Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι θέλετε να ψαχτείτε λίγο με kernels, έβαλα τον g3mod 1.6 Ultimate (1200Mhz OC) και το κινητό πάει πολύ τέζα.

 

Εβαλα το κινητο μου να φορτισει και μου εβγαλε μυνημα για μεταφορα αρχειων μεσω USB, τρεχω την rom του Κυριλλου, το εχει εμφανισει σε κανεναν αλλο αυτο ?

 

Και κατι αλλο, το JuiceDefender αξιζει τον κοπο, κανει δουλεια η τζαμπα χωρο τρωει στην μνημη ?

 

Ναι φυσιολογικό είναι το μήνυμα για την μεταφορά αρχείων. Κάθε φορά που το συνδέεις θα στο εμφανίζει.

Τώρα σχετικά με το JuiceDefender δεν ξέρω. Θα το βάλω και θα σου πω. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στην δικια σου 7 ποιον κερνελ χρησιμοποιεις?επισης,κανουμε wipe κτλ. ή απλα το περνα με μεσω οντιν και δεν τρεχει τπτ?Επισης ειδα οτι το εχει και μεσα απο CWM.να το προτιμησω ή δεν υπαρχει διαφορα?

 

Ευχαριστω

Edited by vasil80
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε να ψαχτείτε λίγο με kernels, έβαλα τον g3mod 1.6 Ultimate (1200Mhz OC) και το κινητό πάει πολύ τέζα.

 

Οντως κι εγω αυτον φορεσα απο χθες στον γαλαξια μας και ειδα τρομερη διαφορα.. Μαλιστα (θα το διαπιστωσω ισως αργοτερα μετα απο 3-4 μερες) μου φαινεται οτι και η μπαταρια παει τελεια με αυτον τον κερνελ. Επισης εχω κατεβασει και την εκδοση *.zip που μπορω να τον περασω και μεσω recovery. Ειδα πως το παλικαρι προσπαθει να καταφερει εγκατασταση ROM μεσω CWM.. Βεβαια αυτο θα παιρνει περισσοτερο ωρα απο οτι με odin, αλλα αυτο θα ειναι τελειο για καποιον που δεν εχει Η/Υ κοντα του και επειγει να φλασαρει νεα ROM (π.χ. σε κρασαρισμα). Κυριλλε βλεπω πως ετοιμαζεις νεα ROM.. v7.1 :) Με το καλο να την δοκιμασουμε.. :)

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Οντως κι εγω αυτον φορεσα απο χθες στον γαλαξια μας και ειδα τρομερη διαφορα.. Μαλιστα (θα το διαπιστωσω ισως αργοτερα μετα απο 3-4 μερες) μου φαινεται οτι και η μπαταρια παει τελεια με αυτον τον κερνελ. Επισης εχω κατεβασει και την εκδοση *.zip που μπορω να τον περασω και μεσω recovery. Ειδα πως το παλικαρι προσπαθει να καταφερει εγκατασταση ROM μεσω CWM.. Βεβαια αυτο θα παιρνει περισσοτερο ωρα απο οτι με odin, αλλα αυτο θα ειναι τελειο για καποιον που δεν εχει Η/Υ κοντα του και επειγει να φλασαρει νεα ROM (π.χ. σε κρασαρισμα). Κυριλλε βλεπω πως ετοιμαζεις νεα ROM.. v7.1 :) Με το καλο να την δοκιμασουμε.. :)

 

Έτοιμη η 7.1 :) Σε κάνα 15άλεπτο θα έχεις λινκ.

 

Edit: http://hotfile.com/dl/126598418/7df67d0/Kyrillos_rom_v7.1_update-signed.zip.html

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η 7.1 :) Σε κάνα 15άλεπτο θα έχεις λινκ.

 

Edit: http://hotfile.com/dl/126598418/7df67d0/Kyrillos_rom_v7.1_update-signed.zip.html

 

Εχω 6.1 μπιρω κατευθειαν να βαλω την 7.1 μεσω CWM η πρεπει να βαλω πρωτα την 7

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω 6.1 μπιρω κατευθειαν να βαλω την 7.1 μεσω CWM η πρεπει να βαλω πρωτα την 7

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Πρώτα την v7

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos' v7.1 system.img will be up in the next 3 hours

 

PS: Excellent work Dharam

 

Καλησπερα.. Κυριλλε δηλαδη ετσι οταν ανεβασεις το system.img θα μπορουμε με το multiboot του Dharam να εχουμε εως και 4 ROM (1 ενεργη και 3 στην καρτα) στο κινητο μας? Δηλαδη θα μπορουμε να φλασσαρουμε ROM απο το κινητο και οχι μεσω odin? Δωσε μας λιγο τα φωτα σου..

 

ΥΓ: Ευχαριστουμε για ακομη μια φορα για την νεα σου ROM :)

Θα την εκτιμησω δεοντως!!!

 

Edit: Κυριλλε ΟΚ.. το πηρα το system.img απο το λινκ που εδωσες στο xda.. Παω για multibooting-Test και επανερχομαι με εντυπωσεις απο την ν7.1 αλλα και απο το multiboot :)

Edited by Aeriko
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω πρωτα τον kernel (g3mod 1.6 Performance) και μετα το update στην 7.1 η το αντιστροφο ?

 

Για να εγκαταστησω τον Kernel πρεπει να ειναι 100% φορτισμενο το κινητο, η δεν υπαρχει προβλημα ?

 

Τα script που εχει η 7.1, ενεργοποιουνται αυτοματα η πρεπει να τα ρυθμισω εγω ?

Edited by dante_100

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

σε κινητο samsung galaxy 3 root εχω κανει partition ext3 το οποιο δεν αναγνωριζει το τηλεφωνο.επρεπε να το κανω ext2?εχω εκδοση froyo.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Rovers_Script.. αλλα για καποιο λογο θελω να το απεγκαταστησω.. γνωριζει κανεις τον τροπο?
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια, εχω το τηλεφωνο αλλα ειναι κλειδωμενο απο την orange.μηπως ξερει κανενας καποιο τροπο να το ξεκλειδωσω εστω με με χρηματα?εστω καποια σελιδα η καταστημα που να ειναι αξιοπιστο!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

σε κινητο samsung galaxy 3 root εχω κανει partition ext3 το οποιο δεν αναγνωριζει το τηλεφωνο.επρεπε να το κανω ext2?εχω εκδοση froyo.

 

κανε το ext4

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον kernel (g3mod 1.6 Performance) και μετα περασα και το update της 7.1.

 

Τα script που εχει η 7.1, ενεργοποιουνται αυτοματα η πρεπει να τα ενεργοποιησω εγω ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε να ψαχτείτε λίγο με kernels, έβαλα τον g3mod 1.6 Ultimate (1200Mhz OC) και το κινητό πάει πολύ τέζα.

 

 

 

:)

 

Στην 7.1 non oc πια εκδοση κερνελ να δοκιμασω?

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

έβαλα τη rom 7.0 πάνω από την προηγούμενη rom 4.1 και το κινητό παγώνει μονίμως στις πρώτες στιγμές μετά τον κωδικό του gmail που ζητάει. Τώρα θα δοκιμάσω την non-oc μήπως και επανέλθει αλλιώς επιστροφή στην 4.1
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω την 7 πανω στην 4.1 αλλα αντιμετωπιζω προβλημα.το κινητο οταν το ανοιγω μενει εκει που λεει samsung χωρις να κανει τπτ...τι να κανω?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μολις εβαλα την 7 κολαγε συνεχεια μολις το ανοιγα,εβαλα την 7 non-oc και ολα οκ το κινητο πεταει(μπραβω και παλι κυριλλε)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Λόγων άλλων υποχρεώσεων αδυνατώ να παρακολουθώ στενά τις εξελίξεις του μελλοντικού προγραμματίστη τηs Samsung και πολύ καλού φίλου κυρίλλου και για αυτό εχω χαθεί. Καλημέρα σε ολους

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο καιρο ξαναγραφω στο φορουμ. κι αυτο γιατι εχω καποιες αποριες.

αναμφισβητητα η v7.0 ειναι η πιο γρηγορη και σταθερη χωρις κανενα απολυτως προβλημα και κανενα κολλημα. δε μου εμπαινε η OC γι αυτο εβαλα τη nonOC και μετα φλασαρα αυτο το kernel. στο δικο μου τουλαχιστον τηλεφωνο δεν κολλαει ποτε και δεν εχει κανενα lag. σε αντιθεση με τον alpha19 που δυσκολευεται ακομα και να ανοιξει. ακομα και οι nonOC kernels εχουν καποια προβληματα σε μενα. κι εκει που πραγματικα δεν ξερω τι γινεται ειναι οτι κανενας G3mod kernel δε δουλευει καλα στο τηλεφωνο μου. κολλανε και αργουν κι εχουν προβλημα στο ανοιγμα. κι ηθελα πολυ να τους δουλεψω μια και διαβαζω οτι θα εχει multiboot (ασχετα αν δεν ξερω ακριβως πως δουλευει) αλλα φαινεται πολυ ενδιαφερον... κι αυτη ειναι η πρωτη μου απορια.

περιμενα πως και πως την 7.1 για να δοκιμασω το supercharger script για τη ram αλλα μολις το εβαλα ουτε αυτο λειτουργουσε καλα.αρκετο lag και κολληματα. δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα μολις το εβγαλα επανηλθα στα κανονικα. σε μενα λειτουργει φανταστικα το ram optimization script χωρις κανενα κολλημα και πολυ γρηγορο. κι αυτη ειναι η δευτερη απορια μου.

πως σε καποιους δουλευουν κανονικα και γρηγορα και σε μενα οχι...

τεινω να συμφωνησω με ενα φιλο που εγραψε οτι παρολο που μιλαμε για το ιδιο hardware το καθε τηλεφωνο διαφερει (δεν ξερω πως ακριβως) και "καθονται" καλυτερα καποια πραγματα πανω του..

 

παντως συγχαρητηρια κυριλλε γιατι πραγματικα αυτη η ρομ ειναι η καλυτερη και με διαφορα απ ολες τις αλλες. δεν εχω βαλει κανενος αλλη ρομ και δε με ενδιαφερει να δοκιμασω μια και με τη δικια σου αλλο κινητο πηρα και αλλο εχω...

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια από όποιον ξέρει.

 

Έχω την έκδοση 6.1 και όταν πάω να γράψω μήνυμα γράφει την πρώτη λέξη σωστά αλλά με ενεργοποιημένο το Χ9 μετά την πρώτη λέξη αρχίζει και επαναλαμβάνει γράμματα δηλαδή γράφεις το πρώτο γραμμα, μετά μόλις γράψεις το δεύτερο αυτό γράφει και το πρώτο μαζί μετά στο 3ο επαναλαμβάνει και τα τρία και πάει λέγοντας.

Ξέρει κανείς τι τρέχει???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να ομαδοποιει τις εφαρμογες μας ωστε να γλυτωνουμε τις πολλες οθονες λογω των εγκατεστημενων εφαρμογων? (δηλαδη να δημιουργησουμε εναν καταλογο "games" και να μεταφερουμε εκει μεσα τα παιχνιδια κλπ)
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

το update.zip της 7.1 πως το εγκαθιστουμε?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

το update.zip της 7.1 πως το εγκαθιστουμε?

 

Περνας το αρχειο .zip στην καρτα μνημης, μπαινεις σε recovery mode και πας install zip from SDcard.

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να ομαδοποιει τις εφαρμογες μας ωστε να γλυτωνουμε τις πολλες οθονες λογω των εγκατεστημενων εφαρμογων? (δηλαδη να δημιουργησουμε εναν καταλογο "games" και να μεταφερουμε εκει μεσα τα παιχνιδια κλπ)

 

Φυσικά, μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο σε όποια οθόνη θες και να βάλεις όλα σου τα παιχνίδια εκεί μέσα. Πάτα παρατεταμένο κλικ στην οθόνη και επέλεξε "folders" => New Folder.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...