Jump to content

Μηχανογραφικά 2011


Zitanistis
 Κοινοποίηση

Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....  

25 members have voted

  1. 1. Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....

    • 1ου επιστημονικού πεδίου
    • 2ου επιστημονικού πεδίου
    • 3ου επιστημονικού πεδίου
      0
    • 4ου επιστημονικού πεδίου
    • 5ου επιστημονικού πεδίου


Recommended Posts

ναι, ισχυει αυτο που λες. για παραγωγους ομως. μη ξεχνας οτι στην τεχνολογικη μαθαινεις και ολοκληρωματα (το αντιθετο της παραγωγου).

οποτε φαινονται πιο ευκολα!

 

μακαρι να γραψεις παραπανω απο 16!

αγχος δε χρειαζεται, λιγη σκεψη και λογικη πανω απο ολα ;)

 

αν εχεις αποριες σε κατι, στειλε πμ μπας και βοηθησω :)

 

Τhanks mol!

Ναι, το φαντάζομαι ότι πιο πολύ θα "τσιμπάνε" τα μαθηματικά κατεύθυνσης, τώρα δεν ξέρω τί παίζει εκεί, αλλά απ αυτάπου λένε και οι φίλοι-γνωστοί μου, τα βρίσκουν πιο ζόρικα.

Φοβάμαι θα έλθει εκείνη η καταραμένη 14η Μαϊου που δίνουμε μαθηματικά γενικής και θα πάρω ένα ωραιότατο στρογγυλότατο κουλουράκι, και πάνε όλα μετά...........

2η μέρα επαναλήψεων στα μαθηματικά και ήδη η απογοήτευση έφθασε στο Έβερεστ του ύψους της.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα, απο τωρα σκεφτεσαι την 14η μα'ι'ου? :lol:

 

τι ακριβως δεν καταλαβαινεις? που ειναι το προβλημα σου?

 

 

βασικα, τωρα μαθηματα δινετε?

ποια τα δινουν ολες οι κατευθυνσεις και ποια ειναι τα επιλογης?

 

(εχω κοντα στα 7 χρονια που τελειωσα το σχολιο και εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε)

Link to comment
Share on other sites

"(εχω κοντα στα 7 χρονια που τελειωσα το σχολιο και εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε)"

 

 

Ε όσο να 'ναι σκέφτομαι ότι πλησιάζουν οι μέρες, κάνω τις επαναλήψεις μου και είχε προγραμματίσει πε΄ριπου μέχρι τις 20 Μαϊου και μου τα χάλασε κάπως το πρόγραμμα του υπουργείου που μας βάζει από τις 12 να ξεκινήσουμε με έκθεση και 14 μαθηματικά γενικής........

Χθες το σκεφτόμουν πιο πολύ, όταν ανακοινώθηκαν, αλλά φεύγει αυτό το άγχος.

 

Όσο για το ΤΙ δεν καταλαβαίνω........τυπικώς ξέρω απ' έξω όλους τους τύπους (τόσες φορές που τους διάβασα θέλοντας και μη τους έμαθα).....

Επίσης, μετά από πολύ διάβασμα υποτίθεται ότι καταλάβαινα και το κάθε τι (με εξαίρεση ίσως τις απιθανότητες).....αλλά τώρα που έπιασα να τα βάλω κάτω και να τα ξεσκίσω στο διάβασμα των επαναλήψεων, ανακαλυψα ότι είναι σαν να πρέπει να ξεκινήσω ξανά μανά από το μηδέν.....ή πολλές φορές ενώ προσπαθώντας να κάνω μια άσκηση, βρίσκω τί χρειάζεται, παίρνω σωστό τύπο, κάνω αντικατάσταση και στο τέλος 90% βγάζω και λάθος αποτέλεσμα.....ξεκινάω σωστά, αλλά κάπου εκεί στην πορεία τα χάνω. Πάντως δεν είναι λάθη στις πράξεις, μου το έχει πει και ο μαθηματικός μου, ο οποίος απορεί πώς τα καταφέρνω!

 

Μπορεί να πέρασαν 7 χρόνια που λες, αλλά τίποτε δεν άλλαξε! Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα ό.τι να'ναι σύστημα......για να έχουμε ουσιαστικά επιστροφή στα 4 μαθήματα και τις δέσμες από το 2013-2014.....πάει να πει ότι είναι πασιφανές πόσο χρεωκοπημένο είναι αυτό το χαζό σύστημα.

Κάθε κατεύθυνση έχει τα 4 υποχρεωτικά της κατεύθυνσης (εγώ που είμαι θεωρητική έχω Αρχαία κατεύθυνσης, Ιστορία Κατεύθυνσης, Λατινικά και λογοτεχνία).

Κοινό σε όλους ανεξαιρέτως 5ο μάθημα είναι η έκθεση. Εδώ, όμως, και 2 χρόνια η έκθεση αντί για 50 πιάνει 40 μόρια, υποτίθεται για να μειωθεί ο υπερβολικός αριθμός αναβαθμολογήσεων που παρατηρείται σ' αυτό το μάθημα (λες και δεν έχουν δει κάτι 30% αναβαθμολογήσεις στην λογοτεχνία).

Και το 6ο μάθημα το επιλέγει ο κάθε υποψήφιος για να διαλέξει ποιο ή ποια από τα 5 πεδία θα του ανοίξουν.....πχ με Ιστορία γενικής σου ανοίγει μόνο το 1ο πεδίο.......

Με βιολογία ανοίγουν και το 1ο πεδίο και το 3ο πεδίο.

Αντιθέτως εάν κάποιος θέλει 5ο πεδίο (όπως εγώ) παίρνει υποχρεωτικώς Αρχές Οικονομικής Θεωρίας και μαθηματικά γενικής παιδείας, σύνολο 7 μαθηματάκια.

Αλλά στο 5ο πεδίο μάθημα με αυξημένο συντελεστή 1.3 είναι η ΑΟΘ και μικρό συντελεστή 0.7 τα μασηματικά. Γι'αυτό και αυτή η αγωνία μου με τα μαθηματικά. Πιάνουν περίπου 3500 μόρια! Δεν είναι και λίγα!

Σε ποια σχολή είσαι/ήσουν mol?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

ναι, τους τυπους μπορει να τους γνωριζεις, αλλα παραλληλα θα πρεπει να τους καταλαβαινεις.

αν τους εχεις φωτογραφισει στο μυαλο σου, δε κανεις τιποτα.

 

παντως πολλοι θεωριτικοι δε τα παν καθολου καλα με τα μαθηματικα γενικης.

εκανα μαθηματα σε ενα φιλο(θεωρητικος αυτος, τεχνολογικης εγω) και δεν τα "πιανε" με τιποτα!

 

του ελεγα ποια ειναι η παραγωγος του χ και και ελεγε χ τετραγωνο :lol:

τελικα του εξηγησε με απλα και κατανοητα λογια πως επρεπε να σκεφτει και εγραψε σχετικα καλα στις εξετασεις. αν θυμαμαι καλα, 14-16 εγραψε. και ολος αυτος ο βαθμος με 3 μονο μαθηματα! με κανα 2 ακομη θα επιανε παραπανω, αλλα ηθελε να διαβασει κατι ιστοριες και κατι τετοια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ΤΙ δεν καταλαβαίνω........τυπικώς ξέρω απ' έξω όλους τους τύπους (τόσες φορές που τους διάβασα θέλοντας και μη τους έμαθα).....

Επίσης, μετά από πολύ διάβασμα υποτίθεται ότι καταλάβαινα και το κάθε τι (με εξαίρεση ίσως τις απιθανότητες).....αλλά τώρα που έπιασα να τα βάλω κάτω και να τα ξεσκίσω στο διάβασμα των επαναλήψεων, ανακαλυψα ότι είναι σαν να πρέπει να ξεκινήσω ξανά μανά από το μηδέν.....ή πολλές φορές ενώ προσπαθώντας να κάνω μια άσκηση, βρίσκω τί χρειάζεται, παίρνω σωστό τύπο, κάνω αντικατάσταση και στο τέλος 90% βγάζω και λάθος αποτέλεσμα.....ξεκινάω σωστά, αλλά κάπου εκεί στην πορεία τα χάνω. Πάντως δεν είναι λάθη στις πράξεις, μου το έχει πει και ο μαθηματικός μου, ο οποίος απορεί πώς τα καταφέρνω!

εγω ειχα αλλο θεμα!!ειχα μαθει τους τυπους τελεια αλλα βαριουμουν να κανω πραξεις..δωστε κομπιουτεράκια στο λαο!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, τους τυπους μπορει να τους γνωριζεις, αλλα παραλληλα θα πρεπει να τους καταλαβαινεις.

αν τους εχεις φωτογραφισει στο μυαλο σου, δε κανεις τιποτα.

 

παντως πολλοι θεωριτικοι δε τα παν καθολου καλα με τα μαθηματικα γενικης.

εκανα μαθηματα σε ενα φιλο(θεωρητικος αυτος, τεχνολογικης εγω) και δεν τα "πιανε" με τιποτα!

 

του ελεγα ποια ειναι η παραγωγος του χ και και ελεγε χ τετραγωνο :lol:

τελικα του εξηγησε με απλα και κατανοητα λογια πως επρεπε να σκεφτει και εγραψε σχετικα καλα στις εξετασεις. αν θυμαμαι καλα, 14-16 εγραψε. και ολος αυτος ο βαθμος με 3 μονο μαθηματα! με κανα 2 ακομη θα επιανε παραπανω, αλλα ηθελε να διαβασει κατι ιστοριες και κατι τετοια :lol:

 

 

Και κάπου εκεί ξεκινάει το πρόβλημα μάλλον, γιατί τύποις φαίνεται ότι τους καταλαβαίνω, συνήθως παίρνω σωστό τύπο (δεν πιστεύω να είναι θέμα τύχης, μάλλον κάτι πάω να κάνω), αλλά τα χάνω στη συνέχεια.....

Και τα θεωρούσα πιο εύκολα τα μαθηματικά. Αλλά γενικά όλη σχεδόν η θεωρητική ούτε τα πάει καλά με τα μαθηματικά, ούτε το πολύ πάει το μάθημα......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι να μαθεις τους τυπους, αυτοι ειναι απλα εργαλεια.Πρεπει να μπεις στη φιλοσοφια των παραγωγων,των οριων κλπ για να μπορεις να ανταπεξελθεις και αυτο γινεται μονο λυνοντας (πολλες) ασκησεις.
Link to comment
Share on other sites

Eprahat, αν θελεις και σου ειναι ευκολο, δωσε μας την εκφωνιση μιας ασκησης (που πηρες σωστους τυπου αλλα εβγαλες λαθος αποτελεσμα) και τον τροπο τον οποιο την ελυσες.

 

γενικα δε μπορω να καταλαβω, πως ενω ξεκινας μια χαρα, προς το τελος το χανεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή η "φιλοσοφία" είναι που θα με φάει......και μου αρέσει που ένας καθηγητής μας έλεγε ότι τα φετινά μαθηματικά έιναι πολύ πιο εύκολα από την άλγεβρα που είχαμε β λυκείου.....

mol, θα προσπαθήσω να δω αν μπορώ να σκανάρω πχ μια άσκηση και να την ανεβάσω εδώ, γιατί λίγο δύσκολο να κάθομαι να λύνω πχ εκείνα τα f(x)= 2 "τετραγωνική ρίζα" χ στο Α (4, f(8) ) ή τα άλλα

lim n--->0 f(x+h)-f(x) / κάτι όπου / = διά

 

δεν ξέρω και πώς μπαίνει η ρίζα, πχ, στον υπολογιστή ή το 2 στο τετράγωνο που λέμε.

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε, οπως νομιζεις. εξ ου και το

αν θελεις και σου ειναι ευκολο

 

 

edit:

 

δεν ξέρω και πώς μπαίνει η ρίζα, πχ, στον υπολογιστή ή το 2 στο τετράγωνο που λέμε.

 

μπορεις να το γραψεις ετσι: f(x)=x^2 ;)

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Στα γενικά λύκεια μας είπαν ότι κανονικά θα κατατεθεί τον Ιούλιο.....μάλιστα ενδέχεται να είναι φέτος το πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου (1-15) ή κάπου εκεί.....

mol, θα προσπαθήσω να δω αν μπορώ να σκανάρω πχ μια άσκηση και να την ανεβάσω εδώ, γιατί

δεν μπόρεσα να τα καταφέρω με το σκανάρισμα, ασ'τα ν απάνε....

Edited by Nikos_s3

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια χρονιά δύσκολη που σε λίγες εβδομάδες θα αποτελέσει παρελθόν για αρκετούς και μερικοί από τον Οκτώβρη θα απολαμβάνετε την φοιτητική ζωή :)

Καλή σας επιτυχία παιδιά και δεν χρειάζεται άγχος!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έφυγαν και τα μαθηματικά,

άντε να δούμε τι πουλιά θα πιάσουμε τώρα....

25 καθαρές ημέρες έμειναν..................

και.............

...........

12 Μαϊου έκθεση.

Μόνο εγώ δίνω φέτος από εδώ μέσα άραγε πανελλήνιες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Έφυγαν και τα μαθηματικά,

άντε να δούμε τι πουλιά θα πιάσουμε τώρα....

25 καθαρές ημέρες έμειναν..................

και.............

...........

12 Μαϊου έκθεση.

Μόνο εγώ δίνω φέτος από εδώ μέσα άραγε πανελλήνιες;

 

Μαλλον τα 2 τελευταια χρονια εχουμε ελλειψη σε μαθητες Γ Λυκειου στο myphone, και περσι ημασταν ελαχιστοι αν θυμαμαι καλα.Μου κανει εντυπωση γιατι μεχρι και το 2009 τα θεματα των Πανελλαδικων ηταν απο τα πιο "hot" καθε χρονια:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα 2 τελευταια χρονια εχουμε ελλειψη σε μαθητες Γ Λυκειου στο myphone, και περσι ημασταν ελαχιστοι αν θυμαμαι καλα.Μου κανει εντυπωση γιατι μεχρι και το 2009 τα θεματα των Πανελλαδικων ηταν απο τα πιο "hot" καθε χρονια:worry:

 

Εσύ lulukos είσαι σε φάση πανελληνίων ή την "ξεπέρασες" και είσαι στο φοιτητιλίκι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ lulukos είσαι σε φάση πανελληνίων ή την "ξεπέρασες" και είσαι στο φοιτητιλίκι;

 

Την ξεπερασα ευτυχως :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δίνω φέτος από εδώ μέσα άραγε πανελλήνιες;

Δινω κι εγω.Οπως εχω προαναφερει ειμαι τεχνολογικη.Τα μαθηματα που με ανχωνουν και φοβαμαι περισσοτερο ειναι η εκθεση(φανταζομαι ολοι θα εχουν αγχος εκει) και τα μαθηματικα κατ.(παρολο που εχω μαθηματικο μυαλο τα ολοκληρωματα δεν παλευονται,τι τα ηθελαν στο λυκειο???)

Link to comment
Share on other sites

Δινω κι εγω.Οπως εχω προαναφερει ειμαι τεχνολογικη.Τα μαθηματα που με ανχωνουν και φοβαμαι περισσοτερο ειναι η εκθεση(φανταζομαι ολοι θα εχουν αγχος εκει) και τα μαθηματικα κατ.(παρολο που εχω μαθηματικο μυαλο τα ολοκληρωματα δεν παλευονται,τι τα ηθελαν στο λυκειο???)

Έλα ρε συ που έχεις άγχος έκθεση:p

Εκεί πας χαλαρά γιατί πολύ απλά σε αυτό το μάθημα ή το χεις ή δεν το χεις!

Ευτυχώς εγώ το είχα!Πάντως μην κάτσεις και αποστηθίσεις πολλούς ορισμούς και παραγράφους.Αυτό το μάθημα είναι πού θα πέσεις.Τύχη.

 

Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι δύσκολα αλλά αν αναπτύξεις ένα τρόπο σκέψης κάπου θα πας.Πολύ προσοχή στις αποδείξεις να τις μάθεις τέλεια όλες.Στο λέω εγώ που όταν έδινα, τελευταία στιγμή στο προαύλιο λίγο πριν δώσουμε μαθηματικά διάβαζα αποδείξεις που δεν ήξερα ότι ήταν μέσα στην ύλη χαχα:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτος το αγχος που εχουν οι περισσοτεροι για την εκθεση ποτε δεν το καταλαβα να πω την αληθεια.Μετα το ΑΕΠΠ, ειναι το πιο ευκολο μαθημα της Τεχνολογικης κατ εμε.Απλα θελει να ασχοληθεις μαζι της απο μικροτερες ταξεις.
Link to comment
Share on other sites

Αυτος το αγχος που εχουν οι περισσοτεροι για την εκθεση ποτε δεν το καταλαβα να πω την αληθεια.Μετα το ΑΕΠΠ, ειναι το πιο ευκολο μαθημα της Τεχνολογικης κατ εμε.Απλα θελει να ασχοληθεις μαζι της απο μικροτερες ταξεις.

Το ΑΟΔΕ είναι το πιο εύκολο..

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΟΔΕ είναι το πιο εύκολο..

 

Για πολλους ναι.Εγω εφτυσα αιμα για να το μαθω, ειχα(και εχω) τεραστιο προβλημα με την αποστηθιση.Μιλαμε πολυ αιμα(6 ωρες οι δυο παραγραφοι στην αρχη :wacko: )!Ειναι και το βιβλιο κακογραμμενο οποτε θεωρω οτι εκανα εναν μικρο αθλο που το εμαθα ολο αριστα :p

Link to comment
Share on other sites

Για πολλους ναι.Εγω εφτυσα αιμα για να το μαθω, ειχα(και εχω) τεραστιο προβλημα με την αποστηθιση.Μιλαμε πολυ αιμα(6 ωρες οι δυο παραγραφοι στην αρχη :wacko: )!Ειναι και το βιβλιο κακογραμμενο οποτε θεωρω οτι εκανα εναν μικρο αθλο που το εμαθα ολο αριστα :p

Εγώ πάλι μπορώ να αποστηθίσω εύκολα ολόκληρες σελίδες και δεν είχα πρόβλημα.Δεν χρειάζεται και φροντιστήριο το μάθημα.Εμείς τότε στο σχολείο είχαμε μια καθηγήτρια που μας έβαζε συνεχή τεστ και έτσι κάναμε συχνές επαναλήψεις.Ευτυχώς οι κόποι ανταμείφθηκαν!

Πάντως πρόκειται για ένα απολύτως άχρηστο και ανούσιο μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μπορώ να αποστηθίσω εύκολα ολόκληρες σελίδες και δεν είχα πρόβλημα.Δεν χρειάζεται και φροντιστήριο το μάθημα.Εμείς τότε στο σχολείο είχαμε μια καθηγήτρια που μας έβαζε συνεχή τεστ και έτσι κάναμε συχνές επαναλήψεις.Ευτυχώς οι κόποι ανταμείφθηκαν!

Πάντως πρόκειται για ένα απολύτως άχρηστο και ανούσιο μάθημα.

 

Τυχερε :p Εγω ο μονος λογος που πηγα φροντιστηριο ηταν αυτα τα συνεχη τεστακια και η πιεση της καθηγητριας(ειχε τη φημη της εξαιρετικα απαιτητικης).Δυστυχως αυτος που μας εκανε στο σχολειο ηταν τρια πουλακια καθονταν οποτε δεν μπορουσα να βασιστω εκει.Ουτε το ΑΕΠΠ χρειαζεται φροντιστηριο μπορω να πω και αυτο το καταλαβα φετος που διαβαζω τα μαθηματα προγραμματισμου χωρις ιδιαιτερη βοηθεια απο τον καθε διδασκοντα(αν και παω σε ολες τις διαλεξεις).

Link to comment
Share on other sites

Τυχερε :p Εγω ο μονος λογος που πηγα φροντιστηριο ηταν αυτα τα συνεχη τεστακια και η πιεση της καθηγητριας(ειχε τη φημη της εξαιρετικα απαιτητικης).Δυστυχως αυτος που μας εκανε στο σχολειο ηταν τρια πουλακια καθονταν οποτε δεν μπορουσα να βασιστω εκει.Ουτε το ΑΕΠΠ χρειαζεται φροντιστηριο μπορω να πω και αυτο το καταλαβα φετος που διαβαζω τα μαθηματα προγραμματισμου χωρις ιδιαιτερη βοηθεια απο τον καθε διδασκοντα(αν και παω σε ολες τις διαλεξεις).

Τυχερός?Μπαααα!!

Μου είναι άχρηστο πια μιας και η σχολή μου δεν απαιτεί σχεδόν καθόλου να μάθεις απ'έξω.

Στο ΑΕΠΠ από την άλλη είχαμε μια τραγική καθηγήτρια που όλο έλειπε και δεν είχε και καμία ιδέα από το μάθημα.Αν δεν είχα κάνει φροντιστήριο και βασιζόμουν σε αυτήν ούτε 5 δεν θα έγραφα!

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός?Μπαααα!!

Μου είναι άχρηστο πια μιας και η σχολή μου δεν απαιτεί σχεδόν καθόλου να μάθεις απ'έξω.

Στο ΑΕΠΠ από την άλλη είχαμε μια τραγική καθηγήτρια που όλο έλειπε και δεν είχε και καμία ιδέα από το μάθημα.Αν δεν είχα κάνει φροντιστήριο και βασιζόμουν σε αυτήν ούτε 5 δεν θα έγραφα!

 

Αρα καταληγουμε οτι αν ειναι βασιστουμε 100% στο ελληνικο σχολειο καλυτερα να μη δωσουμε καθολου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...