Jump to content

Μηχανογραφικά 2011


Zitanistis
 Κοινοποίηση

Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....  

25 members have voted

  1. 1. Είμαι υποψήφιος/υποψήφια για σχολές του.....

    • 1ου επιστημονικού πεδίου
    • 2ου επιστημονικού πεδίου
    • 3ου επιστημονικού πεδίου
      0
    • 4ου επιστημονικού πεδίου
    • 5ου επιστημονικού πεδίου


Recommended Posts

Εγώ ρε μάγκες που θέλω να δώσω με το 10% Κ εχω τον άθλιο βαθμό που αγγίζει Τα 5330 μόρια θα πιάσω την σχολή με δίκτυα στην ναύπακτο....? Ίσως είναι off topic αλλά είναι Κ μια καλή ευκαιρία να ρωτήσω..

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

είναι αδύνατον να ξέρουμε πού θ ακινηθούν οι βάσεις, καθώς τα κουμπιά του ανσανσέρ των βάσεων θα κληθεί να πιέσει/πατήσει το υπουργείο παιδείας, αφ' ης βεβαίως, ανακοινώσει και τι ς θέσεις των εισακτέων.

 

Υ.Σ.1 Καλή σου επιτυχία!

 

Υ.Σ.2 Γιατί δεν σκέφτηκες να κάτσεις να διαβάσεις και να προσπαθήσεις να βγάλεις περισσότερα μόρια, δίνοντας ξανά πανελλήνιες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή επιτυχία παιδιά:)

 

Θυμάμαι εγώ όταν έδινα πανελλήνιες η καλύτερη περίοδος ήταν αυτές οι δύο βδομάδες των εξετάσεων όσο περίεργο και αν ακούγεται.Τη χρονιά που έδινα εγώ ήμασταν πολλά παιδιά εδώ στο myphone και το αντίστοιχο thread των πανελληνίων που είχαμε είχε πάρει φωτιά!Τα λέγαμε καθημερινά και ήταν πολύ όμορφα.

 

Τα καλύτερα έρχονται:D

Link to comment
Share on other sites

είναι αδύνατον να ξέρουμε πού θ ακινηθούν οι βάσεις, καθώς τα κουμπιά του ανσανσέρ των βάσεων θα κληθεί να πιέσει/πατήσει το υπουργείο παιδείας, αφ' ης βεβαίως, ανακοινώσει και τι ς θέσεις των εισακτέων.

 

Υ.Σ.1 Καλή σου επιτυχία!

 

Υ.Σ.2 Γιατί δεν σκέφτηκες να κάτσεις να διαβάσεις και να προσπαθήσεις να βγάλεις περισσότερα μόρια, δίνοντας ξανά πανελλήνιες;

 

εγώ άλλο εννοούσα κ εσείς το πήρατε τελείως διαφορετικά.. φυσικά δεν ξέρετε που θα κινηθούν οι βάσεις... απλά ο αδερφός μου είχε 16 χιλιάδες κ όταν έδωσε με το δέκα τις εκατό ενώ δηλώσαμε πολλές σχολές ίσως κ όλες δεν πέρασε πουθενά.. αυτό δύο χρόνια πριν.. ενώ πέρισυ μαθήτρια που έβγαλε τρεις χιλιάδες μόρια κ έδωσε με το δέκα τις εκατό πέρασε φέτος λογιστική στις σέρρες... έτσι ρώτησα κ εγώ αν εχω ελπίδες.. βέβαια ίσως δεν το διατύπωσα καλά κ εγώ αλλά εσείς με πήρατε από τα μούτρα.. τέλος πάντων δεν πειράζει...

 

Δεν ξανά έδωσα γιατί είναι η δεύτερη χρόνια από τότε που έδωσα για τρίτη φορά κ σπούδαζω ήδη σε ιεκ τεχνικός δικτύων.. οπότε το δέκα τις εκατό για μια σχολή που είναι με δίκτυα ήταν η καλύτερη λύση...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία παιδιά:)

 

Θυμάμαι εγώ όταν έδινα πανελλήνιες η καλύτερη περίοδος ήταν αυτές οι δύο βδομάδες των εξετάσεων όσο περίεργο και αν ακούγεται.Τη χρονιά που έδινα εγώ ήμασταν πολλά παιδιά εδώ στο myphone και το αντίστοιχο thread των πανελληνίων που είχαμε είχε πάρει φωτιά!Τα λέγαμε καθημερινά και ήταν πολύ όμορφα.

 

Τα καλύτερα έρχονται:D

 

Πότε έδινες εσύ ρε zafos90; ΝΑ φανταστώ 90+18, το 2008?

Ναι όντως φέτος νέκρα φαίνεται ότι έχει πέσει.......ή δεν δίνουν πολλοί φέτος πανελλήνιες (μάλλον απίθανο, κάτι για 90.000 δηλώσεις μαθητών και αποφοίτων πήρε σε κάποια εφημερίδα το μάτι μου) ή μάλλον δεν έχουν και πολύ όρεξη όσοι υπάρχουν για να γράψουν..........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Και φετος δινουν αρκετα ατομα απλως δεν ετυχε να ειναι πολλοι απ'αυτους που δινουν φετος μελη του myphone forum.Επιπλεον ακομα ειναι νορις.Ο zafos90 λεει οτι το thread πηρε φωτια κατα την διαρκεια των 2 εβδομαδων των εξετασεων.Οχι 2 μηνες πριν.Ισως τοτε να υπαρξει περισσοτερη κινηση στο thread. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

εγώ άλλο εννοούσα κ εσείς το πήρατε τελείως διαφορετικά.. φυσικά δεν ξέρετε που θα κινηθούν οι βάσεις... απλά ο αδερφός μου είχε 16 χιλιάδες κ όταν έδωσε με το δέκα τις εκατό ενώ δηλώσαμε πολλές σχολές ίσως κ όλες δεν πέρασε πουθενά.. αυτό δύο χρόνια πριν.. ενώ πέρισυ μαθήτρια που έβγαλε τρεις χιλιάδες μόρια κ έδωσε με το δέκα τις εκατό πέρασε φέτος λογιστική στις σέρρες... έτσι ρώτησα κ εγώ αν εχω ελπίδες.. βέβαια ίσως δεν το διατύπωσα καλά κ εγώ αλλά εσείς με πήρατε από τα μούτρα.. τέλος πάντων δεν πειράζει...

 

Δεν ξανά έδωσα γιατί είναι η δεύτερη χρόνια από τότε που έδωσα για τρίτη φορά κ σπούδαζω ήδη σε ιεκ τεχνικός δικτύων.. οπότε το δέκα τις εκατό για μια σχολή που είναι με δίκτυα ήταν η καλύτερη λύση...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Κοίτα φίλε, κανείς δεν ήθελε να σε αρπάξει απ τα μούτρα και να σε παρεξηγήσει.......όσο για τα δύο χρόνια πριν, μην ξεχνάς ότι το 2009 οι βάσεις ήταν στα Ιμαλάια του ύψους, ίσχυε δε και η βάση του 10, ενώ από πέρυσι καταργήθηκε η βάση του 10 και σε συνδυασμό με τα πιο "διαβαθμισμένης δυσκολίας θέματα" οδήγησαν πολλές σχολές σε πτώση.....βεβαίως, όπως σου είπα και πιο πριν, κανείς δεν ξέρει ούτε πόσες θέσεις θα δοθούν (κατά κανόνοα μείωση των θέσεων συνεπάγεται αύξηση της βάσεως, ενώ αύξηση των θέσεων μπορεί να σημάνει σταθεροποίηση ή και μείωση βάσεως), ούτε πόσες προτιμήσεις θα έχει η κάθε σχολή στο 10%.

Κοίτα, για να στο θέσω διαφορετικά: ελπίδες έχεις, μέχρι να ανακοινωθούν οι βάσεις, οπότε θα μετεξελιχθούν είτε σε βεβαιότητα, είτε σε πικρία......Εάν η ελπίδα ήξερε τις πιθανότητες ζωής που έχει, τότε θα μας είχε αφήσει χρόνους από κτήσεως κόσμου, όπως συνηθίζω να λέω. Πάντως καλή επιτυχία.

Last but not least, το ότι έχεις δώσει τρεις φορές δεν σε απαγορεύει από το να συμμετάσχεις ξανά και να επιτύχεις έναν καλύτερο, ίσως, βαθμό. Αλλά it's up to you τι θα κάνεις.

ΑυτΆ.

 

Και φετος δινουν αρκετα ατομα απλως δεν ετυχε να ειναι πολλοι απ'αυτους που δινουν φετος μελη του myphone forum.Επιπλεον ακομα ειναι νορις.Ο zafos90 λεει οτι το thread πηρε φωτια κατα την διαρκεια των 2 εβδομαδων των εξετασεων.Οχι 2 μηνες πριν.Ισως τοτε να υπαρξει περισσοτερη κινηση στο thread.

 

Μένει να το δούμε αυτό!

Μπορεί άλλωστε φέτος να μην υπάρχουν πολλοί 18ρηδες μέσα στο Myphone. ποιος ξέρει!

Πάντως δεν ξέρω αν εκείνη την στιγμή θα έχω χρόνο και διάθεση να βολτάρω από το νετ......θα δείξει!

Edited by Nikos_s3

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Πότε έδινες εσύ ρε zafos90; ΝΑ φανταστώ 90+18, το 2008?

Ναι όντως φέτος νέκρα φαίνεται ότι έχει πέσει.......ή δεν δίνουν πολλοί φέτος πανελλήνιες (μάλλον απίθανο, κάτι για 90.000 δηλώσεις μαθητών και αποφοίτων πήρε σε κάποια εφημερίδα το μάτι μου) ή μάλλον δεν έχουν και πολύ όρεξη όσοι υπάρχουν για να γράψουν..........

Ναι το 2008 έδινα.Κάθε χρόνο πολλοί δίνουν αλλά μάλλον δεν είστε πολλοί στο myphone:)

 

Και φετος δινουν αρκετα ατομα απλως δεν ετυχε να ειναι πολλοι απ'αυτους που δινουν φετος μελη του myphone forum.Επιπλεον ακομα ειναι νορις.Ο zafos90 λεει οτι το thread πηρε φωτια κατα την διαρκεια των 2 εβδομαδων των εξετασεων.Οχι 2 μηνες πριν.Ισως τοτε να υπαρξει περισσοτερη κινηση στο thread.

Όχι το thread είχε κόσμο όλη τη χρονιά, τα λέγαμε καθημερινά με πολλά παιδιά εδώ.Πάνω από 200 σελίδες είχε γεμίσει.Αλλά τις δύο βδομάδες των εξετάσεων τις θυμάμαι αρκετά έντονα και φυσικά το μετέπειτα με τα μηχανογραφικά τις βάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου το θυμιζεις,εχω τρομερο αγχος ιδιαιτερα για την εκθεση.Γιατι να ειναι υποχρεωτικο να δινουν εκθεση απ'ολες τις κατευθυνσεις???:confused:

 

Χωρίς άγχος παιδιά. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε. Παλαιότερα θέματα για τις πανελλήνιες του 2010 μπορείτε να βρείτε εύκολα:

http://panellinies2010.0rg.gr/πανελληνιες/2010/θεματα

 

Και πάντα χωρίς άγχος:

http://panellinies2010.0rg.gr/πανελληνιες/2010/πανελληνιες-χωρις-αγχος

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς άγχος παιδιά. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε. Παλαιότερα θέματα για τις πανελλήνιες του 2010 μπορείτε να βρείτε εύκολα:

http://panellinies2010.0rg.gr/πανελληνιες/2010/θεματα

 

Και πάντα χωρίς άγχος:

http://panellinies2010.0rg.gr/πανελληνιες/2010/πανελληνιες-χωρις-αγχος

 

 

Εύκολο να το λες "και πάντα χωρίς άγχος"......αλλά πολύ δύσκολο να το τηρήσει κανείς στην πράξη.

Και δυστυχώς το σχολείο έχει την τάση να μας αυξάνει το άγχος...........λες και μερικοί που λέγονται "καθηγητές" το κάνουν εσκεμμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά S O S ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 

Ψάχνω κάποιο καλό βοήθημα στα μαθηματικά γενικής παιδείας γ' λυκείου.

Θέλω να έχει ασκήσεις μέσα, γιατί τελείωσα την επανάληψή μου στην ιστορία κατεύθυνσης και είπα να πιάσω τα μαθηματικά, το πιο ζόρικο για μένα μάθημα, και παρ' όλο που διάβαζα όλη την χρονιά, κάνω και φροντιστήριο, με μεγάλη μου λύπη ανακάλυψα ότι δεν ξέρω που πάνε τα 3 (σ.σ.κεφάλαια του βιβλίου).......

Πήγα και είδα στον Πατάκη, είχε μόνο 2 βιβλία, αλλά δεν μου άρεσαν.

 

Please , όποιος ξέρει ας στείλει είτε pm, είτε ας γράψει εδώ.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε σορυ κιόλας αλλά το μάθημα είναι γε-λοί-ο.

Δεν χρειάζεται να είσαι των θετικών επιστημών για να γράψεις στατιστική.Ακόμα και της θεωρητικής γράφουν χαλαρά πάνω από 18, οι δε θετικής-τεχνολογικής 19,5-20.

Βρες ένα καλό καθηγητή για ιδιαίτερα, να σε λύσει όλες τις απορίες και τα κενά.

Με βοήθημα θα δυσκολευτείς αν έχεις κενά από άλλες τάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου φροντιστηριο παντως εκαναν ενα του Μπαρλα(εγω δεν εδωσα Μαθηματικα Γενικης οποτε δεν εχω αποψη)

 

 

 

Βγηκε και το προγραμμα των πανελλαδικων, φετος αρχιζουν την Πεμπτη 12/5 http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2433%3A05-04-11-&catid=80%3Adeltia-typoy&Itemid=806&lang=el

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε σορυ κιόλας αλλά το μάθημα είναι γε-λοί-ο.

Δεν χρειάζεται να είσαι των θετικών επιστημών για να γράψεις στατιστική.Ακόμα και της θεωρητικής γράφουν χαλαρά πάνω από 18, οι δε θετικής-τεχνολογικής 19,5-20.

Βρες ένα καλό καθηγητή για ιδιαίτερα, να σε λύσει όλες τις απορίες και τα κενά.

Με βοήθημα θα δυσκολευτείς αν έχεις κενά από άλλες τάξεις.

 

 

Ποιος ήρθε;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!;!

Εύκολα τα μασηματικά;;;;;;;;;;;;;

Εμένα μου φαίνονται κινέζικα, γιαπωνέζικα, αραμαϊκά, σανσκριτικά, γραμμική α, ιερογλυφικά και δεν συμμαζεύεται.

It sounds so Greek to me, που λένε....... σαν να είναι από άλλο πλανήτη.

Όσο για τα κενά, αφού όλα σχεδόν είναι νέα ύλη. Δεν θυμάμαι ποτέ να κάναμε πχ στα προηγούμενα 11 χρόνια στο σχολείο για τις (α)πιθανότητες (γιατί οι λύσεις που βγάζω είναι οι πλέον απίθανες, αυτό δεν το έχω καθόλου το κεφάλαιο), κάνα θεματάκι σε στυλ δευτέρου κεφαλαίου έχουμε συναντήσει, αλλά πολύ πιο απλά.....όσο για εκείνα τα πεδία ορισμού και τις συναρτήσεις, ποτέ μου δεν κατάλαβα τι σημαίνει αυτή η συνάρτηση και για ποιον λόγο ψάχνουμε να βρούμε αυτό το πεδίο ορισμού......

Οτιδήποτε άλλο εκτός γελοίου το βρίσκω το μάθημα...

Τα μαρτύρια του Ταντάλου, του Σισσύφου και του Τιτυού (για όσους θυμούνται από μυθολογία).

Απ' ό.τι κατάλαβα μάλλον Θετική/Τεχνολογική ήσουν, γι' αυτό και τα βρίσκεις γελοία....

 

 

lulukos thanks και για το βιβλίο, θα το ψάξω να του ρίξω μια ματιά, και για το πρόγραμμα των πανελληνίων.......στο σχολείο μας έλεγαν μετά τις 20 ότι 8α αρχίσουμε.......τι μανία κι αυτή!

Κάθε χρονιά βλέπω και νωρίτερα!

12 Μαίου!!!!!

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, τεχνολογική ήμουν αλλά το μάθημα είναι γελοίο γι αυτό και γράφουν οι περισσότεροι καλά.Αλλά πρέπει να ασχοληθείς;)

Αν απλά κάθεσαι και γράφεις τις ασκήσεις στο φροντιστήριο χωρίς να τις καταλαβαίνεις τότε δεν φταίει το μάθημα:)

 

Σε λέω όμως, ότι και στο σχολείο μου παιδιά από θεωρητική που το έδωσαν στις πανελλήνιες γράψανε πάνω από 17-18.

 

Είναι πολύ απλό μάθημα και συνήθως βάζουν εύκολα θέματα.

 

Δηλαδή τί το κινέζικο βρίσκεις στο να βρεις μια απλή παράγωγο ή έναν μέρο όρο,μία διακύμανση κλπ?

 

Οι τύποι είναι στο βιβλίο και τα δεδομένα τα έχεις.Απλά πραματάκια.Συμβουλή μου να βρεις έναν καλό καθηγητή να κάνεις μερικά ιδιαίτερα μαθήματα και μετά θα δεις πόσο απλά θα σε φαίνονται;)

Link to comment
Share on other sites

.

 

Είναι πολύ απλό μάθημα και συνήθως βάζουν εύκολα θέματα.

 

Δηλαδή τί το κινέζικο βρίσκεις στο να βρεις μια απλή παράγωγο ή έναν μέρο όρο,μία διακύμανση κλπ?

 

Οι τύποι είναι στο βιβλίο και τα δεδομένα τα έχεις.Απλά πραματάκια.Συμβουλή μου να βρεις έναν καλό καθηγητή να κάνεις μερικά ιδιαίτερα μαθήματα και μετά θα δεις πόσο απλά θα σε φαίνονται;)

 

 

Εύκολα θέματα;

Μάλιστα.....να σε εμπιστευτώ μια τα που έχεις ζήσει, αλλά μόνο του 2004 (αν θυμάμαι καλά), ίσως και της πρώτης χζρονιάς μου φάνηκαν εύκολα.

Όσον αφορά στις παραγώγους κλπ βάζω τους τύπους, αλλά πάντα ενώ ξεκινάω σωστά, καταλήγω λάθος.......χωρίς -όμως- να κάνω πχ λάθος σε κάποια απ τις 4 πράξεις, κάπου στην μέση χαλάει το πράγμα........από το που θα βάλω τον τύπο και μετά χαλάει......

Τώρα πώς τα καταφέρνω, αυτό είναι άλλο θέμα......

Έχω μάθει ΟΛΟΥΣ, μα ΟΛΟΥΣ τους τύπους απ' έξω, δεν είναι θέμα τεμπελιάς, κάθε άλλο......

Αλλά και να φύγουμε από τις παραγώγους, τα πεδία ορισμών κλπ κλπ κλπ, εκείνες οι (α)πιθανότητες............ε είναι από άλλον γαλαξία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αμα σου φαινονται κινεζικα και ιερογλυφικα τα μαθηματικα γεν. πως να σου φαινονται αραγε τα μαθηματικα κατευθυνσης(μπορει να'σαι θεωρητικη αλλα σιγουρα θα τα εχεις δει απο μαθητες θετ.-τεχν.)?Αρχαια εξωγηινα σανσκριτικα?

Παντως περα απο την πλακα δεν υπαρχει πιο γελοιο μαθημα απ'τα μαθηματικα γεν.Οι περισσοτερες ασκησεις ειναι απλη εφαρμογη τυπων.Αμα σου φαινονται δυσκολα τα απλα ορια και οι απλοι παραγωγοι που να δεις τα ορια στο απειρο και τα ολοκληρωματα που κανουμε στην κατευθυνση.Οσο για τις πιθανοτητες κι εγω φετος τις ειδα 1η φορα αλλα τι το δυσκολο εχουν?Μπροστα στα μαθ.κατευθυνσης τα μαθ.γεν μου φαινονται δημοτικου.Δινεις και ΑΟΘ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αμα σου φαινονται κινεζικα και ιερογλυφικα τα μαθηματικα γεν. πως να σου φαινονται αραγε τα μαθηματικα κατευθυνσης(μπορει να'σαι θεωρητικη αλλα σιγουρα θα τα εχεις δει απο μαθητες θετ.-τεχν.)?Αρχαια εξωγηινα σανσκριτικα?

Παντως περα απο την πλακα δεν υπαρχει πιο γελοιο μαθημα απ'τα μαθηματικα γεν.Οι περισσοτερες ασκησεις ειναι απλη εφαρμογη τυπων.Αμα σου φαινονται δυσκολα τα απλα ορια και οι απλοι παραγωγοι που να δεις τα ορια στο απειρο και τα ολοκληρωματα που κανουμε στην κατευθυνση.Οσο για τις πιθανοτητες κι εγω φετος τις ειδα 1η φορα αλλα τι το δυσκολο εχουν?Μπροστα στα μαθ.κατευθυνσης τα μαθ.γεν μου φαινονται δημοτικου.Δινεις και ΑΟΘ?

 

 

Τα μαθηματικά μου φαίνονται όπως φαίνεται σε σένα ένα κείμενο στα αρχαία ή στα λατινικά. Ή ένα ποίημα τύπου "Μελαγχολία του Ιάσονος κλπ κλπ κλπ ποιητού εν Κομμαγηνή εν 535 μ.Χ." που έχει 5 γραμμές τίτλο και 9 στίχους με το ζόρι, αλλά 20 σελιδούδες Α4 άνετα σχόλια! Το τι είναι γελοίο και τι μη, μην το κρίνεις τόσο επιπόλαια. Για σκέψου να έδινες με τα πολλά μαθήματα όπως παλιά και να έπρεπε να δώσεις και Θούκυ, τον Επιτάφιο, και ιστορία γενικής....πώς θα σου φαινόταν τότε;

Όσο για τα μαθηματικά κατεύθυνσης τα έχω δει σαν βιβλίο, αλλά δεν μου λένε κάτι! Ό.τι μου λένε και τ α μαθηματικά γενικής, τα ίδια μου λένε και τα μαθηματικά κατεύθυνσης......εκατομμύρια έτη φωτός μακριά από την περιοχή της κατανόησης και του λογικού! Μακάρι να μου φαινόταν αρχαία, μια χαρά θα τα πήγαινα τότε.

Ναι, δίνω και αοθ, μιας και μου χρειάζεται για τις 2 σχολές που θέλω, αλλά δεν συγκρίνεται.....πολύ πιο βατή η αοθ. Αν και έχει 2ο και 3ο κεφάλαιο, που είναι λίγο ζόρικα, αλλά μου είναι κατανοητή. Δίνεις και εσύ αοθ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ό.τι μου λένε και τ α μαθηματικά γενικής, τα ίδια μου λένε και τα μαθηματικά κατεύθυνσης......εκατομμύρια έτη φωτός μακριά από την περιοχή της κατανόησης και του λογικού!

Μια μικρή παρέμβαση.

 

Μαθηματικά=Λογική

 

Αν δεν σου αρέσει ένα μάθημα και δεν ασχολείσαι μαζί του θα σε εκδικηθεί.

 

Και ναι, τα μαθηματικά γενικής είναι αντικειμενικά πολύ εύκολα και δεν το λέω εγώ αλλά και παιδιά της κατεύθυνσής σου.Δεν χρειάζεται να είσαι διάνοια για να τα καταλάβεις, τουλάχιστον τα γενικής.Είναι απλή εφαρμογή τύπων.Αλλά αν δεν κάτσεις να λύσεις μόνος σου ασκήσεις και μετά να κατανοήσεις τα λάθη σου θα συνεχίσεις να μην καταλαβαίνεις το μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις και εσύ αοθ;

Οχι δεν εχω παρει ΑΟΘ γιατι δεν ενδιαφερομαι για 5ο πεδιο.Εχω παρει ομως μαθηματικα γεν. πεδειας γιατι μου φαινονται πιο ευκολα απ'την βιολογια γεν και στα θεωρητικα μαθηματα δεν το'χω οσο στα πρακτικα.

Link to comment
Share on other sites

zafos90

αυτό μου λένε πολύ, ότι δηλαδή το συντακτικό στα αρχαία Ελληνικά και τα μαθηματικά έχουν αυτή την π.....α την μαθηματική λογική σκέψη. Στα μεν αρχαία την έχω ανακαλύψει, στα δε μαθηματικά.........ακόμη και η Νικολούλη σήκωσε τα χέρια ψηλά και δεν μπορώ να την βρω.

A propos, είτε μικρή, είτε μεγάλη, κάθε παρέμβαση δεκτή!

Όσο για απέχειες ή μη......δεν μπορώ να πω ότι το σιχαινόμουν απ την αρχή.....ίσα ίσα που στην άλγεβρα ήμουν αρκετά καλός, τολμώ να πω, τουλάχιστον ένιωθα ότι καταλάβαινα πράγματα, εντάξει την γεωμετρία δεν την πήγαινα λόγω καθηγητή, αλλά τν άλγεβρα την καταλάβαινα.......αυτά τα μαθηματικά, όμως, ενώ τους έχω αφιερώσει πολύ περισσότερες ώρες από οποιοδήποτε μάθημα (μου είναι και το μάθημα με 0,7 συντελεστή), καίτοι θα μπορούσα να επικεντρωθώ σε μαθήματα τύπου λατινικών που είναι το μόνο που χτυπιέται ένα 20αράκι, με έχουν απογοητεύσει αφάνταστα....

Και 2-3 πραγματάκια που μπορεί να νομίζω ότι τα καταλαβαίνω μετά από διάβασμα, άπαξ και περάσουν λίγες μέρες, φτου κι απ' την αρχή, γιατί τα ξέχασα.

Ευτυχώς που έχω και το φροντιστήριο, γιατί στο σχολείο τώρα πριν το σταματήσω έμπαιναν στις πιθανότητες, ενώ εγώ τα έχω ήδη τελειώσει και ξεκίνησα και επαναλήψεις.

Τύπους έχω μάθει, μετά από τόοοοοοσες φορές, θέλοντας και μη, αναγκάστηκε ο εγκέφαλός μου και τους έμαθε. Αλλά κάπου μετά σκαλώνει το πράγμα, και ψάχνομαι να πάρω ένα βιβλίο, να το βάλω κάτω ως το Πάσχα και να λύσω κάθε άσκηση, αλλά να έχω μετά και δίπλα την μεθοδολογία να συγκρίνω......λύνοντας και με εξάσκηση, ίσως κάνω κάτι.....γιατί επαναλαμβάνοντας μόνο τις ασκήσεις που ήδη έκανα στο φροντ. ίσως καταφέρω να απομνημονεύσω καμία και να πετάξω την λύση της στις πανελλήνιες, νομίζοντας πως η εκεί άσκηση είναι αυτή που έχω κατά νου.....ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.......πολλώ δε μάλλον να σκέφτομαι πως εκτός από την 1η, ίσως μου στερήσουν και την 2η επιλογή μου.

Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ...............!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

NetSurfer_g7

η αοθ είναι αρκετά πιο εύκολη από τα μαθηματικά, έχει μεν κάποια τελείως παπαγαλίστικα πράγματα, αλλά πολλά είναι τελείως παιδιάστικα διατυπωμένα, πχ πόσες σοκολάτες αντιστοιχούν σε κάθε οικογένεια κλπ, σε πολύ απλό ύφος, έχει, όμως, και προβλήματα, αλλά οικονομικής επιστήμης. Και ναι μεν και εκεί υπάρχουν τα παλούκια και τα δύσκολα, αλλά είναι πολύ πιο βατά απ' τα μαθηματικά. Συν το ότι ακόμη και να πάρεις αοθ, μπορείς εύκολα να χτυπήσεις έναν υψηλό βαθμό και απλώς να σου βοηθήσει στα μόρια, καθώς στον ΓΜΟ θα υπολογιστούν και τα 7 μαθήματα που έδωσες, ακόμη κι αν πας σε 2ο/4ο πεδίο.

 

35 days left............

 

Ο καιρός γαρ εγγύς......ίδωμεν!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

νταξει δεν ειναι τοσο γελοία τα γενικα μαθηματικα!τη πρωτη φορα που τα ειδα επαθα σοκ αλλα μετα μπαινεις στο νοημα.διαβασε καλα τους τυπους και το λιγοτερο που θα γραψεις ειναι θα ειναι 15 ;)
Link to comment
Share on other sites

νταξει δεν ειναι τοσο γελοία τα γενικα μαθηματικα!τη πρωτη φορα που τα ειδα επαθα σοκ αλλα μετα μπαινεις στο νοημα.διαβασε καλα τους τυπους και το λιγοτερο που θα γραψεις ειναι θα ειναι 15 ;)

 

 

Μακάρι!!!!!!

Γιατί ένα 15 στα μαθηματικά μου δίνει 2681 μόρια!

Δεν είναι ούτε τα μόρια λίγα, ούτε έχουμε το περιθώριο να χάνουμε μόρια από εδώ κι απο εκεί, όταν έχουμε και μαθήματα τύπου έκθεσης και λογοτεχνίας, που δεν ξέρεις από που θα σου 'ρθει........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω, τα μαθηματικα ειναι απλη λογικη!

 

και ΜΗΝ εχετε τη λογικη/ιδεα οτι ειναι δυσκολα!

ειναι "δωρακι" το μαθημα για παραπανω μορια ;)

 

την πρωτη φορα εγραψα 16 (αδιαβαστος τελειως πηγα) και τη δευτερη 17.9 ή 18.9 με λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο διαβασμα.

 

βεβαια ημουν τεχνολογικη, οποτε ειχα ηδη ενα + για να γραψω τοσο :)

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω, τα μαθηματικα ειναι απλη λογικη!

 

και ΜΗΝ εχετε τη λογικη/ιδεα οτι ειναι δυσκολα!

ειναι "δωρακι" το μαθημα για παραπανω μορια ;)

 

την πρωτη φορα εγραψα 16 (αδιαβαστος τελειως πηγα) και τη δευτερη 17.9 ή 18.9 με λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο διαβασμα.

 

βεβαια ημουν τεχνολογικη, οποτε ειχα ηδη ενα + για να γραψω τοσο :)

 

 

Δωράκι άδωρο μου φαίνεται θα είναι για μένα (5ο πεδίο) τα μαθηματικά.....

Αν γράψω 16, έχεις και κέρασμα mol!!!!!!

Ααλλά ως τεχνολογική δεν έκανες και μαθηματικά κατεύθυνσης;

Μήπως η πολύ ενασχόληση με τα μαθηματικά σε βοήθησε παραπάνω; Γιατί λένε πολλοί ότι υπάρχει κάποια σχέση μαθηματικών γενικής με κατεύθυνσης και ότι κάποιες θεωρίες ή τύποι της κατεύθυνσης μπορεούν να χρησιμοποιηθούν για να λυθούν προβλήματα και στα γενικής παιδείας, οπότε έχουν και ένα avantage.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

ναι, ισχυει αυτο που λες. για παραγωγους ομως. μη ξεχνας οτι στην τεχνολογικη μαθαινεις και ολοκληρωματα (το αντιθετο της παραγωγου).

οποτε φαινονται πιο ευκολα!

 

μακαρι να γραψεις παραπανω απο 16!

αγχος δε χρειαζεται, λιγη σκεψη και λογικη πανω απο ολα ;)

 

αν εχεις αποριες σε κατι, στειλε πμ μπας και βοηθησω :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...