Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το 1) προσωπικά βρίσκω τον launcherpro πιο γρήγορο απ όλους (δεν εχω δοκιμάσει golauncher).Σίγουρα πιο γρήγορο απ τον stock.

 

2)-3) δεν εχω αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα,ίσως είναι και θέμα ρομ (έχω βάλει τις japanese jellyfish)

 

edit: για το 2 πηγαινε settings->t9 settings-> t9 search mode->name+number επίσης νομίζω οτι καλό ειναι το t9 language να είναι greek.

 

4) για μπαταρίες δεν ξερω (προσωπικά φοβάμαι να αγοράσω no-name,αν είναι τις zte ολόιδια με αυτή που έχουμε τότε ισως το σκεφτόμουν :p)

 

5) απ οτι ξέρω το overclock δουλεύει μόνο στις japanese jellyfish και πρέπει να περάσει με clockworkmod το αντιστοιχο add-on πρώτα που θα σου επιτρέψει να κανει overclock με το setcpu.Απο default overclock δεν προκειται να κανεις γιατι πρεπει να πειραξεις τον kernel (πραγμα το οποιο κανει το addon)

 

1)Δηλαδή κάτι κάνω εγώ στραβά και μου κάνουν αργό scroll οι launchers..

 

2)ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ, μερσί :)

 

3)Αν κανείς είχε επίσης πρόβλημα με την αναγνώριση εισερχόμενων ας πει.. είναι τεράστιο πρόβλημα..

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με handcent στην RLS7 είχα θέμα με τους ελληνικούς χαρακτήρες, μάλλον bug. Έγραφα 2 γραμμές στο μήνυμα και έβγαζε 160 χαρακτήρες όριο. Μόλις πάω στην τρίτη γραμμή βγάζει όριο 70 χαρακτήρες. Συνέβη και σε άλλον αυτό;

 

Η τελευταία έκδοση που κοιτούσα πριν 2-3 μέρες η 3.6.1 έγραφε ότι έχει fix for greek users, οπότε το διόρθωσε λογικά αυτό που λες. :D

Link to comment
Share on other sites

1)Δηλαδή κάτι κάνω εγώ στραβά και μου κάνουν αργό scroll οι launchers..

 

2)ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ, μερσί :)

 

3)Αν κανείς είχε επίσης πρόβλημα με την αναγνώριση εισερχόμενων ας πει.. είναι τεράστιο πρόβλημα..

 

Έχεις ενεργοποιήσει HW UI για τους launchers? Κάνει αρκετή διαφορά. Και ναι ο LP είναι και σε μένα ο ποιο Smooth απ' όλους!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει HW UI για τους launchers? Κάνει αρκετή διαφορά. Και ναι ο LP είναι και σε μένα ο ποιο Smooth απ' όλους!

 

Δεν το έχω ενεργοποιήσει επειδή δεν ξέρω πως να το κάνω.. αν ξέρεις δώσε ένα χεράκι..

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένα ευτυχής κάτοχος του Blade. Δεν άντεξα σήμερα και πήγα το είδα/χτύπησα αμέσως μιας και το βρήκα διαθέσιμο!

 

Αύριο θα το ψάξω περισσότερο.

Έχω την εξής απορία (την οποία φυσικά εξέφρασα και στο κατάστημα, αλλά δεν εμπιστεύομαι τους πωλητές):

Εάν κάνω update σε κάποια άλλη έκδοση ή αν κάνω απλά την RAM στα 512, χάνω την εγγύηση; Μπορεί να υπάρξει κάποιο θέμα με την Wind;

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Mε ένα πρόχειρο ψάξιμο βλέπω πως μάλλον android και sip voip δεν είναι και πολύ συμβατά. Έχει κανείς εμπειρία με κάποιον κλώνο της betamax να δουλευει σε android; Γιατί αλλιώς ξενέρωσα... Στο ταπεινό nokia e51 μια χαρά δούλευε το sip.

 

Επίσης ποια rom ειναι καλύτερο να βάλω; Την jellyfish ή κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ενεργοποιήσει επειδή δεν ξέρω πως να το κάνω.. αν ξέρεις δώσε ένα χεράκι..

 

Πρεπει να εχεις κανει root το κινητο και με το root explorer πας στον φακελο system κανεις mount r/w ανοιγεις σε editor το αρχειο build.prop και εκει που λεει debug.sf.hw=0 το 0 το κανεις 1.

 

Επίσης μπορεις να παιξεις και με το heap size ακριβως απο κατω.Απο 24m που ειναι μπορεις να το πας ανετα 32m εγω το εχω 64m (το ξερω οτι ισως ειναι πολυ αλλα μου φαινεται οτι το κινητο ειναι πιο smooth - ισως να ειναι και ιδεα μου - προβλημα παντως δεν μου παρουσιασε )

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένα ευτυχής κάτοχος του Blade. Δεν άντεξα σήμερα και πήγα το είδα/χτύπησα αμέσως μιας και το βρήκα διαθέσιμο!

 

Αύριο θα το ψάξω περισσότερο.

Έχω την εξής απορία (την οποία φυσικά εξέφρασα και στο κατάστημα, αλλά δεν εμπιστεύομαι τους πωλητές):

Εάν κάνω update σε κάποια άλλη έκδοση ή αν κάνω απλά την RAM στα 512, χάνω την εγγύηση; Μπορεί να υπάρξει κάποιο θέμα με την Wind;

 

Εγώ ρώτησα το ίδιο πράγμα στο κατάστημα και ο υπάλληλος της WIND μου είπε να του πω το λινκ για να βρει τις οδηγίες για να περάσει την 2.2 :lol:

Και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μπλα μπλα, αλλά καλό θα είναι να ρωτήσεις κι εσύ γιατί ο καθένας όπως του τη βαρέσει κάθε φορά.. πάντως βάσει νόμου, ΝΟΜΙΖΩ ότι εφ' όσον παρεμβαίνεις στο λογισμικό, η εγγύηση χάνεται.

 

EDIT: με 'γειά κιόλας, το κινητό είναι σούπερ :)

 

Πρεπει να εχεις κανει root το κινητο και με το root explorer πας στον φακελο system κανεις mount r/w ανοιγεις σε editor το αρχειο build.prop και εκει που λεει debug.sf.hw=0 το 0 το κανεις 1.

 

Επίσης μπορεις να παιξεις και με το heap size ακριβως απο κατω.Απο 24m που ειναι μπορεις να το πας ανετα 32m εγω το εχω 64m (το ξερω οτι ισως ειναι πολυ αλλα μου φαινεται οτι το κινητο ειναι πιο smooth - ισως να ειναι και ιδεα μου - προβλημα παντως δεν μου παρουσιασε )

 

ευχαριστώ nikosst! το κάνω τώρα αμέσως :)

Edited by mikelostre

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχεις κανει root το κινητο και με το root explorer πας στον φακελο system κανεις mount r/w ανοιγεις σε editor το αρχειο build.prop και εκει που λεει debug.sf.hw=0 το 0 το κανεις 1.

 

Επίσης μπορεις να παιξεις και με το heap size ακριβως απο κατω.Απο 24m που ειναι μπορεις να το πας ανετα 32m εγω το εχω 64m (το ξερω οτι ισως ειναι πολυ αλλα μου φαινεται οτι το κινητο ειναι πιο smooth - ισως να ειναι και ιδεα μου - προβλημα παντως δεν μου παρουσιασε )

 

Ακριβώς! Υπάρχει και αρχείο να το κάνεις μέσω CWM εάν σου φαίνεται δύσκολο αυτό που σου είπε ο nikosst.

 

64m heap το βρίσκω υπερβολικό αλλά δεν μασάει το ZTE έχει μνήμη να φαν και οι κότες! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα το ίδιο πράγμα στο κατάστημα και ο υπάλληλος της WIND μου είπε να του πω το λινκ για να βρει τις οδηγίες για να περάσει την 2.2 :lol:

Και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μπλα μπλα, αλλά καλό θα είναι να ρωτήσεις κι εσύ γιατί ο καθένας όπως του τη βαρέσει κάθε φορά.. πάντως βάσει νόμου, ΝΟΜΙΖΩ ότι εφ' όσον παρεμβαίνεις στο λογισμικό, η εγγύηση χάνεται.

 

EDIT: με 'γειά κιόλας, το κινητό είναι σούπερ :)

 

Thank you! Όντως είναι και γι' αυτό κατέληξα σε αυτό!

 

Κι εγώ αυτήν την εντύπωση έχω (ότι εφόσον παρεμβαίνεις στο κινητό, χάνεις την εγγύηση) γι' αυτό και ρώτησα στο κατάστημα. Η απάντηση ήταν αρνητική (ότι δεν την χάνω) ακόμη και αν το κάνω μόνος μου.

 

Anyway, thanks όπως και να 'χει :D

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις busybox ή έχεις παλιά έκδοση. Δοκίμασε να πατήσεις εκεί που λέει "Προβλήματα?" και μετά Στην επόμενη οθόνη "Ναι κάνε το". Θα σου κατεβάσει το busybox, ρίξε και μια επανεκκίνηση και ξαναδοκίμασε!

 

 

 

 

Μακάρι να πέφτω έξω αλλά επειδή είναι επί πληρωμή στην ουσία λογικό να την προμοτάρουν..

 

Ευχαριστω! :) μετα απο τοση ταλαιπωρια περασα busybox που μου ειπες και ολα οκ!! να εισαι καλα:!:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! :) μετα απο τοση ταλαιπωρια περασα busybox που μου ειπες και ολα οκ!! να εισαι καλα:!:

 

Ωραίος :cool: Και είχα απορία εάν σου δούλεψε τελικά :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα:D ....υπαρχη τροπος ενω μιλαμε με bluetooth απο την αρχικη οθονη να μπουμε στο μενου για να στειλουμε μηνυμα,η να δουμε τησ επαφες π.χ .....η τελος παντων να εχουμε γενικοτερα προσβαση στο μενου?.....ειναι κατι που γινεται σε πολλα κινητα.....δεν ξερω αν εδω υπαρχη περιορισμος λογο android :confused: ....αν γνωριζει καποιος....
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καρτα 8GB που να δουλευει εχει να προτεινει καποιος?

 

Ο χρήστης kogos έχει κάνει πολύ καλή δουλειά μαζεύοντας σκόρπιες πληροφορίες και φτιάχνοντας μας μια λίστα για τις κάρτες SD

 

@ANONNAME όπως μιλάς πατάς το πλήκτρο home και κάνεις ότι θέλεις :P

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχεις κανει root το κινητο και με το root explorer πας στον φακελο system κανεις mount r/w ανοιγεις σε editor το αρχειο build.prop και εκει που λεει debug.sf.hw=0 το 0 το κανεις 1.

 

Επίσης μπορεις να παιξεις και με το heap size ακριβως απο κατω.Απο 24m που ειναι μπορεις να το πας ανετα 32m εγω το εχω 64m (το ξερω οτι ισως ειναι πολυ αλλα μου φαινεται οτι το κινητο ειναι πιο smooth - ισως να ειναι και ιδεα μου - προβλημα παντως δεν μου παρουσιασε )

 

Ακριβώς! Υπάρχει και αρχείο να το κάνεις μέσω CWM εάν σου φαίνεται δύσκολο αυτό που σου είπε ο nikosst.

 

64m heap το βρίσκω υπερβολικό αλλά δεν μασάει το ZTE έχει μνήμη να φαν και οι κότες! :)

 

Κάνα hint και σε μένα περί VM heap size???

 

Με λίγο googling είδα ότι έχει να κάνει με τον μέγιστο χώρο στην μνήμη που μπορεί να καταναλώσει η κάθε εφαρμογή σωστά;;

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Κάνα hint και σε μένα περί VM heap size???

 

Με λίγο googling είδα ότι έχει να κάνει με τα τον μέγιστο χώρο στην μνήμη που μπορεί να καταναλώσει η κάθε εφαρμογή σωστά;;

 

Ακριβώς όπως το είπες! Γενικά όσο περισσότερο τόσο καλύτερα (θεωρητικά) εγώ το έχω στα 32 που είναι και το reccomended! Θα παίξω όμως και με αυτό και θα ποστάρω τις εντυπώσεις μου. Ποιο πάνω ένας φίλος είπε πως με 64 είναι ποιο smooth.!

 

ΥΓ. Μόλις ξεκολλήσει από το boot loop θα αρχίσω δοκιμές, με πρόδωσε σήμερα το ρημάδι χεχεχ

 

ΥΓ2. Και ο άγιος φοβέρα θέλει, μόλις ξεκόλλησε! :D

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναρωτήσω έχει παρατηρήσει κανείς στην jj rls8 λίγο πριν πας να βάλεις το pin οτι μπαίνει σε sleep;;

 

Μονο σε μένα το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ο χρήστης kogos έχει κάνει πολύ καλή δουλειά μαζεύοντας σκόρπιες πληροφορίες και φτιάχνοντας μας μια λίστα για τις κάρτες SD

 

@ANONNAME όπως μιλάς πατάς το πλήκτρο home και κάνεις ότι θέλεις :P

 

:O:O:O τι να πω.....τα ποιο απλα οταν δεν γνωριζεις φαινονται βουνο :lol: και παλι Ευχαριστω:!:

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου ήρθε χθες (san francisco) και έχοντας διαβάσει ένα μύριο οδηγούς για flashing πιστεύω ότι ο οδηγός του naki στην σελιδα 73 είναι από τους καλύτερους. Μετά από ένα μήνα και τόσες σελίδες και συζητηση, θα αλλάζατε κατι στην διαδικασια του naki ή και στην επιλογή των προγραμμάτων? Πχ κατι άλλο στη θέση του universal androot ή μια πιο καινούρια version apo cwm.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου ήρθε χθες (san francisco) και έχοντας διαβάσει ένα μύριο οδηγούς για flashing πιστεύω ότι ο οδηγός του naki στην σελιδα 73 είναι από τους καλύτερους. Μετά από ένα μήνα και τόσες σελίδες και συζητηση, θα αλλάζατε κατι στην διαδικασια του naki ή και στην επιλογή των προγραμμάτων? Πχ κατι άλλο στη θέση του universal androot ή μια πιο καινούρια version apo cwm.

 

cwm latest 2.5.1.8 (χωρις να σημαινει οτι δεν δουλευει η 2.5.0.9)

rom μαλλον jellyfish, επίσης τελευταία, εκτός και αν έχεις premium στο modaco οπότε r11.

Link to comment
Share on other sites

Rom θα βάλω μαλλον την 7, όχι την 8. Και για το cw λογικό μου ακούγεται. Το ερώτημα κυρίως ξεκίνησε επειδή κάθε οδηγός που βλέπω έχει και διαφορετικό πρόγραμμα για root. Z4, uandroot, nandroot και νομίζω κανά δυο ακόμα. Να επιμείνω στο universal androot? Thanks και για την γρήγορη απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Rom θα βάλω μαλλον την 7, όχι την 8. Και για το cw λογικό μου ακούγεται. Το ερώτημα κυρίως ξεκίνησε επειδή κάθε οδηγός που βλέπω έχει και διαφορετικό πρόγραμμα για root. Z4, uandroot, nandroot και νομίζω κανά δυο ακόμα. Να επιμείνω στο universal androot? Thanks και για την γρήγορη απάντηση.

 

Όλες οι custom είναι prerooted, δεν χρειάζεται να το κάνεις εσυ :ninja:

 

ΥΓ. Δεν σου γέμισε το μάτι η RLS8? :p

ΥΓ2. Πέσμου ότι έχεις ακόμα το Mpx200! Πώπω τι μου θύμησες!

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση που κοιτούσα πριν 2-3 μέρες η 3.6.1 έγραφε ότι έχει fix for greek users, οπότε το διόρθωσε λογικά αυτό που λες. :D

 

Σήμερα την πέρασα απ'το market όμως...

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω δει πολύ καλά σχόλια για την 7 και ειναι και σχετικά δοκιμασμενη. Ή 8 βγήκε χθες (?), και δεν διάβασα και τα καλυτερα. Αλλά δεν μου γέμισε και το μάτι. Keyboards, dialers, agps defaults, πραγματα που τα κάνεις και μόνος.

 

Άσχετο: Καποιος είχε προβλημα με drivers πιο πανω. Ας δοκιμασει απο εδώ

 

http://wiki.modaco.com/index.php/ZTE_Blade#Drivers

 

Με ότι του είχε προταθεί είχα και εγώ προβλημα οταν βγαίνει ο βιοχλαπατσας και μονο με αυτούς έκανα δουλεια. Έχει για όλα τα λειτουργικά 32 και 64. (edit: τους flibblescan)

 

ps: Nai to exo. Me 6.1 windows. :lol:

ps2: Να μην κανω καν install ανδροοτ? Γίνεται?

Edited by Johnix
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...