Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με την στοκ ηχογράφηση όντως. Χάλια ποιότητα! Προφανώς γίνεται σε χαμηλό samplerate. Δοκίμασε την εφαρμογή PCM Recorder, θα δεις τεράστια διαφορά (μπες στα settings του και θέσε sample rate: 48.000 Hz), ηχογραφεί σε wav προφανώς, ενώ η στοκ ηχογράφηση σε χαμηλής ποιότητας .amr.

 

Ωραιος ... πολυ μεγαλη διαφορα ... αμα ηταν και στερεο θα ταν μια χαρα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ... πολυ μεγαλη διαφορα ... αμα ηταν και στερεο θα ταν μια χαρα

 

δεν μπορεί να είναι στέρεο, καθώς το μικρόφωνο είναι ένα! δηλ μονοφωνικό "εξ ορισμού" (που λέγαμε κ στα μαθηματικά! :P )

αν σε ενοχλεί που ηχογραφεί σε wav πάντως, από μια ματιά που έριξα, υπάρχουν και εφαρμογές που ηχογραφούν σε mp3 απευθείας, με καλή ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω των agekalp & andrewk για την βοήθεια που είχα για να περάσω την cm7kang-O2x-RC3-108 και πλέων έχω ένα σωστό και γρήγορο smartphones ;)

 

Βγήκε αναβάθμιση cm7kang-O2x-RC3-109, την περνάω από πάνω με το ROM Manager..???:)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω των agekalp & andrewk για την βοήθεια που είχα για να περάσω την cm7kang-O2x-RC3-108 και πλέων έχω ένα σωστό και γρήγορο smartphones ;)

 

Βγήκε αναβάθμιση cm7kang-O2x-RC3-109, την περνάω από πάνω με το ROM Manager..???:)

 

Ναι, κάθε φορά (λιγες μέρες) που βγάζει ο Temasek νέα rom δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.

Αλλά αν έχεις custom kernel ή κάποια κάμερα, πρέπει να τα περνάς και αυτά ξανά από πάνω.

Πχ ο temasek εχει βγάλει ένα kernel "near stock CM7" με μόνη βασική διαφορά ότι είναι υπερχρονισμένος στο 1.2.

Στο δικό μου τηλέφωνο δουλεύει πολύ καλά.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάθε φορά (λιγες μέρες) που βγάζει ο Temasek νέα rom δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.

Αλλά αν έχεις custom kernel ή κάποια κάμερα, πρέπει να τα περνάς και αυτά ξανά από πάνω.

Πχ ο temasek εχει βγάλει ένα kernel "near stock CM7" με μόνη βασική διαφορά ότι είναι υπερχρονισμένος στο 1.2.

Στο δικό μου τηλέφωνο δουλεύει πολύ καλά.

 

Εχω περάσει την cm7kang-O2x-RC2-108 & gapps-gb-20110828-signed & P990_StockCamera_Kostja_V_CM7. Βάζοντας την RC2-109 τι από τα παραπάνω ξανά περνάω..???

 

και κάτι ακόμα....την kernel near stock CM7 από που την κατεβάζω..?? πως και πότε (με ποια σειρά) την περνάω...???;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει την cm7kang-O2x-RC2-108 & gapps-gb-20110828-signed & P990_StockCamera_Kostja_V_CM7. Βάζοντας την RC2-109 τι από τα παραπάνω ξανά περνάω..???

 

και κάτι ακόμα....την kernel near stock CM7 από που την κατεβάζω..?? πως και πότε (με ποια σειρά) την περνάω...???;)

 

Κάθε rom έρχεται με kernel μαζί. Οπότε κάθε φορά που περνάς μία rom περνάς και το stock kernel.

Επίσης κάθε φορά που περνάς rom περνάς και όλες τις system εφαρμογές όπως την κάμερα.

Αν θέλεις κάτι διαφορετικό από το stock το περνάς μετά την rom

Δηλαδή για παράδειγμα ROM --- kernel --- kamera. Αυτό κάθε φορά που βάζεις νέα rom.

Αν δεν περάσεις kernel παραμένει ο stock.

 

Τα gapps δεν χρειάζεται να τα περνάς κάθε φορά, παραμένουν.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε rom έρχεται με kernel μαζί. Οπότε κάθε φορά που περνάς μία rom περνάς και το stock kernel.

Επίσης κάθε φορά που περνάς rom περνάς και όλες τις system εφαρμογές όπως την κάμερα.

Αν θέλεις κάτι διαφορετικό από το stock το περνάς μετά την rom

Δηλαδή για παράδειγμα ROM --- kernel --- kamera. Αυτό κάθε φορά που βάζεις νέα rom.

Αν δεν περάσεις kernel παραμένει ο stock.

 

Τα gapps δεν χρειάζεται να τα περνάς κάθε φορά, παραμένουν.

 

ο.κ. ευχαριστώ

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω ενα link απο τον Oc kernel..

 

Αυτον εννοεις??

 

270512-1852-OC-temasek.zip

 

Kernel συμβατοί με τις CM7 και τις παραλλαγές της (σαν του temasek) υπάρχουν πολλοί.

Αυτός που αναφέρεις είναι του ίδιου του temasek που δεν είναι developer, απλά έχει μάθει να "συναρμολογεί" rom & kenrel.

Είναι από τους σταθερούς με ελάχιστο πείραγμα. Πρακτικά μόνο το OC (στο 1,2GHz) και κάτι ψιλά, πχ voodoo sound (που δεν έχω βρεί χρησιμότητα)

 

Υπάρχει ο kernel του vadonka, πολύ πειραγμένος αλλά συχνά και ασταθής. Αλλες συσκευές δουλεύουν άψογα, άλλες έχουν προβλήματα (η δική μου ανήκει στην δεύτερη κατηγορία). Είναι βασισμένος στην έκδοση 3 (αντί για 2.6 που είναι οι υπόλοιποι). Το OC του φτάνει στο 1,4GHz

 

Επίσης υπάρχει ο Ironkrnl του Setiron, λίγο παλαιότερος αλλά αρκετά πειραγμένος και αυτός. Φτάνει το 1,5GHz

 

Οι δύο τελευταίοι έχουνε και ramhack δηλαδή "κλέβουν" μνήμη από τη κάρτα γραφικών και την δίνουν στο σύστημα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Kernel συμβατοί με τις CM7 και τις παραλλαγές της (σαν του temasek) υπάρχουν πολλοί.

Αυτός που αναφέρεις είναι του ίδιου του temasek που δεν είναι developer, απλά έχει μάθει να "συναρμολογεί" rom & kenrel.

Είναι από τους σταθερούς με ελάχιστο πείραγμα. Πρακτικά μόνο το OC (στο 1,2GHz) και κάτι ψιλά, πχ voodoo sound (που δεν έχω βρεί χρησιμότητα)

 

Υπάρχει ο kernel του vadonka, πολύ πειραγμένος αλλά συχνά και ασταθής. Αλλες συσκευές δουλεύουν άψογα, άλλες έχουν προβλήματα (η δική μου ανήκει στην δεύτερη κατηγορία). Είναι βασισμένος στην έκδοση 3 (αντί για 2.6 που είναι οι υπόλοιποι). Το OC του φτάνει στο 1,4GHz

 

Επίσης υπάρχει ο Ironkrnl του Setiron, λίγο παλαιότερος αλλά αρκετά πειραγμένος και αυτός. Φτάνει το 1,5GHz

 

Οι δύο τελευταίοι έχουνε και ramhack δηλαδή "κλέβουν" μνήμη από τη κάρτα γραφικών και την δίνουν στο σύστημα.

 

Εσύ ποια πρωτινής..??? και δώσε link να την κατεβάσουμε..! αν την περάσω, και έχει προβλήματα, πως γυρίζω στην προηγούμενη? πρέπει να περάσω την cm7kang-O2x-RC3-109 και θα είμαι ο.κ...!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα βαλει cm7 του temasek ειχα βαλει kernel του vadonka και τα βιντεο στον broswer δεν τα επαιζε..Για αυτο ξαναγυρισα στην στοκ,τωρα ομως που ειμαι σε cm7 με Stock kernel δεν εχω αυτο το προβλημα..Θα δοκιμασω τον κερνελ του temasek τωρα,Tsagli αυτον εχεις τωρα??
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλιοτερα ειχα δοκιμασει vadonka και ironkrl και ειχα θεματακια και με τους δυο.Λιγοτερα θεματακια ομως με ironkrl.

Παντως το OC στα 1.2 εχει μεγαλη διαφορα απο το stock χρονισμο ενω απο τα 1.2 στα 1.4 οχι τοσο.Χωρις να τον εχω δοκιμασει και με καθε επιφυλαξη προτεινω τον OC του temasek.

Απλα ενα nandroid backup πρωτα για σιγουρια.

Αν καποια στιγμη θελετε να γυρισετε σε stock CM7 kernel απλα φλασαρετε τη τελευταια rom του temasek και περνιεται αυτοματα ο stock CM7 kernel.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλιοτερα ειχα δοκιμασει vadonka και ironkrl και ειχα θεματακια και με τους δυο.Λιγοτερα θεματακια ομως με ironkrl.

Παντως το OC στα 1.2 εχει μεγαλη διαφορα απο το stock χρονισμο ενω απο τα 1.2 στα 1.4 οχι τοσο.Χωρις να τον εχω δοκιμασει και με καθε επιφυλαξη προτεινω τον OC του temasek.

Απλα ενα nandroid backup πρωτα για σιγουρια.

Αν καποια στιγμη θελετε να γυρισετε σε stock CM7 kernel απλα φλασαρετε τη τελευταια rom του temasek και περνιεται αυτοματα ο stock CM7 kernel.

Σαν να τα έγραψα εγώ! Με μόνη διαφορά ότι έχω δοκιμάσει τον κερνελ του temasek. (αυτόν τρέχω τώρα)

marioDJ, χρησιμοποίησε το πρώτο λινκ μέσα στο κείμενο που έκανες quote.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

marioDJ, χρησιμοποίησε το πρώτο λινκ μέσα στο κείμενο που έκανες quote.

 

ευχαριστώ φιλαράκι..και στο γάμο σου να δεις τι θα κάνω...!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φιλαράκι..και στο γάμο σου να δεις τι θα κάνω...!!!;)

 

Είμαι παντρεμένος με τρία παιδιά! Ευχαριστώ πάντως!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παντρεμένος με τρία παιδιά! Ευχαριστώ πάντως!

 

ε.. τότε στης χαρές των παιδιών μας, γιατί και εγώ τρία έχω..!!! (8-5-1-).

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ε.. τότε στης χαρές των παιδιών μας, γιατί και εγώ τρία έχω..!!! (8-5-1-).

 

χα χα , όλοι οι πιτσιρικάδες εδώ μαζευτήκαμε βλέπω (εγώ ένα στα 3 και πάτησα φρένο). :happy:

 

Ρε σεις, μόνον εγώ είχα θέμα με cm7 μαμίσια που με τρέλανε στα κλεισίματα? Έκλεινε χωρίς προφανή λόγο, φόρτιση ή ζόρι άς πούμε, ξαφνικά πήγαινα να πάρω τηλέφωνο και το έβρισκα κλειστό. Τι στην ευχή? Λέτε να δοκιμάσω κι εγώ του temasek, αλλά φοβάμαι επειδή το τηλέφωνο είναι επαγγελματικό μην χάνω κλήσεις και τέτοια , άν είναι ασταθές δηλαδή μιας και είδα πως είναι beta μορφή αυτή η ρομ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

χα χα , όλοι οι πιτσιρικάδες εδώ μαζευτήκαμε βλέπω (εγώ ένα στα 3 και πάτησα φρένο). :happy:

 

Ρε σεις, μόνον εγώ είχα θέμα με cm7 μαμίσια που με τρέλανε στα κλεισίματα? Έκλεινε χωρίς προφανή λόγο, φόρτιση ή ζόρι άς πούμε, ξαφνικά πήγαινα να πάρω τηλέφωνο και το έβρισκα κλειστό. Τι στην ευχή? Λέτε να δοκιμάσω κι εγώ του temasek, αλλά φοβάμαι επειδή το τηλέφωνο είναι επαγγελματικό μην χάνω κλήσεις και τέτοια , άν είναι ασταθές δηλαδή μιας και είδα πως είναι beta μορφή αυτή η ρομ.

 

Εγώ φίλε Γιαννη εδώ και 2 ημέρες που έχω περάσει την cm7kang-O2x-RC3-109, κανένα πρόβλημα....και μετά από 1 χρόνο έχω επιτέλους ένα πραγματικά διπύρηνο τηλέφωνο στα χέρια μου, χωρείς κωλύματα και επανεκκινήσεις...!!!!:D

 

cm7kang-O2x-RC3-109

http://www.mediafire.com/temasek#3edh9d36u710w

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε Γιαννη εδώ και 2 ημέρες που έχω περάσει την cm7kang-O2x-RC3-109, κανένα πρόβλημα....και μετά από 1 χρόνο έχω επιτέλους ένα πραγματικά διπύρηνο τηλέφωνο στα χέρια μου, χωρείς κωλύματα και επανεκκινήσεις...!!!!:D

 

cm7kang-O2x-RC3-109

http://www.mediafire.com/temasek#3edh9d36u710w

 

Ποιον κέρνελ έχεις περάσει απ' όλους? Λέω να βάλω έναν άν είναι που να υπερχρονίζεται, όχι πολύ έως 1,2 καλά είναι για να δω διαφορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ποιον κέρνελ έχεις περάσει απ' όλους? Λέω να βάλω έναν άν είναι που να υπερχρονίζεται, όχι πολύ έως 1,2 καλά είναι για να δω διαφορές.

 

όπως ειναι η cm7kang-O2x-RC3-109. Δεν πέρασα τίποτα έξτρα..!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιον κέρνελ έχεις περάσει απ' όλους? Λέω να βάλω έναν άν είναι που να υπερχρονίζεται, όχι πολύ έως 1,2 καλά είναι για να δω διαφορές.

 

όπως ειναι η cm7kang-O2x-RC3-109. Δεν πέρασα τίποτα έξτρα..!!;)

Ο kernel του Temasek είναι πολύ κοντά σε stock. Με 1.2 έχει κάποια διαφορά, χωρίς να ρισκάρεις ιδιαίτερα. Το δικό μου το είχα 6μηνο στο 1,4 και δεν έχει χαλάσει ακόμα! (και το έχω από τον Απρίλη του 11)

 

ε.. τότε στης χαρές των παιδιών μας, γιατί και εγώ τρία έχω..!!! (8-5-1-).

10-8-5 !

Να μας ζήσουν!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

η 109 μπορει να περασει πανω απο την 108 η θελει παλι την ιδια διαδικασια οπως απο stock σε custom;

 

 

Περναει..

 

Το ματιασα,παλι εχω προβλημα με video απο browser...Ενω ο ηχος ακουγεται κανονικα,η ιθονη κανει νερα..Καμια προταση??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...