Jump to content

Μηχανογραφικά 2011


Zitanistis
 Κοινοποίηση

Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....  

25 members have voted

  1. 1. Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....

    • 1ου επιστημονικού πεδίου
    • 2ου επιστημονικού πεδίου
    • 3ου επιστημονικού πεδίου
      0
    • 4ου επιστημονικού πεδίου
    • 5ου επιστημονικού πεδίου


Recommended Posts

Τελικά τι θα γίνει με τα μηχανογραφικά?? θα είναι κανονικά όπως πάντα ή θα πρέπει να τα συμπληρώσουμε μέχρι το Μάρτιο όπως έχει ακουστεί?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φέτος βλέπω δεν υπάρχει θέμα σχετικό με τις πανελλήνιες εξετάσεις;

Οι οποίες κοντεύουν σιγά-σιγά......

Σε 4 μήνες σχεδόν θα έχουμε τελειώσει και τις εξετάσεις, το διανοείστε αυτό;

Πώς περνάει ο καιρός.....

 

Ρasse passe le temps,

il ny en a plus pour trés longtemps.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Μην μου το θυμιζεις,εχω τρομερο αγχος ιδιαιτερα για την εκθεση.Γιατι να ειναι υποχρεωτικο να δινουν εκθεση απ'ολες τις κατευθυνσεις???:confused:
Link to comment
Share on other sites

Μην μου το θυμιζεις,εχω τρομερο αγχος ιδιαιτερα για την εκθεση.Γιατι να ειναι υποχρεωτικο να δινουν εκθεση απ'ολες τις κατευθυνσεις???:confused:

 

Εγώ λέω καλά που είναι και η έκθεση.. Αν έχεις ροή λόγου μπορεί να σου χαρίζει μονάδες..

 

Την άλλη την βλακεία, την ιστορία κατεύθυνσης.. Τι βιβλίο είναι αυτό?! Κακογραμμένο και μπερδεμένο όσο δεν πάει.. Ένα βιβλίο που ενώ θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει λόγω περιεχομένου -Ελληνες είμαστε- μας αποτραβάει και μας κάνει να το μισούμε έτσι όπως το έχουν καταντήσει.. Φυσικά αυτό δεν το λέω μόνο εγώ.. Πολλά παιδιά κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο μάθημα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω καλά που είναι και η έκθεση.. Αν έχεις ροή λόγου μπορεί να σου χαρίζει μονάδες..

 

Την άλλη την βλακεία, την ιστορία κατεύθυνσης.. Τι βιβλίο είναι αυτό?! Κακογραμμένο και μπερδεμένο όσο δεν πάει.. Ένα βιβλίο που ενώ θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει λόγω περιεχομένου -Ελληνες είμαστε- μας αποτραβάει και μας κάνει να το μισούμε έτσι όπως το έχουν καταντήσει.. Φυσικά αυτό δεν το λέω μόνο εγώ.. Πολλά παιδιά κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο μάθημα..

 

Η Ιστορία κατευθύνσεως θα έλεγα ότι είναι καλή (ναι μεν πυκνογραμμένη) έως την σελίδα 169, εκεί που λέει για την συμμετοχή των προσφύγων του 1922 στην πολιτιστική ζωή της χώρας. Τα από εκεί και μετά είναι απαίσια, κατά την γνώμη μου...

Ιστορία γενικής τι να πείς; Έτι κι έτη χειρότερον.... Ύστερα πώς να μην γράφουν στις πανελλήνιες ότι "και τότε όλες οι γειτονικές χώρες άρχισαν να σχηματίζουν την εντύπωση ότι το Γουδί (!!!! ναι, το γουδί, χωρίς το γουδοχέρι προφανώς) θα αρχίσει κάποια εκστρατεία ενάντια στην Ελλάδα"!

Από τις πανελλήνιες του 2003 στην ιστορία, όπως μας είπε η καθηγήτριά μας, που έτυχε να το διαβάσει.

Ή το άλλο, αλήστου μνήμης, ότι "ο Απόστολος Γκλέτσος και ο φίλος του σαν πρώτη πράξη αντίστασης κατέβασαν την Γερμανική σημαία από την Ακρόπολη το 1941...".

 

Η έκθεση νομίζω είναι μάθημα που προσφέρεται για έναν βαθμό 12-15 για όλους. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα σε ποιον μ@@@@@@α θα τύχεις, σε μια αγ@@@@@η θα τύχεις που θα πρέπει να ξεσπάσουν όλα τα νεύρα και τα βίτσια τους επάνω στα γραπτά μας και μετά βλέπεις κάτι βαθμολογικές αποκλίσεις του στυ΄λ 30+ μορίων από τον ένα στον άλλο βαθμολογητή.....

 

NetSurfer_g7 τι κατεύθυνση είσαι αν επιτρέπεται;

Αν είσαι θεωρητική, κοίταξε μόνο αυτό το μάθημα που έχουν το θράσος να αποκαλούν "λογοτεχνία". Κακοτεχνία, όπως το αποκαλούμε στο σχολείο μου. Εκεί να δεις που γίνεται της σαχλής η εμποροπανήγυρης. Καθένας δέχεται και από μία άλλη άποψη σε κάθε στίχο εκάστου ποιήματος, όσο για τα πεζά, παραείνα πεζά και παγερώς αδιάφορα σαν κείμενα, με εξαίρεση την ιστορία ενός αιχμαλώτου. Αυτό το μάθημα μπορεί να κάνει και κκάποιον που του αρέσει η λογοτεχνία, να την μισήσει. Άσε το τι βίτσιο από εξεταστικής-διορθωτικής πλευράς μας περιμένει τον Μάιο-Ιούνιο...Αυτό νομίζω ότι είναι το πιο επίφοβο.

Γιατί σε μαθηματικά ή άλλα θετικά μαθήματα, πχ σε ένα πρόβλημα, ή το λύνεις σωστά ή λάθος. Εδώ που υπάρχουν πχ 3-4-5....χ σωστές απόψεις και δεν ξέρεις ποια υπονοεί ο "χρησμός" που δίνει το υπουργείο παιδείας ως ερώτηση;

Καλή μας δύναμη!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση νομίζω είναι μάθημα που προσφέρεται για έναν βαθμό 12-15 για όλους. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα σε ποιον μ@@@@@@α θα τύχεις, σε μια αγ@@@@@η θα τύχεις που θα πρέπει να ξεσπάσουν όλα τα νεύρα και τα βίτσια τους επάνω στα γραπτά μας και μετά βλέπεις κάτι βαθμολογικές αποκλίσεις του στυ΄λ 30+ μορίων από τον ένα στον άλλο βαθμολογητή.....

Έχεις μεγάλο δίκιο φίλε.. Σωστά.. Δεν έχω να προσθέσω κάτι..

 

Γιατί σε μαθηματικά ή άλλα θετικά μαθήματα, πχ σε ένα πρόβλημα, ή το λύνεις σωστά ή λάθος. Εδώ που υπάρχουν πχ 3-4-5....χ σωστές απόψεις και δεν ξέρεις ποια υπονοεί ο "χρησμός" που δίνει το υπουργείο παιδείας ως ερώτηση;

Πες τα..

 

Όσον αφορά τη Λογοτεχνία.. Είναι το αγαπημένο μου μάθημα. Πάντα μου άρεσε να αναλύω την κάθε λέξη, το κάθε νόημα, ακόμα και τα σημεία στίξης.. Η ανάλυση της ανάλυσης! Το αγαπώ αυτό το μάθημα.. Ή καλύτερά το αγαπούσα. Έτσι έχει καταντήσει το σύστημα, που μας κάνει να μισούμε και να υποτιμάμε αγαπημένα μαθήματα, και όχι μόνο.. Προσωπικα σε εμένα αυτό συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη Λογοτεχνία.. Είναι το αγαπημένο μου μάθημα........Ή καλύτερά το αγαπούσα. Έτσι έχει καταντήσει το σύστημα, που μας κάνει να μισούμε και να υποτιμάμε αγαπημένα μαθήματα, και όχι μόνο.. Προσωπικα σε εμένα αυτό συμβαίνει..

 

Κι εγώ αγαπούσα ως την Β Λυκείου την λογοτεχνία, αλλά

δυστυχώς από φέτος την έχω μισήσει.

Είναι πλέον κακοτεχνία αυτό το μάθημα.

Πίστεψέ με, δεν είσαι μόνο εσύ που έχεις αναγκαστεί να μισήσεις κάποια μαθήματα εξαιτίας του ηλιθιώδους και τελείως αναχρονιστικού μίζερου "συστήματος" των πανελληνίων.....και το ουσιαστικό σε εισαγωγικά, διότι ένα σύστημα, υποτίθεται ότι έχει μία τάξη, μία οργάνωση, δεν είναι ένα φίρδην μίγδην μέσα σε ένα τσουβάλι, οπως αυτό που υφιστάμεθα εμείς οι τάλαινοι-ες (για να θυμηθούμε και λίγο Ισμήνη) .

Και εκτός από την άνωθεν εκ γεννετής παθογένεια των "(π)μαθημάτων" αυτών,

έχουμε μετά να υποστούμε και την μίζερη διάθεση μιας δημοσιοϋπαλληλικής νομενκλατούρας που θα διορθώσει όπως-όπως τα γραπτά μας, και 8α σου κοπανήσουν ο ένας 85 κι ο άλλος 60 μόρια και η αναβαθμολόγηση πχ 52, κι άντε να βρεις το δίκιο σου....

Τέσπα, let's think possitive!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός από την άνωθεν εκ γεννετής παθογένεια των "(π)μαθημάτων" αυτών,

έχουμε μετά να υποστούμε και την μίζερη διάθεση μιας δημοσιοϋπαλληλικής νομενκλατούρας που θα διορθώσει όπως-όπως τα γραπτά μας, και 8α σου κοπανήσουν ο ένας 85 κι ο άλλος 60 μόρια και η αναβαθμολόγηση πχ 52, κι άντε να βρεις το δίκιο σου....

 

Γιατι οταν συμβαινει κατι τετοιο ολοι θεωρουν οτι το λαθος το εκαναν οι βαθμολογητες που εβαλαν το χαμηλοτερο βαθμο και οχι αυτος που εβαλε το μεγαλυτερο;:p Συνηθως συμβαινει το αντιθετο πιστευω :O

 

 

Anyway, αυτοι οι μηνες μεχρι να δωσετε εξετασεις θα περασουν πολυ γρηγορα(ουτε που θα το παρετε χαμπαρι) οποτε υπομονη και καλη δυναμη!Του χρονου παντως που θα ειστε φοιτητες και θα κοιτατε πισω, θα βλεπετε οτι η 3η Λυκειου δεν ηταν τοσο φοβερη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε μαθηματικά ή άλλα θετικά μαθήματα, πχ σε ένα πρόβλημα, ή το λύνεις σωστά ή λάθος. Εδώ που υπάρχουν πχ 3-4-5....χ σωστές απόψεις και δεν ξέρεις ποια υπονοεί ο "χρησμός" που δίνει το υπουργείο παιδείας ως ερώτηση;

Καλή μας δύναμη!

 

Στα μαθηματικα, ομως, μπορει να σου τυχουν θεματα που ουτε καν να τα εχεις ξαναδει.. Επιπλεον ενα προσημο να κανεις λαθος μπορει να σου στερησει (αν οχι ολη ) τουλαχιστον τη μιση ασκηση δηλαδη το μισο θεμα.. Του τεστειν -2,5 βαθμους. Στα θεωρητικα μαθηματα ειναι σχεδον αδυνατο να κανεις ενα μονο λαθος που θα σου κοστισει τοσο πολυ. Επισης ειναι -αν οχι αδυνατο- αρκετα σπανιο να σου τυχει θεμα που να μην το εχεις ξαναδει κ να μην μπορεις να το "βγαλεις"...

Κ μιας και λετε για την ιστορια.. Επειδη κ εγω ασχολουμαι φετος μαζι της, εχω να πω οτι ναι μεν ειναι πυκνογραμμενη αλλα οχι ακατονοητη. Αν θελετε να δειτε κακογραμμενο κ ακαταλαβιστικο βιβλιο ανοιξτε την διοικηση επιχειρησεων της τεχνολογικης κ διαβαστε για παραδειγμα την παραγραφο που λεει για τη διοικηση ανθρωπινου δυναμικου...

 

 

Καλη επιτυχια σε εσας που δινετε φετος! Αν κ ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα με την εκπαιδευση κ με την επαγγελματικη αποκατασταση στην Ελλαδα ωρες ωρες σκεφτομαι αν αξιζει το διαβασμα κ η κουραση που τραβατε...

Link to comment
Share on other sites

αυτό το συχαμενο το ΑΟΔΕ στην τεχνολογική τι το έχουν, μπορεί να μου πει κανείς?

Παντως να ξερεις οτι αν δηλωσεις και περασεις σε καποια σχολη του 5ου πεδιου (οικονομικοκτλ) μετα θα λες τι γαματο μαθημα ηταν το ΑΟΔΕ :lol:

 

Γενικα παιδια να ξερετε οτι τα μαθηματα που δινετε οταν τελειωσετε και περασετε θα σας φαινονται ευκολα μολις δειτε τι εχετε να βγαλετε στη σχολη...

Απο μενα μια καλη οργανωση να εχετε και ενα πλανο καλο των μαθηματων ωστε να βγαζετε νοημα αυτων που μελετατε.

Δυναμη απο μενα και ευχομαι επιτυχια σε οσους ενδιαφερονται να μπουν σε καποια σχολη..!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις οτι αν δηλωσεις και περασεις σε καποια σχολη του 5ου πεδιου (οικονομικοκτλ) μετα θα λες τι γαματο μαθημα ηταν το ΑΟΔΕ :lol:

 

Γενικα παιδια να ξερετε οτι τα μαθηματα που δινετε οταν τελειωσετε και περασετε θα σας φαινονται ευκολα μολις δειτε τι εχετε να βγαλετε στη σχολη...

Απο μενα μια καλη οργανωση να εχετε και ενα πλανο καλο των μαθηματων ωστε να βγαζετε νοημα αυτων που μελετατε.

Δυναμη απο μενα και ευχομαι επιτυχια σε οσους ενδιαφερονται να μπουν σε καποια σχολη..!

 

στο 5ο πεδιο ειναι οι αρχες οικονομιας που ειναι μαθημα επιλογης. το ΑΟΔΕ ειναι παντελώς άχρηστο κατα τη γνωμη μου, γι αυτο κι εκει θα γραψω 10 :p:p

Link to comment
Share on other sites

NetSurfer_g7 τι κατεύθυνση είσαι αν επιτρέπεται;

Τεχνολογικη ειμαι και ενδιαφερομαι για σχολες του 4ου πεδιου.Για'υτο και σιχαινομαι την εκθεση.

 

Την άλλη την βλακεία, την ιστορία κατεύθυνσης.. Τι βιβλίο είναι αυτό?! Κακογραμμένο και μπερδεμένο όσο δεν πάει.. Ένα βιβλίο που ενώ θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει λόγω περιεχομένου -Ελληνες είμαστε- μας αποτραβάει και μας κάνει να το μισούμε έτσι όπως το έχουν καταντήσει.. Φυσικά αυτό δεν το λέω μόνο εγώ.. Πολλά παιδιά κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο μάθημα..

Εσεις εχετε την ιστορια,εμεις εχουμε το ΑΟΔΕ.Ειναι το πιο κακογραμμενο βιβλιο που υπαρχει στην κατευθυνση.Εχουμε και την παραγραφο "Επικοινωνια" που μπηκε φετος στην υλη και ειναι μεγαλο παλουκι.Γενικα το μαθημα ειναι της παπαγαλιας.Πρεπει να το αποστηθησουμε κι ας μην καταλαβαινουμε τι λεει.Ευτυχως η υλη του ειναι σχετικα μικρη σε σχεση με τα αλλα μαθηματα(περιπου 60 σελιδες).Οντως αυτο το απαραδεκτο συστημα μας εχει κανει να μισησουμε ακομα και μαθηματα που πριν βρισκαμε ενδιαφεροντα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Στα μαθηματικα, ομως, μπορει να σου τυχουν θεματα που ουτε καν να τα εχεις ξαναδει.. Επιπλεον ενα προσημο να κανεις λαθος μπορει να σου στερησει (αν οχι ολη ) τουλαχιστον τη μιση ασκηση δηλαδη το μισο θεμα.. Του τεστειν -2,5 βαθμους. Στα θεωρητικα μαθηματα ειναι σχεδον αδυνατο να κανεις ενα μονο λαθος που θα σου κοστισει τοσο πολυ. Επισης ειναι -αν οχι αδυνατο- αρκετα σπανιο να σου τυχει θεμα που να μην το εχεις ξαναδει κ να μην μπορεις να το "βγαλεις"...

Κ μιας και λετε για την ιστορια.. Επειδη κ εγω ασχολουμαι φετος μαζι της, εχω να πω οτι ναι μεν ειναι πυκνογραμμενη αλλα οχι ακατονοητη. Αν θελετε να δειτε κακογραμμενο κ ακαταλαβιστικο βιβλιο ανοιξτε την διοικηση επιχειρησεων της τεχνολογικης κ διαβαστε για παραδειγμα την παραγραφο που λεει για τη διοικηση ανθρωπινου δυναμικου...

 

Για τα μαθηματικά δεν αντιλέγω, τουλάχιστον τα γενικής παιδείας που με ταλαιπωρούν. Αλλά άμα μπεις στο νόημ (To the point), πας για όλα τα μόρια, θα πρέπει ο άλλος να έχει χρόοοοοοονια να πληρώσει λογαριασμό μυαλού για να σου κόψει πάνω από 1 μόριο από τα Χ μόρια του άριστα του ερωτήματος.

Αν δεν μπορείς να το βάλεις (οπουδήποτε) αναγκαστικώς καταφεύγεις στο παλιό καλό Ινδιάνικο κόλπο, ήτοι τους αυτοσχεδιασμούς.

Στα θεωρητικά (πλην λατινικών που είναι σαν τα μαθηματικά 1+1=2) είναι πολύ σπάνιο πράγμα να σου δώσουν όλες τις μονάδες της κάθε ερώτησης, γιατί απλούστατα υπάρχει πολυλογία, πολυφιλολογία, πολυγλωσσία και δεν ξέρεις ποτέ ποια δέχεται ο άλλος ή μπορεί από φόβο/άγχος/χρόνο.....κλπ να ξεχάσεις όλο και καμία, οπότε κατευθείαν τσεκούρι.

Συν τα τσεκούρια της λογοτεχνίας, που ειναι ειδικό μάθημα εμπεδώσεως της "αναρχίας" απόψεων που επικρατεί.....Όταν για 1 πεζό κείμενο, που λες στο κάτω κάτω της γραφής ρε παιδί μου πεζό είναι, δεν είναι ποίημα με αλληγορίες, συμβολισμούς κλπ, υπάρχουν 3-4 διαφορετικές απόψεις επί του αυτού θέματος, πολλώ μάλλον καταλαβαίνει κανείς τι χάος και έρεβος επικρατεί στην ποίηση...

Αν και πιστεύω είναι καί θέμα timing και τύχης στις πανελλήνιες τι θέμα θα σου κάτσει και σε τι διορθωτές θα πέσει κανείς....φαντάσου να συμφωνεί με αυτά που έγραψες ή να διαφωνεί πλήρως, αυτό δεν το ελέγχεις, είναι απλώς θέμα τυχηρού.

 

Ιστορία κατευθύνσεως την πάω με τα 1000, μέχρι την σελίδα 169.

Μετά ανώμαλη προσγείωση.....

 

Δυστυχώς έχω δει την διοίκηση επιχειρήσεων. Δεν παλεύεται. Είναι σαν τις "εισαγωγές" 2-3 σελίδων που έχει κάθε κείμενο της λογοτεχνίας πριν αρχίσει. Σου κοπανάνε 2 σελίδες ακαταλαβίστικα για τον συγγραφέα/ποιητή/στυλ κλπ κλπ κλπ και νιώθεις σαν να σε πλάκωσε νταλίκα που έτρεχε στην ΑΘηνών Λαμίας με 220Km/h, για να γίνω πιο κατανοητός.....

 

Καλή σας ημέρα και καλούς μου βαθμούς......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

πλέον και ο Ελεύθερος Τύπος κάθε Πέμπτη έχει το ένθετο σπουδάζω, σχετικά με τις πανελλήνιες εξετάσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΜΑΪΟΥ 2006

ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

 

Aλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Oνειρο στό κuμα (απόσπασμα)

 

"«[...] ∆έν ηξεύρω αν η κόρη λουομένη εις τήν θάλασσαν ήκουσε τήν φωνήν της γίδας μου...................μέ τό οποίον είναι δεμένος ο σκύλος εις τήν αυλήν του αφέντη του, διαπορῶ μέσα μου αν τά δύο δέν είχαν μεγάλην συγγένειαν, καί αν δέν ήσαν ως «σχοίνισμα κληρονομίας»5 δι’ εμέ, όπως η Γραφή λέγει.

Ω! ας ήμην ακόμη βοσκός εις τά όρη!...»

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Α. Έχει υποστηριχθεί η άποψη ότι ο Παπαδιαμάντης είναι κατεξοχήν «βιωματικός» συγγραφέας. Τεκμηριώστε τη θέση αυτή με πέντε βιωματικού χαρακτήρα αναφορές στο κείμενο που σας δόθηκε.

Μονάδες 15

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ήταν η ερώτηση που εκείνη την χρονιά έκαψε κόσμο και κοσμάκη.

Pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee H E L P M E !!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΜΑΪΟΥ 2006

ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

 

Aλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Oνειρο στό κuμα (απόσπασμα)

 

"«[...] ∆έν ηξεύρω αν η κόρη λουομένη εις τήν θάλασσαν ήκουσε τήν φωνήν της γίδας μου...................μέ τό οποίον είναι δεμένος ο σκύλος εις τήν αυλήν του αφέντη του, διαπορῶ μέσα μου αν τά δύο δέν είχαν μεγάλην συγγένειαν, καί αν δέν ήσαν ως «σχοίνισμα κληρονομίας»5 δι’ εμέ, όπως η Γραφή λέγει.

Ω! ας ήμην ακόμη βοσκός εις τά όρη!...»

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Α. Έχει υποστηριχθεί η άποψη ότι ο Παπαδιαμάντης είναι κατεξοχήν «βιωματικός» συγγραφέας. Τεκμηριώστε τη θέση αυτή με πέντε βιωματικού χαρακτήρα αναφορές στο κείμενο που σας δόθηκε.

Μονάδες 15

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ήταν η ερώτηση που εκείνη την χρονιά έκαψε κόσμο και κοσμάκη.

Pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee H E L P M E !!!!!!!!!!

 

1. Η βαθιά θρησκευτική του πίστη

π.χ. Είχα φθάσει εγκαίρως, δόξα τω Θεώ!

Σχοινίον της παραβολής

 

2. Η εγκατάλειψη του φυσικού περιβάλλοντος και η εγκατάσταση στο αστικό περιβάλλον

π.χ. Κ' εγώ έμαθα γράμματα... ήτον επόμενον

 

3. Η δεινή ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο αφηγητής, αποτέλεσμα της εγκατάστασής του στον αστικό χώρο και της απώλειας της ελευθερίας που του παρείχε η ζωή στη φύση.

π.χ. Και τώρα... Ώ! Άς ήμην ακόμα βοσκός είς τά όρη!

 

4. Ο αδιαπραγμάτευτος ιδανισμός ηθικής διάστασης.

π.χ. Επί πόσον ακόμη... τό ίδιον όνειρον του.

 

5. Το βιωματικό χαρακτήρα του αφηγήματος τεκμηριώνει επίσης της η ύπαρξη τις πρωτοπρόσωπης ομοδιηγηματικής αφήγησης.

π.χ. Δέν ηξεύρω.

 

Είναι η επίσημη απάντηση στα συγκεκριμένα θέματα του 2006. Φυσικά όπως βλέπεις είναι σε μορφή σχεδιαγράμματος, θα πρέπει να την αναπτύξεις..

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Από Αρχές Οικονομικής Θεωρίας:

 

 

α) Στην αγορά ενός αγαθού, η µείωση της προσφοράς του, µε σταθερή τη ζήτησή του, προκαλεί µείωση της τιµής ισορροπίας και αύξηση της ποσότητας ισορροπίας.

 

Σωστό ή λαθος;

 

 

β) Μία µείωση της τιµής ενός αγαθού κατά 10% θα οδηγήσει σε µια αύξηση της

ζητούµενης ποσότητάς του πάνω από 10%, αν η ζήτησή του είναι ελαστική.

 

Σωστό ή λάθος;

Νομίζω σωστό, αλλά γιατί; (δεν είμαι σίγουρος.....)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

http://www.midedu.gov.gr/index.php?o...id=786&lang=el

 

Υπενθυμίζεται ότι την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου λήγει η προθεσμία δηλώσεων συμμετοχής στις πανελλήνιες.

Όσοι πιστοί (σπεύσατε να) προσέλθετε.

Εδώ δηλώνουν και οι απόφοιτοι προηγουμένων ετώ, οι οποίοι είτε θα δώσουν ξανά πανελλήνιες, είτε απλώς με το 10% (μόνο για απόφοιτους ετών 2009 και 2010), καθώς και δηλώνουν το έκτο μάθημα επιλογής, εάν τυχόν επιθυμούν να εξετασθούν στις αρχές οικονομικής θεωρίας και εάν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές.

Καλή επιτυχία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μας είπαν σήμερα στο σχολείο ότι γύρω στις 20 Μαίου θα αρχίσουν φέτος οι πανελλήνιες, + - 1 μέρα..............................

Ίσως μέχρι τέλη Μαρτίου να έχει ανακοινωθεί το πρόγραμμα των εξετάσεων καθώς και οι θέσεις των εισακτέων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν σήμερα στο σχολείο ότι γύρω στις 20 Μαίου θα αρχίσουν φέτος οι πανελλήνιες, + - 1 μέρα..............................

Ίσως μέχρι τέλη Μαρτίου να έχει ανακοινωθεί το πρόγραμμα των εξετάσεων καθώς και οι θέσεις των εισακτέων.

 

Κατι εχω ακουσει για 16 Μαϊου,οχι επισημα βεβαια αλλα ειναι η επικρατεστερη ημερομηνια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μια καθηγήτρια μας είπε για 16 Μαϊου. Όπως και να έχει πάντως καλή επιτυχία σε αυτούς που δίνουν... :)
Link to comment
Share on other sites

Κατι εχω ακουσει για 16 Μαϊου,οχι επισημα βεβαια αλλα ειναι η επικρατεστερη ημερομηνια.

 

Δίνεις κι εσύ πανελλήνιες φίλε;

Εμας μας είπε μια καθηγήτρια ότι ακούστηκε για ΠΑρασκευή 20 Μαίου.......τώρα θα δείξει.....μας είπε ότι απο μέρα σε μέρα να αναμένουμε και την επίσημη ανακοίνωση του προγράμματος, ότι η σειρά των μαθημάτων θα είναι όπως πάντα η ίδια και λίγες μέρες μετά την ανακοίνωση του προγράμματος, ότι θα βγουν οι θέσεις των εισακτέων........τώρα τι θα γίνει εδώ θα είμαστε και θα το δούμε!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε μάγκες που θέλω να δώσω με το 10% Κ εχω τον άθλιο βαθμό που αγγίζει Τα 5330 μόρια θα πιάσω την σχολή με δίκτυα στην ναύπακτο....? Ίσως είναι off topic αλλά είναι Κ μια καλή ευκαιρία να ρωτήσω..

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε μάγκες που θέλω να δώσω με το 10% Κ εχω τον άθλιο βαθμό που αγγίζει Τα 5330 μόρια θα πιάσω την σχολή με δίκτυα στην ναύπακτο....? Ίσως είναι off topic αλλά είναι Κ μια καλή ευκαιρία να ρωτήσω..

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δεν είμαστε μέντιουμ φίλε... Με τις βάσεις ποτέ δεν ξέρει κανείς...

Καλή σου επιτυχία πάντος :)

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...