Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Δεν είναι τελείως άχρηστα. Πχ το avast που έχω εγώ, έχει και άλλες λειτουργίες για τις οποίες θα έπρεπε να βάλω ξεχωριστές εφαρμογές.

Εν τω μεταξύ προχθές εγκατέστησα μια εφαρμογή από το market και αμέσως μου έβγαλε ειδοποίηση ότι είναι adware και την ξήλωσα άμεσα.

Οι μισές εφαρμογές adware είναι, αφού έχουν διαφημίσεις. Καλύτερα να χρησιμοποιείς μεθόδους διακοπής διαφημίσεων στις ειδοποιήσεις πχ, παρά να τρως επιδόσεις κ μπαταρία για antivirus

Link to comment
Share on other sites

ποιο antivirus θεωρειτε οτι ειναι πιο καλο?

και ποια εφαρμογη προτεινετε να βαλει καποιος στο κινητο του σε περιπτωση που το χασει

Link to comment
Share on other sites

Οι μισές εφαρμογές adware είναι, αφού έχουν διαφημίσεις. Καλύτερα να χρησιμοποιείς μεθόδους διακοπής διαφημίσεων στις ειδοποιήσεις πχ, παρά να τρως επιδόσεις κ μπαταρία για antivirus

 

Ούτως ή άλλως χρειάζομαι ένα firewall να τρέχει για να κόβει κάποιες εφαρμογές, οπότε αφήνω το avast που κάνει και αυτή τη δουλειά. Έχει και το web shield που συνεργάζεται με τον boat browser για να αποτρέπει επικίνδυνες ιστοσελίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει ενα (ελληνικο) προγραμμα για κινητα με Android, το Cerberus, με το οποιο μπορειτε να δειτε ανα πασαν στιγμην τι συμβαινει ή και που ειναι (σε περιπτωση απωλειας) το τηλεφωνο σας. Απαιτειται βεβαια να ειναι συνδεδεμενο στο iντερνετ. Ειναι μια καλη περιπτωση για να βρεις και το κλεμμενο αυτοκινητο σου, αν φροντισεις να το αφησεις εντος και ανοιχτο στο δικτυο. Εχει πολλες δυνατοτητες (δειτε εδω: cerberus com), αλλα...

Οταν πηγα να υπερηφανευθω στην κυρα ("για δες, τραβηξα φωτο μεσω υπολογιστη στο κινητο"), μου΄βαλε τις φωνες (ως πιο υποψιασμενη, θηλυκο γαρ): "αυτα κανεις και θα σε κατασκοπευουν παντου".

Λετε να εχει δικιο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα (ελληνικο) προγραμμα για κινητα με Android, το Cerberus, με το οποιο μπορειτε να δειτε ανα πασαν στιγμην τι συμβαινει ή και που ειναι (σε περιπτωση απωλειας) το τηλεφωνο σας. Απαιτειται βεβαια να ειναι συνδεδεμενο στο iντερνετ. Ειναι μια καλη περιπτωση για να βρεις και το κλεμμενο αυτοκινητο σου, αν φροντισεις να το αφησεις εντος και ανοιχτο στο δικτυο. Εχει πολλες δυνατοτητες (δειτε εδω: cerberus com), αλλα...

Οταν πηγα να υπερηφανευθω στην κυρα ("για δες, τραβηξα φωτο μεσω υπολογιστη στο κινητο"), μου΄βαλε τις φωνες (ως πιο υποψιασμενη, θηλυκο γαρ): "αυτα κανεις και θα σε κατασκοπευουν παντου".

Λετε να εχει δικιο;

 

Για ποιο λογο να κατασκοπευουν εσενα και τοσους αλλους χρηστες... Σκεφτηκες μηπως το θηλυκο εχει αλλους λογους για μην βαλεις συσκευη εντοπισμου στο κινητο (πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα σας!εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.εδω και περιπου ενα χρονο εχω χαρισει(μεγαλη ιστορια) μια ταμπετα της motorola xoom και ειδα προσφατα οτι μπαινουν με δικο μου λογαριασμο στο play για αγορες κλπ.αλλαξα κωδικο στην google αλλα και παλι συνεχιζεται!ξερει κανεις πως διαγραφω η μπλοκαρω τη συσκευη απομακρυσμενα?δεν βρηκα ακρη μεσα απο την google παντως.ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ποσοι απο σας χρησιμοποιείται antivirus στο κινητο σας;

απο την εμπειρια σας ποιο είναι καλύτερο;

με μια συντομη αναζητηση ειμαι αναμεσα στο avast και στο avg.

εχετε δοκιμασει καποιο απ αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να βαλεις κανενα AV. Λιγο προσοχη χρειαζεται στο τι κανεις με το κινητο και θα εισαι ενταξει.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

το μονο που κανει ειναι να τρωει μπαταρια:)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το επί πληρωμή Cerberus; Αν ναι, δουλεύει σωστά η δυνατότητα λήψης φωτογραφίας με την μπροστινή κάμερα; Εμένα δεν περιμένει τον "χρήστη" να ακουμπήσει την συσκευή για να βγάλει φωτογραφία. Βγάζει αμέσως...

 

Άλλη εφαρμογή που να το κάνει, επίσης δεν έχω βρει...

 

Εχω βάλει το AVG εδώ και κάποιον καιρό.Καλό δείχνει.

Και εγώ δεν το έχω βάλει εδώ και 3 χρόνια που έχω android... και δείχνει παραπάνω από καλό!

 

Πέρα από το locate feature, όλα τα άλλα είναι άχρηστα και πιο πιθανό να κάνουν καλό παρά καλό.

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το επί πληρωμή Cerberus; Αν ναι, δουλεύει σωστά η δυνατότητα λήψης φωτογραφίας με την μπροστινή κάμερα; Εμένα δεν περιμένει τον "χρήστη" να ακουμπήσει την συσκευή για να βγάλει φωτογραφία. Βγάζει αμέσως...

 

Μια χαρά δουλεύει.

Πηγαίνοντας από το web interface και επιλέγοντας να πάρει φωτογραφία αμεσως, τραβάει στιγμιαία. Αν δεν επιλέξεις το immediately, μαυρίζει την οθόνη, και μόλις την αγγίξεις, τραβάει φωτογραφία και ανάβει.

Άλλος τρόπος είναι να εμφανίσεις ένα μήνυμα στην οθόνη, και μόλις το κανείς dismiss, να τραβήξει φωτο.

Και το κλασικό, αν κάνεις λάθος στον κωδικό ξεκλειδωματος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει.

Πηγαίνοντας από το web interface και επιλέγοντας να πάρει φωτογραφία αμεσως, τραβάει στιγμιαία. Αν δεν επιλέξεις το immediately, μαυρίζει την οθόνη, και μόλις την αγγίξεις, τραβάει φωτογραφία και ανάβει.

Άλλος τρόπος είναι να εμφανίσεις ένα μήνυμα στην οθόνη, και μόλις το κανείς dismiss, να τραβήξει φωτο.

Και το κλασικό, αν κάνεις λάθος στον κωδικό ξεκλειδωματος.

 

Κάποιες φορές δουλεύει καλά, άλλες βγάζει αμέσως. Δεν μπορώ να καταλάβω πως και τι και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζεται ή οχι το Antivirus σε android? Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω εγκαταστήσει, υπάρχει κανείς που την έχει "πάθει" και μετά έβαλε και τον εσωσε?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζεται ή οχι το Antivirus σε android? Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω εγκαταστήσει, υπάρχει κανείς που την έχει "πάθει" και μετά έβαλε και τον εσωσε?

Αν βρεις έναν, έλα να μας το πεις και εμάς γιατί εγώ τον ψάχνω χρόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Lol, ok! Αμα βρώ θα σου πώ!

 

Υπάρχει ένα απλό πράγμα....Βάζεις εφαρμογή από playstore αφού πρώτα δεις πόσοι έχουν βάλει,τα σχόλια και την βαθμολογία. Εγώ είχα για καιρό το avast αλλά για το antitheft. Αρκετά καλό στο 2ο αλλά μου την έσπαγε που όσο να ναι φορτωνόμουν και το antivirus....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω για αυτό το πρόγραμμα που όπως λέει ελέγχει την πρόσβαση των apk σε όλα τα επίπεδα. Το βρήκα εδώ : http://www.nextwap.net/search.html?word=xprivacy&directory=all

Για να λειτουργήσει ζητάει το Xposed framework που μαζί με οδηγίες βρίσκεται εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401

Βέβαια από όσο διάβασα υπάρχουν κάποιοι "κίνδυνοι" που θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους χρήστες , πόσο σοβαροί είναι , καθώς είμαι καινούργιος στο σπορ.

Το έχει εγκαταστήσει κανείς ;

Edited by tom_V

Έν οίδα , οτι ουδέν οίδα !:what:

 

ZTE V967S - Android 4.2.1 - Kernel 3.4.5

CU-CN-9B18D-P188F07V1.0.5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , είμαι καινούριος στο forum όποτε άμα είμαι σε λάθος topic συγχωρείστε με :)

πριν από μια εβδομάδα μου έκλεψαn ένα htc και αγόρασα ένα samsung s4 και 8α η8ελα να μα8ω αν υπαρχή κάποια εφαρμογή έστω και επί πληρωμή για εντοπισμό του κινητού μου που να παραμένει και μετά απο hard reset κάπου είχα διαβάσει ότι γίνετε. απλα 8α ηθελα να

να εχω εστω και μια ελπιδα να το ξαναβρω...

Link to comment
Share on other sites

δεν σβήνει με hard reset η εφαρμογή?

και κατι τελευτεο εμεισ πωσ την σβηνουμαι αμα χρειαστει?

 

Για να τη σβήσεις πρέπει να μπεις στην ίδια την εφαρμογή και έχει επιλογή για απεγκατάσταση. Για να την κάνεις να μείνει μετά από factory reset, πρέπει να την βάλεις ως system (απαιτεί root). Σε κάθε περίπτωση μπορείς σχετικά γρήγορα να την σβήσεις, εντοπίσεις, ή να την κάνεις να κάνει διάφορα (θορύβους, mails, SMS κλπ).

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

δεν σβήνει με hard reset η εφαρμογή?

και κατι τελευτεο εμεισ πωσ την σβηνουμαι αμα χρειαστει?

 

Για να τη σβήσεις πρέπει να μπεις στην ίδια την εφαρμογή και έχει επιλογή για απεγκατάσταση. Για να την κάνεις να μείνει μετά από factory reset, πρέπει να την βάλεις ως system (απαιτεί root). Σε κάθε περίπτωση μπορείς σχετικά γρήγορα να την σβήσεις, εντοπίσεις, ή να την κάνεις να κάνει διάφορα (θορύβους, mails, SMS κλπ).

 

Ακόμα και αν την βάλεις στο system, με factory reset χάνονται οι ρυθμίσεις της, οπότε δεν το γλυτώνεις.

 

Εγώ έχω το cerberus που έχει και επιλογή να βγάζει φωτογραφία με την μπροστά κάμερα και να την στείλει σε mail που θα επιλέξεις. Επίσης, μπορεί να σου στείλει όταν κάποιος βάλει άλλη sim με τις συντεταγμένες και τον αριθμό της νέας σιμ. 1 εβδομάδα trial, 1 ευρώ αγορά. Αξίζει..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν την βάλεις στο system, με factory reset χάνονται οι ρυθμίσεις της, οπότε δεν το γλυτώνεις.

 

Εγώ έχω το cerberus που έχει και επιλογή να βγάζει φωτογραφία με την μπροστά κάμερα και να την στείλει σε mail που θα επιλέξεις. Επίσης, μπορεί να σου στείλει όταν κάποιος βάλει άλλη sim με τις συντεταγμένες και τον αριθμό της νέας σιμ. 1 εβδομάδα trial, 1 ευρώ αγορά. Αξίζει..

 

Με το factory reset δεν επηρρεαζεται το /system, ούτε το Cerberus. Οταν το εγκταστησεις σαν εφαρμογη συστηματος, κρατάει και το configuration στο /system, και δουλεύει μια χαρά μετά από reset.

Μόνο με φλασαρισμα ROM φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...