Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δεν μου δίνει καμία επιλογή.

 

Χρήσιμο θα ήταν να βρούμε πώς γίνεται κι αυτό, αλλά το ουσιαστικό πρόβλημα για μένα είναι άλλο:

 

Πώς θα χρησιμοποιήσω το 845 ως μόντεμ για να δώσω ιντερνετ στο netbook χρησιμοποιώντας τα πακέτα ιντερνετ για τα καρτοκινητά της Vodafone (surf'n'mail, internet ολη μέρα κοκ);

Όταν συνέδεσα το 845 στο νετμπουκ, ζήτησε και εγκατέστησε το "PC suite for android handset" και ίσως και κάτι άλλο, δεν θυμάμαι.

Τώρα, μόλις το συνδέω με βγάζει σε μια οθόνη επιλογής που έχει κάτω στο taskbar (αν λέγεται έτσι) ένα εικονίδιο της βονταφον και λέει "Επιλογές Mobile PC".

Αν πατήσω στην πρώτη επιλογή που είναι "Έναρξη του φορητού μόντεμ" με βγάζει σε μία οθόνη της Vodafone από την οποία όταν πατήσω Connect, συνδέεται μεν, αλλά μόλις μπω στο firefox να φορτώσω κάποια σελίδα, με βγάζει σε μια σελίδα της Vodafone.gr στην οποία μου ζητάει να δώσω τους κωδικούς για το ιντερνετ που έχω αγοράσει και δεν μπαίνει πουθενά αλλού.

Από αυτά όλα (εγώ) καταλαβαίνω ότι: είτε δεν συνδέεται με το apn webkarta.vodafone.gr, είτε υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που δεν το αφήνει να συνδεθεί "κανονικά". Και ρυθμίσεις για apn δεν βρίσκω κάπου να έχει.

Το κινητό από μόνο του σερφάρει κανονικά με την ρύθμιση webkarta.vodafone.gr.

 

Μετά, κάπου διάβασα ότι η Vodafone δεν αφήνει android κινητά να συνδεθούν για tethering... Μήπως φταίει αυτό; Πώς θα το παρακάμψω;

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει και λύσει αυτό το θέμα;

 

Μήπως πρέπει να ρωτήσω σε κάποιο άλλο τόπικ, αν αφορά γενικά τα android ή την vodafone;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, παιδιά, γιατί μόνη μου το παιδεύω και άκρη δεν βρίσκω! :O :)

Κρίμα είναι να έχω δωρεάν ιντερνετ από τις διάφορες προσφορές της vodafone και να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω όταν είμαι εκτός Αθηνών για να μπορώ να πληκτρολογώ και να στέλνω τα μέιλ μου σαν άνθρωπος χωρίς να μου βγαίνουν τα μάτια και τα δάχτυλα στην οθονούλα του Joy.

 

 

Κατεβασε και εγκατεστησε στο netbook το Vodafone Mobile Broadband απο εδω http://www.vodafone.gr/portal/vmcr10.

Στις επιλογες εκει εχει και για καρτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατεβασε και εγκατεστησε στο netbook το Vodafone Mobile Broadband απο εδω http://www.vodafone.gr/portal/vmcr10.

Στις επιλογες εκει εχει και για καρτοκινητο.

Μαλλον εννοεις το Κινητό ως Modem (Via the Phone)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. θέλω 2 πράγματα να μάθω.. 1)πώς να διαγράψω τα vodafone προγράμματα που έχει το joy? ...κ 2)πώς θα κατεβάσω χάρτες για το gps? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου κι απο μένα. Επιπρόσθετα απο αυτά που ζητάει ο φίλος παραπάνω, πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι πράγματι η συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο GPS, και όχι μόνο A-GPS; Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να δουλέψω τους χάρτες. Άς μου πεί κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να έχω ώστε να μην χρεώνομαι απο τον πάροχο, και να λειτουργεί η πλοήγηση. (Σημειωτέον ότι έχω βάλει sim cosmote, εάν χρειαστεί όμως μπορώ να δοκιμάσω και με vodafone)

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και εγκατεστησε στο netbook το Vodafone Mobile Broadband απο εδω http://www.vodafone.gr/portal/vmcr10.

Στις επιλογες εκει εχει και για καρτοκινητο.

 

Μαλλον εννοεις το Κινητό ως Modem (Via the Phone)

 

Σας ευχαριστώ, το κατέβασα και το εγκατέστησα το πρόγραμμα αλλά δεν το δοκίμασα γιατί μόλις συνδέσω το κινητό στον υπολογιστή θα αρχίσει να φορτίζει και εγώ έχω βίδα να κάνω (όσο μπορώ) πάντα πλήρεις κύκλους φόρτισης - αποφόρτισης στην μπαταρία, οπότε θα το δοκιμάσω όταν τελειώσει η μπαταρία μου.

Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το κινητό στο USB και να μην φορτίζει, αλλά μόνο να το διαχειρίζομαι;

Πάλι πολλά ζητάω; :O

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως μετα απο μια πτώση σήμερα , μου έσπασε η οθόνη lcd του vodafone joy(οχι το digitizer).

Γνωρίζετε που θα βρω οθονη για να την αλλάξω; Στο ebay που εψαξα δεν βρήκα κατι.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου κι απο μένα. Επιπρόσθετα απο αυτά που ζητάει ο φίλος παραπάνω, πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι πράγματι η συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο GPS, και όχι μόνο A-GPS; Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να δουλέψω τους χάρτες. Άς μου πεί κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να έχω ώστε να μην χρεώνομαι απο τον πάροχο, και να λειτουργεί η πλοήγηση. (Σημειωτέον ότι έχω βάλει sim cosmote, εάν χρειαστεί όμως μπορώ να δοκιμάσω και με vodafone)

Ευχαριστώ :)

 

Γιατί βρε παιδιά βρίσκω στο γερμανικό site 4phones.de ότι το κινητάκι έχει ενσωματωμένο Gps ενώ η vodafone Ελλάδος λέει A-Gps; Άλλο η vodafone Γερμανίας και άλλο Ελλάδος ;

Edited by freewind
Link to comment
Share on other sites

Το A-GPS είναι assisted GPS. Δεν είναι απαραίτητα κατώτερο του "σκέτου" gps, η διαφορά απλώς είναι ότι το aGPS μπορεί, εν δυνάμει, να αξιοποιήσει δεδομένα δικτύου για να βελτιώσει την ταχύτητα κλειδώματος και τη λειτουργία του σε δύσκολες συνθήκες, πχ μέσα σε πόλη με ψηλά κτήρια ή όταν έχει "ενοχλητικό" καιρό. Συνήθως λειτουργεί και ως αυτόνομο gps με απενεργοποίηση υπηρεσιών δικτύου - σε όσα κινητά είχα με agps υπήρχε αυτή η επιλογή, οπότε και λειτουργεί σαν απλός δέκτης πλέον.

 

Υποθέτω, αφού αλλού αναφέρεται ως GPS και αλλού ως aGPS, πως το κινητό έχει δυνατότητα να λειτουργήσει ως αυτόνομο GPS, όπως περιγράφω παραπάνω. Δυστυχώς δεν το έχω για να έχω πιο βέβαιη άποψη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γνωστά αυτά, όμως η ερώτηση μου παραμένει. Η συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο δέκτη GPS ή όχι;

Όταν μια συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο δέκτη GPS τότε στα χαρακτηριστικά της αναγράφονται και τα δύο ταυτόχρονα (και GPS, και A-GPS, βλ. link πιο πάνω στο 4phones.de), εάν όμως γράφει στα χαρακτηριστικά της μόνο το Assisteed GPS (A-GPS), τότε δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS. Στην περίπτωσή μας, αλλού ανεφέρεται ως GPS (σκέτο) και αλλού ως A-GPS, για αυτό γίνεται το θέμα μας εδώ. Επειδή το τηλέφωνο το έχω στα χέρια μου, εγώ νομίζω ότι δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη, και ότι πρέπει αναγκαστικά να εξαρτάσαι απο τον πάροχο. Ήθελα όμως να το επιβεβαιώσω και με άλλον που να είναι περισσότερο γνώστης απο μένα.

Εντύπωση επίσης μου κάνει ότι το γερμανικό site που του έχω εμπιστοσύνη επειδή δεν γράφει ανακρίβειες, αναφέρει ότι η συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο gps. Κι αναρωτιέμαι, η παρτίδα για ελλάδα έρχεται κουτσουρεμένη; Αυτό ρωτάω ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωστά αυτά, όμως η ερώτηση μου παραμένει. Η συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο δέκτη GPS ή όχι;

Όταν μια συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο δέκτη GPS τότε στα χαρακτηριστικά της αναγράφονται και τα δύο ταυτόχρονα (και GPS, και A-GPS, βλ. link πιο πάνω στο 4phones.de), εάν όμως γράφει στα χαρακτηριστικά της μόνο το Assisteed GPS (A-GPS), τότε δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS. Στην περίπτωσή μας, αλλού ανεφέρεται ως GPS (σκέτο) και αλλού ως A-GPS, για αυτό γίνεται το θέμα μας εδώ. Επειδή το τηλέφωνο το έχω στα χέρια μου, εγώ νομίζω ότι δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη, και ότι πρέπει αναγκαστικά να εξαρτάσαι απο τον πάροχο. Ήθελα όμως να το επιβεβαιώσω και με άλλον που να είναι περισσότερο γνώστης απο μένα.

Εντύπωση επίσης μου κάνει ότι το γερμανικό site που του έχω εμπιστοσύνη επειδή δεν γράφει ανακρίβειες, αναφέρει ότι η συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο gps. Κι αναρωτιέμαι, η παρτίδα για ελλάδα έρχεται κουτσουρεμένη; Αυτό ρωτάω ...

 

το τηλεφωνο εχει gps και δουλευει κανονικα αυτονομα χωρις ιντερνετ εχω 2 προγραματα το ndrive και ττο navigon που του εχω βαλει χαρτες ολης της ευρωπης και δουλευουνε και τα δυο αψογα

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο εχει gps και δουλευει κανονικα αυτονομα χωρις ιντερνετ εχω 2 προγραματα το ndrive και ττο navigon που του εχω βαλει χαρτες ολης της ευρωπης και δουλευουνε και τα δυο αψογα

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, νάσαι καλά ! Θα βάλω το ndrive :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

εχει GPS κανονικα:)

θα μου πει καποιος πως στο καλο αλλαζει το πληκτρολογιο σε στυλ κλασικου κινητου τηλεφωνου με 3 γραμματα ανα πληκτρο δηλαδη:rolleyes:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το κινητό στο USB και να μην φορτίζει, αλλά μόνο να το διαχειρίζομαι;

Πάλι πολλά ζητάω; :O

 

για ποιον λογο θελεις να το κανεις αυτο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ζηταω πολλα;;:lol:

εκτος και θελεις να το συνδεσεις στο usb του laptop που δεν φορτιζει,αλλοιως δεν εχει νοημα αυτο που ζητας..

 

το τηλεφωνο εχει gps και δουλευει κανονικα αυτονομα χωρις ιντερνετ εχω 2 προγραματα το ndrive και ττο navigon που του εχω βαλει χαρτες ολης της ευρωπης και δουλευουνε και τα δυο αψογα

 

ρε παιδια πως το κανετε αυτο;;

γραψτε το η pm me

δεν εχω ιδεα απο αυτα!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

εχει GPS κανονικα:)

θα μου πει καποιος πως στο καλο αλλαζει το πληκτρολογιο σε στυλ κλασικου κινητου τηλεφωνου με 3 γραμματα ανα πληκτρο δηλαδη:rolleyes:

η κανα αλλο πληκτρολογιο ναχει και ελληνικα, με πιο μεγαλα πληκτρα!!!

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

η κανα αλλο πληκτρολογιο ναχει και ελληνικα, με πιο μεγαλα πληκτρα!!!

 

πατας και σερνεις την οθωνη του πληκτρολογειου και αλαζει εχει 3 πληκτρολογεια:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

πατας και σερνεις την οθωνη του πληκτρολογειου και αλαζει εχει 3 πληκτρολογεια:)

Που οταν πας να γραψεις μηνυμα?? παταω σερνω αλλα τιποτα @@@@:wacko:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παδια. χρειαζομαι την βοηθεια σας. προσπαθω εδω κ μερες να μπο στο recovery mode κ δεν μπορω. μου ανοιγει κανονικα το τηλεφωνο αλλα μενει η κλεψυδρα στην οθονη χωρισ να κανει τιποτα αλλο. για να ξανα λειτουργισει το κινητο πρεπει να βγαλω την μπαταρια. υπαρχει καμοια λυση? πειτε μου σας παρακαλω. θελω να κανω εγκατασταση ενα τηεμα κ δεν μπορω:(:(:(:(:(

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Που οταν πας να γραψεις μηνυμα?? παταω σερνω αλλα τιποτα @@@@:wacko:

 

πατας νεο μηνυμα μολις εμφανιστη το πληκτρολογιο πατας στην αριστερη πλευρα του πληκτρολογιου <στο κεντρο> και μολις νιωσεις τη δονηση σερνεις δεξια και αλαζει πληκτρολογιο εχει 3 :)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

πατας νεο μηνυμα μολις εμφανιστη το πληκτρολογιο πατας στην αριστερη πλευρα του πληκτρολογιου <στο κεντρο> και μολις νιωσεις τη δονηση σερνεις δεξια και αλαζει πληκτρολογιο εχει 3 :)

 

τιποτα :(μηπως πρεπει να πειραξω κατι και στο μενου ριθμισεις??

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

τιποτα :(μηπως πρεπει να πειραξω κατι και στο μενου ριθμισεις??

 

οχι ετσι γινεται αφου το κανω εγω συνεχεια προσπαθησε παλι μερικες φορες πατας στην αριστερη μερια της οθωνης του πληκτρολογειου στο κεντρο νιωθεις τη δονηση πατημενα και σερνεις δεξια οπως αλαζεις τις οθωνες αλαζει και το πληκτρολογειο εχει 3 πληκτρολογεια πατας επανω στο βελος εχει ενα βελος οταν πατησης νεο μηνυμα και εμφανισει το πληκτρολογειο αριστερα εχει ενα βελος δειχνει προς τα επανω πατας εκει νιωθεις τη δονηση και σερνεις δεξια αλαζει ξανα σερνεις ξανα αλαζει ειναι ευκολο ...:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

τιποτα...περιεργα πραγματα:wacko: υπαρχει τροπος να βαλω απο αλλου μονιμα το πληκτρολογιο που εχει 3 ψηφια σε καθε πληκτρο οπως τα κινητα??
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

τιποτα...περιεργα πραγματα:wacko: υπαρχει τροπος να βαλω απο αλλου μονιμα το πληκτρολογιο που εχει 3 ψηφια σε καθε πληκτρο οπως τα κινητα??

 

γιατι δεν μπορεις? εχει αυτο με τα 3 ψηφια μολις αλαξει πατα επαννω στο τοξο που ειναι στο πληκτρολογειο μλισ πατησεις ασπριζει το τοξο νιωθεις τη δονηση πατημενα και σερνεις δεξια και αστο αλαζει μονοτου εσυ απλως σερνεις δεξια μεχρι το τελος της οθωνης και το αφηνεις ελα δεν ειναι τιποτα θα το δεις ...:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

παιδιάααααααααααα αυτή η status bar δεν αλλάζειιιι !?!?!?! δεν την θέλω άσπρη :( ...αλλά διάφανη...ώστε to wallpaper...να γεμίζει όλη την οθόνη..και όχι να το κόβει η status bar !!!! προσπάθησα λίγο με το πρόγραμα metamorph αλλά δεν τα κατάφερα..το έχει καταφέρει κανένας με κάποιον τρόπο !??!?!?! μήπως ξέρετε να μου πείτεεεεε πώς γίνεται !?!?!??!?! :):):)
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορεις? εχει αυτο με τα 3 ψηφια μολις αλαξει πατα επαννω στο τοξο που ειναι στο πληκτρολογειο μλισ πατησεις ασπριζει το τοξο νιωθεις τη δονηση πατημενα και σερνεις δεξια και αστο αλαζει μονοτου εσυ απλως σερνεις δεξια μεχρι το τελος της οθωνης και το αφηνεις ελα δεν ειναι τιποτα θα το δεις ...:)

φιλε viotos σου εχω στειλει ΠΜ μη το κανουμε chat εδω;)

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...