Jump to content

Αντικατάσταση συσκευής με νέα η οποία δεν ήταν σε κουτί


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, είναι το πρώτο μου post και είναι για δυσάρεστο λόγο. Στα μέσα Δεκεμβρίου επισκέφτηκα ένα κατάστημα Γερμανού στην Πάτρα και τους παρέδωσα ένα κινητό Sony Ericsson C510 το οποίο παρουσίαζε αρκετά προβλήματα (διπλή οθόνη, έκλεινε μόνο του, κτλ...). Μου είπαν ότι θα το έστελναν για service, ασφαλώς υπήρχε η εγγύηση αγοράς και να περνούσα σε δυο εβδομάδες για να το παραλάβω. Με τα πολλά, πηγαίνω σήμερα 16/12/2010 και μου λένε ότι έγινε αντικατάσταση της συσκευής με ένα νεότερο μοντέλο, το G705 και εδώ είναι το κουφό της υπόθεσης. Βλέπω τον υπάλληλο να μου δίνει το εν λόγω κινητό στο χέρι, μια σκέτη συσκευή με την ζελατίνα στην οθόνη του, χωρίς κουτί, χωρίς τίποτα από τα παρελκόμενα, χωρίς φορτιστή !!. Έχω την υποψία, δεν θέλω να πω σιγουριά γιατί δεν έχω κάποιο τρόπο να το αποδείξω, ότι το κινητό που μου έδωσαν είναι χρησιμοποιημένο και θέλω να το ψάξω περισσότερο γιατί το θεωρώ κοροϊδία και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας... Τι μου προτείνετε να κάνω; Μπορείτε να μου δώσετε κάποιον κωδικό τον οποίο να εισάγω στο κινητό για να δω αν όντος είναι χρησιμοποιημένο;

 

Παραθέτω κάποιες εικόνες ως πειστήρια:

http://dl.dropbox.com/u/4516976/DSC00930.JPG

http://dl.dropbox.com/u/4516976/DSC00931.JPG

http://dl.dropbox.com/u/4516976/DSC00932.JPG

Edited by melissourgoi
Link to comment
Share on other sites

Διπλη οθονη... τι εννοεις? Παντως το g705 δεν εχει αυτοματη εστιαση αλλα εχει wifi. (Δεν απαντω στις ερωτησεις σου..χα!) Παντως τι σε νοιαζει αν ειναι χρησιμοποιημενο η οχι? Σα καινουριο φαινεται-δε θα το προσεξει κανενας, και εχεις νομιζω ακομα εγγυηση. Αλλωστε πιστευω δε σου εδωσαν τα εξαρτηματα(φορτιστες,ακουστικα) γιατι υπεθεσαν οτι τα εχεις σπιτι σου απο το αλλο μοντελο (που ταιριαζουν απολυτα με τη καινουρια συσκευη σου --εκτος κι αν εσυ τους ειχες παει μαζι με την επισκευη ολο το.. πακετο!) Υπαρχουν μεταχειρησμενα που δουλευουν αψογα οπως το κ550ι μου που δεν μου εχει κολλησει ποτε και ακομα!! Και ακομα... ΚΑΙ μεταχειρησμενο να ειναι, ΕΙΝΑΙ καινουριο μοντελο οποτε αντε να εχει χρησιμοποιηθει λιγο καιρο. Ασε που η μπαταρια του θα ειναι οπως λενε... Στρωμμενη!.. Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και να μην το δεχτεις. Υποχρεουται να σου παραδωσει σφραγισμενο κινητο, με ολα τα παρελκομενα.

 

3 μηνες εγγυηση σου εδωσε?? Αλητες! Φυσικα και ειναι μεταχειρισμενο!

 

Εννοειται το πας πισω και απαιτεις καινουριο. Δεν ξερεις καν τι χρηση εκανε ο προηγουμενος, η στην τελικη, ποσα μικροβια ειχε, τι βλαβες του παρουσιασε κτλ κτλ..

Edited by Chris85
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι "μεταχειρισμενο". δηλαδη παρουσιασε καποιο προβλημα και το διορθωσαν επιτυχως και (θεωρητικα) η συσκευη ειναι σε αριστη κατασταση.

 

οι 3 μηνες εγγυηση ειναι προβλημα ομως.

 

το c510 ποτε το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 μηνες εγγυηση που δινει η Γερμανος στο service παντα ισχυουν οταν η συσκευη πλεον ειναι ημερολογιακα εκτος , και προσθετοντε αλλα 3 , αν η εγγυηση σου εληγε σε 8 μηνες κανονικα τοτε θα συνεχιζει να ληγει.
Link to comment
Share on other sites

εκτος δε μπορει να ειναι.

αν ηταν εκτος δε θα του δινανε "νεα" συσκευη.

 

ισως να ειναι στο τελος η εγγυηση (να μενουν κατω απο 3 μηνες μεχρι τη ληξη της). τοτε ναι, μπορει να γινεται αυτο που λες vavasi

Link to comment
Share on other sites

Kοιταξε , απ οσο γνωριζω καθε εταιρεια που εχει εξουσιοδοτημενο service ειναι υποχρεωμενη να παρεχει εγγυηση καλης λειτουργιας για καθε εργασια που εχει κανει (ειτε εντος ειναι εκτος εγγυησης) η οποια ειναι τουλαχιστον 3 μηνες. Γι αυτο θεματα οπως υγρασια που καμια φορα μπορουν να επισκευαστουν αποφευγονται λογω οτι δεν θεωρουν οτι μπορει να προσφερει εγγυηση καλης λειτουργια μετα..
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα δεχόμουν καν να το πάρω.Όφειλαν να σου δώσουν

καινούργιο κινητό και μάλιστα σφραγισμένο και μάλιστα αν υπήρχε θέμα με τα παρελκόμενα

να σε είχαν πάρει τηλέφωνο 1-2 μέρες πριν πας για να τους τα πας όλα πίσω και να έπαιρνες

το καινούργιο σφραγισμένο και με όλα τα παρελκόμενα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθουμε εδω περα. Απο τη στιγμη που σου ΑΛΛΑΖΟΥΝ το κινητο με ενα καινουριο, τοτε ανανεωνεται για 2 ετη η εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που σου ΑΛΛΑΖΟΥΝ το κινητο με ενα καινουριο, τοτε ανανεωνεται για 2 ετη η εγγυηση.

 

Αυτος ειναι ο κανονας στην Ελλαδα πιστευεις...? :(

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα δεχόμουν καν να το πάρω.Όφειλαν να σου δώσουν

καινούργιο κινητό και μάλιστα σφραγισμένο και μάλιστα αν υπήρχε θέμα με τα παρελκόμενα

να σε είχαν πάρει τηλέφωνο 1-2 μέρες πριν πας για να τους τα πας όλα πίσω και να έπαιρνες

το καινούργιο σφραγισμένο και με όλα τα παρελκόμενα μέσα.

 

ακριβως. εκανες μεγαλο λαθος που το δεχτηκες. ειναι πρωτακουστο αυτο. και καλα καινουρια συσκευη χωρις κουτι?και που ειναι το κουτι με τα παρελκομενα?που χαθηκε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και πάλι, έλειπα σε ταξίδι και δεν μπορούσα να δώ το thread που άνοιξα. Ας τα πάρω από την αρχή, με την "διπλή οθόνη" ενοώ ότι μου εμφάνιζε την ίδια οθόνη 2 φορές, υποθέτωντας ότι χωρίζουμε την οθόνη του κινητού στη μέση. Όσο κουφό και αν σας φάινετε ήταν γεγονός. Έπειτα, εισήγαγα των παρακάτω κωδικό -> * <- <- * <- * (με -> συμβολίζονται οι κινήσεις του joystick) και μου εμφάνιστηκε το κρυφό menu του κινητού. Εκεί πέρα είδα ότι η επιλογή "Συνολική διάρκεια κλήσεων" ήταν αρχικοποιημένη στο 0. Οπότε θεωρητικά το κινητό ήταν αχρησιμοποίητο. Αλλά την ώρα που βγάζω το καπάκι για να εισάγω την sim, βλέπω ότι η μπαταρίκα ήταν χρησιμοποιημένη 100%, γιατί: υπήρχε ένα μικρό βαθούλωμα πάνω της και 2 μικρές γρατσουνίες. Ε εκεί πείστηκα ότι κάτι δεν πάει καλά με το κινητό. Με τα πολλά, τελικά το κινητό το κράτησα αλλά έχω σχηματίσει την χειρότερη γνώμη για την εταιρία του Γερμανού καθώς το θεωρώ κοροιδία να γίνετε αντικατάσταση συσκευής με "καινούργια" η οποία έχει χρησιμοποιημένη μπαταρία και συνοδεύεται από το απολύτως τίποτα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αα! και να μην το ξεχάσω, η προηγούμενη συσκευή δεν είχε κλείσει καν χρόνο, είχε αγοραστεί τον προηγούημενο Ιανουάριο, οπότε το θεωρώ κ αυτό κοροιδία η καινούργια συσκευή να συνοδεύτεται απο μόνο 3 μήνες εγγύηση. . . Τι να πείς. . . Καλές γιορτές παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας, είναι το πρώτο μου post και είναι για δυσάρεστο λόγο. Στα μέσα Δεκεμβρίου επισκέφτηκα ένα κατάστημα Γερμανού στην Πάτρα και τους παρέδωσα ένα κινητό Sony Ericsson C510 το οποίο παρουσίαζε αρκετά προβλήματα (διπλή οθόνη, έκλεινε μόνο του, κτλ...). Μου είπαν ότι θα το έστελναν για service, ασφαλώς υπήρχε η εγγύηση αγοράς και να περνούσα σε δυο εβδομάδες για να το παραλάβω. Με τα πολλά, πηγαίνω σήμερα 16/12/2010 και μου λένε ότι έγινε αντικατάσταση της συσκευής με ένα νεότερο μοντέλο, το G705 και εδώ είναι το κουφό της υπόθεσης. Βλέπω τον υπάλληλο να μου δίνει το εν λόγω κινητό στο χέρι, μια σκέτη συσκευή με την ζελατίνα στην οθόνη του, χωρίς κουτί, χωρίς τίποτα από τα παρελκόμενα, χωρίς φορτιστή !!. Έχω την υποψία, δεν θέλω να πω σιγουριά γιατί δεν έχω κάποιο τρόπο να το αποδείξω, ότι το κινητό που μου έδωσαν είναι χρησιμοποιημένο και θέλω να το ψάξω περισσότερο γιατί το θεωρώ κοροϊδία και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας... Τι μου προτείνετε να κάνω; Μπορείτε να μου δώσετε κάποιον κωδικό τον οποίο να εισάγω στο κινητό για να δω αν όντος είναι χρησιμοποιημένο;

 

Παραθέτω κάποιες εικόνες ως πειστήρια:

http://dl.dropbox.com/u/4516976/DSC00930.JPG

http://dl.dropbox.com/u/4516976/DSC00931.JPG

http://dl.dropbox.com/u/4516976/DSC00932.JPG

 

Αυτο γινεται για να μην μπορεις να το πουλησεις,νομιζω.

Εχεις ενα ολοκαινουργιο κινητο κινητο με αποδειξη,αν ειχες και συσκευασια πληρη θα το ....μοσχοπουλουσες.

Η νοκια μου αλλαξε το 6220c με ολοκαινουργιο,αλλα μπαταρια και πισω καπακι απο το δικο μου!

Παντως πλεον ειναι τοσο φτηνα τα κινητα λογω κρισης.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...