Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Παιδιά σε Jellybean δεν γίνεται εγκατάσταση Cerberus μετά από αντιγραφή στο system/app?

 

Μου βγάζει πρόβλημα ενώ μέσα από την κάρτα το εγκαθιστά κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσφατα κλεψαν το κινητο του αδερφου μου.. ειναι ενα Sony Xperia X10 MINI PRO στο οποιο εχω εγκαταστησει το Plan B ( επισης ηταν εγκαταστημενο και το McAfee Mobile Security στο οποιο εχω κανει εγγραφη αλλα δεν εχει ανιχνευσει και αυτο τιποτα.. παρολα αυτα δεν εχει ανιχνευθει τιποτα καθως απο οτι καταλαβα πρεπει να μπει στο ιντερνετ το τηλεφωνο. επισης λογικα εχει βγαλει την καρτα SIM... το μονο που εχω αυτην την στιγμη ειναι το IMEI.. Καμια ιδεα λυση??? :(
I <3 Technology!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες.

Δεν θα πολυλογω.Σημερα εχασα το κηνητο μου (xperia x8), υπαρχει καποια προγραμμα που να μπορω να το εντοπισω? και απο οτι θυμαμε το εχεια σε flight mode. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες.

Δεν θα πολυλογω.Σημερα εχασα το κηνητο μου (xperia x8), υπαρχει καποια προγραμμα που να μπορω να το εντοπισω? και απο οτι θυμαμε το εχεια σε flight mode. ευχαριστω.

 

Αν δεν είχες βάλει κάποια από τις εφαρμογές που συζητάμε εδώ από πριν, τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Aνοίγω το θέμα για να μαθαίνουμε τις τελευταίες εξελίξεις. Είδα ότι στα sites του εξωτερικού οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε ότι τα free antivirius είναι απαραίτητα και άλλοι ότι δεν προσφέρουν τίποτα παρά μόνο τρώνε πόρους.

Δύο είναι τα free antivirus με τις περισσότερες εγκαταστάσεις, το AVG AntiVirus FREE και το avast! Mobile Security

 

Οι έμπειροι χρήστες ποιο προτιμούν, και τι προβλήματα έχετε αντιμετωπίσει κατά την χρήση αυτών;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Χαιρετώ όλη την παρέα!Ψάχνω ένα πρόγραμμα για encryption!Encryption και σε αποστολή mail, και σε αρχεία-φακέλους-φωτο που έχω αποθηκευμένα (είτε στην κάρτα μνήμης,είτε στην εσωτερική)!Έψαξα στο play store με την λέξη "encryption" και μου έβγαλε κάποια αποτελέσματα. Επίσης έψαξα στο google και βρήκα κάποιες λύσεις! Απλά εφόσον κάποιος φίλος είχε να μου προτείνει ένα καλό πρόγραμμα με ένα ΔΥΝΑΤΟ σύστημα κρυπτογράφησης,που το έχει χρησιμοποιήσει και με το οποίο να είναι ευχαριστημένος,θα με διευκόλυνε από το να τα ψάχνω ένα-ένα :)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν το Cerberus και την εφαρμογή των εντολών, κανονικά αποστέλλοντας μήνυμα από την εφαρμογή δεν έπρεπε να μην φαίνεται το μήνυμα στον αποδέκτη και απλά να εκτελεί την εντολή?
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν το Cerberus και την εφαρμογή των εντολών, κανονικά αποστέλλοντας μήνυμα από την εφαρμογή δεν έπρεπε να μην φαίνεται το μήνυμα στον αποδέκτη και απλά να εκτελεί την εντολή?

Δηλαδή όταν στέλνεις μήνυμα πχ για ενεργοποίηση του Wifi, αυτό πηγαίνει στην συσκευή ως κανονικό sms?

Δεν το έχω δουλέψει πολύ με sms, οπότε δεν είμαι σίγουρος, αλλά από τις εντολές μέσω του site, σίγουρα δεν έχεις τέτοιο θέμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν στέλνεις μήνυμα πχ για ενεργοποίηση του Wifi, αυτό πηγαίνει στην συσκευή ως κανονικό sms?

Δεν το έχω δουλέψει πολύ με sms, οπότε δεν είμαι σίγουρος, αλλά από τις εντολές μέσω του site, σίγουρα δεν έχεις τέτοιο θέμα.

 

Εκτελείται η εντολή κανονικά αλλά βλέπεις και το sms κανονικά (πχ. Cerberus Κωδικός εντολή - φάτσα φόρα όλα), ποιο το νόημα εάν ο κλέφτης βλέπει το μήνυμα με το κωδικό και την εντολή..

Από internet δεν υπάρχει θέμα αλλά το θέμα είναι πως σίγουρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μήνυμα για να ανοίξω το ίντερνετ.

Νομίζω πως είναι θέμα της jelly bean, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο με ics.

 

Έστειλα και mail, περιμένω απάντηση οπότε θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτελείται η εντολή κανονικά αλλά βλέπεις και το sms κανονικά (πχ. Cerberus Κωδικός εντολή - φάτσα φόρα όλα), ποιο το νόημα εάν ο κλέφτης βλέπει το μήνυμα με το κωδικό και την εντολή..

Από internet δεν υπάρχει θέμα αλλά το θέμα είναι πως σίγουρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μήνυμα για να ανοίξω το ίντερνετ.

Νομίζω πως είναι θέμα της jelly bean, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο με ics.

 

Έστειλα και mail, περιμένω απάντηση οπότε θα ενημερώσω.

 

Αυτό συμβαίνει με την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων ή με κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει με την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων ή με κάποια άλλη?

 

Το σκέφτηκα και αυτό και ενημέρωσα στο mail ότι χρησιμοποιώ GoSMS, με το προεπιλεγμένο να σου πω την αλήθεια δεν το δοκίμασα.

 

Edit: Είμαι και στραβός.. είναι στο faq..

 

[+] Problems with GO SMS/Handcent

If you have installed GO SMS on your device, Cerberus remote control via sms messages might not work. Please uninstall and reinstall GO SMS to fix this problem. You can backup your settings from within the app before uninstalling and restore them after reinstalling.

If Cerberus remote control by sms messages still doesn't work, try this: open the stock Messaging app, press MENU -> Settings -> uncheck "Notifications". Then open GO SMS and uncheck "Disable other notifications" in the "Receive settings" section of its configuration.

If you use Handcent, open the app settings and enable the option "Lower priority".

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα.

Το πρόβλημα είναι με το κινητό που στέλνει ή που λαμβάνει τις εντολές;

Γιατί οι οδηγίες για το Handcent/Go sms, λογικά βοηθάνε μόνο στο κινητό που στέλνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα.

Το πρόβλημα είναι με το κινητό που στέλνει ή που λαμβάνει τις εντολές;

Γιατί οι οδηγίες για το Handcent/Go sms, λογικά βοηθάνε μόνο στο κινητό που στέλνει.

 

Με το κινητό που λαμβάνει τις εντολές, να μην φαίνεται το μήνυμα (δοκίμασα στο δικό μου που έχω GoSms και φάνηκαν όλα).

Η διαδικασία παραπάνω έχει να κάνει με τον αποστολέα δηλαδή?..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΩΤΟΜΠΩ Κ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ!? ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ANTIVIRUS ΔΕΝ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΟΝΤΩΣ Η ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ZONER ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΑΠΟ ΟΛΑ,ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΧΩ ΕΛΕΝΞΕΙ.ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ SCAN ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΜΠΛΟΥΤΟΥΘ, ΑΝΤΡΟΙΤ ΜΑΡΚΕΤ Η ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΙΣ ΤΟ USB ΑΠΟ PC Κ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ Η ΣΒHΣΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ Κ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ Κ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΝΩ ΤΟ ΧΩ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ.

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Οκ σορρυ δεν το είχα διαβάσει αυτό για τα κεφαλαία μόνο για τα γκριλις έμαθα ότι δε πρέπει.

 

Έλεγα λοιπόν ότι αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μερικές εφαρμογές απ το αντροιτ μάρκετ το ζονερ μετά την εγκατάσταση κάνει σκαν κ λέει ότι βρήκε πρόβλημα να δεχτω ή όχι; Κ πατάω για σιγουριά όχι αλλά δε πιστεύω ότι ολόκληρη εταιρία αντροιτ να χει ιούς θα το χει ελέγξει. Τί πιστεύεται να τα δέχομαι ή όχι;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αγοράσω το Cerberus μέσα από την εφαρμογή και όταν πατάω αγορά από το μάρκετ μου λέει κατευθείαν η αγορά απέτυχε...να πω ότι η κάρτα που έχω συνδεδεμένη με το μάρκετ έχει υπόλοιπο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αγοράσω το Cerberus μέσα από την εφαρμογή και όταν πατάω αγορά από το μάρκετ μου λέει κατευθείαν η αγορά απέτυχε...να πω ότι η κάρτα που έχω συνδεδεμένη με το μάρκετ έχει υπόλοιπο...

Δοκίμασε απευθείας από το market.

 

 

Να ενημερώσω ότι ήδη βρίσκεται σε δοκιμή αντίστοιχη εφαρμογή με το Cerberus από την Avira, εταιρεία που την εμπιστεύομαι απόλυτα για το pc μου.

Αν ψήνεται κανείς να την δοκιμάσει με τα όποια bug έχει τώρα σε beta, ας μου πει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε απευθείας από το market.

 

 

Να ενημερώσω ότι ήδη βρίσκεται σε δοκιμή αντίστοιχη εφαρμογή με το Cerberus από την Avira, εταιρεία που την εμπιστεύομαι απόλυτα για το pc μου.

Αν ψήνεται κανείς να την δοκιμάσει με τα όποια bug έχει τώρα σε beta, ας μου πει.

 

Στο μάρκετ μου βγάζει μόνο το trial που έχω εγκατεστημένο και δεν μου βγάζει κανένα επί πληρωμή...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο μάρκετ μου βγάζει μόνο το trial που έχω εγκατεστημένο και δεν μου βγάζει κανένα επί πληρωμή...

 

Για περίμενε. Πόσες μέρες το έχεις περασμενο

Μήπως δεν έχει λήξει το trial ?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για περίμενε. Πόσες μέρες το έχεις περασμενο

Μήπως δεν έχει λήξει το trial ?

 

Έχει λήξει το trial...Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζεται...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το avast! και άλλα τέτοια δωρεάν αξίζουν; Ή μόνο μπαταρία τρώνε;

 

Προσωπικά πιστεύω δεν αξίζουν, όποιος χρήστης antivirus διαφωνεί μπορεί να δοκιμάσει ένα δικό μου αρχείο!

Δεν υπάρχει περίπτωση να το αναγνωρίσει κάποιο antivirus.. αφού το τρέξει όμως ας ξεχάσει όλα του τα αρχεία..!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω δεν αξίζουν, όποιος χρήστης antivirus διαφωνεί μπορεί να δοκιμάσει ένα δικό μου αρχείο!

Δεν υπάρχει περίπτωση να το αναγνωρίσει κάποιο antivirus.. αφού το τρέξει όμως ας ξεχάσει όλα του τα αρχεία..!

Και ποιο antivirus προτείνεις δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα. Εάν νομίζεις ότι έχεις πρόβλημα με ιό κατεβάζεις ένα δωρεάν, κάνεις την δουλειά σου και το σβήνεις. Ή έχεις εγκατεστημένο κάποιο που το τρέχεις μόνο κατά περιόδους και όχι συνέχεια. Εγώ έχω το zoner που είναι δωρεάν αλλά δεν το έχω συνέχεια ενεργοποιημένο (πλέον)...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...