Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε μάγκες πραγματικά έχω σκάσει με το παλιοκινητό εδώ και μια ώρα παιδεύομαι να το κάνω την αναβάθμιση από 2.2 σε 2.3 κτλ και δεν λέει να γίνει..εκεί που βάζω το κινητό ανοίγω το PC SUITE και όλα καλά βρίσκει τις ενημερώσεις, όταν πάει να κάνει αντίγραφα ασφαλείας πάντα χάνεται η σύνδεση..δεν την παλεύω άλλο..ένας χριστιανός ας με βοηθήσει please είναι πολλές οι σελίδες να κάθομαι να τις διαβάζω μια μια.. ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εμένα στις αναβαθμίσεις είχε κάποιο πρόβλημα να κρατήσει μπακ απ θυμάμαι, και συνέχιζα την αναβάθμιση χωρίς να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Μόνο πρόσεχε, στο 7% και σε άλλα σημεία κολλάει για ώρα. Να το αφήσεις να ολοκληρώσει μόνο του.Στην πραγματικότητα δεν κολλάει αλλά θέλει ώρα να προχωρήσει.Να το έχεις υπ'όψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες πραγματικά έχω σκάσει με το παλιοκινητό εδώ και μια ώρα παιδεύομαι να το κάνω την αναβάθμιση από 2.2 σε 2.3 κτλ και δεν λέει να γίνει..εκεί που βάζω το κινητό ανοίγω το PC SUITE και όλα καλά βρίσκει τις ενημερώσεις, όταν πάει να κάνει αντίγραφα ασφαλείας πάντα χάνεται η σύνδεση..δεν την παλεύω άλλο..ένας χριστιανός ας με βοηθήσει please είναι πολλές οι σελίδες να κάθομαι να τις διαβάζω μια μια.. ευχαριστώ..

 

Τη κάρτα SIM την εχεις αφαιρέσει κατά την αναβαθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλος με P500 θέλει να πάρει άλλη microsd μπας και σταματήσουν τα restarts.

Έχω ακούσει καλά λόγια για τις Toshiba, οι Kingston είναι random, σε κάποιον δούλευε σωστά σε άλλον όχι οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο. Ποιά προτείνετε εσείς;

Samsung 8GB Class6

Toshiba 8GB Class4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελευταία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Χάνονται δεδομένα από την κάρτα μνήμης (φωτογραφίες, και εφαρμογές έχω διαπιστώσει ως τώρα) και νομίζω πως γίνεται όταν συνδέω/αποσυνδέω την συσκευή στον υπολογιστή. Ίσως όμως και σε άσχετες φάσεις. Στο φάκελο LOST.DIR βρίσκω αρκετά συχνά αρχεία. Είχα διαβάσει πριν από καιρό, στο XDA νομίζω, ότι άμα κάνεις root την συσκευή θα πρέπει να έχεις πάντα ενεργό το usb debugging (δεν θυμάμαι το λόγο όμως). Από τότε που έκανα root το έχω αφήσει ενεργό.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας, τι μπορώ να κάνω για να μην χάνονται αρχεία από την κάρτα μνήμης; Που οφείλεται το πρόβλημα; Το usb debugging έχει καμία σχέση με το πρόβλημα; Και γενικά πρέπει να είναι ενεργό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλος με P500 θέλει να πάρει άλλη microsd μπας και σταματήσουν τα restarts.

Έχω ακούσει καλά λόγια για τις Toshiba, οι Kingston είναι random, σε κάποιον δούλευε σωστά σε άλλον όχι οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο. Ποιά προτείνετε εσείς;

Samsung 8GB Class6

Toshiba 8GB Class4

 

Έχει αναβαθμιστεί και και κάνει ακόμα επανεκκινησεις?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να παρακολουθεί το thread δεν έχει stock rom rooted να μου πει έστω αν το usb debugging πρέπει να είναι πάντα ενεργοποιημένο; Αν με το usb debugging ενεργοποιημένο αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα να χάνονται αρχεία από την sd; Η γενικά αν έχει συμβεί σε κανέναν να χαθούν αρχεία από την sd;
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να παρακολουθεί το thread δεν έχει stock rom rooted να μου πει έστω αν το usb debugging πρέπει να είναι πάντα ενεργοποιημένο; Αν με το usb debugging ενεργοποιημένο αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα να χάνονται αρχεία από την sd; Η γενικά αν έχει συμβεί σε κανέναν να χαθούν αρχεία από την sd;

 

Εμένα δεν μου παρουσιάζει αύτο το πρόβλημα. Άλλες φορές το usb debugging είναι ενεργοποιημενο και άλλες φορές απενεργοποιημενο. Rooted σε stock rom.

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναβαθμιστεί και και κάνει ακόμα επανεκκινησεις?

 

Δεν έχει αναβαθμιστεί σε 2.3... Με την αναβάθμιση εξαφανίζεται το πρόβλημα;

 

Σήμερα πήρε τη κάρτα και μάλλον θα το αναβαθμίσουμε κι όλας.

Πριν αρκετό καιρό που είχαμε προσπαθήσει πάντως δε βγαζαμε άκρη με το Lg Suite, ή το κινητό δεν έβρισκε ή το update δε θυμάμαι ακριβώς. Είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

@ RadiactiveToy: Εννοείς πως το ενεργοποιείς μόνο όποτε το χρειάζεσαι;

 

Κοιτα, ξερω οτι παντοτε πρεπει να εχουμε το usb debugging ενεργοποιημενο, απλα μερικες φορες χανει μονο του τη ρυθμιση κκαι πρεπει να παω να το τικαρω ξανα. Οταν χρησιμοποιω ενα προγραμμα που ζηταει root access, παντα το ελεγχω. Παντως το προβλημα που σου παρουσιαζει δεν το κανει στο δικο μου.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

RadiactiveToy σ'ευχαριστώ. Άρα καλά θυμάμαι ότι το διάβασα κάπου. Ήθελα να επιβεβαιώσω ότι όντως χρειάζεται για να μην χαλάσω τίποτα (επειδή ήθελα να το απενεργοποιήσω). Το αφήνω ενεργό λοιπόν. Όσο για το θέμα με την sd θα είναι δύσκολο να βρω τι φταίει. Θα το παρακολουθήσω περισσότερο. Ευτυχώς το κάνει αραιά και που.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Τι θα γίνει επιτέλους με αυτή τη μνήμη τηλεφώνου; Συνέχεια παλεύω με τα 20mb και για να περάσω νέες εφαρμογές αναγκάζομαι να απεγκαταστήσω άλλες....κρίμα γιατί με το κινητό και τα λεφτά που έδωσα, έχω έρωτα.

 

Τι app2sd έχω, τι την cache καθαρίζω, κάθε μέρα το ίδιο βιολί. Αν υπάρχει κανένα χακερικό ή κανένας τρόπος λύσης αυτού του τρελού μείον του κινητού, ευπρόσδεκτος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Τι θα γίνει επιτέλους με αυτή τη μνήμη τηλεφώνου; Συνέχεια παλεύω με τα 20mb και για να περάσω νέες εφαρμογές αναγκάζομαι να απεγκαταστήσω άλλες....κρίμα γιατί με το κινητό και τα λεφτά που έδωσα, έχω έρωτα.

 

Τι app2sd έχω, τι την cache καθαρίζω, κάθε μέρα το ίδιο βιολί. Αν υπάρχει κανένα χακερικό ή κανένας τρόπος λύσης αυτού του τρελού μείον του κινητού, ευπρόσδεκτος!

 

Και εγώ έχω φτάσει σε αυτό το σημείο. Μάλιστα με την ειδοποίηση ενεργή (ελεύθεση μνήμη γύρω στα 19ΜΒ) δεν μπορούσε ούτε SMS να στείλει!!

 

Με ένα reboot καθαρίζουν κάποια πράγματα, αλλά και εγώ θα ενδιαφερόμουν για κάποια λύση.

 

Έχω stock rom rooted, χωρίς άλλα πειράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα partition 512mb στην SD card σε ext3 ή ext4 με το rom manager και με το link2sd έχω βάλει πάρα πολλές εφαρμογές χωρίς πρόβλημα. Πριν το partition απαραίτητα backup στην sd γιατί χάνονται τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε και οι δύο root και το Titanium backup εγκατεστημένο, δοκιμάστε να κάνετε Clean up the Dalvik cache. Εγώ κέρδισα σχεδόν 40mb από άχρηστα δεδομένα που μείναν από εγκαταστάσεις παλιών εφαρμογών. Επίσης με το Titanium backup μπόρεσα να μετακινήσω στην sd 2 εφαρμογές που είχαν απενεργοποιημένη αυτή τη δυνατότητα και εξοικονόμησα άλλα 35mb.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε και οι δύο root και το Titanium backup εγκατεστημένο, δοκιμάστε να κάνετε Clean up the Dalvik cache. Εγώ κέρδισα σχεδόν 40mb από άχρηστα δεδομένα που μείναν από εγκαταστάσεις παλιών εφαρμογών. Επίσης με το Titanium backup μπόρεσα να μετακινήσω στην sd 2 εφαρμογές που είχαν απενεργοποιημένη αυτή τη δυνατότητα και εξοικονόμησα άλλα 35mb.

 

Σωστός !! Και γω σε αντίστοιχη κατάσταση εξοικονόμησα περίπου 20ΜΒ. Απαραίτητη προυπόθεση το root πάντα όμως !

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε και οι δύο root και το Titanium backup εγκατεστημένο, δοκιμάστε να κάνετε Clean up the Dalvik cache. Εγώ κέρδισα σχεδόν 40mb από άχρηστα δεδομένα που μείναν από εγκαταστάσεις παλιών εφαρμογών. Επίσης με το Titanium backup μπόρεσα να μετακινήσω στην sd 2 εφαρμογές που είχαν απενεργοποιημένη αυτή τη δυνατότητα και εξοικονόμησα άλλα 35mb.

 

Ευχαριστώ, καλή ιδέα. Πάντως το Titanium Backup κάνει αυτή την εκκαθάριση μόνο στην πλήρη έκδοση. Αντίστοιχη εντολή υπάρχει στο Link2SD.

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά ρε παιδιά! Το μεγάλο ζήτημά μας τώρα είναι το Root.

 

Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας επικοινωνήσει μέσω Inbox. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ειναι root και εχει προβλημα με χωρο ας δοκιμασει το Droidsail Superapp to sd με το οποιο μεταφερεις αρκετες εφαρμογες που δεν εχουν option στην καρτα.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καταλάθος πάτησα συγχρονισμό με Picasa Web από το κινητό. Τι είναι αυτό ακριβώς; Μου τσίμπησε 2mb από την μνήμη του τηλεφώνου και δεν ξέρω πως να τα πάρω πίσω τώρα.

 

Help!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζει τις εικόνες που έχεις στο picasa account σου με το κινητό. Τώρα που αποθηκεύει δεδομένα και τι δεδομένα στη μνήμη της συσκευή δεν ξέρω. Μάλλον οι μικρογραφίες θα είναι γιατί οι εικόνες αποθηκεύονται στην sd.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά.

Από εχθές έχω ένα πρόβλημα με το κινητό: σήμερα το πρωί που ξύπνησα, ήταν κλειστό (για άγνωστο λόγο) και πήγα να το ανοίξω,αλλά δεν ανοίγει. Κολλάει στο LG-λογότυπο και τα κουμπιά αναβοσβήνουν, δεν κάνει τίποτα άλλο.

Ούτε reset μπορώ να το κάνω, ούτε να το συνδέσω με τον υπολογιστή.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω ή τι φταίει; :/

 

Υ.Γ.: Το κινητό δεν το πείραξα καθόλου.. ούτε root δεν το είχα κάνει.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...