Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω μια εφαρμογή που να κάνει το εξής:

Να κρατάει αυτόματα 2-3 στίγματα την ημέρα από σημεία που έχω περάσει και όταν συνδέετε το κινητό στο ίντερνετ να τα στέλνει σε κάποιο email ή να δημιουργεί ένα προφίλ ιστορικού στο ίντερνετ. Το σκεπτικό μου είναι ότι σε περίπτωση που κάποιος κλέψει το κινητό μου αυτό να στέλνει στίγμα ακόμη και αν αλλάξει την κάρτα SIM και επίσης να μην χρειάζεται Mobile Internet, να στέλνει τα στοιχεία όταν συνδέεται το κινητό στο ίντερνετ.

 

Έχετε τίποτα κατά νου;

Αν όχι τίποτα παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα ένα smartphone οπότε θα χρειαστώ ένα καλό Antivirus και ένα Antitheft μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια προγράμματα? Έλεγα να αγοράσω το AVG τι λέτε..?
Link to comment
Share on other sites

Antivirus δεν χρειάζεται, για αντικλεπτικο αν έχεις λογαριασμό Google δοκίμασε το Google Android device manager
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω avg δεν λέω ότι χρειάζεται άμεσα αλλά στο κινητό μου είναι μια χαρά. Έχει τύχει να με προειδοποιήσει για κάποια εφαρμογή. Σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις από πού θα σ ρθει αλλά αν πήρες ένα καλό κινητό δεν σ κοστίζει να βάλεις.
Link to comment
Share on other sites

Τότε γτ λένε όλοι ότι βάζουν antivirus σε android κινητά άμα δεν έχει ιούς?

 

Κάνεις δεν το λέει αυτό. Δεν χρειάζεσαι κανένα τέτοιο πρόγραμμα. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να κατεβάζεις εφαρμογές μόνο από το μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες πατάνε στην άγνοια του κόσμου και προωθούν τέλεια τα προϊόντα τους. Οπότε σου λέει ο άλλος "έλα μωρέ τι είναι 3ευρώ για ένα antivirus" και αυτοί θυσαυρίζουν πουλώντας αέρα.

 

Το antithief είναι άλλη ιστορία και εγώ προσωπικά δεν θα στηριζόμουν στο android device manager. Εγώ χρησιμοποιώ σε όλες τις συσκευές το cerberus, οικονομικό και με πάρα πολλές δυνατότητες (ειδικά αν έχεις rootάρει το κινητό)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια εφαρμογή που να κάνει το εξής:

Να κρατάει αυτόματα 2-3 στίγματα την ημέρα από σημεία που έχω περάσει και όταν συνδέετε το κινητό στο ίντερνετ να τα στέλνει σε κάποιο email ή να δημιουργεί ένα προφίλ ιστορικού στο ίντερνετ. Το σκεπτικό μου είναι ότι σε περίπτωση που κάποιος κλέψει το κινητό μου αυτό να στέλνει στίγμα ακόμη και αν αλλάξει την κάρτα SIM και επίσης να μην χρειάζεται Mobile Internet, να στέλνει τα στοιχεία όταν συνδέεται το κινητό στο ίντερνετ.

 

Έχετε τίποτα κατά νου;

Αν όχι τίποτα παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα!

 

Εφαρμογές που συζητιούνται σε αυτό το θέμα (πχ cerberus, phonelocator pro, android lost, avast) είναι εφαρμογές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για τον εντοπισμό της συσκευής σου σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεν το λέει αυτό. Δεν χρειάζεσαι κανένα τέτοιο πρόγραμμα. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να κατεβάζεις εφαρμογές μόνο από το μάρκετ.

 

Υπάρχουν όμως και κάποιες εφαρμογές, αυτές πχ που μπλοκάρουν διαφημίσεις και αυτές που κατεβάζουν βίντεο από YouTube και πολλές πολλές άλλες που δεν είναι στο market. Καλό είναι το avast. Εγώ το χρησιμοποιώ και για το firewall και το πολύ καλό anti theft που έχει, ενώ συνεργάζεται και με τον boat για να μπλοκάρει malicious και phishing sites.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες.

Δεν θα πολυλογω.Σημερα εχασα το κηνητο μου (xperia x8), υπαρχει καποια προγραμμα που να μπορω να το εντοπισω? και απο οτι θυμαμε το εχεια σε flight mode. ευχαριστω.

 

Δες εδω: Plan B

•••
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω μερικες αποριες για το θεμα των προγραμματων για ιους (οχι firewall) σε android. Επειδη τα ειχα γραψει σε ασχετο θεμα τα μεταφερω εδώ :

πολλα προγραμματα δεν ειναι ιοι αλλα επειδη θελουν προσβαση σε μερικα πραγματα παραπανω τα θεωρει πως ειναι, οπως και με πολλα πραγματα ή προγραμματα σχετικα με root, οτι εχει σχεση με root ή προσβαση με root το θεωρει ιο. Δεν ειναι ολα ιοι υπαρχουν πολλες κατηγοριες κακοβουλων προγραμματων! γιαυτο κανονικα θελουμε και firewall αν δεν εχει μαζι το προγραμμα. Επισης καταναλωνουν μπαταρια παραπανω. Στο συγκεκριμενο προγραμμα ομως στην free εκδοση που ειδα πολλα πραγματα απο αυτα που κανει ειναι για 14μερες trial. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antivirus&hl=el

και η απορια μου ειναι αυτη : Aληθεια ακουμε συνεχεια για ιους σε android, τα antivirus τους βρισκουν οκ, αλλα ΠΟΤΕ δεν εχω ακουσει κανεναν να επαθε κατι απο ιο ή επειδη δεν εχει προγραμμα! πως γινεται αυτο ρε παιδια??? γιατι σε win pc τα γνωριζω καλα τα αποτελεσματα...σημειωτεον ειμαι linux user παντου αρκετα χρονια τωρα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=321752

διαβαστε...τα συμπερασματα δικα σας γιατι και εγω συμφωνω μαζι του! και προσοχη μην μπερδευουμε τα antivirus με τα firewall που ειναι αλλο πραγμα εκτος αν ενα προγραμμα εχει και τα 2 μαζι. Δλδ ενα κενο ασφαλειας μια πορτα ανοιχτη κατι πχ ssh server + root access μπορει καποιος να χωθει μεσα να σβησει κατι, γιαυτο προσεχουμε τι αφηνουμε ανοιχτο και εδω θελει firewall το antivirus απο μονο του δεν προστατευει σε τπτ. Ψαχνω εδω και ωρα στον google για μια λιστα με ονοματα ιων και δεν υπαρχει τπτ!!! ενω για win χαμος απλα...αυτο τα λεει ολα! απο το 1999 που ασχολουμε με κινητα ο μοναδικος ιος που εχω δει και εχω ακουσει ηταν ο Skulls σε λειτουργικο sumbian OS και εκανε τα εικονιδια νεκροκεφαλες!! αυτο μονο! μετα format....την εποχη που ειχα το siemens sx1.

επειδη εγω δεν εχω βρει ακομα αναφορες επαθε κανεις κατι απο ιο σε ANDROID? υπαρχει λιστα ιων που εχουν ανακαλυφθει? ή ειναι απλα λογια του αερα? το οτι τα προγραμματα λενε οτι βρηκαν ιους χωρις να βλεπω εμφανη προβληματα δεν μου λεει κατι....

Link to comment
Share on other sites

Τα firewall είναι χρήσιμα, τα antivirus είναι αχρηστα παντού.

 

ποιο firewall προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω ακούσει πολλές φορές μα στα 4 χρόνια έπεσα θύμα μια φορά.

Έχω 280 εφαρμογές αυτή τη στιγμή, έχω περάσει τις 10πλασιες και βάλε ανά καιρούς και πριν αγοράσω κάποια full έκδοση εφαρμογής πάντα τη δοκιμάζω σπασμένη.

Οπότε κάνε το λογαριασμό ;-)

 

Η φορά που τη πάτησα.. Μου έσβησε όλη την sdcard (φωτογραφίες, φακέλους όλα).

Τα επανέφερα όλα μέσω υπολογιστή αλλά όντως το σοκ και το άγχος ήταν αρκετά ώστε να κάνω decompile την εφαρμογή, να τη ψάξω και να τη δοκιμάσω με όλα τα anti-virus plus firewall apps κτλ.

 

Λοιπόν, η εν λόγω εφαρμογή το μόνο που είχε εξτρά, ήταν ένα script που του έλεγε στην ουσία " όταν ανοίξει η εφαρμογή, σβήσε την sdcard". Η εφαρμογή ήταν για φωτογραφία/βίντεο οπότε είχε permission για διαμόρφωση της sdcard μιας και έπρεπε να μπορεί να αποθηκεύσει.

 

Πέρασε από όλα τα προγράμματα.. Ασφαλέστατη!

 

Εν ολίγοις.. Ιοί με την έννοια του ιού που γνωρίζουμε στα Windows πχ, όχι δεν πιστεύω πως υπάρχουν.

Scripts που μπορεί να περάσει εσκεμμένα κάποιος ώστε να εκμεταλλευτούν συγκεκριμένα permissions και να σου πάρει στοιχεία? Ναι. Και δεν θα σε σώσει κανένα firewall ή anti-virus, απλά θα σε ενημερώσει ότι τα permissions που ζητάει είναι επικίνδυνα.

 

Από τότε πάντως δεν πέρασα ξανά τέτοιου είδους εφαρμογή (anti-virus κτλ).

Δεν λέω πως δεν υπάρχουν τρύπες, απλά πώς για αρχή δεν υπάρχουν ιοί να τις εκμεταλλευτούν στο μέγεθος που τις παρουσιάζουν, πως δεν υπάρχουν προγράμματα που πραγματικά να σε προστατέψουν και τέλος πως κάπως πρέπει να πουλήσουν και οι εταιρείες.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα ;-)

 

(Δοκίμαζα και το SwiftKey πληκτρολόγιο να πω την αλήθεια και μου άρεσε τόσο που βγήκε λίγο πιο αναλυτική η απάντηση!)

Link to comment
Share on other sites

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Sofos_5 ευχαριστω για την απαντηση! καλημερα κιολας! ειμαι linux user εδω και αρκετα χρονια και ξερω απο scripts κτλ ναι αυτο γινεται γιατι ειναι linux το android, αλλα ιοι σαν αυτων των win δεν υπαρχουν. Και αυτα μια φορα στο τοσο και θα περνανε και σαν κυριοι απο καθε δηθεν antivirus. Το fw ειναι ποιο χρησιμο! μια φορα σε iphone 4 ειχα ξεχασει ανοιχτο SSH SERVER και ηταν j/b και μου χωθηκε καποιος μεσα!!! το ειδα στο log ε μετα εβαλα fw! :lol::lol::lol: για επαναφορα αρχειων εχει προγραμματα στο google play δεν θες pc. Απλα αρκετο χωρο εσωτερικης μνημης...:)

αν προσεχουμε απο που και τι κατεβαζουμε και τι δικαιωματα εχει μια εφαρμογη και διαβαζουμε και τα σχολια ειμαστε οκ δεν χρειαζεται antivirus! android = linux δεν ειναι win!

καποια πραγματα αν ειμαστε root και βαλουμε ενα terminal μπορουμε να τα κανουμε απο κονσόλα! ομως χρειαζονται γνωσεις εντολες κονσολας που φυσικα δεν ξερει ο μεσος χρησης που εχει win στο pc του οποτε ολοι τα ριχνουν στο antivirus. H κονσολα στο android ειναι κανονικη κονσολα Linux εγω την χρησιμοποιω συχνα και στο κινητο και στο tablet. Και εννοειτε δεν βαζω ποτε "antivirus", firewall εχουν τα δικτυα μου, μονο αν ειμαι με δεδομενα κινητης δεν εχω fw,παντως και τα fw πρέπει καποιος να το ρυθμίσει σωστα! αλλιως μονο προβληματα θα εχουμε κλεινοντας πορτες που χρειάζονται!

antrenik ωραίο αυτό το προγραμματάκι μπορει να το δοκιμασω!

εχω δει παιχνιδια (στο google play free) απο προγραμματιστες συγκεκριμενους πχ που ζητανε δικαιωματα ΠΑΠΑΔΕΣ! πχ επαφες, GPS και σχεδον τα παντα! γιατι σε ενα game? αυτο ειναι επικυνδυνο απλα δεν το βαζουμε! αλλα κλεβει μεσω δικαιωματων χρησης δεν ειναι ιος! αρα απλα το antivirus μπορει να μην το δει καν...

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι νέα χρήστης του Android OS και χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το αν πρέπει ή όχι να βάλω κάποιο antivirus ή firewall. Δεν θάθελα να χαλάσω την ομαλή λειτουργία του κινητού μου. Έχετε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή;

Goodbye and hello...

Happy owner of Samsung Galaxy S3 pebble blue & iPad 2 black

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι νέα χρήστης του Android OS και χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το αν πρέπει ή όχι να βάλω κάποιο antivirus ή firewall. Δεν θάθελα να χαλάσω την ομαλή λειτουργία του κινητού μου. Έχετε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή;

Τίποτα δε θα βάλεις

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μ ειπανε οτι εχει πολλους ιους το μαρκετ και να βαλω το avg free

 

Αυτούς που στο είπε δεν πρέπει να ξέρει και πολλά απ κινητά μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Δεν είναι τελείως άχρηστα. Πχ το avast που έχω εγώ, έχει και άλλες λειτουργίες για τις οποίες θα έπρεπε να βάλω ξεχωριστές εφαρμογές.

Εν τω μεταξύ προχθές εγκατέστησα μια εφαρμογή από το market και αμέσως μου έβγαλε ειδοποίηση ότι είναι adware και την ξήλωσα άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...