Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Ρε παιδια να ρωτησω κατι χαζο απλα σαν απορεια το εχω καθως κ λιγο ασχετος

Αν φλασαρω το κινητο με αλλη ρομ του gs2 για παραδειγμα την official κανονικα σαν να εχω το gs2 γιατι δεν θα δουλεψει αφου κ τα δυο αποτελουνται απο το ιδια εξαρτηματα εννοω το hardware

κ τα δυο εχουν επεξεργαστη ρομ ραμ κτλ δεν καταλαβαινω πως 2 ιδια εξαρτηματα ααγνωριζουν αλλες γλωσσες το ενα κ αλλες το αλλο ευχα

 

όχι, δεν έχουν τα ίδια εξαρτήματα. Το G2S δεν έχει tegra2. Αλλα και το ίδιο chipset να έχουν (πχ motorola atrix) πάλι δεν γίνεται αν το κάνεις αυτό, αφού κ πάλι ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει τα δικά του περιφερειακά chip (μνήμες, sensors ,radio κτλ) οπότε έχει διαφορετικό RIL, bootloader κτλ. Αν με το ζόρι καταφέρεις να κάνεις κάτι τέτοιο, το μπρίκι το έχεις σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια να ρωτησω κατι χαζο απλα σαν απορεια το εχω καθως κ λιγο ασχετος

Αν φλασαρω το κινητο με αλλη ρομ του gs2 για παραδειγμα την official κανονικα σαν να εχω το gs2 γιατι δεν θα δουλεψει αφου κ τα δυο αποτελουνται απο το ιδια εξαρτηματα εννοω το hardware

κ τα δυο εχουν επεξεργαστη ρομ ραμ κτλ δεν καταλαβαινω πως 2 ιδια εξαρτηματα ααγνωριζουν αλλες γλωσσες το ενα κ αλλες το αλλο ευχα

 

Δεν έχουν το ίδιο hardware. Για να τρέξει το λειτουργικό χρειάζεται τους drivers για κάθε εξάρτημα που από συσκευή σε συσκευή διαφέρει σε πολλά σημεία. Το λειτουργικό δεν έχει drivers, αυτούς τους δίνει κάθε κατασκευαστής (τμήματος hardware) ξεχωριστά και ενσωματώνονται στο firmware της κάθε εταιρείας (LG-Samsung κλπ)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα ,απλα ειχα την εντυπωση πως ειναι σαν ενα pc που αφου βρεις αν τα εξαρτηματα ειναι συμβατα μεταξυ τους κ το στησεις μετα του βαζεις λειτουργικο ιδιο με αλλο pc κ ολα οκ(αλλο pc εννοωντας με διαφορετικο επεξεργαστη κτλ)οκ ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα ,απλα ειχα την εντυπωση πως ειναι σαν ενα pc που αφου βρεις αν τα εξαρτηματα ειναι συμβατα μεταξυ τους κ το στησεις μετα του βαζεις λειτουργικο ιδιο με αλλο pc κ ολα οκ(αλλο pc εννοωντας με διαφορετικο επεξεργαστη κτλ)οκ ευχαριστω πολυ!

 

Ακριβώς έτσι είναι, αλλά τα λειτουργικά στα PC έρχονται με μια σειρά drivers που καλύπτουν σχεδόν το σύνολο του κυρίως hardware, έστω σε βασική μορφή. Οπότε είναι λειτουργικό το μηχάνημα από την αρχή.

Στα android λειτουργικά (firmware) οι drivers είναι δύσκολο να υπάρχουν για όλα τα επιμέρους εξαρτήματα. Και είναι σχεδόν αδύνατον να τους μαζέψει κανείς αφού δεν τους δίνουν ελεύθερα όλοι οι κατασκευαστές.

 

Αυτό ακριβώς το σημείο (κατακερματισμός) είναι που κάνει τις αναβαθμίσεις πολύ πιο δύσκολες από ότι σε ios, symbian (nokia), windows phone. Εκεί έχουν πολύ συγκεκριμένο hardware, βασισμένο στις οδηγίες του κατασκευαστή (apple, nokia) ή του λειτουργικού (microsoft), που πρακτικά είναι σχεδόν το ίδιο για όλες τις συσκευές. (μικρές διαφορές που μπορεί εύκολα να προσαρμοστούν).

Από την άλλη η "ανοιχτή" μορφή του android επιτρέπει τόσο κόσμο να "παίζει" με αυτό και να το προσαρμόζει/βελτιώνει σύμφωνα με τις ανάγκες του.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ααα.. τωρα εγινες κατανοητικοτατος!

Οποτε ειναι καλυτερα το hardware να ειναι οσο το δυνατων κατα καποιο τροπο πιο (συμβατικο )παρα πιο εξειδικευμενο

Link to comment
Share on other sites

Λαθος ποστ παιδια... Αν μπορει να διαγραφει απο καποιον διαχειριστη.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το link με της βελτιώσεις του LG P990 2X που ειναι..... χάθηκα..!!!:wacko:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το link με της βελτιώσεις του LG P990 2X που ειναι..... χάθηκα..!!!:wacko:

Αυτό θέλεις;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3827741#post3827741

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό με τις baseband πως τις φλασάρουμε με το nvflash ?Είναι αρκετά επικίνδυνο; :p. Επαναφορά πως κάνουμε;
Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Gr4 (V20j) MoDaCo Custom ROM for the LG Optimus 2X και ειμαι ευχαριστημένος με την ταχύτητα. Σαν πρώτη εκτίμηση που μπήκα στο ίντερνετ, έτρεχε πολύ καλά, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα video σε διαφορές σελίδες που επισκέφτηκα.

_Τώρα θέλω να το στήσω με τα δικά μου δεδομένα SPB Shell 3D κ.τ.λ.π. ΙΔΟΜΕΝ...!!!!

 

http://s7.directupload.net/images/111025/65x3uz3c.png http://s7.directupload.net/images/111025/pl685w53.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό με τις baseband πως τις φλασάρουμε με το nvflash ?Είναι αρκετά επικίνδυνο; :p. Επαναφορά πως κάνουμε;

 

Μπες εδώ http://android.modaco.com/topic/335416-nvflash-setup-instructions-drivers-links-active/

 

http://s1.directupload.net/images/111025/f5bf5m7v.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό με τις baseband πως τις φλασάρουμε με το nvflash ?Είναι αρκετά επικίνδυνο; :p. Επαναφορά πως κάνουμε;

 

είναι εύκολη διαδικασία, μπορούμε να αλλάξουμε εύκολα baseband, αλλά και να επαναφέρουμε την αρχική, αρκεί να ξέρουμε ποιο είναι και να το κατεβάσουμε και αυτό.

Προσοχή σβήνει όλα τα δεδομένα, καλό είναι να έχει γίνει back-up για ότι χρειαζόμαστε.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Gr4 (V20j) MoDaCo Custom ROM for the LG Optimus 2X και ειμαι ευχαριστημένος με την ταχύτητα. Σαν πρώτη εκτίμηση που μπήκα στο ίντερνετ, έτρεχε πολύ καλά, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα video σε διαφορές σελίδες που επισκέφτηκα.

_Τώρα θέλω να το στήσω με τα δικά μου δεδομένα SPB Shell 3D κ.τ.λ.π. ΙΔΟΜΕΝ...!!!!

Πήρες prebaked (και ποιά;) ή έφτιαξες στην ...κουζίνα δικιά σου;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ενδιαφέρει η συσκευη κ θέλω να σας κάνω 3 ερωτήσεις , μπορεί να έχουν απαντηθεί αλλα δυστυχώς δεν έχω αρκετό χρόνο για να διαβάσω τόσες σελίδες .

Α. Έχω ακούσει για χαμηλή ακουστική στις κλήσεις ισχύει ;

Β.η μπαταρία πως παει ;

Γ. Η κάμερα είναι καλή ;

Ευχαριστω προκαταβολικά

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Πήρες prebaked (και ποιά;) ή έφτιαξες στην ...κουζίνα δικιά σου;

 

Πρώτα φλασάρισα το Gr4 cor, και καπάκι φλασάρισα το r4 option pack 'stock edition' - default kitchen options, stock LG style.

ΚΑΙ ΤΡΈΧΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΆ..!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα φλασάρισα το Gr4 cor, και καπάκι φλασάρισα το r4 option pack 'stock edition' - default kitchen options, stock LG style.

ΚΑΙ ΤΡΈΧΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΆ..!!

 

Baseband περασες την 725 gingerbread απο το λινκ που εδινε ή οτι ειχε το κινητο ερχομενος απο στοκ, το ρωταω επειδη στο site εγραφε αυτο:

 

Requirements

 

In order to use this ROM you must have ClockworkMod Recovery installed - see my ClockworkMod Beta post for details.

 

A Gingerbread specific baseband (not included) - is recommended, use either the 725 Gingerbread baseband or the 622 Gingerbread baseband.

 

The ROM is installed at your own risk. The ROM should be installed using ClockworkMod. A wipe IS required unless you are coming from another Gr4 build. If you are coming from an EXT4 ROM and using an EXT3 bake (or either of the prebakes), you need to convert back to EXT3 first using this tool.

 

Υ.Γ : Σε ποιοτητα κλησεων εχεις παρατηρησει χειροτετη αποδοση ή ολα ΟΚ; Και τελος γενικα ειναι πιο smooth ή τα τραβαει τα κολληματα του;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Baseband περασες την 725 gingerbread απο το λινκ που εδινε ή οτι ειχε το κινητο ερχομενος απο στοκ, το ρωταω επειδη στο site εγραφε αυτο:

 

Requirements

 

In order to use this ROM you must have ClockworkMod Recovery installed - see my ClockworkMod Beta post for details.

 

A Gingerbread specific baseband (not included) - is recommended, use either the 725 Gingerbread baseband or the 622 Gingerbread baseband.

 

The ROM is installed at your own risk. The ROM should be installed using ClockworkMod. A wipe IS required unless you are coming from another Gr4 build. If you are coming from an EXT4 ROM and using an EXT3 bake (or either of the prebakes), you need to convert back to EXT3 first using this tool.

 

Υ.Γ : Σε ποιοτητα κλησεων εχεις παρατηρησει χειροτετη αποδοση ή ολα ΟΚ; Και τελος γενικα ειναι πιο smooth ή τα τραβαει τα κολληματα του;

 

_baseband ότι είχε το κινητό ερχόμενος από στοκ (v10d)

_και η κλήσεις ο.κ.

_καμιά σχέσει με την μαμά rom, ΤΡΕΧΕΙ ΣΦΑΙΡΑ...!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ενδιαφέρει η συσκευη κ θέλω να σας κάνω 3 ερωτήσεις , μπορεί να έχουν απαντηθεί αλλα δυστυχώς δεν έχω αρκετό χρόνο για να διαβάσω τόσες σελίδες .

Α. Έχω ακούσει για χαμηλή ακουστική στις κλήσεις ισχύει ;

Β.η μπαταρία πως παει ;

Γ. Η κάμερα είναι καλή ;

Ευχαριστω προκαταβολικά

 

A. Μια χαρά είναι. Δεν είναι χαμηλό.

Β. Σαν όλα τα αντίστοιχα, δηλαδή μια μέρα με μέτρια χρήση, μέγιστο 2 αν το έχεις μονο για λίγες κλήσεις.

Γ. Αρκετά καλή, όχι η καλύτερη στα 8 ΜΡ αλλά ικανοποιητική. Είναι αρκετή για να αφήσω την ixus μου στο συρτάρι σε καθημερινή χρήση. (την dslr μου προφανώς δεν την φτάνει....:p)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

_baseband ότι είχε το κινητό ερχόμενος από στοκ (v10d)

_και η κλήσεις ο.κ.

_καμιά σχέσει με την μαμά rom, ΤΡΕΧΕΙ ΣΦΑΙΡΑ...!!

 

Εχω φλασάρει την GB, (τώρα κοντά). Οχι ότι έχει κάποια διαφορά....

Η GR4 αν δεν κάνω λάθος έχει ένα bug, αν κάνεις soft restart δεν αναγνωρίζει την εξωτερική SD. Αν κάνεις shut down και το ξανά-ανοίξεις δε έχει πρόβλημα. Το έχεις και εσύ;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάναμε κάνα γράμμα στην LG γράφοντας την απογοήτευση μας για την λειτουργία του λογισμικού μέχρι σήμερα.

 

Προσωπικά είμαι πρόθυμος να βοηθήσω .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάναμε κάνα γράμμα στην LG γράφοντας την απογοήτευση μας για την λειτουργία του λογισμικού μέχρι σήμερα.

 

Προσωπικά είμαι πρόθυμος να βοηθήσω .

 

Εγώ συμφωνώ να γράψει κάποιος (προφανώς που ξέρει καλά αγγλικά) ένα υπόμνημα παραπόνου, οπού δεν θα κρύβουμε την απελπισία και φυσικά την κοροϊδία που έχουμε υποστεί με της ανακοίνωσης της LG για την ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ του λογισμικού που μας είχαν τάξει κατά καιρούς. Και όσοι θέλουν μπορούν να το υπογράψουν βάζοντας (δεν ξέρω αν ειναι πρακτικό) το IMEI η το S/N του τηλεφώνου....!!! για να πιστοποιήσουμε με αυτών των τρόπω ότι προέρχεται από πελάτες της LG και κάτοχοι P990 2X..!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ειστε τοσο σιγουροι οτι το κινητο θα γινει καλυτερο με τη 2.3 ;

εμενα λειτουργει απροβληματιστα με την υπαρχουσα εκδοση και δεν αισθανομαι την αναγκη για καμια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με το τηλεφωνο. Επειδη με ενδιαφερει η αγορα του μεταχειρισμενο, με το στοκ f/w που εχει μπορεις να κανεις βιντεοκληση μεσω παροχου κινητης τηλεφωνιας? Δεν εννοω μεσω ιντερνετ,skype κτλ. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...