Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν βαλουμε custom rom τελικα πως μπορουμε να επανελθουμε στην official που ειχαμε πριν?

 

Βρίσκεις το αρχείο της αυθεντικής ROM και φλασάρεις με KDZ Updater...

Αυτό είχα κάνει εγώ, αν σου δουλέψει η διαδικασία γίνεται τελείως μαμά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρίσκεις το αρχείο της αυθεντικής ROM και φλασάρεις με KDZ Updater...

Αυτό είχα κάνει εγώ, αν σου δουλέψει η διαδικασία γίνεται τελείως μαμά.

 

και τι zip της αυθεντικης ελληνικης rom που το βρισκεις? υποθετω δε γινεται με rom manager

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις το αρχείο της αυθεντικής ROM και φλασάρεις με KDZ Updater...

Αυτό είχα κάνει εγώ, αν σου δουλέψει η διαδικασία γίνεται τελείως μαμά.

 

Είναι αλήθεια πως αν φλασάρεις την ROM μετά το LGMobileUpdate δεν μπορεί να κανει τις μετέπειτα αναβαθμίσεις και πρεπει να τις κανεις με το KDZ ?

Link to comment
Share on other sites

και τι zip της αυθεντικης ελληνικης rom που το βρισκεις? υποθετω δε γινεται με rom manager

 

Υπάρχουν στο xda οι ROMs με μια καλή αναζήτηση θα τις βρεις...

Η διαδικασία γίνεται με το KDZ.

 

Είναι αλήθεια πως αν φλασάρεις την ROM μετά το LGMobileUpdate δεν μπορεί να κανει τις μετέπειτα αναβαθμίσεις και πρεπει να τις κανεις με το KDZ ?

 

Όχι, δεν έχω ακούσει να ισχύει κάτι τέτοιο. Με το KDZ επανέρχεται το κινητό σε τελείως εργοστασιακή κατάσταση, χωρίς custom recoveries,roots και με το αυθεντικό λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αρκετές 2.2 rom απο διάφορες χώρες και νομίζω η ρουμανική GB . Ποια αντιστοιχεί στην ελληνικη

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από αυτούς τους screen protector για να μου πει εντυπώσεις; Υπάρχει καμιά άλλη πρόταση;

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Screen-Protector/Set-%ce%9a%ce%b1%cf%81%ce%ad%ce%ba%ce%bb%ce%b1-%ce%93%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%b5%ce%af%ce%bf%cf%85-W-952-and-assembly.htm

 

http://www.play247.gr/index.php?referrer=skroutz&main_page=product_info&products_id=33087

Link to comment
Share on other sites

και τι zip της αυθεντικης ελληνικης rom που το βρισκεις? υποθετω δε γινεται με rom manager

 

Βρήκα αρκετές 2.2 rom απο διάφορες χώρες και νομίζω η ρουμανική GB . Ποια αντιστοιχεί στην ελληνικη

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Απλούστατη εφαρμογή για το κατέβασμα της αυθεντικής ROM :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073827

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα .Εδώ και τρεις τέσσερις μέρες έκανα update και έβαλα την v20g.Ταυτόχρονα άρχισα να δοκιμάζω και τον go launcher με διάφορα themes.Κάποια στιγμή μάυρισε η οθόνη και δεν επανερχόταν η εικόνα με τίποτα.Μόλις έβγαζα την μπαταρία και το ξαναάνοιγα δούλευε κανονικά.Από εχθές απεγκατέστησα τον go launcher μήπως και δημιουργούσε αυτός το πρόβλημα αλλά σήμερα πάλι τα ίδια.Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει?Μήπως ήρθε η ώρα για root?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από αυτούς τους screen protector για να μου πει εντυπώσεις; Υπάρχει καμιά άλλη πρόταση;

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Screen-Protector/Set-%ce%9a%ce%b1%cf%81%ce%ad%ce%ba%ce%bb%ce%b1-%ce%93%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%b5%ce%af%ce%bf%cf%85-W-952-and-assembly.htm

 

http://www.play247.gr/index.php?referrer=skroutz&main_page=product_info&products_id=33087

 

Καλησπέρα. Καλύτερα απέφυγε αυτές και πήγαινε σε κάτι από Ebay. Έχει ειλικρινά ΟΤΙ χρειάζεσαι και σε πολύ καλή ποιότητα. Εγώ πήρα μια σιλικονάτη θήκη και 10 Screen Pr. με 7 ευρώ.

 

Υ.Γ Έχει κανείς πάρει απο Ebay 2η μπαταρία για το κινητάκι μας ;; Δουλεύει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Απλούστατη εφαρμογή για το κατέβασμα της αυθεντικής ROM :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073827

 

Δεν δουλευει

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Εμένα μου δουλεύει και κατέβσα ήδη την v20g που είναι η τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλύτερα απέφυγε αυτές και πήγαινε σε κάτι από Ebay. Έχει ειλικρινά ΟΤΙ χρειάζεσαι και σε πολύ καλή ποιότητα. Εγώ πήρα μια σιλικονάτη θήκη και 10 Screen Pr. με 7 ευρώ.

 

Υ.Γ Έχει κανείς πάρει απο Ebay 2η μπαταρία για το κινητάκι μας ;; Δουλεύει κανονικά;

 

Έχω πάρει κάτι παρόμοιο δυστυχώς τότε δεν έυρισκα 1500mA και πήρα στα 1200mA.

Με τρείς μπαταρίες βέβαι στο σύνολο δεν είχα πρόβλημα ποτέ και προφυλάσω και το USB από το βάλε βγάλε.

Τώρα άν είναι χειρότερο το βάλε βγάλε μπαταρία τι να πώ δεν ξέρω.

Πάντως βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα μου δούλεψε και μένα και κατέβασα την 20g. Πως φλαςαρεται τωρα η τελευταία Rom του Miκ_os με rom manager και install Rom from sd card? Έχει πρόβλημα με το baseband? Δουλεύει το enable data στη συγκεκριμένη rom?

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα μου δούλεψε και μένα και κατέβασα την 20g. Πως φλαςαρεται τωρα η τελευταία Rom του Miκ_os με rom manager και install Rom from sd card? Έχει πρόβλημα με το baseband? Δουλεύει το enable data στη συγκεκριμένη rom?

 

Sent from my LG-P500

 

Θα πρέπει να κάνεις downgrade την baseband και μετά να βάλεις στην cm7 του mik. Υπάρχουν οδηγίες στο xda :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!ρε παιδια βοηθηστε με σε κατι,εχω αγορασει το svox με την ελληνικη φωνη απο το market σε συνδιασμο με ενα αλλο προγραμμα για εκφωνηση ονοματων οταν λαμβανω μια κληση,ολα καλα μεχρι εκει..η εκφωνηση οναματων γινοταν κανονικα μεχρι που εκανα συχρονισμο τις επαφες στο gmail και τωρα πλεον τις λεει σηλαβηστα,ξαναεγραψα τις επαφες μεσα στο gmail αλλα τις διαβαζει για εκφωνηση μονο αμα τις γραψω στο κινητο,καποια κωδικοποιηση ισως..για ριξτε τα φωτα σας γιατι ποιος καθεται να τι γραψει μια μια στο κινητο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινουργιο μελος στο forum. Παρακολουθω το site εδω και καιρο, ομως πριν απο 2 μερες αγορασα και εγω το lg p500 και εχω μια βασική απορια. Ποσο ασφαλης ειναι η αποδοχη των ορων του market? Και αν δν επιθυμω να τους αποδεχτω απο που αλλου μπορω να προμηθευτω εφαρμογες?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για την απαντηση σας!!

Link to comment
Share on other sites

Τους όρους της κάθε εφαρμογής θα τους αποδεχτεις ακόμα και αν τις προμηθευτεις από αλλού , η Google αν θέλει να σε παρακολουθήσει μπορεί έτσι κι αλλιώς να το κάνει , οπότε γλίτωσε τον εαυτό σου από τον κόπο , γιατί το να ψάχνεις τις τσάμπα εφαρμογές από διάφορα site είναι ανούσια ταλαιπωρία

 

Έχει πάντως το μάρκετ κάποιες υποεπιλογές σχετικά με τα προσωπικά σου στοιχεία , δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο έχουν νόημα

 

Αλλά έτσι κι αλλιως τα στοιχεία που συγκεντρώνουν γίνονται ανώνυμα και αυτόματα απλά και μόνο για να σου στείλουν διαφημίσεις που σε αφορούν (αυτό κάνει η Google , έτσι βγάζει λεφτά και υποτίθεται ότι δε δίνει τα στοιχεία σου εδώ κι εκεί , όλα αυτά γίνονται αυτόματα ) , αν θέλουν να σε ψάξουν γιατί κάνεις κάτι ύποπτο ή παράνομο , δεν έχουν ανάγκη τη Google πάντως , σε βρίσκουν άμεσα χωρίς πολλή προσπάθεια

 

Αρα μην αγχώνεσαι χωρίς λογο

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινουργιο μελος στο forum. Παρακολουθω το site εδω και καιρο, ομως πριν απο 2 μερες αγορασα και εγω το lg p500 και εχω μια βασική απορια. Ποσο ασφαλης ειναι η αποδοχη των ορων του market? Και αν δν επιθυμω να τους αποδεχτω απο που αλλου μπορω να προμηθευτω εφαρμογες?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για την απαντηση σας!!

 

Είτε απο το Market είτε απο το αντίστοιχο του Amazon, οι κίνδυνοι ειναι αντίστοιχοι με τους κινδύνους που διατρεχει καποιος δινοντας τα στοιχεία της πιστωτικής του στο ιντερνετ, είτε google checkout είτε οτιδήποτε αλλο ! Ας μη ξεχνάμε τι είχε γίνει με το AppStore και τη διαρροή των στοιχείων πέρσυ (για οποιον περασε απο iPhone) ! Παντως προσωπικά δεν θα συνιστούσα αγορά εφαρμογής εκτός Market απλά θα πρότεινα τη χρήση prepaid καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η προπληρωμένη επιβάλλεται γενικά για συναλλαγές στο ίντερνετ , εγώ νόμιζα ότι το πήγαινε στα προσωπικά δεδομένα

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις downgrade την baseband και μετά να βάλεις στην cm7 του mik. Υπάρχουν οδηγίες στο xda :)

 

Οσοι έχουν βάλει την τελευταία cm7 του mik έχουν πρόβλημα με την ενεργοποίηση δεδομένων γιατι λέει ότι δε δουλεύει το data? δουλεύει σε gsm η μόνο σε 3g?

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν βάλει την τελευταία cm7 του mik έχουν πρόβλημα με την ενεργοποίηση δεδομένων γιατι λέει ότι δε δουλεύει το data? δουλεύει σε gsm η μόνο σε 3g?

 

Aν βάλεις την παλιά baseband δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δοκιμασμένο...

Τα δεδομένα δεν τα έχεις αν έχεις την νέα baseband και βάλεις το gsm fix, το οποίο προσωπικά σε εμένα δεν είχε δουλέψει όταν το είχα δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Aν βάλεις την παλιά baseband δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δοκιμασμένο...

Τα δεδομένα δεν τα έχεις αν έχεις την νέα baseband και βάλεις το gsm fix, το οποίο προσωπικά σε εμένα δεν είχε δουλέψει όταν το είχα δοκιμάσει.

 

Δοκιμασα το fix και μετα ειδα οτι δεν αλλαξε η baseband αλλα παρεμεινε η ιδια. Ηπαλια baseband μπαινει αν φλασαρω την 2.2.2 και μετα με custom recovery φλασαρω την cm7? πως φλασαρεται με rom manager και install zip η αποσυμπιεζουμε το zip και power+home?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το fix και μετα ειδα οτι δεν αλλαξε η baseband αλλα παρεμεινε η ιδια. Ηπαλια baseband μπαινει αν φλασαρω την 2.2.2 και μετα με custom recovery φλασαρω την cm7? πως φλασαρεται με rom manager και install zip η αποσυμπιεζουμε το zip και power+home?

 

Μα το fix δεν σου αλλάζει baseband, είναι απλά fix.

Στις τελευταίες σελίδες κάπου έχω δώσει το link που περιγράφει την διαδικασία αλλαγής baseband.Όπως λέει εκεί θα το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1060121 ξέχασα να ανενεργό ποίηση το virtual modem και το τηλέφωνο μπρικαρε και μένει κολλημένο στο logo του android. Και τώρα πως ξεκολλήσει???

Τελικά μετά απο 20 λεπτά περίπου άνοιξε οπότε κάνω root και βάζω rom manager και μετα η cm7 πρέπει να είναι το zip αρχείο στην sd?

Δοκίμασα install zip from sd card και ξεκίνησε να κάνει update. Μετα έβγαλε update complete. Έκανα επανεκκινηση, φόρτωσε το animation της cm7 και έμεινε κολλημένο εκεί και μετα απο επανεκκινησεις μένει στο ίδιο σημείο κολλημένο. Καμία ιδέα τι γίνεται τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...