Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

..............

Το encoding των Ελληνικών στο Android ξέρετε ποιο είναι;

Συγχρονίζω τις επαφές μου από το Linux Thunderbird με το κινητό, και ότι είναι Ελληνικό το βγάζει με ρόμβους και ερωτηματικά.

 

αν σκεφτεί κανείς την άμεση σχέση που έχει το android με linux, τότε με UTF-8 μάλλον θα είσαι μια χαρά... αλλιώς δοκίμασε Windows-1253 (Greek).

 

Αλλά, γιατί δεν συγχρονίζεις το TB με τα google contacts, και μετά τα google contacts με το κινητό;;; Γούστα είναι αυτά βέβαια, θα έχεις κάποιο λόγο για να θες απ'ευθείας TB - Blade, αλλά μάλλον είναι ευκολότερο μέσω google contacts να μην μπλέκεσαι και με encoding...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω χαθεί... Έχω διαβάσει 87 σελίδες από την αρχή και δεν έχει τελειωμό!!!

Θέλω να κάνω μερικές μικρές ερωτησούλες και αν γίνεται σας παρακαλώ απλές απαντήσεις.

Αφορά το ZTE Blade από την Wind τι ακριβώς έχει:

1) LCD ή AMOLED. Είναι καλή στην ευκρίνεια;

2) Ξεκλειδώνονται τελικά τα 512MB Ram;

3) Είναι multitouch;

4) Μπαίνει τελικά 2.2 ε;

5) Υπάρχει η δυνατότητα αν έχει έχουν ανεβεί πουθενά photo από την camera για να δω την ποιότητα; Το video είδα ήδη. Για φωτογραφίες θέλω να δω.

 

Τα ρωτάω γιατί έφτασα να διαβάζω μέχρι το σημείο που ξεκινήσε να αγοράζεται από Wind και δεν γράφουν πολλά. Στην τελική από όσο ψιλιάζομαι η διαφορά αν γίνονται τα παραπάνω που ρωτάω είναι μόνο στην Οθόνη από το Orange SF σωστά;

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

1)LCD εχει amoled εχουν μινει μερικα τελευτεα κ δεν νομιζω να υπαρχει καν ελλαδα

2)Ναι η διαδικασία περιγραφετε στο θεμα

3)Ναι ειναι multitouch

4)Ναι μπαίνει προς το παρον με την μορφη κάποιας custom rom

Να πω κ εγω παντως την κακια μου σε οσα καταστήματα Wind εχω ρωτησει για το Blade κ υπαρχει το δινουν μοναχα με σύνδεση αυτο δεν ειναι επιλεκτική πώληση?Πραγματικά αντιεπαγγελματική συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χαθεί... Έχω διαβάσει 87 σελίδες από την αρχή και δεν έχει τελειωμό!!!

Θέλω να κάνω μερικές μικρές ερωτησούλες και αν γίνεται σας παρακαλώ απλές απαντήσεις.

Αφορά το ZTE Blade από την Wind τι ακριβώς έχει:

1) LCD ή AMOLED. Είναι καλή στην ευκρίνεια;

2) Ξεκλειδώνονται τελικά τα 512MB Ram;

3) Είναι multitouch;

4) Μπαίνει τελικά 2.2 ε;

5) Υπάρχει η δυνατότητα αν έχει έχουν ανεβεί πουθενά photo από την camera για να δω την ποιότητα; Το video είδα ήδη. Για φωτογραφίες θέλω να δω.

 

Τα ρωτάω γιατί έφτασα να διαβάζω μέχρι το σημείο που ξεκινήσε να αγοράζεται από Wind και δεν γράφουν πολλά. Στην τελική από όσο ψιλιάζομαι η διαφορά αν γίνονται τα παραπάνω που ρωτάω είναι μόνο στην Οθόνη από το Orange SF σωστά;

 

Κατσε γιατι θα μας τρελανεις. Διαβασες 87 σελιδες και δεν βρηκες απαντηση στις πρωτες 4 απαντησεις?

 

Link to comment
Share on other sites

απο που που μπορω να κατεβασω την την custom rom r11?τη διαφορα εχει απο την jellyfish?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπεράσματα/Απορίες/Διευκρινίσεις

 

1)Ακούγονται πολλά για τους launcher που κυκλοφορούν στο market. Εγώ προσωπικά βρήκα πιο ωραίο κι εξυπηρετικό τον Go Launcher. ΩΣΤΟΣΟ: κανένας δεν πλησιάζει την ταχύτητα του launcher που είχε το android. Το scroll στις εφαρμογές, η εναλλαγή μεταξύ οθονών. Συντριπτικά τα επιχειρήματα για να βάλεις άλλο launcher (κι εγώ έχω σκοπό να μείνω με τον Go) αλλά οταν τον εγκαθιστάς, ξενερώνεις λίγο που ολα είναι ένα κλικ πιο αργά. (πείτε μου τώρα ότι είναι πιο αργά μόνο σε μένα :p)

 

2)Εχω βαλει τον Dialer One για τις κλήσεις, πιο όμορφος, πιο ωραίες λειτουργίες. Αυτό που συνειδητοποίησα όμως (και ισχύει ΚΑΙ για τον dialer που υπήρχε στο android) είναι ότι δεν εμφανίζει πιθανές λύσεις όταν πληκτρολογείς αριθμό. Πχ: πατάς 69445 και δεν βγάζει την επαφή που ξεκινάει με αυτά τα νούμερα. Αυτό γιατί συμβαίνει; Υπάρχει λύση;

 

3)Παραμένω στον dialer (αν και είναι θέμα του android μαλλον, συνέβαινε και με τον αυθεντικό). Όταν με παίρνουν τηλέφωνο δεν έχει αναγνώριση, δείχνει μόνο τον αριθμό. Αν αφήσω ωστόσο να περάσουν 15-20 δευτερόλεπτα από την κλήση, το όνομα πλέον εμφανίζεται κανονικά στο ιστορικό κλήσεων. Το βλέπει αλλά αργεί; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Οκ, έμαθα μερικά τηλέφωνα ακόμα απ' έξω αλλά είναι κρίμα.. EDIT: αναγνώριση έχει απ' ότι καταλάβατε, απλά αργεί να πάρει τις υπόλοιπες πληροφορίες από τις επαφές.

 

4)Έκανα search και βρήκα ότι έχουν αναφερθεί στο thread 2-3 μπαταρίες για αγορά, μεταξύ των οποίων η μία είναι και η μαμίσια. Υπάρχει μπαταρία με περισσότερα mAh για μερική ανακούφιση από τις φορτίσεις (ανακούφιση για μένα :p); Και στην χειρότερη περίπτωση, αν αγοράσω μια ίδια υπάρχει charger για να φορτίζω εκεί την back up μπαταρία, ή θα πρέπει να τις φορτίζω από το κινητό;

 

5)Έχω την flb froyo r6 (kernel 2.6.32.9-perf). Παίζει αυτό κάποιο ρόλο στο γεγονός ότι το setcpu δεν με αφήνει να κάνω O/C; Λέτε να βάλω την r7 ή r8 που απ' ότι βλέπω ικανοποίησαν του περισσότερους; Παίζει να φταίει αυτή η έκδοση και για την καθυστέρηση των launcher;

 

Χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά, καθώς ήδη με το διάβασμα του thread μου λύθηκαν πολλές απορίες :)

Edited by mikelostre

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Με handcent στην RLS7 είχα θέμα με τους ελληνικούς χαρακτήρες, μάλλον bug. Έγραφα 2 γραμμές στο μήνυμα και έβγαζε 160 χαρακτήρες όριο. Μόλις πάω στην τρίτη γραμμή βγάζει όριο 70 χαρακτήρες. Συνέβη και σε άλλον αυτό;
Link to comment
Share on other sites

απο που που μπορω να κατεβασω την την custom rom r11?τη διαφορα εχει απο την jellyfish?

 

Δεν ειναι επισημα διαθεσιμη στο 'ευρη' κοινο. Ειναι μονο για Modaco premium members (για αυτους που εχουν κανει donate δηλαδη).

Τις διαφορες μπορεις να τις δεις απο τα changelogs και απο τα descriptions της καθε roms. (Η Modaco r11 του Paul ειναι η 'official' που πλασαρει το forum του Modaco, η jellyfish r8 ειναι απο εναν αλλο dev τον k_k)

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση την rls8 και έχει εξαφανιστεί το dialer.

Πατάω το σύμβολο με το τηλέφωνο και μου γραφει ότι δεν έχω εγκατεστημένη εφαρμογή.

Γνωρίζει κάποιος πως σεταρετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επισημα διαθεσιμη στο 'ευρη' κοινο. Ειναι μονο για Modaco premium members (για αυτους που εχουν κανει donate δηλαδη).

Τις διαφορες μπορεις να τις δεις απο τα changelogs και απο τα descriptions της καθε roms. (Η Modaco r11 του Paul ειναι η 'official' που πλασαρει το forum του Modaco, η jellyfish r8 ειναι απο εναν αλλο dev τον k_k)

 

κατα την γνωμη σου ποια ειναι καλυτερη??backup πρεπει να κανω οπωσδηποτε?δεν με νοιαζει αμα χαθουν τα apps κ οι ρυθμισεις. κ κατι ακομα,αμα βαλω custom rom θα εχω παλι 512 ram??(εχω κανει το κολπακι για την ram).

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

το setcpu που λετε οτι ανεβαζεις το max ενα σκαλι τη φορα τι εννοειτε? το εκανα και το εφτασα μεχρι το τερμα. που ομως να το αφησω? σε ποια τιμη?
Link to comment
Share on other sites

το setcpu που λετε οτι ανεβαζεις το max ενα σκαλι τη φορα τι εννοειτε? το εκανα και το εφτασα μεχρι το τερμα. που ομως να το αφησω? σε ποια τιμη?

 

Απ ότι είδα, δεν ανεβαίνει κατά μονάδες.. δεν πάει δηλαδή από το 600 στο 601. Αυτό που εννοούν τα παιδιά, είναι ότι σέρνεις σιγά σιγά την μπάρα που έχει το πρόγραμμα μέχρι να αλλάξει τιμή, πχ: από το 600 να πάει στο επόμενο. Τσεκάρεις κάθε φορά πόσο σταθερό είναι το σύστημα με τον νέο συγχρονισμό και όσο "σε παίρνει" (δηλαδή δεν κολλάει-κρασάρει) συνεχίζεις να ανεβάζεις.

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση την rls8 και έχει εξαφανιστεί το dialer.

Πατάω το σύμβολο με το τηλέφωνο και μου γραφει ότι δεν έχω εγκατεστημένη εφαρμογή.

Γνωρίζει κάποιος πως σεταρετε αυτό?

 

Μπες στο Market και βαλε το Dialer One.

 

κατα την γνωμη σου ποια ειναι καλυτερη??backup πρεπει να κανω οπωσδηποτε?δεν με νοιαζει αμα χαθουν τα apps κ οι ρυθμισεις. κ κατι ακομα,αμα βαλω custom rom θα εχω παλι 512 ram??(εχω κανει το κολπακι για την ram).

 

Αν δεν σε ενδιαφερει να χασεις ρυθμισεις, τηλεφωνα, apps κτλπ τοτε δοκιμασε και τις 2 και βλεπεις ποια σου αρεσει. (Δεν εχω χρονο να τις δοκιμασω τωρα, και στην τελικη ειναι καλυτερα να δεις ποιο λειτουργει καλυτερα στο δικο σου κινητο με τις δικες σου απαιτησεις/standards).

Δεν χανεις τα 512mb, δεν θα τα ξεφορτωθεις τοσο ευκολα, :shifty::shifty::shifty:

 

και με αυτο πετυχενεις καλυτερες επιδοσεις στα παιχνιδια η και τιποτε αλλο?

 

Η προταση μου ειναι αμα δεν ξες τι ακριβως κανεις, καλυτερα μην το κανεις (για την ωρα τουλαχιστον)

 

Link to comment
Share on other sites

περασα την rls8 και ενω στις επαφες μου δειχνει κανονικα τα ονοματα οταν στελνω μηνυμα για παραδειγμα στο ονομα "μαρινος" στο μηνυμα το εμφανιζει "μαρινο" και οταν παω να διορθωσω το ονομα απο εκει μου λεει αρχικα κατι στα αγγλικα"input data is too long...και κατι για USIM"και μετα στα ελληνικα"λαθος εξαγωντας επαφη στην καρτα sim".τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Σε έχω φάει λάχανο έτσι? :lol:

 

http://dl.dropbox.com/u/17413068/snap20110117_233626-quand.png

 

RLS7

HWUI

AHB bus O/C

SetCPU@768mhz

 

(Σκυλί το ZTE, κάνει και ομοιοκαταληξία! :p)

 

Και εάν έπαιζε και Voltage Control όπως στο SGS θα ανέβαινε και παραπάνω!

 

Εγώ ήμουν στα 748 ΜΗΖ .... I'll be back .... My Blade will strike again ...

Link to comment
Share on other sites

Στην jj rls8 έχει παρατηρήσει κανείς οτι πριν ανοίξει το numpad για να δώσεις κωδικό pin μπαίνει σε sleep το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Συμμετεχω στο θεμα απο το πρωτο μηνυμα ακομη. Διαβαζω καθημερινα τα παντα. Αυριο μου ερχεται το κινητο που ειχα στειλει για αντικατασταση απο τις 24-12. Απο τοτε συνεχιζω και παρακολουθω το θεμα ομως. Αυριο ή μεθαυριο θα βαλω αμεσως τα 512ΜΒ αλλα λεω να μεινω καμια βδομαδα στην στοκ ρομ. Καθε μερα βγαινω καινουργιες ρομ. Οποτε αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: καλυτερα ειναι να κανω με το clockwork backup την στοκ οπως ερχεται για να μπορεσω να την ξανα βαλω μετα το πατς των 512μβ ή να περασω την στοκ απο το αρχειο που κυκλοφορει στο ιντερνετ;
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Συμμετεχω στο θεμα απο το πρωτο μηνυμα ακομη. Διαβαζω καθημερινα τα παντα. Αυριο μου ερχεται το κινητο που ειχα στειλει για αντικατασταση απο τις 24-12. Απο τοτε συνεχιζω και παρακολουθω το θεμα ομως. Αυριο ή μεθαυριο θα βαλω αμεσως τα 512ΜΒ αλλα λεω να μεινω καμια βδομαδα στην στοκ ρομ. Καθε μερα βγαινω καινουργιες ρομ. Οποτε αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: καλυτερα ειναι να κανω με το clockwork backup την στοκ οπως ερχεται για να μπορεσω να την ξανα βαλω μετα το πατς των 512μβ ή να περασω την στοκ απο το αρχειο που κυκλοφορει στο ιντερνετ;

 

backup με clockworkmod την stock όπως θα έρθει στο κινητό σου (ειδικά αν είναι ολοκαίνουργιο)

 

Επίσης πριν βάλεις οτιδήποτε (ούτε cwm) στο κινητό σου αν θες και μπορείς κανε και ένα rom dump

http://android.podtwo.com/romdump/

 

Αν και μόνο το backup με clockworkmod φτάνει.

 

 

*περιμένουμε και κανα link για modaco r11 αν βρει κάποιος :p

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει καμιά απάντηση, ή απλά δεν το έχει δει κάποιος που να έχει απάντηση;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3474377#post3474377

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Ετσι οπως παει το πραγμα σε 10 μερες θα εχει βγει η rls20....εγω μενω στην 6αρα που δεν εχω κανενα προβλημα και οταν βγει κατι συνταρακτικο βλεπω παλι :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερώτηση... εχω βαλει μια εικονα για φοντο που την εχω αποθηκευμενη στη καρτα μνημης, πως γινεται να την περασω στη μνημη του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

Συμπεράσματα/Απορίες/Διευκρινίσεις

 

1)Ακούγονται πολλά για τους launcher που κυκλοφορούν στο market. Εγώ προσωπικά βρήκα πιο ωραίο κι εξυπηρετικό τον Go Launcher. ΩΣΤΟΣΟ: κανένας δεν πλησιάζει την ταχύτητα του launcher που είχε το android. Το scroll στις εφαρμογές, η εναλλαγή μεταξύ οθονών.

...

 

Για το 1) προσωπικά βρίσκω τον launcherpro πιο γρήγορο απ όλους (δεν εχω δοκιμάσει golauncher).Σίγουρα πιο γρήγορο απ τον stock.

 

2)-3) δεν εχω αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα,ίσως είναι και θέμα ρομ (έχω βάλει τις japanese jellyfish)

 

edit: για το 2 πηγαινε settings->t9 settings-> t9 search mode->name+number επίσης νομίζω οτι καλό ειναι το t9 language να είναι greek.

 

4) για μπαταρίες δεν ξερω (προσωπικά φοβάμαι να αγοράσω no-name,αν είναι τις zte ολόιδια με αυτή που έχουμε τότε ισως το σκεφτόμουν :p)

 

5) απ οτι ξέρω το overclock δουλεύει μόνο στις japanese jellyfish και πρέπει να περάσει με clockworkmod το αντιστοιχο add-on πρώτα που θα σου επιτρέψει να κανει overclock με το setcpu.Απο default overclock δεν προκειται να κανεις γιατι πρεπει να πειραξεις τον kernel (πραγμα το οποιο κανει το addon)

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

257 Σελίδες,

 

4 ημέρες

 

2 κόκκινα μάτια

 

1 ΖΤΕ Blade με 512 RAM και R8....

 

Τι άλλο να ζητήσω δηλαδή;;;;

 

I like you already! ;)

 

ψαχνω τροπο επειτα απο περασμα νεας ρομ να εκαθιστανται αυτοματα ολες οι εφαρμογες που εχω κανει backup χωρις να χρειαζεται να παταω συνεχεια εγκατασταση σε καθε μια! υπαρχει?

 

Titanium Pro (donate version)

 

Εγώ ήμουν στα 748 ΜΗΖ .... I'll be back .... My Blade will strike again ...

 

χεχεχ Έτσι Έτσι!!

 

Σε μένα το SetCPU 2.1.0 κολλάει (μαύρη οθόνη). Φοράω rs7+hw ui +oc

Έτυχε σε κανέναν?

 

Ναι μου έτυχε, reinstall :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...