Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Αισιως ξεπερασαμε τις 2000 επισκεψεις στο site μου.Ενα μεγαλω ευχαριστω σε ολους
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το παρτιτιον ψαξε λιγο στις προηγουμενες σελιδες και θα βρεις το λινκ απο το xda!θα σε βοηθησει πολυ!
Google
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω φως για το πρόβλημά μου. Μάλλον θα ξαναγυρίσω στην official 2.1

 

Δεν ξερω αν ξαναφλασαρες την ROM μηπως και κατι δεν εκατσε καλα.. εγω παντως δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ξαναφλασαρες την ROM μηπως και κατι δεν εκατσε καλα.. εγω παντως δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα..

 

Έκανα δυο φορές την διαδικασία και δεν κατάφερα τίποτε. Εσένα δουλεύει το ιντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας;

Και δεν θέλω να αλλάξω rom γιατί αυτή έχει κάτσει τέλεια, πλην του προβλήματος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δυο φορές την διαδικασία και δεν κατάφερα τίποτε. Εσένα δουλεύει το ιντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας;

 

Ναι κανονικα.. ωστοσο εγω επειδη την πατησα την πρωτη φορα που αλλαξα ROM, στην νεα ROM δεν μου εμπαινε καθολου το ιντερνετ μεσω GPRS κι ετσι κατεβασα το προγραμματακι APN Backup.. με το οποιο εβαλα την προηγουμενη ROM οπου δουλευε το ιντερνετ, εκανα backup τα δεδομενα-ρυθμισεις, και μετα οταν εβαλα την νεα ROM το ξανατρεξα και με ενα restore των settings, ξαναειχα και παλι ιντερνετ (μεσω GPRS παντα). Εχεις τσεκαρει φαταζομαι οτι η λειτουργια δικτυου ειναι στο GSM/WCDMA..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα.. ωστοσο εγω επειδη την πατησα την πρωτη φορα που αλλαξα ROM, στην νεα ROM δεν μου εμπαινε καθολου το ιντερνετ μεσω GPRS κι ετσι κατεβασα το προγραμματακι APN Backup.. με το οποιο εβαλα την προηγουμενη ROM οπου δουλευε το ιντερνετ, εκανα backup τα δεδομενα-ρυθμισεις, και μετα οταν εβαλα την νεα ROM το ξανατρεξα και με ενα restore των settings, ξαναειχα και παλι ιντερνετ (μεσω GPRS παντα). Εχεις τσεκαρει φαταζομαι οτι η λειτουργια δικτυου ειναι στο GSM/WCDMA..

 

ναι είναι στο αυτόματο.

Για να καταλάβω εγκατέστησες την 5.7 για παράδειγμα. κράτησες αντίγραφο με αυτό το πρόγραμμα και μετά φλάσαρες την 7.5 και το επανέφερες και παίζει;

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι στο αυτόματο.

Για να καταλάβω εγκατέστησες την 5.7 για παράδειγμα. κράτησες αντίγραφο με αυτό το πρόγραμμα και μετά φλάσαρες την 7.5 και το επανέφερες και παίζει;

 

Σωστα.. βασικα αυτο εκανα απο την 6.0 στην 7.5..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.. βασικα αυτο εκανα απο την 6.0 στην 7.5..

 

πάντως δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα με το apn. Το πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει την επιλογή να έχω internet μέσω apn.

 

Φίλε σ' ευχαριστώ πολύ. Ήλπιζα ότι θα έβγαζε ο Κύριλλος κανένα update ή την κανονική έκδοση με την λύση του προβλήματος, αλλά δεν το βλέπω σύντομα.

Τώρα πάω για ύπνο θα τα ξαναπούμε.

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δοκιμασε με αυτο το προγραμμα να κανεις restore τα apn που εχει ο αστροναυτης στη σελιδα του.

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/tips-tricks/odegos-epanaphoras-apn

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω εγώ το αρχείο apn το μεσημέρι που είναι για όλες τιs εταιρείες

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω εγώ το αρχείο apn το μεσημέρι που είναι για όλες τιs εταιρείες

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Παιδιά καλημέρα.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλά το πρόβλημά μου δεν είναι οι ρυθμίσεις του apn. αυτά τα έχω δοκιμάσει ακόμα και χειροκίνητα.

Το πρόβλημα είναι στο : Ρυθμίσεις -> Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα -> Δίκτυα Κινητής τηλεφωνίας -> η πρώτη επιλογή Χρήση δεδομένων πακέτου (Ενεργοποίηση δικτύου δεδομένων). Αυτό λοιπόν ενώ μπορώ να το τσεκάρω δεν αποθηκεύεται.

Link to comment
Share on other sites

αν κανω back up με το titanium την εφαρμογη μηνυματα (εχω περιπου 500 μνμ) και φλασαρω αλλη ρομ, μετα αν επαναφερω παλι τα μηνυματα θα ειναι οκ?η δεν θα ανακτηθουν?το εχει δοκιμασει καποιος?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

αν κανω back up με το titanium την εφαρμογη μηνυματα (εχω περιπου 500 μνμ) και φλασαρω αλλη ρομ, μετα αν επαναφερω παλι τα μηνυματα θα ειναι οκ?η δεν θα ανακτηθουν?το εχει δοκιμασει καποιος?

δεν νομίζω οτι ΟΛΕΣ οι εκδόσεις του τιτανιουμ υποστηρίζουν backup μηνυμάτων!

Ποια έκδοση έχεις? απλή ή pro?

Για να είσαι 100% σίγουρος, πάρε backup με προγραμμα ΕΙΔΙΚΑ για μηνύματα! (στο market εχει πάρα πολλά)

Πχ εγω χρησιμοποίησα το SMS backup & restore και δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

 

Το ίδιο έκανα και στο APN με αντίστοιχο πρόγραμμα και δεν έχω το πρόβλημα του ανωτέρω φίλου

 

Από το site του titanium (μπορείς εύκολα να το δοκιμάσεις ΠΡΙΝ τα σβήσεις, αν θα τα βρεις με restore):

 

6.3. Restoring your messages

To restore your SMS/MMS, call logs, phone book, and the like: Tap the “Backup/Restore” button, and scroll the list for those data. They usually appear in green letters with square brackets around. Then deal with them as you would do with “single applications”. Again, if you're restoring them from a different phone/ROM, enable the "System data migration" option.

 

If they don't show up in the list, make sure you didn't filter them out: tap your phones menu button, select “Filter”, and set the filters appropriately.

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι ΟΛΕΣ οι εκδόσεις του τιτανιουμ υποστηρίζουν backup μηνυμάτων!

Ποια έκδοση έχεις? απλή ή pro?

Για να είσαι 100% σίγουρος, πάρε backup με προγραμμα ΕΙΔΙΚΑ για μηνύματα! (στο market εχει πάρα πολλά)

Πχ εγω χρησιμοποίησα το SMS backup & restore και δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

 

Το ίδιο έκανα και στο APN με αντίστοιχο πρόγραμμα και δεν έχω το πρόβλημα του ανωτέρω φίλου

 

εχω την προ εκδοση 4.2.1 αλλα μεσα στις εφαρμογες υπαρχει και η εφαρμογη μηνυματα.γι αυτο ρωτησα επειδη δεν ξερω κατα ποσο δουλευει.θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες για να ειμαι αρκετα σιγουρος αφου το εχεις δοκιμασει και εσυ!

 

 

*εχει δοκιμασει κανενας το GPS στην 7.5?κλειδωνει γρηγορα?γιατι στην 7.1 δεν μου δουλευει με τιποτα..

Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και συγχαρητηρια για τη δουλεια ολων σας. Αποφασισα να περασω απο eclair σε froyo και στη συνεχεια σε Rom του Κυριλλου. Προσπαθησα να περασω τις επαφες απο Kies αλλα δε με αφηνε.. Εκανα κατι λαθος; Υπαρχει αλλος τροπος;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Επαναλαμβάνω ότι το πρόβλημά μου δεν είναι οι ρυθμίσεις του apn. αυτά τα έχω δοκιμάσει ακόμα και χειροκίνητα.

Το πρόβλημα είναι στο : Ρυθμίσεις -> Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα -> Δίκτυα Κινητής τηλεφωνίας -> Χρήση δεδομένων πακέτου (Ενεργοποίηση δικτύου δεδομένων). Αυτό λοιπόν ενώ μπορώ να το τσεκάρω δεν αποθηκεύεται.

 

Τελικά πήρα απόφαση να ξαναγυρίσω στην 5.7 που δούλευε το ιντερνετ μεσω wind - το οποίο να επαναλάβω ότι είναι το μοναδικό bug που έχει η 7.5 beta- , μέχρι να βγει η 7.5 κανονική.

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε μήπως ετοιμάζεις τίποτε, καμμιά αναβάθμιση; ή να προχωρήσω σε downgrade λογισμικού;

 

Ετοιμαζει την εκδοση 8.0

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Τρεις αποριούλες :)

 

1. Εδώ και μερικές μέρες ψάχνω να βρω μια σελίδα που να εξηγεί τι παίζει με τα app2sd, link2sd κλπ κλπ. Αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει η εφαρμογή app2sd και το script app2sd. Γενικότερα ενα λινκ που να εξηγεί τι πρέπει να κάνω αναλυτικά θα ήταν πολύ εξυπηρετικό. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν αναφέρομαι στη διαδικασία του partitioning αλλά στο μετά. Ένας φίλος εδώ στο φόρουμ πριν μερικές μέρες μου είπε ότι υπάρχουν όλα τα σχετικα στο xda. Όμως το μόνο που βρήκα εκεί είναι αυτό το ποστ του Κυρίλλου, το οποιο όμως δε δίνει οδηγίες. Αν κάποιος έχει υποψη του κάποιον οδηγό θα του ήμουν ευγνώμων...

 

2. Κανένας καλός οδηγός για το πώς μπορούμε να φλασάρουμε kernel μέσω του odin?

EDIT: Παρομοίως

 

3. Όταν σε ένα κινητό δεν έχουμε εγκατεστημένο το setcpu ο χρονισμός του επεξεργαστή είναι σταθερός ανεξάρτητα από τη χρήση;

 

-----------

 

EDIT: 1. Problem solved. Όλα υπάρχουν στο xda :) :)

2. Παρομοίως

3. Έψαξα και κάτι βρήκα. Αν κατάλαβα καλά ο χρονισμός του επεξεργαστή και οι αυξομοιώσεις του καθορίζονται από το kernel που έχουμε και απλα το setcpu μας επιτρέπει να τροποποιήσουμε τις συγκεκριμένες παραμέτρους. Σωστά;

Άρα...ένας OC kernel μπορεί με το setcpu να ρυθμιστεί έτσι ώστε να γίνει σαν non-OC σε περίπτωαη που για μια συγκεκριμένη περίοδο η διάρκεια μπαταρίας είναι πιο σημαντική για εμάς από τις επιδόσεις. Όλα βέβαια εξαρτώνται απο τις min και max συχνότητες που "επιτρέπει" ο kernel μας. Σας παρακαλώ επειδή προσπαθώ να βγάλω μια άκρη, αν έχω καταλάβει κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

η 8 του κυριλλου ειναι ιδια με την 7,5 beta;

 

Δεν είναι η ίδια. Δεν ξέρω ποιες ακριβώς θα είναι οι διαφορές. Η κανονική 7.5 αν έχω καταλάβει σωστά δε θα βγει και ο Κύριλλος θα ανεβάσει κατευθείαν την 8.

Link to comment
Share on other sites

την εχει ανεβασει ηδη τοτε

Ψιλομπερδεύτηκα. Τελικά ποια είναι η 8 ή η 7.5;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

Kyrillos' rom v8.0 [status: Unreleased]

v7.5 beta OC =>

Part1: http://hotfile.com/dl/130120878/0045...part1.rar.html

part2: http://hotfile.com/dl/130122586/bc48...part2.rar.html

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...