Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :) κατεληξα στο androidlost επειδη το λενε πολλοι εδω μεσα...

και μια τελευταια απορια επειδη ακουω διαφορα...σ εμενα που δεν ειμαι ροοτ,θα δουλεψει? ή με μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων χανονται ολα τα στοιχεια της εφαρμογης?

Αν δεν είσαι root δεν μπορείς να κάνεις το app ως system και άρα με επαναφορά εργ. ρυθμ. πάει το πρόγραμμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι root δεν μπορείς να κάνεις το app ως system και άρα με επαναφορά εργ. ρυθμ. πάει το πρόγραμμα.

 

και αυτο ισχυει και για τις υπολοιπες εφαρμογες ασφαλειας? ή μονο για το androidlost?

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

και αυτο ισχυει και για τις υπολοιπες εφαρμογες ασφαλειας? ή μονο για το androidlost?

 

Νομίζω για όλες που κάνουν παρόμοια πράγματα, όπως cerberus, androidlost, phonelocator κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα android που να σου δείχνει ότι ο συνομιλητής σου ηχογραφεί την συζήτηση.Πολλές φορές ακούγεται ένας ήχος από την άλλη γραμμή άλλα και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα android που να σου δείχνει ότι ο συνομιλητής σου ηχογραφεί την συζήτηση.Πολλές φορές ακούγεται ένας ήχος από την άλλη γραμμή άλλα και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Ευχαριστώ.

 

Δύσκολα.. Κ πλέον για να είμαι ειλικρινής τα περισσότερα android προγράμματα ηχογράφησης δεν κάνουν ούτε ήχο κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα.. Κ πλέον για να είμαι ειλικρινής τα περισσότερα android προγράμματα ηχογράφησης δεν κάνουν ούτε ήχο κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Ίσως να είναι από άλλο λειτουργικό.Απ ότι ξέρω καλά δουλεύουν αυτά τα προγράμματα σε windows mobiles.Πάντως δεν βλέπω να έχω τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι από άλλο λειτουργικό.Απ ότι ξέρω καλά δουλεύουν αυτά τα προγράμματα σε windows mobiles.Πάντως δεν βλέπω να έχω τύχη.

 

Οσο ειχα nokia θυμαμαι εκανε εναν ηχο ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Αν δεις οτι το κανει ακριβως πχ. ανα ενα λεπτο/30 δευτερολεπτα τοτε σιγουρα σε ηχογραφουν. Εφαρμογη android με τετοια δυνατοτητα παντως δεν υπαρχει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ειχα nokia θυμαμαι εκανε εναν ηχο ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Αν δεις οτι το κανει ακριβως πχ. ανα ενα λεπτο/30 δευτερολεπτα τοτε σιγουρα σε ηχογραφουν. Εφαρμογη android με τετοια δυνατοτητα παντως δεν υπαρχει δυστυχώς.

 

ο ήχος ανά τακτά χρονικά διαστήματα μπορεί βέβαια να είναι και απλή προειδοποίηση για να ξέρει ο άλλος πόσα δευτερόλεπτα μιλάει στο τηλέφωνο!

 

Πχ, αν θυμάμαι καλά, πριν το Sony που είχα ένα windows phone 7, υπήρχε επιλογή να κάνει έναν τόνο ανα 45 δευτερόλεπτα για να ξέρω πόση ώρα έχει περάσει!

Link to comment
Share on other sites

ο ήχος ανά τακτά χρονικά διαστήματα μπορεί βέβαια να είναι και απλή προειδοποίηση για να ξέρει ο άλλος πόσα δευτερόλεπτα μιλάει στο τηλέφωνο!

 

Πχ, αν θυμάμαι καλά, πριν το Sony που είχα ένα windows phone 7, υπήρχε επιλογή να κάνει έναν τόνο ανα 45 δευτερόλεπτα για να ξέρω πόση ώρα έχει περάσει!

 

Αυτόν τον ήχο τον ακούς μόνο εσύ όμως και όχι ο συνομιλητής σου. Τον ήχο όμως που κάνει η εφαρμογή που ηχογραφεί, τον ακούν και οι δύο. Σε android όντως δεν υπάρχει αυτός ο ήχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βγήκε Update για το Cerberus με κάποιες έξτρα δυνατότητες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε Update για το Cerberus με κάποιες έξτρα δυνατότητες.

 

μπορεις να τις πεις εδω?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τις πεις εδω?

What's in this version:

- New "transparent" option in the app settings to capture photos/videos without showing a black or white screen

- New option for the "Call phone" command, to put the call on speakerphone

- New "enableroaming" SMS command to turn on data roaming (rooted devices only)

- Fixed issues with photo/video capture on some devices with ICS/JB

- Several small improvements and bug fixes

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το SMS Backup & Restore, το οποίο μπορώ να πω ότι έχει πολύ αξιόπιστα scheduled backups.

 

Παρόλα αυτά ψάχνω για εφαρμογή που να κάνει incremental backups. Δηλαδή κάθε φορά που έρχεται νέο μήνυμα να κάνει backup.

 

Έχετε κάποια εφαρμογή κατά νου;

 

Να πω βέβαια ότι ήδη το έχω googlάρει και δεν έχω βρεί κάτι..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το f-secure ξέρει κανείς πως το χρησιμοποιούμε το antitheft του ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος αλλάξει την κάρτα sim σε ένα κινητό android και βάλει κάποια άλλη, τα δεδομένα που είναι αποθηκευμένα στο κινητό είναι και πάλι διαθέσιμα. Δηλαδή φωτο, βίντεο, σημειώσεις, διάφορα αρχεία αλλά και πληροφορίες που είναι αποθηκευμένες στον browser όπως username και passwords ή σε διάφορες εφαρμογές κ.α.

 

Είναι δυνατόν όλα αυτά ή κάποια από αυτά να είναι ασφαλή και όχι διαθέσιμα με μια απλή αλλαγή της κάρτας sim;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ακόμα κι αν έχει μέσα κάρτα sim το κινητό μπορεί να ενεργοποιηθεί και να έχει κάποιος πλήρη πρόσβαση στα δεδομένα που αναφέρεις.

 

Αν ωστόσο θέλουμε να τηρείται αυστηρά η συνθήκη που θέτεις (υπάρξη κάρτας sim) τότε σου ένα πρόγραμμα anit-theft μπορεί να περιορίσει την πρόσβαση (για αυτό άλλωστε και μεταφέρθηκε εδώ το θέμα σου) :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το cerberus γιατι δεν δουλεύει σε SE NEO V ?

Ξέρει κανείς καμιά λύση?

Η μάλλον γιατι δουλεύει μόνο όταν είναι ανοιχτό το wifi ?

Διάβασα και άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν διάβασα κάποια απάντηση.

Γνωρίζει κανείς κάτι?

Ποιο πρόγραμμα να βάλω για την ίδια δουλειά?

Το βασικότερο να ανοίγει μόνο του το gps για να γίνει ο εντοπισμός.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Το cerberus γιατι δεν δουλεύει σε SE NEO V ?

Ξέρει κανείς καμιά λύση?

Η μάλλον γιατι δουλεύει μόνο όταν είναι ανοιχτό το wifi ?

Διάβασα και άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν διάβασα κάποια απάντηση.

Γνωρίζει κανείς κάτι?

Ποιο πρόγραμμα να βάλω για την ίδια δουλειά?

Το βασικότερο να ανοίγει μόνο του το gps για να γίνει ο εντοπισμός.

 

Έχω 2 neo v και στα δύο δουλεύει άψογα.

Το gps εμένα το ανοίγει κανονικά μόνο του.

 

Δεν θα βρεις καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού δεν είναι κακό, εντάξει τότε!;):p

Εγώ έχω το Dr.Web for Android και μου φαίνεται πολύ καλό! Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο antivirus;

 

εγω δεν θα χρησιμοποιησω πιστευω οτι δεν χρειαζεται,κατευαζω μονο απο play και εκει νομιζω οτι ελεγχονται ολα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 neo v και στα δύο δουλεύει άψογα.

Το gps εμένα το ανοίγει κανονικά μόνο του.

 

Δεν θα βρεις καλύτερο.

 

Έχεις internet στο κινητό όταν γίνετε ο εντοπισμός?

Όταν δεν έχει internet το κινητό γίνετε ο εντοπισμός? ενεργοποιείτε το gps?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις internet στο κινητό όταν γίνετε ο εντοπισμός?

Όταν δεν έχει internet το κινητό γίνετε ο εντοπισμός? ενεργοποιείτε το gps?

 

Μπορείς και με εντολές μέσω SMS να ενεργοποιήσεις το gps κλπ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με εντολές μέσω SMS να ενεργοποιήσεις το gps κλπ

 

px μπωρείς με sms να ενεργοποιήσεις το mobile ιντερνετ και το wifi?

και πώς ή τι sms στέλνεις ?

Link to comment
Share on other sites

px μπωρείς με sms να ενεργοποιήσεις το mobile ιντερνετ και το wifi?

και πώς ή τι sms στέλνεις ?

cerberus password find   (to locate your device)

cerberus password siminfo   (to get SIM card info)

cerberus password lock code   (to lock your device with a password, replace *code* with the lock code you desire)

cerberus password unlock   (to unlock your device)

cerberus password alarm text   (to display a message and play a loud alarm, replace *text* with the message you want to be displayed)

cerberus password message text   (to display a message, replace *text* with the message you want to be displayed)

cerberus password speak text   (to make the device speak a message, replace *text* with the message you want to be spoken)

cerberus password call number   (to call a phone, replace *number* with the phone number you want to call, or don't write a number to make Cerberus call the sms sender)

cerberus password takepicture   (to take a picture and send it to your email address, the front camera will be used if available)

cerberus password capturevideo   (to capture a video and send it to your email address)

cerberus password screenshot   (to grab a screenshot and send it to your email address)

cerberus password wipe   (to wipe your device memory)

cerberus password wipesd   (to wipe the SD card)

cerberus password startemergency hours   (to make the device send its location periodically, replace *hours* with the number of hours from one alert to the next)

cerberus password stopemergency   (to stop emergency mode, the device will stop sending its location periodically)

cerberus password enabledata   (to enable data access on your device)

cerberus password enablewifi   (to enable WiFi and automatically connect to open networks)

cerberus password enableroaming   (to enable data roaming)

cerberus password reboot   (to reboot the device (works only on rooted devices))

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

px μπωρείς με sms να ενεργοποιήσεις το mobile ιντερνετ και το wifi?

και πώς ή τι sms στέλνεις ?

 

Όλα γίνονται. Έχει εφαρμογή στο Market που έχει έτοιμες τις εντολές και απλά βάζεις αριθμό και κωδικό. Cerberus Client.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αγόρασα το Cerberus (xperia s) διαβάζοντας παντού τα καλύτερα, και απογοητεύτηκα .

Πρώτον. Αν είναι κλειστά τα δεδομένα δεν ανοίγουν .

Δεύτερον. Αν υποθέσουμε ότι είναι ανοιχτά τα δεδομένα και θέλεις να ανοίξεις το gps ζητάει επιβεβαίωση από τον χρήστη (δηλαδή τον κλέφτη !!!) για να το ανοίξει.

Τρίτον. Αν του ζητήσεις να πάρει τηλέφωνο σε κάποιο αριθμό που επιλέγεις ζητάει από τον χρήστη ( είπαμε. Τον κλέφτη!!!) να διαλέξει αν θέλει να κάνει κλήση δεδομένων ή κλήση τηλέφωνου. Διαφορετικά δεν προχωράει !

Τώρα όσον αφορά τα sms.

Ωραία να στείλουμε εντολές με sms αλλά που??? Δεν ξέρουμε τον αριθμό του κλέφτη .

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω . Αν μου ξέφυγε κάτι . Ας μου πει τι πρέπει να κάνω για να λειτουργεί σωστά .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...