Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και σήμερα το πρωί που λέτε, ανοίγω το χοομ και μαντέψτε ποιος έφαγε πρωινό Παγωτάκι ;;; :)

μου ήρθε αναβάθμιση ΌΤΑ σε 4.0.3 (wifi μοντέλο αγορασμένο από Αμερική)

 

Sent from my Xoom using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άντε να δούμε οι κάτοχοι του 3g μοντέλου πότε θα δούμε το αντίστοιχο update.

 

Μόλις έκανα root τo 3gwifi μου και περιμένω να επανέλθει το xda για να δοκιμάσω μια alpha που έχει ανέβει εδώ και μερικές μέρες με working 3g. Το δοκίμασε κανείς;

Edited by duk3r
Link to comment
Share on other sites

και σήμερα το πρωί που λέτε, ανοίγω το χοομ και μαντέψτε ποιος έφαγε πρωινό Παγωτάκι ;;; :)

μου ήρθε αναβάθμιση ΌΤΑ σε 4.0.3 (wifi μοντέλο αγορασμένο από Αμερική)

 

Sent from my Xoom using Tapatalk

Lucky you! Περιμενουμε συντομα εντυπωσεις plz :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις εξωτερικο σκληρο δισκο / φλασακι κτλ και να δεις απο εκει εικονες, ταινιες κτλ ?

Σα κανονικα win δηλαδη και να μη χρειάζεται να τα μεταφερεις στη καρτα μνήμης.

 

 

(επισης το αποσυρουν απο την αγορα η μου φαινεται?)

 

Sorry δεν είδα το ποστ σου νωρίτερα, κανονικά διαβάζει ένα φλασάκι που δοκίμασα. Εχω ένα καλώδιο από ebay (αναφέρομαι στην Team Eos ρομ)

 

Εχει βγεί ο διάδοχός του αλλά δεν προσφέρει τίποτα σημαντικό, πιο λεπτό, πιο ελαφρύ αλλά μάλλον χειρότερο είναι σε επεκτασιμότητα. Και με την ίδια CPU. Καθώς είναι από τα πρώτα με tegra 2, δεν έχει περάσει η μπογιά του και στα 400 είναι το απόλυτο value for money ατή τη στιγμή.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχετε υποψη αλλα το βρηκα σημερα και ειπα να το μοιραστω. Αν στην adress bar γραψετε about:debug, πατησετε go και μετα μπειτε στα browser settings θα εμφανιστει ενα επιπλεον μενου "debug" με διαφορες "developer options" μεταξυ των οποιων και η UA string. Με αυτη, μπορουμε να ορισουμε πως θα αναγνωριζεται το tablet απο τα sites, επιλογη που εγω γυρισα σε desktop , ωστε να αποφευγω τις mobile εκδοσεις στην μεγαλη οθονη του Xoom, που απο default ειναι επιλεγμενο. Καλημερα :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχετε υποψη αλλα το βρηκα σημερα και ειπα να το μοιραστω. Αν στην adress bar γραψετε about:debug, πατησετε go και μετα μπειτε στα browser settings θα εμφανιστει ενα επιπλεον μενου "debug" με διαφορες "developer options" μεταξυ των οποιων και η UA string. Με αυτη, μπορουμε να ορισουμε πως θα αναγνωριζεται το tablet απο τα sites, επιλογη που εγω γυρισα σε desktop , ωστε να αποφευγω τις mobile εκδοσεις στην μεγαλη οθονη του Xoom, που απο default ειναι επιλεγμενο. Καλημερα :)

 

Είναι "παλιό" κόλπο στα android, το κάνω και στο κινητό μου. Καλά έκανες και το ανέφερες αφού δεν είναι γνωστό σε όλους.

Βοηθάει να έχει κανείς το πλήρες site αλλά προσοχή στη χρήση μέσω 3G καθώς καταναλώνει αρκετά περισσότερο όγκο δεδομένων.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα κι εγω στο Xoom μου την 4.0.3 ...κι εγω το Αμερικανικο εχω...ολα καλα εως τωρα,απλα λιγα κολληματακια στο σερφαρισμα...:mad:
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα. Είμαι ένας μελλοντικός κάτοχος Χοοm (αύριο κάνει παραλαβή το media markt) και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις κυρίως σε αυτούς που έχουν περάσει το νέο “ice cream”.Βασικά τι έχει γίνει με το 3G και

με τη θύρα usb (μπορεί να συνδεθεί σκληρός δίσκος?).

Επειδή είμαι νέος με το android Market (λόγω iphone) δεν ξεχωρίζει κάπου αν η εφαρμογή είναι για τηλέφωνο η tablet, πως ξεχωρίζει κάποιος ότι η εφαρμογή είναι και για tablet? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.

Είμαι και εγώ στην σκέψη να πάρω το XOOM λόγω της προσφοράς που τρέχει στα media markt αλλα είναι κάτι που με κάνει να το σκέφτομαι και αυτό είναι η οθόνη για την οποία δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα. Απο διάφορα reviews που είδα η οθόνη θεωρείται αρκετά κατώτερη του ανταγωνισμού (Βλ. Asus Transformer, Ιpad).Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι είναι κάτι που χαλάει την γενικότερη εικόνα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα. Είμαι ένας μελλοντικός κάτοχος Χοοm (αύριο κάνει παραλαβή το media markt) και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις κυρίως σε αυτούς που έχουν περάσει το νέο “ice cream”.Βασικά τι έχει γίνει με το 3G και

με τη θύρα usb (μπορεί να συνδεθεί σκληρός δίσκος?).

Επειδή είμαι νέος με το android Market (λόγω iphone) δεν ξεχωρίζει κάπου αν η εφαρμογή είναι για τηλέφωνο η tablet, πως ξεχωρίζει κάποιος ότι η εφαρμογή είναι και για tablet? Ευχαριστώ πολύ.

 

Εχω custom ICS και σε αυτήν διαβάζω στικάκια που δοκίμασα. Δίσκο εξωτερικό δεν έχω δοκιμάσει, θα το κάνω το απόγευμα. Από όσο ξέρω σε fat32 διαβάζει, αναμένουμε νέα rom που να διαβάζει και ntfs.

Σε stock ICS δεν γνωρίζω αν μπορεί. Υποθέτω πως όχι.

 

Οι εφαρμογές στο market, πέρα από ότι υπάρχει περιοχή με προτεινόμενες εφαρμογές για ταμπλετ, σου γράφουν αν είναι συμβατές με την συσκευή σου. Οσες είναι σε χαμηλότερη ανάλυση μπορούν να δουλέψουν κανονικά σε όλη την οθόνη χωρίς πρόβλημα. Με μονο θέμα την χαμηλότερη ανάλυση.

 

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.

Είμαι και εγώ στην σκέψη να πάρω το XOOM λόγω της προσφοράς που τρέχει στα media markt αλλα είναι κάτι που με κάνει να το σκέφτομαι και αυτό είναι η οθόνη για την οποία δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα. Απο διάφορα reviews που είδα η οθόνη θεωρείται αρκετά κατώτερη του ανταγωνισμού (Βλ. Asus Transformer, Ιpad).Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι είναι κάτι που χαλάει την γενικότερη εικόνα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

 

Όντως δεν είναι τεχνολογικά ότι καλύτερο υπάρχει, αφού είναι απλή lcd και όχι super amoled, IPS, ΝΟVA ή κάτι αντίστοιχο. Αλλά δεν είναι και χάλια. Σε εσωτερικό χώρο δεν με έχει προβληματίζει καθόλου. Αν βάλεις το xoom δίπλα σε ένα ipad2 στην ίδια εικόνα υπάρχει μια υπεροχή του ipad2 στα χρώματα. Αλλά αν το έχεις μόνο του δύσκολα θα το παρατηρήσεις.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε Tsaglis για την γρήγορη απάντηση. Απλά είμαι σε δίλημμα μεταξύ του XOOM και του Transofrmer και προσπαθώ να ξεκαθαρίσω κάπως τα υπέρ και τα κατά των δύο (καλύτερη εικόνα transformer, 3g δυνατότητα το ΧΟΟΜ). Sorry για το offtopic λόγω της σύγκρισης. Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε Tsaglis για την γρήγορη απάντηση. Απλά είμαι σε δίλημμα μεταξύ του XOOM και του Transofrmer και προσπαθώ να ξεκαθαρίσω κάπως τα υπέρ και τα κατά των δύο (καλύτερη εικόνα transformer, 3g δυνατότητα το ΧΟΟΜ). Sorry για το offtopic λόγω της σύγκρισης. Ευχαριστώ και πάλι.

 

progster και εγώ μέχρι τα χριστούγεννα είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα και τελικά κατέληξα στο xoom με 32GB (το ASUS είχε 16) και 3G. 3G για την ώρα δε χρειάζομαι αλλά καλό θα είναι να υπάρχει γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

 

Από χτες πέρασα την Kang Cm9 rom με ICS και είμαι ενθουσιασμένος. Σε stock συχνότητες επεξεργαστή πετάει το εργαλειάκι.

Όσοι θέλουν 3G θα πρέπει να περιμένουν λίγο ακόμα καθώς δεν υπάρχει για το ΜΧ601 ακόμα σοβαρή rom με 3g (υπάρχει μόνο μια alpha αλλά είναι λίγος μπελάς για να την δοκιμάσεις).

Link to comment
Share on other sites

Από χτες πέρασα την Kang Cm9 rom με ICS και είμαι ενθουσιασμένος. Σε stock συχνότητες επεξεργαστή πετάει το εργαλειάκι.

Την δοκίμασα για λίγο και ξαναγύρισα στην Team EOS, που την έχω δουλέψει πιο πολύ. (Έψαχνα να βρώ λύση σε κάποιο πρόβλημα που λύθηκε άμεσα.)

Συγκριτικά μου φάνηκαν +- ίδιες σε αίσθηση, με μικρές διαφορές στα σημεία της παραμετροποίησης. Πιθανότατα όταν σταθεροποιηθεί η CM9 να μετακομίζω μόνιμα εκεί (όπως και στο κινητό που είναι με CM7). Για τώρα μου φάνηκε πιο πλήρης η EOS. Ισως απλά να μην την έψαξα αρκετά.

 

Σε συχνότητες επεξεργαστή το έχω μόνιμα υπερχρονισμένο στα 1.4. Αντέχει άνετα και παραπάνω αλλά δεν χρειάζεται!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

θήκη ψαχνω μεταφοράς για το xoom με δυνατοτητα να στεκεται και ορθιο στο γραφείο, υπάρχει καποια πρόταση εδω?

 

Εχω αγοράσει αυτές τις δύο (από Genuine Leather):

 

http://www.navi-tech.co.uk/motorola-xoom/tablet-accessories/motorola-xoom-accessories/brown-genuine-premium-leather-flip-carry-case Πάρα πολύ καλή!

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260896307074 Αρκετά καλή!

Edited by zacharis1955
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4 ωρες που προσπαθουσα να καταλαβω το cmd και πως να περασω τις εντολές, το έκανα ρουτ (επιτελους!)

ΜΕ ποιο τρόπο πάει στα 1.2 που έχετε κάνει κάποιοι?

Απο εφαρμογές στο μαρκετ, δε με αφήνει πάνω απο 1.

 

Επίσης οι ματρόσκες σπάνε λίγο. Για να αποφυγω μετατροπή σε άλλο φορματ που αργει, εχετε κάτι υπόψιν, κανα κοντεκ η κατι αλλο να πηγαινουν ομαλα?

 

Τέλος, αν το αφήσω λίγο στην άκρη, οχι μονο κλεινει η οθόνη αλλα κλεινει τελειως!

Αυτο αλλαζει να ειναι απλα σε sleep mode? Ειναι πολυ ενοχλητικό να το ανοιγω απο την αρχη καθε 3 και λιγο

Edited by mplip^
:X
Link to comment
Share on other sites

@mplip με εφαρμογές όπως το setcpu ή το OC/UV Beater ορίζεις ελάχιστη και μέγιστη συχνότητα καθώς και τον governor.

Όσο για τα βίντεο ως τώρα είμαι με το DicePlayer και δεν έχω κολλήματα μέχρι 720p.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις υπερχρονισμό χρειάζεσαι μάλλον custom kernel ή custom rom (που περιέχει custom kernel)

Αν σου κλείνει μονο του κάτι δεν πάει καλά. Δεν πρέπει να το κάνει, τουλάχιστον για...3 μέρες (μέχρι να αδειάσει η μπαταρία).

Από player μπορείς να δοκιμάσεις τους Moboplayer, MX Video player, BSplayer, στις free εκδόσεις τους.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά ,

 

μόλις αγόρασα το motora Xoom 3G (MZ601) από την προσφορά του Media Markt στα 399€ (μαζί με το docking station)

 

Μιας και είναι η πρώτη μου συσκευή android τώρα αρχίζω να "ψάχνομαι" με το τι μπορεί να κάνει και τις εφαρμογές ,

 

οπότε σαν άσχετος έχω μια - δυο χαζές ερωτησούλες ,

 

- έχει το 3.2 λειτουργικό και κάπου στο internet διάβασα ότι έχει βγει αναβάθμιση , αυτό με ενημερώνει μόνο του (είναι μόνιμα στο internet με wifi) ή πρέπει να κάνω εγώ κάτι ? (κάτι διάβασα και για αμερικάνικη έκδοση , έχει διαφορά από αυτή που πήρα εγώ ?)

 

- έκανα copy/paste μια ταινία mkv 720p απο το pc μου στο folder movies μέσα στο motorola αλλά αρχικά μόλις πήγα να την δω από τον Media player τον δικό του δεν έπαιζε καν , μετά υπέθεσα πως απλά δεν παίζει mkv αρχεία , οπότε κατέβασα από το market 2-3 διαφορετικούς players που ήτανε free π.χ. mobo player (μέχρι να δω ποιος είναι ο καλύτερος ) αλλά με όλους κολλάει η ταινία !

δλδ παίζει με σπασίματα και πάει αργά ! δοκιμασα και με μια αλλη mkv 480p την οποία την παίζει κανονικά !

Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά ? π.χ. κάποιος codec ? κάποια ρύθμιση για να έχει hardware acceleration ? ή γενικά οτιδήποτε ?

Επίσης μπορεί να είναι θέμα Player ? ποιος θεωρείται ο καλύτερος ?

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@auber η αναβάθμιση που υπάρχει για την ώρα (η επίσημη) αφορά τα αμερικάνικα wifi μονο μοντέλα. Το δικό σου (και το δικό μου) είναι τα ευρωπαϊκά στην έκδοση wifi+3g για τα οποία ακόμα δεν έχει βγει επίσημη αναβάθμιση. Οπότε μην σε ανησυχεί το ότι δεν βρίσκει κάτι :)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και τον DicePlayer που χω εγώ και μέχρι 720p δεν μου εμφανίζει κάποιο θέμα (χρειάζεται επίσης και το DicePlayer for Tegra) plugin που θα σου πετάξει μήνυμα με το που πας να το πρωτοτρέξεις).

Link to comment
Share on other sites

@auber η αναβάθμιση που υπάρχει για την ώρα (η επίσημη) αφορά τα αμερικάνικα wifi μονο μοντέλα. Το δικό σου (και το δικό μου) είναι τα ευρωπαϊκά στην έκδοση wifi+3g για τα οποία ακόμα δεν έχει βγει επίσημη αναβάθμιση. Οπότε μην σε ανησυχεί το ότι δεν βρίσκει κάτι :)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και τον DicePlayer που χω εγώ και μέχρι 720p δεν μου εμφανίζει κάποιο θέμα (χρειάζεται επίσης και το DicePlayer for Tegra) plugin που θα σου πετάξει μήνυμα με το που πας να το πρωτοτρέξεις).

 

ok για την αναβάθμιση κατάλαβα !:)

 

τώρα για τον player , θα μπω να τον κατεβάσω αυτόν που λες για να τον δοκιμάσω , αλλά και οι άλλοι που δοκιμασα κανονικά παίζουν αρχεία mkv 720p σε εμένα δεν έπαιζε σωστά , για αυτό ρώτησα αν είναι θέμα Player (σε άλλους γιατί παίζει όμως?) ή κάποια ρύθμιση στο tablet γενικότερα ή μέσα από τον εκάστοτε player Π.χ. Καποιο plug in , κάποιος codec ή κάποια ρύθμιση για hardware acceleration,

 

τεσπα δοκιμάζω και επανέρχομαι...

 

tnx

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου μικρη εμπειρια μεχρι στιγμης στο θεμα βιντεο λεει οτι οι δυο πιο διασημοι players mobo & mx, δεν καταφεραν να αναπαραγουν .mov στα 720p με το απαραιτητο plugin εγκατεστημενο και μου το γυρναγαν σε software decoding, την ωρα που ο dice player λειτουργησε αψογα!

Οποτε η ψηφος μου μενει εκει μεχρι νεοτερας :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

^^ φίλε εγω εβαλα τον bs player και οι τανίες mkv 720p που πριν δεν μου παίζανε τωρα παίζουν μια χαρά!

 

βέβαια παρατήρησα καθώς παίζει η ταινία γράφει "hardware accelerated" που πιστεύω από εκεί είναι το πρόβλημα με τους άλλους players που μου κάνανε κολλήματα με αρχεία 720p !

 

θα δοκιμάσω και τον dice player που λέτε ότι λειτουργεί και αυτός μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...