Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] PS Move vs Xbox Kinect vs Nintendo Wii


zafevolution
 Κοινοποίηση

Ποιό θα προτιμούσατε  

41 members have voted

  1. 1. Ποιό θα προτιμούσατε

    • PlayStation Move
      14
    • Xbox Kinect
      17
    • Nintendo Wii
      10


Recommended Posts

Η τεχνολογία κάνει άλματα και ήρθε η ώρα για μια συζήτηση επί του θέματος. :p

 

Sony Playstation Move

Microsoft Xbox Kinect

Nintendo Wii

 

Ποιά η γνώμη σας για αυτά και ποιο από τα 3 θα προτιμούσατε.

Ας υποθέσουμε οτι αφήνουμε έξω το αρχικό κόστος αγοράς της κονσόλας και μας το χάριζαν. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τα τρία.

Νομίζω πως από τη στιγμή που βγήκε το Playstation Move το Wiimote έχασε την πρωτοτυπία του. Γιατί να παίζεις παιχνίδια με χάλια γραφικά ενώ μπορεί να παίζεις τα ίδια (σχεδόν πάντα, χαζοπαίχνιδα) με καλά γραφικά;

Όσο για το Kinect είναι ενδιαφέρον, αλλά θέλει ακόμα ΠΟΛΛΟΥΣ τίτλους για να πει κανείς ότι αξίζει (γιατί δεν είναι και φτηνό - ούτε καν στην τιμή του Move), μεγαλύτερη ενσωμάτωση στην κονσόλα (αυτή τη στιγμή π.χ. δε σου επιτρέπει φωνητικές εντολές στο menu του X360 αν είσαι logged in στο Live από χώρα εκτός USA αν θυμάμαι καλά) και αρκετή δουλειά στην ακρίβεια. Όχι ότι είναι κακό. Έχει και αυτό την πλάκα του.

Από τα τρία πάντως θα επέλεγα το Move για 3 λόγους:

1) Γιατί η κονσόλα στην οποία συνδέεται δεν έχει γραφικά για νήπια - και γιατί μπορεεεειιιιι και κάποτε να δούμε έναν καλό τίτλο με υποστήριξη Move αντί για ατέλειωτα sequels του Mario, του Wario και της υπόλοιπης 25χρονης παρέας.

2) Γιατί όσο και αν είναι "ενδιαφερουσα" η Minority Report αίσθηση του Kinect δεν παύει σε κάποια πράγματα να μην είναι και τόσο ρεαλιστικό και δεν αναφέρομαι μόνο στην ακρίβεια - στην πραγματική ζωή αν πολεμούσες με ένα ξίφος, θα κρατούσες κάτι στα χέρια σου, σωστά; Δε θα κούναγες το χέρι σου στον αέρα.

3) Γιατί έχει πολύ καλή ακρίβεια - τουλάχιστον στους τίτλους που έχω δοκιμάσει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

E δεν υπαρχει συγκριση... μακραν το Kinect.

 

Δεν κρατας κανενα μαραφετι στα χερια σε αντιθεση με τα αλλα δυο.

 

Το wiimote δικαιολογειται γιατι βγηκε το 2006. Το Move Ομως ειναι απαραδεκτο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και θα εκφράσω ξανά την απορία μου:

Όταν οδηγείς αμάξι, δεν κρατάς στα χέρια σου το τιμόνι;

Όταν πολεμάς με ξίφος, δεν κρατάς κάτι στο χέρι;

Πόσο ρεαλιστικό είναι πραγματικά να μην κρατάς τίποτα στο χέρι;

Εντάξει σε παιχνίδια χορού κτλ. εννοείται πως το Kinect είναι σαφέστατα καλύτερο, αλλά σε παιχνίδια δράσης (και αν δε μιλάμε για spell - που θα μπορούσε να δικαιολογηθεί κάπως) πόσο ρεαλιστικό - και άνετο στο παιχνίδι - είναι να μην έχεις χειριστήριο;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως προτιμω κανονικο χειριστηριο anyday!!

 

Αλλα απο αυτα τα 3 που δεν ειναι κανονικoς/κλασσικος χειρισμος προτιμαω το kinect γιατι δεν χρειαζεται να κραταω κατι extra.

 

Δηλαδη αν επαιζα (πιο πολυ για λιγο και για την πλακα της φασης) θα προτιμουσα να εριχνα ..γροθια ας πουμε απλα με το χερι μου χωρις να κραταω τιποτε αλλο.

 

αλλα ξαναλεω..αυτα ειναι gimmicks...

 

κανονικο κλασσικο controller FTW

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα το move...ειναι λιγο καπως να κανεις κινησεις χωρις να κρατας κατι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν να επιλεξω κατι απο τα 3 ισως να επελεγα το Ps move ή το wii

 

βεβαια ειναι αλλη φαση το kinect! αλλα πρεπει να κινησαι συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Αν διάλεγα κάτι τώρα θα πήγαινα για το Wii. Επειδή:

 

1) Έχει ήδη αρκετά παιχνίδια να διαλέξεις.

2) Τα γραφικά ποτέ δε με ένοιαζαν τόσο.

3) Τα παιχνίδια της 25χρονης παρέας είναι από τα καλύτερα που μπορείς να παίξεις σε όλα τα συστήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα καλό παιχνίδι να σε νοιάζει αν ο ήρωας είναι κάποιος παλιός χαρακτήρας.

 

Δεύτερο το Move γιατί με τη σωστή υποστήριξη έχει δυνατότητες.

 

Τελευταίο το Kinect γιατί δύσκολα θα δούμε κανονικό παιχνίδι για αυτό.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

3) Τα παιχνίδια της 25χρονης παρέας είναι από τα καλύτερα που μπορείς να παίξεις σε όλα τα συστήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα καλό παιχνίδι να σε νοιάζει αν ο ήρωας είναι κάποιος παλιός χαρακτήρας.

 

Όχι κάνεις λάθος. :)

Μπορεί να είναι τα καλύτερα platform παιχνίδια που θα παίξεις, αλλά μη γενικεύεις. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εκλεισα το PSX μου.

 

Crash 3: Warped, Wipeout 2097 οι επιλογες μου αποψε.

 

Gotta love the 90s!!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι κάνεις λάθος. :)

Μπορεί να είναι τα καλύτερα platform παιχνίδια που θα παίξεις, αλλά μη γενικεύεις. ;)

 

 

Που κάνω λάθος;

Δεν είναι τα Galaxy από τα καλύτερα platforms;

Δεν είναι η σειρά Metroid και η σειρά Zelda από τα καλύτερα Action-Adventure;

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το ότι γενικεύω. Τα platforms δηλαδή δεν είναι παιχνίδια; :blink:

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Που κάνω λάθος;

Δεν είναι τα Galaxy από τα καλύτερα platforms;

Δεν είναι η σειρά Metroid και η σειρά Zelda από τα καλύτερα Action-Adventure;

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το ότι γενικεύω. Τα platforms δηλαδή δεν είναι παιχνίδια; :blink:

 

Φυσικά και είναι (και παιχνίδια τα platforms και αυτά που ανέφερες πολύ καλά παιχνίδια στην κατηγορία τους).

Τα platform όμως δεν είναι η μοναδική κατηγορία. Και στα action-adventures υπάρχουν πάρα πολλοί τίτλοι εξίσου και ίσως και ακόμα καλύτεροι από τους δύο (και μοναδικούς ίσως αξιόλογους στο Wii) τίτλους που ανέφερες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι (και παιχνίδια τα platforms και αυτά που ανέφερες πολύ καλά παιχνίδια στην κατηγορία τους).

Τα platform όμως δεν είναι η μοναδική κατηγορία. Και στα action-adventures υπάρχουν πάρα πολλοί τίτλοι εξίσου και ίσως και ακόμα καλύτεροι από τους δύο (και μοναδικούς ίσως αξιόλογους στο Wii) τίτλους που ανέφερες.

 

 

Είπα εγώ ότι δεν υπάρχουν; :worry: Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αυτοί που ανέφερα είναι μέσα στους καλύτερους τίτλους.

Φυσικά και υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι τίτλοι στο Wii εκτός από τα 2 Galaxy, τα 2 Metroid και το Zelda.

 

Super Smash Bros. Brawl

New Super Mario Bros. Wii

Monster Hunter Tri

Sin and Punishment: Successor of the Skies

Kirby's Epic Yarn

GoldenEye 007

Okami (αν κάποιος δεν το έχει στο PS2)

Tatsunoko vs. Capcom: Ultimate All Stars

Donkey Kong Country Returns

No More Heroes

Muramasa: The Demon Blade

Super Paper Mario

Mario Kart Wii

MadWorld

Wii Sports Resort

No More Heroes 2: Desperate Struggle

A Shadow's Tale

Red Steel 2

Little King's Story

 

Και κάμποσοι ακόμα.

Edited by NickTG

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφιζω PS Move.

Γιατι καλως ή κακως συνδιαζει και την καμερα που εχει το Kinect και τα χειρηστηρια του Wii.

Υπαρχουν παιχνιδια στο Move που δεν χρειαζονται χειρηστηριο.

 

Το Κινεκτ για μενα γινετε κουραστικο μετα απο λιγο ,ενω το Move πιστευω ειναι αυτο που και η Nintendo θα ηθελε.

 

Το Wii δεν το βαζω καθολου στην συγκριση γιατι θεωρω οτι χανει παρα πολυ σε ακριβεια και αισθηση.

 

Για τον φιλο NickTG απλα να του πω οτι επαιξα τα

New Super Mario Bros. Wii

Donkey Kong Country Returns

Mario Kart Wii

Wii Sports Resort

και τα 2 Metroid του Wii (prime 3 & other M)

και για μενα η Nintendo πεθανε.

Πρωτον γιατι μας βαζει να παιζουμε με το ζορι με ενα controller που δεν βολευει για τετοια παιχνιδια και βαζει επιτηδες κινησεις που θελουν αυτο το χειρισμο και κλειδωνει το κλασικ χειρηστηριο.

 

Δευτερον γιατι βγαζει με το ζορι και τραβαει απο τα μαλλια παλιους τιτλους και απλα χαλαει το ονομα τους.

Πχ το Donkey Kong Country Returns θα μπορουσε να λεγεται αλλιως και να ειναι αλλο παιχνιδι μιας και δεν θυμιζει καθολου τη διασκεδαση που σου δινει το Donkey Kong Country για SNES.

Καλο Metroid εχω να παιξω απο το Super Metroid ,αντε και το Metroid Prime 1.

 

Mπορω να σου μιλαω για ωρες.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

το move γιατι εχει καλυτερα γραφικα απο τα τρια, ο χωρος που απαιτει δεν ειναι οσο το σπιτι μου και μερικες φορες(σπαθια, πιστολια, τιμονια κλπ)χρειαζεται κατι να κρατας

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χωρίς να έχω δοκιμάσει κανένα θα έλεγα ότι:

 

Playstation Move:

+ Καλύτεροι Τίτλοι παιχνιδιών με ρεαλιστικά γραφικά

- Θα μπορούσε και καλύτερα. (π.χ. άφού έχει κάμερα να έκανε και αναγνώριση σώματος)

 

Xbox Kinect

+ Εντοπισμός σώματος χωρίς χειριστήρια, φωνητικές εντολές

- Πολύ απλά παιχνίδια αλλά είναι παιχνίδια παρέας και χαβαλέ

 

Nintendo Wii

Κλασσική Nintendo.

Πρωτοπόρος με καλά παιχνίδια αλλά λίγα και με παιδικά γραφικά..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το wii σου χαρίζει περισσότερη διασκέδαση όταν παίζεις με παρέα....Το playstation move όμως έχει τα γραφικά που το κάνει ξεχωρίζει...Το kinect δεν το έχω παίξει αλλά πιστεύω είναι μπροστά σε καινοτομία...Προτιμώ wii...
Link to comment
Share on other sites

Φηφίζω kinect :) Όχι μόνο γιατί μπορείς να παίξεις τα κανονικά σου παιχνίδια (δεν μιλάω για τα παιχίδια του kinect ) που μερικά από αυτά είναι καλύτερα από τις άλλες κονσόλες αλλά και γιατί μπορείς να παίξεις με το kinect χωρίς να κρατάς πράγματα στα χέρια σου , είσαι ποιο ελεύθερος.Έχω δοκιμάσει και wii και kinect και με κέρδισε με διαφορά το kinect . Από εκεί και πέρα γούστα είναι και ο κάθε ένας παίρνει αυτό που του αρέσει περισσότερο. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει δοκιμάσει κανείς στο kinect να κρατήσει κάτι άλλο στα χέρια του (π.χ. ένα ψεύτικο ξίφος κλπ.) για να το κάνει πιο ρεαλιστικό; Πώς ανταποκρίνεται η συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς στο kinect να κρατήσει κάτι άλλο στα χέρια του (π.χ. ένα ψεύτικο ξίφος κλπ.) για να το κάνει πιο ρεαλιστικό; Πώς ανταποκρίνεται η συσκευή;

Νομιζω οτι μπορεις να κρατας το Control του Playstation Move :) :) :)

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ πάντως παιδιά που έπαιξα kinect με ενθουσίασε πολύ η ελευθερία του να μην κρατάς τίποτα..Wii είχα και εντάξει παιδικά γραφικά,καλό να περνάς την ώρα αλλά το βαρέθηκα και το πούλησα,τώρα για move αν και έχω playstation δεν έχω παίξει ακόμη move παιχνίδια..Μάλλον τείνω στο να πάρω xbox kinect τελικά...:happy:
Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το καλύτερο είναι ενας συνδυασμός Kinect-Move.

 

Δηλαδή να έχω τα χειριστήρια στα χέρια αλλά παράλληλα να αναγνωρίζει πλήρως και τις κινήσεις του σώματός μου (π.χ. παιχνίδια πάλης κλπ).

 

 

Όσο για την επιλογή Kinect ή Move, είμαι υπέρ του Move αλλά εξαρτάται τί παιχνίδια θέλει να παίξει κάποιος. Δηλαδή παιχνίδια τύπου killzone 3, time crysis, the fight δε γίνεται να τα παίξεις χωρίς χειριστήρια στα χέρια. (πώς θα σημαδεύεις; Πώς θα γεμίζεις, πώς θα αλλάζεις όπλα; πώς θα δίνεις εντολές στην ομάδα σου; ).

Αντίστοιχα, τα παιχνίδια του Kinect είναι σχεδιασμένα ειδικά για να μην έχεις τίποτα στα χέρια.

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την επιλογή Kinect ή Move, είμαι υπέρ του Move αλλά εξαρτάται τί παιχνίδια θέλει να παίξει κάποιος. Δηλαδή παιχνίδια τύπου killzone 3, time crysis, the fight δε γίνεται να τα παίξεις χωρίς χειριστήρια στα χέρια. (πώς θα σημαδεύεις; Πώς θα γεμίζεις, πώς θα αλλάζεις όπλα; πώς θα δίνεις εντολές στην ομάδα σου; ).

 

Προσωπικά πάντως, επειδή πρόσφατα έπαιξα ξανά το Resident Evil 5 με το Move, μπορώ να σου πω ότι η στόχευση ήταν ΠΟΛΥ καλύτερη με το Move, ήταν σα να σημαδεύεις με κανονικό όπλο.

Ο γενικότερος χειρισμός βέβαια του παίκτη (π.χ. κίνηση) θέλει το χρόνο του για να τον συνηθίσεις, αλλά πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα βελτιωθούν τόσο τα παιχνίδια που το εκμεταλλεύονται όσο και οι ικανότητές μας να παίζουμε με το Move.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

.

 

 

Όσο για την επιλογή Kinect ή Move, είμαι υπέρ του Move αλλά εξαρτάται τί παιχνίδια θέλει να παίξει κάποιος. Δηλαδή παιχνίδια τύπου killzone 3, time crysis, the fight δε γίνεται να τα παίξεις χωρίς χειριστήρια στα χέρια. (πώς θα σημαδεύεις; Πώς θα γεμίζεις, πώς θα αλλάζεις όπλα; πώς θα δίνεις εντολές στην ομάδα σου; ).

Αντίστοιχα, τα παιχνίδια του Kinect είναι σχεδιασμένα ειδικά για να μην έχεις τίποτα στα χέρια.

 

Και όμως...

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1j9UhxtmWmA]YouTube - One Handed Kinect FPS Hack - Better Than Mouse[/ame]

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...