forum/motorola-xoom-development/15179-how-rookie-rooting-flashing-unrooting-under-one-roof.html

 

Βέβαια νομίζω ότι χρησιμοποιεί παλιό recovery (cwm 3.2.0.0) αλλά έγινε μια χαρά.

Ας μας πεί κάποιος αν μπορούμε να περάσουμε απο πάνω νεότερο recovery και αν γίνεται απλώς με τον ίδιο τρόπο ή χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ.

 

Παω να περάσω την 4.2.2 να δώ πόσο σέρνεται το ταμπλετάκι μας :p

 

Υπαρχει καποιος ΣΩΣΤΟΣ οδηγος, με σωστα λινκ και σαφης οδηγιες για να κανω root? Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το αθλημα κ μου φαινονται βουνο.... Εχω το Motorola xzoom 3g.

 

Εγώ ακολούθησα αυτο και έγινε μια χαρά unlock και root. Έχει και video.

http://www.xoomforums.com/forum/motorola-xoom-development/15179-how-rookie-rooting-flashing-unrooting-under-one-roof.html

 

Βέβαια νομίζω ότι χρησιμοποιεί παλιό recovery (cwm 3.2.0.0) αλλά έγινε μια χαρά.

Ας μας πεί κάποιος αν μπορούμε να περάσουμε απο πάνω νεότερο recovery και αν γίνεται απλώς με τον ίδιο τρόπο ή χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ.

 

Παω να περάσω την 4.2.2 να δώ πόσο σέρνεται το ταμπλετάκι μας :p

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

όντως σέρνεται με 4.2?

 

Εγώ έβαλα με TWRP 2.5.00 (δεν παίζεται το touch recovery :D) την Myandroid 4.2.2 και είναι μια χαρά. Το μόνο κακό είναι ότι η myandroid

είναι περιορισμένη λίγο και λείπουν πολλές ρυθμίσεις στα settings. Επίσης νομίζω λιώνει την μπαταρία πιο γρήγορα (τουλάχιστον σε standby).Την ψάχνω βέβαια ακόμα (μιας και τώρα την έβαλα) αλλά με έσωσε με τους multiple users μιας και η μικρή μου κάθε φορά που το έπιανε στα χέρια της τα έκανε όλα μπάχαλο :p

Link to comment
Share on other sites

Τα βγάζει πέρα καλά και με την 4.2 αλλά δεν είναι το smooth tablet που ξέραμε ως την 4.1. Ειδικά πχ σε animations όταν πατάς το home, όταν ανοίγεις τον app drawer, παρατηρείς να αργεί μια σκάλα. Φυσικά όλα λειτουργούν και μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιεί σαν daily driver.

Δε ξέρω αν βελτιώθηκε η κατάσταση στις τελευταίες eos nightlies. Οι προσωπικές μου δοκιμές έγιναν πάντα σε stock συχνότητες. Αν κάποιος ανεβάσει τον επεξεργαστή ίσως όλα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...